Senfenberské jezero
9.9.2016

Chcete o víkendu podniknout něco nezapomenutelného, a to nejlépe někde v zahraničí? Eurovíkendy jsou u českých turistů velmi populární a destinací, kam lze na pár dní vyrazit, je nespočet. My vás seznámíme s oblastí Lužických jezer, ve které se kdysi těžilo hnědé uhlí. Klepete si na čelo a ptáte se, proč byste měli ztrácet čas v místech, která vypadají jako měsíční krajina? Nic takového vás v oblasti Lužic nečeká.

Oblast Lužic vždy nevypadala tak malebně jako nyní, protože její transformace do jezerní podoby začala až po ústupu těžby hnědého uhlí. V současné době zde vzniká krajina, jejíž potenciál je jedním slovem obrovský. Němci si dali vysoký cíl, a to vytvoření největší oblasti s uměle založenými jezery v Evropě. Má se tak stát do roku 2018, ale již nyní je velká část práce hotová.

Krajina prochází fascinující přeměnou. Mění se velmi rychle a neustále vznikají nová jezera. Stále však můžete navštívit lokality, které ještě zaplaveny nejsou, a prohlédnout si to, co se nachází na dně budoucích vodních ploch. Nebude to trvat dlouho a vše zmizí pod vodní hladinou. Ať už se na výlet vydáte na kole, čtyřkolce nebo třeba segwayi, nebudete litovat.

lužická jezera

Vítejte v Senftenbergu, centru všeho dění

Přístav a molo v Senftenbergu rozhodně stojí za návštěvu. Ve zdejší vyhlášené restauraci si vychutnáte místní kuchyni při pohledu na jezero. Perfektní letní osvěžení nabízí nedaleká městská pláž. Zmíněná kola a segwaye seženete v přístavní půjčovně. Personál vám ochotně poradí s plánováním výletů.

Koschenerský kanál a rozhledna Rezavý hřebík

Spojnicí Senfenberského a Geierswaldského jezera je Koschenerský kanál. Vede k němu cyklostezka, kterou zdoláte na kole za dvacet minut. Kanál je součástí rozsáhlého projektu, jehož cílem je propojení mnoha jezer. Za dalších třicet minut jízdy se lze dostat ke zdejší vyhlídkové věži známé jako Rezavý hřebík (Rostiger Nagel). S výškou 30 metrů patří k nejvýraznějším dominantám krajiny. Zdoláte-li 162 schodů, dostanete odměnu v podobě výhledu na zdejší jezera. A v současné době i na krajinu, která se doslova mění před očima.

rozhledna Rezavý hřebík

Na nevšední ubytování v útulných pokojích v námořnickém stylu natrefíte ve zdejším majáku, který byl přestavěn na hotel DerLeuchtTurm. Pokoje se nachází přímo ve věži.

Ležící Eiffelovka

těžební most s označením F 60

Pokud vás zajímají turistické atrakce technického charakteru, neměli byste si nechat ujít návštěvu jezera Berheider See v těsné blízkosti tzv. ležící Eiffelovky - největšího těžebního mostu s označením F 60. Je 502 metrů dlouhý a 202 metrů široký. O popularitě tohoto mostu svědčí fakt, že někteří turisté projevili zájem o uspořádání svatby na něm. Zatím se sice žádná nekonala, ale v budoucnu může být všechno jinak.

Podobných zajímavostí je v oblasti Lužických jezer nespočet. Ať už sem zavítáte za relaxací, cyklistikou, koupáním nebo za dobrým jídlem, může dojít k jakékoliv nehodě. Proto nespoléhejte na kartičku vaší pojišťovny a včas si sjednejte kvalitní cestovní pojištění. Třeba online zde během pár minut. Užijte si Eurovíkend a starosti nechte na nás!

Zdroj: de.wikipedia.org, lausitzerseenland.de, luzice.czsenftenberger-see.de

 

Bulharská střediska nabízí milovníkům zimních sportů v současné situaci výjimečné podmínky. Až do pátku 29. 1. 2021 šlo o jediné místo v Evropě, kam jsme mohli bez negativního testu na covid-19. 

28. 1. 2021
Lyžování v Bulharsku

Dnes vám doporučíme prozkoumat významná města ve středu Španělska. Mají tolik památek různých stylů, až vám budou oči přecházet.
 

9. 6. 2021
Střední Španělsko - Toledo