Kam levně k moři: tipy na úžasné destinace, které šetří vaši peněženku

Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Nedokážete si představit léto bez dovolené na pláži? V tom případě pro vás máme špatnou zprávu – populární Chorvatsko loni výrazně zdražilo a cenové zlepšení se nečeká ani tento rok. Naštěstí však existují levné destinace, které vás potěší nejen svými nádhernými plážemi, ale i příznivými cenami. 

Minulý rok čeští turisté v Chorvatsku zažili šok. Kvůli přijetí eura ceny skokově vzrostly, a cestovatelé se tak potýkali nejen s extrémním zdražením ubytování a služeb, ale i potravin (například v Dubrovníku vyšel kopeček zmrzliny v přepočtu na 90 Kč). 

Nechcete letos za vaši letní dovolenou dát majlant? Poradíme vám, kam levně k moři do zemí, které vám učarují nejen svými plážemi a nádhernou přírodou, ale i nízkými cenami.

Před vaší cestou se nezapomeňte kvalitně pojistit. Věděli jste, že patříme mezi špičku na trhu cestovního pojištění? Máme hustou síť smluvních zdravotních zařízení, nonstop asistenční službu a českého lékaře na telefonu.

 

Albánie: levný Jadran, dechberoucí příroda

Tato destinace potěší všechny milovníky blankytně modrého Jaderského moře. Se svými téměř 300 kilometry pláží splní požadavky i těch nejnáročnějších dovolenkářů – naleznete tu oblázkové, kamenité, ale především písečné pobřeží, na kterém si budete připadat jako v ráji. Mezi nejoblíbenější plážové destinace patří Sarranda, Durrës a Ksamil.

Ceny jsou tu velice příznivé – například týdenní ubytování pro 2 osoby v tříhvězdičkovém penzionu v Durrësu pořídíte v přepočtu už od 5 000 Kč. 

albánské pobřeží

Přestože krása pobřeží vám vezme dech, byla by škoda strávit celou dovolenou jen na pláži, když Albánie nabízí mix historických památek a divoké přírody. Udělejte si výlet například do národního parku Theth, v jehož srdci se nachází stejnojmenná vesnice. Dechberoucí divoká krajina, nádherné vodopády a majestátní hory jsou něčím, na co budete vzpomínat ještě hodně dlouho. 

Ať už svou dovolenou budete trávit u vody, v horách, nebo obdivováním historických památek, mějte na paměti, že se jedná o hornatou zemi, kde i ke zdolání kratších vzdáleností je potřeba delší čas. Na to je třeba myslet nejen při plánování vašich výletů, ale při řešení případných zdravotních komplikací, protože dostat se včas do zdravotnického zařízení může být v takových momentech klíčové. Výhodou našeho cestovního pojištění je velmi hustá síť smluvních zdravotních zařízení, díky čemuž se dostanete ke zdravotní péči efektivně a včas.

albánské pobřeží

Bulharsko: příjemné koupání, starobylá architektura

Mezi levné destinace, kam se vyplatí vyrazit, patří Bulharsko. Tato země, vzdálená necelé dvě hodiny letadlem z Prahy, nabídne 378 kilometrů dlouhé pobřeží s 209 plážemi, tudíž je rozhodně z čeho vybírat. Turisté si v Bulharsku obvykle pochvalují pláže s jemným pískem, které mají oproti Chorvatsku jednu výhodu – nejsou tu mořští ježci.                                                                
Nejvíce lidí míří do Zlatých písků nebo na Slunečné pobřeží, ale za zvážení stojí i návštěva  méně známých oblastí. Například Albena nabídne neobvykle široké pláže (až 150 metrů), nebo třeba Irakli je jedna z posledních divokých pláží v Bulharsku.

A jak je to s cenami bydlení? Ubytování na týden pro dvě osoby seženete v tříhvězdičkovém hotelu na Zlatých pískách od 6100 Kč.

 

Bulharsko je rovněž známé pro svou architekturu. Téměř v každém větším městě najdete tradiční pravoslavné kostely, které rozhodně doporučujeme navštívit. Starobylý interiér a zdobené ikony, ozářené světlem stovek svíček, vás přenesou do úplně jiného světa.

Tip! Pokud vás omrzí lenošení na pláži, vyrazte na výlet! V Bulharsku jsou totiž velmi levné vlaky. Vlakové soupravy pocházejí sice z dob dávno minulých, ale probudí ve vás záplavu nostalgických vzpomínek.

Bulharsko ostrov

Řecko: levná dovolená, země tisíce ostrovů

Možná vás překvapí, že jsme zařadili mezi levné země i Řecko. Když pomineme drahé destinace typu Athény nebo Santorini, v této zemi lze najít i levná místa, kde trávit dovolenou. Stačí se zaměřit na méně známé lokality a ostrovy. A rozhodně je z čeho vybírat – Řecko má přes 13 000 kilometrů dlouhé pobřeží a více než 3000 ostrovů.

Pokud vás lákají Athény, ale bojíte se vysokých cen v tomto hlavním městě, zkuste pobyt na ostrove Aegina. Nachází se necelou hodinu cesty lodí od Athén, a užijete si tu nejen dostupných cen, ale i malebných pobřežních městeček, krásných pláží a čisté přírody. Z Aeginy můžete kdykoliv vyrazit za památkami do hlavního města. Mezi levné ostrovy patří rovněž Zakynthos, Kréta, Corfu či Kos.

levná dovolená u moře

Ceny ubytování na méně známých ostrovech (například Aegina či Kos) začínají na 9500 Kč na týden a dvě osoby.

Zajímavý fakt: Věděli jste, že Řecko je natolik populární destinací, že během léta zde bývá víc turistů než samotných Řeků?

Polsko: levná destinace s exotickou pouští

Pokud vás láká levná dovolená, a navíc nemáte rádi vedra, bude pro vás Polsko tím pravým dovolenkovým rájem. Pobřeží Baltského moře nabídne v létě příjemné teploty 25 –  29 °C. Úctyhodných 770 kilometrů pobřeží nabídne pláže převážně písčitého charakteru. Výhodou je rovněž dobrá dostupnost autem – od českých hranic se k Baltu dostanete za 7 hodin. 

Pro trávení dovolené doporučujeme region Pomořské vojvodství, který má nejkrásnější pláže a také množství hotelů. Je už jen na vás, zda zvolíte ubytování v plážovém resortu, v historickém centru města Gdaňsk, nebo dáte přednost moderní metropoli Gdyně.

Týdenní pronájem dvoulůžkového pokoje v tříhvězdičkovém hotelu nebo přes Airbnb začíná na 10 000 Kč.

Zajímavou atrakcí, kterou si určitě nenechte ujít, je poušť Leba. Ano, neděláme si legraci, za pouští nemusíte až do exotiky, ale jednu najdete i u našich sousedů. Obrovská písečná plocha s dunami je součástí Słowińského národního parku, který se nachází 2 hodiny cesty severozápadně od Gdaňsku. Při procházce po obrovských dunách, ze kterých trčí pahýly stromů, si budete připadat, jako byste se ocitli na úplně jiném kontinentu.

levné destinace

Ať už se letos za mořem vypravíte kamkoliv, nezapomeňte na cestovní pojištění. Patříme mezi špičku na trhu díky husté síti smluvních zdravotních zařízení, široké škále pojišťovaných sportů a profesionálním asistenčním službám.

Zdroje: www.lonelyplanet.com, www.radynacestu.cz, www.numbeo.com, www.booking.com 

Další články

Olympiáda, Expo a další světové akce roku 2020

Rádi cestujete do jiných měst právě v dobách, kdy se v nich něco zajímavého odehrává? Přinášíme vám přehled důležitých sportovních, společenských a kulturních akcí v přicházejícím roce 2020. 

svetove-akce-2020

Za lyžováním na Slovensko. Užijte si sportovní víkend v Tatrách za hubičku!

Se sněhem přichází také lyžařská sezóna, a tedy i ta správná doba naplánovat si zimní radovánky. Poslední roky navíc nasvědčují tomu, že čím dál víc lidí ...

lyzovani-tatry-nahled