Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Kam se letos Češi chystají na dovolenou? Prošli jsme si naše interní statistiky a zjistili, jaké oblíbené destinace letos čeští cestovatelé preferují pro trávení letní dovolené. Můžete se jimi inspirovat i vy!

cestovní destinace

Ročně si u nás sjedná cestovní pojištění statisíce klientů. Drtivá většina z nich využívá naše pojistné služby zprostředkovaně přes cestovní kanceláře – jsme dlouhodobým partnerem Blue Style, Čedoku, Fisheru a dalších firem.

Pojistit online

Ovšem část našich klientů si své cestovní pojištění objedná přímo přes náš webový portál. Nahlédli jsme do těchto statistik a zjistili, do jakých zemí letos čeští turisté plánují zamířit.

Samozřejmě se jedná zatím o předběžné statistiky – spousta turistů si kupuje zájezd až těsně přes začátkem léta, nebo si zájezd koupí, ale cestovní pojištění si sjednají až těsně přes odjezdem. Ovšem i tak lze z těchto dat vyčíst zajímavé informace o tom, jaké destinace budou letos mezi českými turisty populární.

Klesající obliba Chorvatska, zájem o tuzemsko

První informace, která nás na cestovatelských trendech na nadcházející léto překvapila, je výrazný propad zájmu o Chorvatsko. Zatímco v létě roku 2023 se jednalo o třetí nejpopulárnější destinaci, letos si v oblíbenosti pohoršila a umístila se až na šestnáctém místě. Důvodem je zřejmě zdražení, které loni tuto zemi zasáhlo. V roce 2023 totiž tato země přešla na euro, což se automaticky promítlo do spotřebitelských cen.

Minulé léto byli turisté překvapeni, že ceny ubytování i běžných potravin vylétly prudce nahoru. Například porce zmrzliny vyšla v některých letoviscích v přepočtu na 90 Kč. Zlepšení se nečeká ani letos – ceny jsou stále vysoké a například cena týdenního pobytu ve známějších letoviscích typu Makarská, Split či Dubrovník pro tříčlennou rodinu se průměrně pohybuje mezi 28 – 35 000 Kč. Není divu, že se letos čeští cestovatelé rozhodli této cenově náročné destinaci vyhnout, a chystají se zamířit jinam. 

Nejpopulárnější destinací pro toto léto se stalo Rakousko, následované Itálií. Na třetím místě se umístilo Španělsko. V přehledné tabulce uvádíme srovnání populárních letních destinací v porovnání s loňským létem.

Nejoblíbenější destinace v létě 2024

Nejoblíbenější destinace v létě 2023

RakouskoItálie
ItálieRakousko
ŠpanělskoChorvatsko
ČeskoŠpanělsko
NěmeckoŘecko
EgyptSlovensko
Velká BritánieNěmecko
FrancieEgypt
SlovenskoPolsko
USAČesko

Vidíme, že letos Češi opravdu upustili od své oblíbené destinace Chorvatsko, a nahradili ji takovými destinacemi, jako je Rakousko, Itálie, Španělsko. Vzrůstající zájem je vidět o dovolenou v tuzemsku – zatímco loni se Česká republika umístila na desátém místě, letos je čtvrtou nejpopulárnější destinací. Může za tím stát inflace (je možné, že vlivem zvyšujících se životních nákladů se méně Čechům podařilo našetřit na dovolenou v cizině), i obava z vln veder, která se v letních měsících vyskytují na jihu Evropy.

Do Francie na olympiádu

Z našich statistik lze pozorovat i zvýšený zájem o dovolenou ve Francii. Zatímco minulé léto se tato země umístila na 12. místě, letos se jedná o osmou nejoblíbenější destinaci. Logickým vysvětlením tohoto jevu je konání olympijských her v Paříži. Drtivá většina cestovatelů, kteří si přes náš web sjednali cestovní pojištění do této země, totiž vyráží v termínu konání této významné události, tzn. přelom července a srpna. Tato událost přiláká sportovní nadšence ze všech koutů světa – v prodeji bylo celkem 10 milionů vstupenek a očekává se obrovská divácká účast.

Obavy před vedry

V našich statistikách jsme si nemohli nevšimnout zvýšeného zájmu o klimaticky „chladnější“ destinace. Zatímco loni v nejoblíbenější pětici destinací figurovaly teplé kraje typu Chorvatsko a Řecko, letos Češi projevují zvýšený zájem o dovolenou v Rakousku, Česku, Německu, Británii. Je možné, že turisty vyděsily zprávy o loňských ničivých požárech v Řecku, či vlnách veder v jižní Evropě, proto letos volí spíše destinace, umístěné v mírném klimatickém pásmu. 

Zájem o exotiku

Nejen tento rok, ale i v posledních letech pozorujeme stoupající zájem o exotické destinace. Přestože drtivá většina turistů stále volí oblíbené destinace v jižní Evropě, stále více turistů míří do exotických destinací. Zatím se jedná o zlomky procent, ale počet lidí, mířících mimo Evropu, je rok od roku vyšší. Například do Thajska se letos chystá 0,5 % lidí, kteří si přes náš web sjednali cestovní pojištění. Do Japonska míří 0,3 % našich klientů, stejné procento míří na Mauricius a Maledivy. Občas si přes náš web lidé sjednají cestovní pojištění i do takových neobvyklých zemí, jako je třeba Uzbekistán, Kazachstán, či vzdálené asijské destinace typu Laos či Taiwan. Věříme, že zájem o exotické destinace nadále poroste a lidé si stále častěji budou plnit své cestovatelské sny.

Jsme rádi, že našim klientům můžeme být partnerem na cestách a poskytovat jim kvalitní cestovní pojištění. Se svou hustou sítí smluvních zdravotních zařízení, nonstop asistenční službou a česky hovořícím lékařem na telefonu dokážeme klientům pomoci v mnoha situacích, do kterých se během cestování můžou dostat.

Pojistit online

 

 

Další články

Do Itálie na lyže jen s povinným pojištěním odpovědnosti

Pokud chcete jet do Itálie na lyže, měli byste vědět, že bez cestovního pojištění to už od ledna 2022 pořádně nejde. Jaká to přesně zavedli v Itálii na sjezdovkách pravidla?

7 pravidel, jak se chovat při hurikánu

Poslední týdny řádí v USA a v Karibiku hurikán Irma. Vznikl 30. srpna u souostroví Kapverdy a má na svědomí kolem stovky obětí. Ničivé bouře se mohou objevit v jakékoli části planety, protože globální změny klimatu způsobují stále extrémnější počasí. Jak přečkat hurikán v bezpečí? A jak se chovat, když skončí?

jak-se-chovat-pri-hurikanu-01a