Datum:

Od vydání prvního dílu Harryho Pottera z pera Joanne K. Rowling uběhlo už přes dvě dekády. Černovlasý kouzelník v kulatých brýlích a jizvou na čele ve tvaru blesku si zachovává přízeň mudlovských fanoušků dodnes. Nemluvě o fanoušcích nově získávaných. Také pijete ranní čaj z hrníčku s erbem Bradavic, při cestě do práce si přejete mít na sobě nejlépe neviditelný plášť a večer usínáte s nazpaměť znalou knihou o čarodějově dobrodružství v pyžamu Nebelvíru? Pak přisedněte s Máslovým ležákem, otevřete pytlík Bertíkových fazolek a procestujte s námi magická místa, jenž známe z filmů o studentech školy čar a kouzel. Slavnostně přísaháme, že jsme připraveni ke každé špatnosti!

harrypotter-po-stopach1

Nástupiště 9 ¾

Nemohli bychom začít ani nikde jinde. Ikonické místo, na kterém začíná příběh každého malého kouzelníka, jemuž přišel dopis z Bradavic. Do nich vás totiž nesveze hipogryf, ani létající automobil. Do školy čar a kouzel musíte vlakem! Nástupiště 9 ¾ je ukryto na jednom z nejznámějších londýnských nádraží – King’s Cross. Cihlovou zdí na Bradavický expres s největší pravděpodobností neproběhnete. Alespoň se můžete nechat vyfotit u vyčnívajícího vozíku v šále vaší oblíbené koleje nebo si v malém obchůdku koupit nějaký ten suvenýr.

harrypotter-po-stopach2

Viadukt v údolí Glenfinnan

Pokud byste přece jen proběhli nástupištěm až do červeno-černých vagónů Bradavického expresu, čekala by vás dlouhá cesta nekonečnou skotskou krajinou. Tu půlí až obloukový most táhnoucí se zeleným údolím Glenfinnan. Na cestu se ale nevydávejte jen tak obyčejným vlakem. Autentický zážitek to bude teprve tehdy, jakmile si pořídíte místenku do parního vlaku „Jacobite“. Akorát že vaší cílovou stanicí nebudou Bradavice, nýbrž některá ze zastávek na trase z Fort Williamu do Mallaigu.

harrypotter-po-stopacH2

Velká síň v Oxfordu

Obří místnost s kouzelným stropem zrcadlícím počasí, prohýbající se stoly pod servírovaným jídlem, ale i důležité momenty při rozřazovacím rituálu nových studentů Moudrým kloboukem. S tím vším je spjata Velká síň, která se nachází na známé koleji Christ Church v Oxfordu. Kromě jídelny se ve filmových zpracováních objevily další prostory, nádvoří nebo schodiště.

harrypotter-po-stopach4

Skrz Děravý kotel do Příčné ulice

Kde se do nového školního roku nejlépe vybavit? Přece v Příčné ulici. Jenže přístup do ní není až tak úplně jednoduchý. Nejenže nejprve musíte vypátrat ten správný vchod do kouzelnické knajpy, ještě navíc musíte odolat svůdné chuti Máslového ležáku, ve které se už nejeden kouzelník utopil. Děravý kotel navštivte v londýnské ulici Charing Cross Road. Pokud na tuto kouzelnickou hospůdku v ulici nenarazíte, nezoufejte. I tak se v ní budou dít kouzla – místo vám učaruje minimálně svým typickým staroanglickým charismatem. Je také plná antikvariátů a knihkupectví.

harrypotter-po-stopach5

Prodejnu hůlek rodiny Olivanderů, Hábity pro každou příležitost Madame Malkinové nebo vydavatelství pohyblivých novin Denního věštce na tržnici Leadenhall nejspíše nenajdete, i přesto si ale budete připadat jako v čarovném světě. Ještě aby ne, když přímo vstup do optiky v Bull’s Head Passage sloužil v kouzelnickém světě jako výstup z Děravého kotle do Příčné ulice. Magický zážitek o to více dokresluje viktoriánský styl tržnice s prosklenou střechou. Pusťte se do objevování mudlovských obchůdků.

harrypotter-po-stopach6

Studio Warner Bros.

Nemáte stále dost? Pak se vypravte do studia Warner Bros. v Londýně. Až po střechu je napěchované rekvizitami, kostýmy, maskami a dalšími všemožnými atrakcemi. Přáli jste si vždycky povečeřet ve Velké hale v Bradavicích, nakouknout do výloh obchůdků v Příčné ulici, nebo snad prolistovat knihy v Brumbálově pracovně a jen si tak posedět s Nebelvírskými ve společenské místnosti u krbu? Warner Bros. studio vám nabídne daleko víc!

harrypotter-po-stopach7

Při svých cestách za poznáním pamatujte na to, že jsou ale i takové kletby a zranění, na které ani Madam Pomfreyová nenajde lektvar nebo správnou bylinku. V mudlovském světě vás při získávání nových zážitků nejlépe ochrání kvalitní cestovní pojištění. U nás máte na výběr hned z několika možností podle účelu vaší cesty. Ať už se vydáte do jakékoliv země s cestovním pojištěním od ERV Evropské pojišťovny se vám v případě pojistné události dostane rychlé a vysoce profesionální pomoci. A nejsou v tom ani žádné čáry. Vy cestujete. My se staráme. Neplecha ukončena!

Zdroje: supermamy.maminka.cz, cestomilove.cz, visitbritain.com

Další články

Nejkrásnější města Evropy

Evropská města jsou plná historie, bohatství, barev, různých stylů a příběhů. A protože je nádherné je objevovat, přinášíme vám v tomto článku města, o kterých jsme na našem blogu ještě nepsali.  

nej-mesta-evropy

Vánoce klepou na dveře - projděte se nejkrásnějšími vánočními městy v Evropě

Co takhle se místo pečení cukroví, uklízení, balení dárků a dokončování všech příprav projít vánočními městy? Podívejte se s námi do míst, která letos vévodí žebříčku nejkrásnějších předvánočních měst.

vanoce-evropa