Datum:

Chystáte se vydat na podzim na Kypr a rádi byste objevili neokoukaná místa? Tak je dnešní článek právě pro vás. Podíváme se na méně známá a výjimečná místa, která můžete během dovolené prozkoumat.

Loď v průhledu skalního oblouku

Méně známá historie na Kypru

Ostrov je vyhlášený náboženskou architekturou, ale jen málo cestovatelů objeví klášter Chrysorroyiatissa v hustém lese v Paphosu. Na místě si kromě památek užijte také víno, které tam od 80. let vyrábí. Nejlépe se vám bude pít na vyvýšené terase s panoramatickým výhledem na zeleň a přehradu Asprogia-Kannaviou s duhovou vodou. Pokud chcete porozumět kyperským tradicím, zajděte do muzea Ditzimin v městečku Droushia. V muzeu uvidíte tradiční oblečení, ručně vyráběné koše, starožitný nábytek, hedvábné a bavlněné tkaniny a nástroje pro výrobu chleba. Otevírací doba je od 9 do 18 hodin. Zeptejte se tamních obyvatel na nejkrásnější středověký most na ostrově a všichni vám doporučí Tzelefos. Málokdo z nich ho ale navštívil. Tento most v benátském stylu se totiž schovává daleko od civilizace, 6 kilometrů od vesnice Ayios Nikolaos. V historii byl jedinou možností, jak se obyvatelé mohli dostat s velbloudy, osly a kočáry přes řeku Diarizos k moři, dnes vás překvapí při procházce hustým lesem. 
 
Kamenný most a potok, příroda na Kypru

Méně známé pláže na Kypru

Nejvíce vytížená místa a města jsou Protaras, Ayia Napa, Larnaca a Limassol. Nedotčenou krajinu a pláže najdete například v regionu Paphos v odlehlém místě Pomos. Dojedete tam pohodlně po pobřeží za půl hodiny autem z Polis Chrysochou. Budete mít nádherný výhled na moře a pláže jen pro sebe. Doporučujeme tam zajít na pláže Tpoulorotsos, Paradise Beach nebo Kanalli. V Pomosu si můžete po vodních radovánách projít přístav, zajít na večeři nebo do muzea přírodní historie. Další tip najdete na půli cesty mezi Limassolem a Paphosem. Je to vesnice Avdimou s průzračně modrou vodou, přírodními plážemi a útesy v pozadí. Kolem vesnice se vinou vinice a bydlení můžete sehnat v malebných historických domcích. 
 
Kamenisté pobřeží na Kypru

Méně známé aktivity na Kypru

Pokud máte dobrodružného ducha, tak se vám bude líbit výlet do rokliny Avakas. Tato 30 metrů vysoká vápencová rokle se ukrývá hluboko v přírodní rezervaci Akamas. Kromě rokliny můžete v rezervaci vidět neuvěřitelných 530 druhů rostlin včetně 35 chráněných druhů. S náhonem na všechny čtyři můžete projet celou rezervaci Akamas s roklemi a údolími a dojet až k odlehlým zátokám s písečnými plážemi. V zátoce Lara Bay můžete v létních měsících vidět, jak se líhnou želvy. A pokud chcete zažít Kypr ne ze sedadla auta, ale ze sedla koně nebo velblouda, zavítejte na ranč Eagle Mountain na západě ostova nebo do Camel parku na východním pobřeží. 


 želva

Méně známé výlety na Kypru

Nechte turistům Polis Chrysochous a Latchi a vydejte se do vesnice Evretou s 3. největší přehradou na celém ostrově. Okolní krajina je ideální na procházky a túry a můžete během nich narazit na most z roku 1618, který tam postavili ve středověku Benátčané vedle starého mlýna. Ve vesnici Gialia si můžete udělat zastávku a dát si něco dobrého s výhledem na tmavěmodré Středozemní moře. Ve vesnici je mnoho restaurací s tradičními a ekologickými dobrotami, domácími produkty a sladkostmi. Náš další tip vede do vesnice Kathikas, která skrývá historii a tradiční vinařství. Na svazích pohoří Troodos můžete ochutnávat červená, bílá a růžová vína z rodinných vinic. Ve vesnici je také malé muzeum, které vypráví neuvěřitelných 6 tisíc let dlouhou historii kyperského vinařství. 
 

Kam byste se rádi podívali během dovolené na Kypru? Ať už to bude do roklí, muzeí nebo na písečné pláže, přibalte si také kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: theculturetrip.com, wikipedia.org, tripadvisor.com 

Další články

Užijte si Švýcarsko v zimě

Švýcarsko je pohádková země pro milovníky zimních sportů, dobrého jídla, špičkových služeb a nádherných výhledů na vrcholy Alp.

svycarsko

6 rad pro návštěvu mnichovského Oktoberfestu

Jako každý rok se i letos v termínu od 19. září do 4. října několik miliónů lidí chystá na mnichovské náměstí Theresienwiese, aby si společně užili největší pivní dobrodružství na světě zvané Oktoberfest. 

Octoberfest_uvod_328x166