Datum: | Autor: ERV tým

Udržitelnost je nyní v módě. Když se ale podíváme do různých zemí světa i na dřívější zvyky na našem území, tak zjistíme, že Vánoce mohou být jiné než dnes. Víte čím?


Eko výnoční stromeček

Balení dárků

Balicí papíry dělají parádu o Vánocích pár hodin nebo několik dní. Tuny rolí papíru končí v popelnicích. Křídový papír není možné recyklovat a plastovou lepenku také ne. Dárkové krabice zase spotřebují obrovské množství vody na svou výrobu. Jak tedy balit smysluplněji? Možností je celá řada:
 
Vyberte si recyklovatelný balicí papír od výrobce, který používá šetrné barvy k životnímu prostředí. Běžné barvy na balicích papírech tvoří při recyklování kontaminovaný kal ze škodlivých chemikálií. Na trhu seženete i designové eko papíry s krásnými motivy. Nebo použijte recyklovaný balicí papír, který můžete oživit razítky, fixou, stuhou, sušeným ovocem či přáním.
 
Používejte recyklovatelné papírové lepicí pásky nebo dekorativní washi pásky. Ty k nám přišly z Japonska a vyrábí se z rýžového papíru, pšenice, bambusu nebo konopí. Mají celou řadu využití, nejen na zkrášlování dárkových balíčků. Mnoho českých papírnictví už má i lokální papírové washi pásky s motivy českých ilustrátorů.
 
Dárky můžete zabalit také do látkových dárkových pytlíčků. Buď z designových obchodů (s motivy i bez) či vlastnoručně ušitých. Nebo zabalte dárky do látky japonskou technikou furoshiki. Stačí vám k tomu kus látky, utěrka, tričko nebo ručník. Jde tak zabalit krabice, lahve i kulaté dárky. Látkové balení můžete dále dozdobit podle vlastní fantazie. 
 

Eko vánoční dárky

Vánoční stromeček 

I když dnes považujeme stromeček za tradiční pro české Vánoce, tento zvyk na naše území přišel z Německa až na konci 19. století.
 
Živý stromek je lepší než plastový. Uvádí se, že byste museli používat 1 umělý stromek 12 let, aby byl srovnatelný s uhlíkovou stopou likvidace 1 řezaného stromku. Pokud chcete stromek řezaný, vybírejte ideálně vypěstovaný v ČR, protože pochází z prořezávek, které se stejně musí dělat, nebo ze školek - rostoucí stromy svým růstem přirozeně uhlík pohlcují. Další ukazatelem udržitelného stromku jsou certifikáty. Certifikát FSC zaručuje, že stromek pochází z šetrného lesního hospodářství. Certifikát PEFC zajišťuje udržitelný a trvalý rozvoj lesů.
 
Další variantou je vánoční stromek v květináči. Ten si můžete buď koupit, nebo půjčit v půjčovnách. Na co dát pozor? Vybírejte si stromky, které rostly v květináči od semenáčků, mají díky tomu husté kořeny. A dopřejte vždy stromku pár dní na aklimatizaci mezi vnějšími a vnitřními prostory. Velká změna teplot by ho mohla zahubit. Mějte ho doma co nejdál od topení, v teplotě do max. 22 °C, nejdéle 12 dní v kuse a zalévejte ho jako ostatní rostliny.

živý vánoční stromek

Štědrovečerní večeře

I když kapra považujeme za stejně “tradičního” jako vánoční stromeček, není tomu tak. Masové rozšíření kapra jako štědrovečerní večeře totiž proběhlo až během komunismu díky kapřím velkochovům. Kapři tak byli poprvé cenově dostupní všem lidem. Do 19. století byste jakoukoliv rybu na vánočním menu nenašli. Na Štědrý den se jedl kuba, různé polévky (zelná, hrachová, houbová,...), omáčky, kaše ze sušeného ovoce (tzv. muzika nebo chamula), vinné klobásy, vepřové maso a další pochutiny. Sváteční tabule se lišila podle kraje a postavení rodiny.
 
Pokud si chcete dát k Vánocům kapra, tak si ho pořiďte od rybářů, nebo si ho sami ulovte. Budete tak jíst čerstvou a zdravou rybu, která nebyla dlouho v nevyhovujících podmínkách,  vlivem velkochovu více či méně nemocná a v dlouhodobém stresu. A nikdy nekupujte kapra proto, abyste ho pustili zpět do přírody. Je tak vyčerpaný od výlovu, že zemře.

V posledních letech mnoho Čechů dává přednost lososům, makrelám a dalším rybám a mořským plodům. Jestli chcete vědět o tom, jak se tyto ryby loví, podívejte se na dokument Seaspiracy: pravá tvář udržitelného rybolovu. Nejlepší je mít cizokrajnou nebo českou rybu přímo od rybáře, nebo si připravit dřívější česká vánoční jídla.

Eko vánoce uržitelná štědrá večeře

Udržitelné dárky

Udržitelnost se promítá i do dárků, které jsou pod stromečkem. Vybírejte ty, které jsou z kvalitních materiálů, bez škodlivých plastů a látek. Pozor, toxické látky se skrývají i v dětských hračkách, oblečení, kuchyňských potřebách, botech, elektronice, nábytku,... S jejich odhalením vám může pomoci například aplikace české neziskové organizace Arnika, která se jmenuje Scan4Chem. Stačí naskenovat čárový kód výrobku a aplikace vám buď ukáže informace o obsahu výrobku, nebo zašle dotaz na složení výrobci.
 

Eko vánoční dárky
 
Ať už se vydáte na Vánoce nebo vánoční svátky kamkoliv, mějte s sebou kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.
 
Zdroje: pujcovna-stromku.cz, pronajemstromku.cz, prozeny.cz/clanek/znate-washi-tape-pasky, econea.cz/blog/zivy-nebo-umely-vanocni-stromek/, econea.cz/blog/pozvete-nekapra-k-vanocnimu-stolu, econea.cz/blog/ekologicke-baleni-darku/, scan4chem.cz, arnika.org/toxicke-latky

Štítky: Vánoce

Další články

19 evropských ledovců, kam vyrazit za sněhem až do června

19 evropských ledovců, kde můžete lyžovat až do června a někdy i déle

Zasněžené palmy i zmrzlí leguáni: Když sníh padá na netradičních místech

Jen v uplynulých 2 měsících nového roku přikryla zima svým bílým pláštěm několik míst, na kterých sníh nenapadl i několik desítek let. Děti staví sněhuláky na poušti, v Jižní Americe zase mrznou leguáni.

snih-netradicni-mista-01