Datum:

Letošní opatření nám ukázala, že se můžeme pořádně porozhlédnout a objevit spoustu výjimečných míst i v naší zemi. Víte, kde je český „Stonehenge“, pravěké menhiry, „Grand Canyon“, moravské Toskánsko nebo „sopka“? V dnešním článku vám je představíme.

Velká Amerika, český Grand Kaňon

České „Stonehenge“

Podobně záhadný jako Stonehenge jsou Kamenné řady u Kounova. Najdete je u obce Domoušice v okrese Louny. Na 11 hektarech se nachází 14 rovnoběžných řad sestavených z více než 2 000 neopracovaných kamenů. Archeologové neví, jestli šlo o menhiry, meze zemědělských pozemků, pravěkou megalitickou observatoř, kalendář nebo kultovní místo. Lokalita je chráněná jako kulturní památka. Ke kamenným řadám vede žlutá turistická trasa do Kounova a naučná stezka k hradu Pravda.

V Čechách můžete navštívit i novodobé repliky kamenných řad. Patří mezi ně třeba Kamenný kruh Druidů z roku 2014 u Pelhřimova. Tvoří ho 33 kamenů umístěných v kruhu s obvodem 108 metrů, uprostřed stojí 34. kámen. Místo slouží k meditaci, hluboké relaxaci a ozdravení.

České menhiry

Kousek od Loun leží menhir Baba. V 17. století byl do kamene vsazen železný kříž, proto nebyl dlouho považován za menhir. Je vysoký necelé 2 metry a 2 metry jsou schované v zemi. V okolí menhiru byly nalezeny zbytky keramiky a keltských ozdob. Po polní cestě je možné dojet autem až k menhiru, nebo tam můžete dojít pěšky ze Slavětína. Menhir Kamenný pastýř najdete 1 km od obce Klobuky na Slánsku. Je to nejvyšší menhir v České republice. Měří 3,5 metru a je považován za pravěký. K menhiru vede naučná stezka z Kokovic do Klobuk.

český menhir

Český „Grand Canyon“

Tak se nazývají vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Velká Amerika je vápencový a 100 metrů hluboký zatopený lom se dvěma průzračnými jezírky. Lom si můžete prohlédnout z vyhlídky u parkoviště, nebo ho obejít dokola po pěšině. Byly tam natočené filmy Limonádový Joe a Akumulátor. Najdete ho na cestě z obce Mořina do obce Kozolupy. Malá Amerika je menší vápencový lom s křišťálovou vodou. I když jsou vstupy do lomů zakázány, lákají milovníky koupání, turisty, potápěče a další. V blízkosti leží také lom Mexiko.

Velká Amerika, český Grand Kaňon

Moravské Toskánsko

Je jednou z nejoblíbenějších lokalit pro fotografy a milovníky Toskánska. Stejně jako v oblíbené italské oblasti se i tady táhnou dlouhé pásy polí po kopcích až k obzoru se stromy, remízky a kapličkami. Mnoho lidí si myslí, že je toto místo přírodní, vzniklo ale lidskou aktivitou. Krajinu ještě více zvlnila důlní činnost. Nejvíc barev si užijete od konce dubna do května a na podzim. Silně zvlněnou krajinu na několika desítkách kilometrů čtverečních najdete kousek od Kyjova.

" height="426" alt="jižní Morava - České Toskánsko" src="/fileadmin/blog_images/pic/jaka-svetova-mista-videt-v-ceske/ceske-toskansko.jpg"/>

Česká „sopka“

Tak by se dal laicky nazvat dýmající vrch Boreč, který nikdy nezamrzá. I v nejvyšších m

razech z něj totiž stoupá teplá pára. Sopky v Českém středohoří jsou ale mrtvé a desítky milionů let neaktivní. Boreč je dutá hora protkaná složitým puklinovým labyrintem - v zimě nasává studený vzduch ve své spodní části, ten stoupá vzhůru, ohřívá se a nahoře vychází ven o teplotě 9–10°C. V létě naopak studený vzduch proudí dolů. V okolí vrchu se neudrží sníh, teplé mikroklima si užívají středomořské rostliny a vzácné játrovky. K vrchu dojdete po naučné stezce Boreč z obce Režný Újezd. </p>

 

ght="425" alt="čeká sopka Boreč - dýmající hora" src="/fileadmin/blog_images/pic/jaka-svetova-mista-videt-v-ceske/ceska-sopka-borec.jpg"/>

Ať už se vydáte po České republice kamkoli, myslete na kvalitní pojištění storna, kol, elektrokol, fotoaparátů a jejich příslušenství.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:kudyznudy.cz, wikipedia.org, idnes.cz, katerinaresort.cz

Další články

Ohřejte se ve španělské Málaze

Když začne počasí v České republice připomínat Londýn, je nejvyšší čas poohlédnout se po letenkách do teplých krajin. Nemusíte hned do jihovýchodní Asie, Egypta nebo na Kanárské ostrovy. I v Evropě si můžete užít krásné počasí.

malaga-03

Arménie: země klášterů a kostelů

Vítejte v zemi, která jako první na světě přijala křesťanství jako státní náboženství. Proto najdeme na území tohoto státu kolem tří tisíc kostelů a klášterů. Vydejte se do této exotické země, která je bezpečná, bez turistů a bez komerce. Tento článek vám pomůže udělat si přehled, jaké významné památky tam navštívit.

armenie-zeme-klasteru-a-kost165