Vulkanické ostrovy Azorské – černé a zelené pahorky v Atlantiku

Datum:

Kde je tu nejbližší černá pláž? Portugalské ostrovy Azory jsou vulkanického původu a překvapí vás mírným klimatem i nevyzpytatelným počasím. Připravte se na slaný vzduch Atlantiku, kilometry živých plotů z hortenzií, sopečná jezírka ke koupání a vysoké hory. 
 
Mosteiros pláž útes na Azorských ostrovech

Azory portugalské

Málokdo si na první dobrou vybaví, že Portugalsko tvoří kromě pevninské části také dvě souostroví v Atlantickém oceánu. První, Madeira, je blíže Evropě. Ale druhé, hlouběji v Atlantickém oceánu, omývané Golfským proudem, jsou právě Azorské ostrovy.
Je to magické místo s divoce se měnícím počasím, vysokými horami, černou sopečnou horninou, zelenými pastvinami i hustými lesy. Rostou tu exotické květiny a ty nejsladší ananasy. 
 
Hortenzie na Azorech 

Azorských ostrovů je devět, pokud počítáme ty hlavní, největší. Každý z nich je trochu jiný než ostatní. Jakmile k nim doletíte letadlem 1500 km přes oceán, můžete se mezi nimi pohybovat po moři pomocí trajektů.
Vychutnáte si tak nejen rozdíly ve všech ostrovech, ale i majestátný Atlantik. Během plavby na trajektech, která trvá někdy více a někdy méně než hodinu, můžete ve vodě spatřit delfíny či gejzír velryby.

Černé pláže a zátoky

I když Azory nejsou učiněným rájem pro plážové povaleče, jejich rozmanitost vybízí k objevování všeho, co souvisí s mořem a krásami mořských pobřeží. Teplota moře se v zimě pohybuje kolem 15 stupňů, v létě vyšplhá na 25 °C. Některé zátoky jsou teplejší díky podvodním termálním pramenům. 
 
černá pláž na Azorech

Nejkrásnější pláže se můžete vydat hledat na dvou největších ostrovech Sao Miguel a Sao Jorge, šnorchlování s dětmi vám ale půjde i na ostrově Faial, na malé pláži Praia Porto Pim.
Nejvyšší Azorskou horu můžete pěkně přímo od moře pozorovat ze zátoky stejnojmenného ostrova Pico. Pokud máte dost času, zkuste si zajít na všech 12 nejhezčích pláží Azor.
Sopečný původ ostrovů však nabízí mnohem lepší podmínky k vnitrozemskému koupání. Sladkovodní vulkanická jezera jsou pokojnější než pláže omývané nevyzpytatelným Atlantikem. Množství přírodních lázní, horkých pramenů a levných wellness center zaručí, že se můžete nořit do vody na mnoha zajímavých místech. Jezírka jsou navíc chráněna i od mořských medúz!

Vnitrozemí, hory a turistika

Prozkoumejte malé vesničky. Azory jsou skvělé na objevování skrytých zákoutí. Jen byste měli být dobrým řidičem. Cesty jsou strmé, zatáčky prudké a terén hornatý. Často i zaparkovat u pláže může být v kopci slušný výkon.

Nezapomeňte si vzít pohorky a Azory vás odmění, na ostrovech je více než 80 značených turistických chodníků.
Nejvíce značených tras, celkem 25, je na ostrově Sao Miguel. Nejvyšší hora Azor se jmenuje Mount Pico a je vysoká 2351 m. Výstup na ní je jen pro zdatné turisty, co zvládnou převýšení 1120 m na úseku čtyř kilometrů. Terénem je černá láva a sestup je ještě složitější než výstup nahoru. 
 
Hory na azorských ostrovech

Při turistice je dobré počítat s neustálými změnami počasí. V jednom dni vás může potkat opravdu všechno: slunce, déšť, mlha i silný vítr. Proto je nejlepší nic neplánovat dopředu, ale rychle vyrazit, když se udělá hezky. Předpovědi počasí věnujte pozornost a dívejte se i na webkamery.

Víno, sýry a chobotnice

Nakonec si užijte i ochutnávání místních specialit, vždyť i o tom je poznávání cizích zemí. Dejte si místní sýr a zkuste láhev místního vína.

Na ostrově Pico se podívejte na zdejší vinice. Jsou vskutku unikátní a starobylé, chráněné před počasím a slaným mořským vzduchem čedičovými zídkami, které stavěly generace vinařů. Jsou na seznamu památek UNESCO. Až pak ochutnáte jejich víno a sklenici otočíte v záblescích slunce, rozprostře se vám na patře buket získaný hrozny rostlými na vulkanické půdě.

K tomuto vínu si nezapomeňte dát skvělé azorské sýry. Šťastných krav se na Azorech pase veliké množství a spousta z nich není ani chována pro užitek – prostě tu žijí poklidným životem.  
 
Volně žijící krávy na Azorech

Pokud se podíváte do talíře místním pohodářům z Azor, najdete v něm hlavně mořské ryby a plody. Například chobotnice jsou velmi oblíbené! Zkuste typické jídlo Cozido de Furnas – na zemském vulkanickém teple pomalu vařená omáčka z masa a zeleniny. Hrnec sedí při “vaření” ve speciální sopečné pícce, takzvaně na díře v zemi.

Po dobrém obědě si nechte nalít čaj. Proč? V současné době jediná evropská čajová plantáž, Gorreana, je totiž na Azorech, na ostrově Sao Miguel. Kolem plantáže vede i 3 km dlouhá jednoduchá turistická stezka.  
 
Gorreana, čajová plantáž

Máte chuť si vyjet na trochu jinou evropskou dovolenou a poznávat vulkanické ostrovy? Užijte si je ze všech úhlů a přibalte si kvalitní cestovní pojištění, aby vás nezaskočilo počasí ani strmé cesty.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:radynacestu.cz, triptins.com, meganstarr.com, geekyexplorer.com, visitazores.com

Další články

Průvodce cestováním po Francii od severu na jih

Průvodce krásami Francie. Paříž, zámky na Loiře, Provence, lyžování, cesty za vínem a další tipy pro cestovatele.

pariz2

Souostroví Samoa

Teplota v lednu kolem 27°C, v červenci kolem 25°C, šnorchlování u korálových útesů s mořskými želvami, dlouhé procházky v deštných pralesích, túry po horách a spaní na pláži. Vítejte na souostroví Samoa, kde vás budou Samojci a Samojčanky vítat s upřímným úsměvem od ucha k uchu pozdravem: „Talofa!“ (Ahoj).

souostrovi-samoa-tichomori-01b