Datum:

brusle1

O rekreační jízdě na kolečkách jsme na našem blogu už psali. Jednalo se o tipy na cyklotoulky po Evropě. Kdo z Vás má ale rád koleček víc a podstatně menších, určitě si dnes najde ten správný nápad třeba pro aktivně strávený prodloužený víkend na in-line bruslích v zemích našich nejbližších sousedů.

1. Fläming-Skate (Německo)

Začneme jižně od Berlína. Nachází se zde areál Fläming-Skate, který nabízí skvělé podmínky pro in-line bruslení na sametově jemném asfaltovém povrchu. Zdejší trasy lemuje dostatek stromů, v jejichž stínu se dá odpočinout, zároveň cestou potkáte útulné hospůdky pro doplnění tekutin a potřebných kalorií. Na celkem cca 230 km zdejších okruhů najdete 2 až 3 metry široké stezky, které vedou oblastmi Niederen Fläming a Baruther Urstromtal. Cestou potkáte malebné vísky, kamenné mezníky, kostely, historické mlýny a mnohem více svědků dávné i nedávné minulosti. Budete mít možnost navštívit městečka jako Jüterbog se skvělou závodní rychlobruslařskou dráhou, Luckenwalde, Neuheim, Grüna nebo Kloster Zinna. I v horkých letních dnech se nemusíte bát přehřátí. Jsou zde příležitosti ke koupání, ať už v přírodních jezírcích nebo na udržovaných koupalištích, mezi jinými můžete zavítat i do Flämingských lázní. Komu by některé zdejší trasy připadaly málo náročné nebo krátké, může si je spojit a vyrazit třeba do Fröhden přes Schlenzer až do obce Wahlsdorf. Tato lesy, poli a loukami obklopená trasa vede přes stoupáček u obce Schlenzer a určitě uspokojí i zdatnější, členitější terén upřednostňující bruslaře. Všechny okruhy v rámci Fläming-Skate se ideálně hodí jak pro jednodenní nebo víkendové výlety, tak i pro delší dovolené strávené na kolech či kolečkách.

Rodinka na bruslích

2. Lausitzer Seenland (Německo)

Lužická jezera jsou dalším německým bruslařským rájem. Nacházejí se asi 25 km severně od městečka Bautzen necelých 100 km od naší severní hranice. Zatopením povrchových hnědouhelných dolů, které byly před časem vytěženy, zde vznikla soustava umělých jezer s písčitými plážemi a čistou vodou. Oblast nabízí desítky a desítky kilometrů téměř liduprázdných, hladkým asfaltem pokrytých cyklostezek o průměrné šířce 3,5 m. Díky jejich prostornosti se zde skvěle a bez nebezpečí srážek snoubí cyklistika a bruslení. Pokud už vás nebaví české in-line stezky, které jsou obvykle úzké, přelidněné a často vyšperkované poměrně nebezpečnými sjezdy, pak z bruslení v oblasti lužických jezer budete doslova nadšeni! Nevýhodou této lokality může být jistá „nestálost“. Neustále se zde něco buduje a málokterá mapa je proto 100% aktuální. Stejně tak se nedá koupat ve všech jezerech, některá ještě nejsou dostatečně „usazená“ a zatím je do nich vstup zakázán. Ale i tak tu najdete bezpočet možností pro pohodové bruslení a příjemnou relaxaci.

Lužická jezera

3. Wörgl – údolí řeky Inn (Rakousko)

Jedná se o tyrolskou lokalitu blízko rakousko-německé hranice, která se nachází v širokém údolí řeky Inn. Ta protéká mezi vysokými horami a její břehy kopíruje malebná cyklostezka s některými úseky vhodnými i pro in-line bruslení. Tyrolská krajina zde nabízí nejen nezvyklou kombinaci solidního bruslení a krásných výhledů na okolní hory, ale i spoustu dalších příležitostí pro sportovní a kulturní prožití volného času. Tu svoji stezku si zde pečlivě vybírejte. Pohyb na bruslích uprostřed vysokých alpských štítů určitě zvládnou středně pokročilí či pokročilí bruslaři, začátečník by ale mohl mít v některých pasážích problém. Pokud si najmete průvodce, vždy vám dobře poradí, kde na dlouhých trasách využít kratší spojovací úseky, nebo kde se raději přezout, než přijít k úrazu. Kromě úchvatné kombinace kvalitní jízdy a výhledů na rakouské horské masívy se vám určitě zalíbí i místní hospůdky, krásná 8 km dlouhá a na výhledy mimořádně bohatá panoramatická trasa, osobité městečko s hradem Kufstein nebo četné možnosti super koupání.

Kufstein

4. Donauinsel (Rakousko)

Tento umělý ostrov najdete přímo ve Vídni. Bylo na něm zbudováno několik kilometrů stezek přístupných pouze chodcům, cyklistům a inline bruslařům. Lokalita je vhodná jak pro rekreační, tak i fitness bruslení, ale i rychlobruslení nebo freestyle, stairriding (jízdu po schodech) a grinding (laicky bychom ho mohli nazvat „sklouznutím se po zábradlí“). Ostrov je vybaven množstvím kaváren a jiných osvěžujících provozoven. Nelze nezmínit ani možnost koupele přímo v řece Dunaj, která ostrov obklopuje. Pokud je vám plynulá jízda po stezkách málo, navštivte UNO City. Jde o komplex výškových budov v Donauparku, kde jsou pro vás připraveny U rampy a spousta jiných krkolomných překážek. Co se týče dalších zajímavostí, které ostrov nabízí, musíme zmínit i zdejší 252 metrů vysokou věž Donauturm, která je jednou z nejvyšších budov ve městě. Doporučujeme zde navštívit otočnou vyhlídkovou restauraci s kavárnou nabízející výhled na celou Vídeň. Děti určitě potěší i zastávka ve zdejší mini ZOO. Jste-li ve Vídni, na ostrov se dostanete linkou metra U1 - stanice Donauinsel. Brusle ovšem obujte až na místě, podobně jako v pražském metru by vás na bruslích vyloučili z přepravy:)

Donauinsel

5. Bratislava-Vídeň (Slovensko, Rakousko)

Bratislavu a Vídeň spojuje 70 kilometrů dlouhá inline trasa. Náročností a délkou není sice pro každého, ale určitě má své kouzlo. Stezka vede po levé straně proti proudu Dunaje kolem lázeňského resortu Bad Deutch Altenburk, dále pak přes Petronell - Carnutum (staré římské sídliště) a národní park Dunajské Luhy až po dojezd k vídeňskému Prátru. Ve Vídni si lze výlet ještě prodloužit, protože stezka navazuje na bruslařský ráj na ostrově Donauinsel.

Tak co, vyznavači aktivního odpočinku? Vybrali jste si? Nezapomeňte se při sportování pořádně chránit, jednak přilbou a chrániči a také pořádným cestovním pojištěním, pokud vyrazíte na brusle do ciziny. Náš speciální balíček Sbaleno za poznáním bude pro podobné výlety určitě správnou volbou.

Autor:     LFI/ERV
Zdroj:     kamnabrusle.webnode.cz, zijuinline.cz, nabruslich.cz

Další články

Češi mohou na lyže do Bulharska, ale nově s testem

Bulharská střediska nabízí milovníkům zimních sportů v současné situaci výjimečné podmínky. Až do pátku 29. 1. 2021 šlo o jediné místo v Evropě, kam jsme mohli bez negativního testu na covid-19. 

bulharsko-bansko-hory

7 tipů na nejlepší exotickou dovolenou z celého světa

Exotika znamená věci cizokrajné, neobvyklé, zvláštní. Jaké země chcete letos navštívit? Arábie, Asie, Střední Amerika nebo Afrika? Dnes se projdeme prstem po glóbusu a oblastech, kam se lze vydat za dobrodružstvím.  

exoticka-dovolena