Autem do Alp? Víme, kolik zaplatíte za dálniční známky!

Datum:

hory-autem

Chystáte se na lyže do zahraničí? Podívejte se, kolik si budete muset připravit peněz, pokud využijete na cestě do Alp placené dálnice, některé vysokorychlostní silnice a tunely. V období těsně před jarními prázdninami se vám budou naše tipy určitě hodit.

Německo

Je jedinou zemí v našem přehledu, kde vás nechají užívat dálnice zdarma! Němci mají hustou a kvalitní síť dálnic, přesto zde poplatky platí pouze řidiči vozů s hmotností od 7,5 tun výše a to formou mýtného. Platbu lze po registraci provést pomocí automatického systému Toll Collect, případně prostřednictvím terminálů umístěných přímo na dálničních úsecích.

Rakousko

Pokud se chystáte automobilem k našim jižním sousedům, tak zde je, stejně jako u nás, průjezd dálnic a některých rychlostních silnic pro motocykly i automobily do 3,5 tun zpoplatněn. Dálniční nálepku pořídíte na obvyklých místech jako je hraniční přechod, pošta nebo benzinová pumpa. Známka se povinně lepí na přední sklo a je k dispozici ve třech různých délkách platnosti, a to 10 dní (9 EUR/cca 230 Kč), 2 měsíce (26,20 EUR/cca 670 Kč) a rok (87,30 EUR/cca 2 230 Kč). Roční dálniční známka je platná 14 měsíců s počátkem platnosti od 1. prosince předcházejícího roku. S výběrem dodatečných poplatků počítejte při průjezdu tunelů Bosruck tunnel, Gleinalm tunnel, Tauern tunnel, Katschberg tunnel, Karawanken tunnel, Arlberg road tunnel a Brenner motorway tunnel. V případě, že se na rakouské dálnice chystáte s vozidlem s hmotností nad 3,5 tun, je ho třeba opatřit mýtným zařízením s názvem Go-Box. Více informací o fungování mýtného systému v Rakousku najdete na www.doprava.vpraxi.cz.

Švýcarsko

Chystáte-li se do Švýcarska, obstarejte si dálniční známku buď již v České republice (ÚAMK, ABA) nebo, stejně jako v Rakousku, na obvyklých místech jako je hraniční přechod, pošta nebo benzinová pumpa. Známka bude potřeba jak na dálnicích, tak bohužel i na některých silničních úsecích. Kromě motocyklů a automobilů do 3,5 tun je třeba platnou nálepkou označit také přívěs/karavan. Dálniční nálepka je pro řidiče k dispozici pouze s roční, respektive 14 měsíční platností a zaplatíte za ni 40 CHF (cca 870 Kč). Pokud budete projíždět s vozidlem s hmotností nad 3,5 tun, je třeba místo dálniční známky na hraničním přechodu zaplatit poplatek za těžké vozidlo. Kromě poplatků za průjezd dálniční sítě je ve Švýcarsku zpoplatněn průjezd dvou tunelů vedoucích do Itálie a tunelu mezi městy Kandersteg a Goppenstein s vlakovou přepravou vozidel. Jedná se o tunely Grand Saint Bernard (cena průjezdu 31,20 CHF/cca 680 Kč) a Munt la Schera (50 CHF/cca 1 080 Kč) vedoucí do Livigna a Lötschberg mezi městy Kandersteg a Goppenstein.

Slovensko

I na Slovensku si řidiči automobilů s hmotností do 3,5 tun musí opatřit dálniční známku. Ta již nemá podobu nálepky na přední sklo, ale od prosince 2015 existuje pouze v elektronické podobě, kdy jejím nákupem dojde k registraci vaší SPZ v příslušném systému. Známku můžete koupit na obvyklých místech a zároveň máte možnost online nákupu z pohodlí domova na eznamka.sk. Dálniční známka Slovensko je k dispozici ve třech různých délkách platnosti, a to 10 dní (10 EUR/cca 220 Kč), 1 měsíc (14 EUR/cca 300 Kč) a rok (50 EUR/cca 1 080 Kč). Pro vozy nad 3,5 tun je průjezd dálnic a rychlostních silnic zpoplatněn pomocí mýtného systému, výše poplatku se odvíjí od kategorie vozidla a ujetých kilometrů. Více informací najdete na www.emyto.sk. Slováci mají k dispozici i moderní a přehlednou webovku www.ndsas.sk, kde se dozvíte vše potřebné na jednom místě, mimo jiné je zde i kompletní přehled zpoplatněných dálničních úseků.

Francie

I ve Francii využívají řidiči mýtných bran. Mýtné je zde vybíráno nejen od řidičů automobilů (Classe 1 jsou vozidla do 3,5 tun), autobusů a nákladních vozů, ale i vozidel s přívěsy (Classe 2) a motocyklů (Classe 5). Detailní přehledje k dispozici na www.tolls.eu. Výše dálničních poplatků dosahuje průměrné hodnoty 8 EUR (cca 200 Kč) na 100 km, což můžeme vzhledem ke značné rozloze Francie označit spíše za dražší sazbu. Pro ty, kteří placené silniční úseky využívají častěji, je připraven systém Liber-t s možností automatické platby. Více informací najdete na www.tolltickets.com. Kromě mýtného za průjezd dálničních úseků je vybírán poplatek za přejezd některých mostů a tunelů. O těchto taxách se dozvíte na www.autoroutes.fr.

Itálie

Italové také vybírají mýtné za zpoplatněné dálniční úseky. Italské mýtné bylo v porovnání s okolními státy relativně přívětivé, ale v uplynulém roce došlo k navýšení průměrné sazby z 5,50 EUR (cca 145 Kč) na 9 EUR (cca 230 Kč) na 100 km. Kalkulačku mýtného najdete na www.autostrade.it. Pokud přes Itálii cestujete častěji, můžete využít buď automatického platebního systému Telepass na www.telepass.com, platbu kreditní kartou či předplacených karet Viacard. Pochopitelně i v Itálii jsou zpoplatněny průjezdy některých tunelů. Za Grand Saint Bernard zaplatíte 26,90 EUR (cca 690 Kč), Monte Bianco stojí 43,50 EUR (cca 1 110 Kč), Munt La Schera, což je tunel, který se dostanete do populárního Livigna má pro vás připravenu cenu standardní 34 EUR (cca 870 Kč) a bohužel i cenu sobotní 45 EUR (cca 1 150 Kč) a Tunel du Frejus projedete za 45,20 EUR (cca 1 150 Kč).

Věříme, že Vám náš přehled alespoň trochu usnadní přípravu na cestu. Na seznam věcí, které musíte zařídit si nezapomeňte připsat ani kvalitní cestovní pojištění. Co třeba pojištění Sbaleno ve variantě Na lyže? To by pro vaši cestu za zimní dovolenou mohlo být to pravé!


Zdroj: toll.cz, uamk.cz

Další články

Výhody Vánoc v cizině

Jaké výhody zažijete, když dáte sbohem vánočnímu maratonu? Nakoupit dárky, uklidit domov, napéct cukroví, pozvat širokou rodinu,... Co raději strávit Vánoce na horách nebo u moře?

vanoce-v-zahranici

S cestovním pojištěním můžete ušetřit milióny. Poradíme vám jak!

Téměř pětina Čechů vyráží na dovolenou bez cestovního pojištění. Přitom s ním můžete výrazně ušetřit. Ptáte se jak? Seznamte se s nejčastějšími situacemi, při kterých se vyplatí mít cestovní pojištění. 

cestovni-pojisteni-mapa