Datum: | Autor: Tým ERV

Chystáte se vydat na podzim na Kypr a rádi byste objevili neokoukaná místa? Tak je dnešní článek právě pro vás. Podíváme se na méně známá a výjimečná místa, která můžete během dovolené prozkoumat.

Loď v průhledu skalního oblouku

Co vidět na Kypru?

Památky a stavby

  • Nea Paphos - památky z období pravěku až středověku můžete obdivovat na tomto významném archeologickém nálezišti, které dosud nebylo zcela prozkoumáno. Mezi významné stavby patří 4 římské vily se zachovanými mozaikami, nekropole, agora, křesťanský kostel i pozůstatky hradu.

  • Hrobky králů - starověké řecké hrobky vytesané do skály sloužily pro kyperské řecké krále a aristokracii. Mnohé z nich lemují dórská sloupořadí, protože byly postaveny jako obytné domy pro mrtvé.

  • Kostel sv. Lazara v Larnace z 6. století ukrývá údajně pravé pozůstatky sv. Lazara z Betánie. Trojlodní bazilika je vystavěna z hrubých cihel, kontrastuje se zlacenými barokními ikonami a výzdobou. 

  • Klášter Bellapais - gotické opatství na Severním Kypru je ukázkou raně středověkého stavitelství. Lomené oblouky zchátralých pozůstatků staveb působí mysticky, lépe zachovaný je kostel, ve kterém je vidět jeho poslední uživatel, ortodoxní církev.

Kypr je vyhlášený náboženskou architekturou, ale jen málo cestovatelů objeví klášter Chrysorroyiatissa v hustém lese v Paphosu. Na místě si kromě památek užijte také víno, které tam od 80. let vyrábí. Nejlépe se vám bude pít na vyvýšené terase s panoramatickým výhledem na zeleň a přehradu Asprogia-Kannaviou s duhovou vodou.

Pokud chcete porozumět kyperským tradicím, zajděte do muzea Ditzimin v městečku Droushia. V muzeu uvidíte tradiční oblečení, ručně vyráběné koše, starožitný nábytek, hedvábné a bavlněné tkaniny a nástroje pro výrobu chleba. Otevírací doba je od 9 do 18 hodin.

Zeptejte se tamních obyvatel na nejkrásnější středověký most na ostrově a všichni vám doporučí Tzelefos. Málokdo z nich ho ale navštívil. Tento most v benátském stylu se totiž schovává daleko od civilizace, 6 kilometrů od vesnice Ayios Nikolaos. V historii byl jedinou možností, jak se obyvatelé mohli dostat s velbloudy, osly a kočáry přes řeku Diarizos k moři, dnes vás překvapí při procházce hustým lesem. 

Kamenný most a potok, příroda na Kypru

Pláže na Kypru

Nejvíce oblíbená místa a města s krásnými plážemi jsou:

  • letovisko Protaras - zde zejména malebná Fig Tree beach
  • pláž Afrodite`s rock (Petra tou romiou) - právě zde se podle legendy Afrodita zrodila z mořské pěny

  • Coral bay –  600m výběžek písečné pláže mezi skalnatými útesy a mořskými jeskyněmi

  • letovisko Ayia Napa má pláže s jemným pískem, které jsou tu a tam předěleny skalisky

  • pláže v hlavním městě Larnaca i v druhém největším kyperském městě Limassol jsou písečné a nabízí veškerou možnou vybavenost

Pokud byste však hledali nedotčenou krajinu a pláže, tak ty najdete například v regionu Paphos na odlehlém místě Pomos. Dojedete tam pohodlně po pobřeží za půl hodiny autem z Polis Chrysochou. Budete mít nádherný výhled na moře a pláže jen pro sebe.

Doporučujeme tam zajít na pláže Tpoulorotsos, Paradise Beach nebo Kanalli. V Pomosu si můžete po vodních radovánách projít přístav, zajít na večeři nebo do muzea přírodní historie.

Další tajné místo najdete na půli cesty mezi Limassolem a Paphosem. Je to vesnice Avdimou s průzračně modrou vodou, přírodními plážemi a útesy v pozadí. Kolem vesnice se vinou vinice a bydlení můžete sehnat v malebných historických domcích.

Kamenisté pobřeží na Kypru

Výlety a aktivity na Kypru

Pokud máte dobrodružného ducha, tak se vám bude líbit výlet do rokliny Avakas. Tato 30 metrů vysoká vápencová rokle se ukrývá hluboko v přírodní rezervaci Akamas. Kromě rokliny můžete v rezervaci vidět neuvěřitelných 530 druhů rostlin včetně 35 chráněných druhů. S náhonem na všechny čtyři můžete projet celou rezervaci Akamas s roklemi a údolími a dojet až k odlehlým zátokám s písečnými plážemi.

V zátoce Lara Bay můžete v létních měsících vidět, jak se líhnou želvy.

A pokud chcete zažít Kypr ne ze sedadla auta, ale ze sedla koně nebo velblouda, zavítejte na ranč Eagle Mountain na západě ostova nebo do Camel parku na východním pobřeží. 

 želva

Nechte turistům Polis Chrysochous a Latchi a vydejte se do vesnice Evretou s 3. největší přehradou na celém ostrově. Okolní krajina je ideální na procházky a túry a můžete během nich narazit na most z roku 1618, který tam postavili ve středověku Benátčané vedle starého mlýna.

Ve vesnici Gialia si můžete udělat zastávku a dát si něco dobrého s výhledem na tmavěmodré Středozemní moře. Ve vesnici je mnoho restaurací s tradičními a ekologickými dobrotami, domácími produkty a sladkostmi.

Náš další tip vede do vesnice Kathikas, která skrývá historii a tradiční vinařství. Na svazích pohoří Troodos můžete ochutnávat červená, bílá a růžová vína z rodinných vinic. Ve vesnici je také malé muzeum, které vypráví neuvěřitelných 6 tisíc let dlouhou historii kyperského vinařství

Kam byste se rádi podívali během dovolené na Kypru? Ať už to bude do roklí, muzeí nebo na písečné pláže, přibalte si také kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: theculturetrip.com, wikipedia.org, tripadvisor.com 

Další články

Unikátní zážitky, pro které se jezdí na Kanárské ostrovy

Pokud je vám zima dlouhá a netrpělivě vyhlížíte první teplé dny, proč si nezkrátit čekání třeba last minut výletem na Kanárské ostrovy? Prakticky během celého roku je na těchto Evropany oblíbených ostrovech...

5 vánočních receptů ze světa

Chcete si zacestovat během štědrovečerní večeře? Nebo se chystáte slavit letos v cizině a nevíte, co tam ochutnat? Zamávejte kaprovi, lososovi a houbovému kubovi a užijte si opulentní neworleanskou hostinu nebo dezert ve tvaru mořské příšery. 

vanocni-hostina