Jordánsko – pouštní ráj s bohatou historií

Jordánsko

Datum: | Autor: Lenka Frolíková

Jordánsko Pexels Zeynep Elif Oezdemir

Jordánské hášimovské království je jednou z nejstabilnějších zemí Blízkého východu, která cestovatelům nabízí rozmanité možnosti trávení času od akčních treků až po relax u moře. 

V Jordánsku se vám vyplatí půjčit si auto a během několika dní si ho pořádně projet. Nejen kvůli vzdálenostem, ale i možnosti zastavit kdykoli u cesty, koupit si čerstvé ovoce, např. báječný fíky a granátová jablka, nebo si vyfotit nejeden zajímavý výhled. Především ve městech je doprava poněkud chaotická, takže díky pronajatému autu budete flexibilnější.

Pokud pro vás Jordánsko není pouhým jednodenním výletem do Petry z některé ze sousedících destinací (např. z Egypta nebo Izraele), rozhodně si pořiďte Jordan Pass. Obsahuje nejen vízum, ale i vstupy v podstatě do všech zdejších památek včetně již zmíněného slavného skalního města Petry. Navštívit je zde opravdu co.

Ammán

Město Ammán

Hlavní město Ammán, kde žije téměř polovina obyvatel Jordánska, se rozkládá na několika kopcích. Spojila se v něm moderní architektura s historickými památkami a cestovatelé jej často využívají jako výchozí bod pro svoje výlety po Jordánsku. Za vidění zde stojí např. Citadela se zbytkem Herkulova chrámu z 2. století. Součástí Citadely je byzantská bazilika a Ummajovský palác. Ze stejného století jako Herkulův chrám pochází i římský amfiteátr, který prošel v minulém století náročnou rekonstrukcí, stal se kulturní památkou a dodnes se v něm pořádají velkolepé festivaly a veletrhy. Vyhledávanou je v Ammánu také procházka po Duhové ulici (Rainbow Street) a orientální atmosféru můžete nasát na některém z ammánských tradičních tržišť „súkú“.

Betánie za Jordánem

Pravoslavný kostel v Betánii

Jestliže budete ubytováni v Ammánu nebo níže pod Ammánem u Mrtvého moře, bude pro vás jednoduché vypravit se do Betánie. Nejdůležitější poutní místo nejen řady věřících nabízí především návštěvu místa, kde Jan Křtitel pokřtil Ježíše Krista. Největší místní dominantou je řecký pravoslavný kostel sv. Jana Křtitele, jehož zlatá střecha je vidět i z izraelské strany. Návštěvníci mohou vstoupit na molo k řece Jordán a pod dohledem vojenské hlídky dokonce smočit nohu ve svaté řece. Na izraelské straně řeky absolvují návštěvníci to samé. Bližší kontakt s izraelskou hranicí v Jordánsku nenaleznete.

Mrtvé moře

Pobřeží mrtvého moře

Koupání na nejníže položeném místě na světě je zážitkem, který nikde jinde nezopakujete. Potopit se v moři je zcela nemožné díky vysoké koncentraci soli ve vodě. Tu velice rychle poznáte, jen co vám malá kapka ulpí v oku. O to více si pak užijete komfortní koupání na pláži u vašeho hotelu se sprchou v dosahu. U Mrtvého moře můžete také posílit svoje zdraví  bahenními zábaly. Počítejte však s tím, že vaše plavky vám velmi nepoděkují.

Wadi Mujib

V jordánských horách se nachází řada kaňonů, z nichž část lze individuálně projít. Nejznámější je Wadi Mujib. Tento trek vypadá v každém ročním období trochu jinak. Při vstupu do skal obdržíte plovací vestu a základní poučení o chování v kaňonu. Zapůjčit je možné nepromokavý vak na telefon nebo boty. Část trasy lze projít suchou nohou, větší část více či méně budete trávit ve vodě a půjdete za pomoci lan proti proudu. Společnost vám budou dělat rybičky, které se vás budou snažit oždibovat, stejně jako to znáte z thajských masážních salonů. Pokud máte obavy, zda fyzicky zvládnete trasu, není problém v polovině skončit a stejnou cestou se vrátit zpět. Zážitek i tak bude stát za to. Od listopadu do března jsou kaňony uzavřeny z důvodu nebezpečí bleskových povodní.

Petra – osmý div světa

Skalní město Petra

Hlavním turistickým cílem Jordánska je skalní město Petra. Na jeho návštěvu si vyhraďte minimálně jeden celý den a, pokud to je jen trochu možné a jste ubytováni ve Wádí Musa, vyrazte k pokladnám na otevírací hodinu hned v sedm ráno. Nepůjdete sice úplně sami, ale také ne v davu autobusy dovezených jednodenních výletníků z okolních zemí. 
Hlavní trasa vede od vchodu směrem k Pokladnici, ale rozhodně neprohloupíte, když půjdete dál přes staré ruiny až ke Klášteru. Mapky jsou k dispozici na pokladně a v případě velké únavy se lze svézt na koni nebo na velbloudu. 

Nádherné fotky lze u Pokladnice pořídit, když zaplatíte pár dolarů beduínům a vyšplháte se na protější stranu skály. Atmosféru starověkého města si také můžete vychutnat na vyskládaných kobercích se šálkem silného čaje.
Jestliže vám zbude trochu času, můžete navštívit i tzv. Malou Petru, která v porovnání s tou hlavní není zahlcena turisty a nabídne krátkou procházku v písečných skalách v menším měřítku.

Wadi Rum – Měsíční údolí

Tuto rozhlehlou poušť, která je zapsána v seznamu UNESCO, stojí za to vidět, ale nelze ji navštívit individuálně. V turistickém centru v městečku Rum je třeba si najmout řidiče, případně pokud máte rezervované ubytování v některém z kempů, o dopravu na místo se postarají vaši ubytovatelé. Kempy jsou k dispozici různé, od jednoduše zařízených až po velmi vyhledávané „marťanské bubliny“, které si svým vybavením nezadají s hotelovým pokojem. Beduíni vám na místě uvaří i standardní beduínskou večeři (grilovačka Zarb). Ta spočívá v tom, že ráno naskládají maso, zeleninu a rýži na kovové rošty, vše se zasype žhavými uhlíky a pískem. Večer se pak vše vyhrabe a večeře je připravena.
Na noc počítejte s výrazným ochlazením, standardem v kempu jsou dvě deky, a ani teplejší „pyžamo“ není k zahození. Hodí se i při vzpomínce na letní tábor, když se svítilnou jdete nocí tam, kam musíte. A nebojte, na této pochůzce prý můžete potkat maximálně pouštní lišku.

V poušti můžete na některé ze skal sledovat západ slunce a druhý den ráno se projet jeepem s průvodci k nejznámějším místům jako Mushroom Rock, skalní most Um Fruth nebo vystoupat na pískovcové duny a zahrát si na písečného andělíčka.

Wadi Rum - Měsíční údolí

Jerash – antika na dosah

Město se pyšní jedněmi z nejzachovalejších antických památek a vévodí mu monumentální sloupořadí lemující hlavní cestu. Vstupuje se do něj branou vybudovanou k příležitosti návštěvy císaře Hadriána a z hlavní cesty lze odbočit na návštěvu hippodromu, vejít do chrámu Artemis a Dia nebo navštívit dva zachovalé amfiteátry.

Velkým neštěstím pro město bylo zemětřesení, které pohřbilo řadu památek, ale ve srovnání např. s Aténami je sloupořadí od brány přes hlavní náměstí Oval Plaza zachovalé a naprosto unikátní.

Křižácký hrad Kerak

Hrad v Keraku

Osídlení Keraku se datuje již od doby železné, nicméně věhlas získal hrad v době křižáckých výprav. Díky Keraku bylo možné kontrolovat obchodní cesty do Egypta a Mekky a střežil i přístup do Jeruzaléma. V roce 1184 hrad obléhal sultán Saladin, aby zastavil výpady tehdejšího pána hradu Renaulda de Chatillon proti obchodním karavanám. Obyvatelům Keraku před Saladinovou armádou tehdy pomohl malomocný král Balduin IV., takže Kerak byl fakticky dobyt až muslimy v roce 1189. Pokud jste viděli film Království nebeské s Orlandem Bloomem, budete v obraze. I když je Kerak postaven na vysokém kopci, procházka z parkoviště je nenáročná, navíc pod klenbami stavby se příjemně ochladíte.

Madaba a hora Nebo

Město mozaik Madaba je centrem křesťanství v Jordánsku. Ve většině kostelů jsou k vidění více či méně zachovalé mozaiky, ta nejznámější je umístěna v ortodoxním kostele sv. Jiří a tematicky zobrazuje tehdejší Svatou zemi.

Madaba mozaika

Zhruba třicet kilometrů Madaby se nachází hora Nebo. Ta má obrovský význam pro křesťanství, protože právě na této hoře ukončil Mojžíš svoje putování, když vyvedl Izraelity z Egypta. V areálu naleznete monument k návštěvě papeže Jana Pavla II. a pozvolnou chůzí se dostanete na vyhlídku, kde se vám otevře nádherný výhled do údolí Jordánu.

Výhled na Jordánsko z hory Nebo

Také se můžete vyfotit u mosazného kříže s propleteným hadem, který symbolizuje putování Izraelitů touto oblastí s hojným výskytem hadů. Odpočinout si můžete v nové budově kostela, která byla vystavena na zbytcích původního byzantského kostela.

Jestliže vám to vaše časové dispozice dovolí, můžete navštívit i další místa jako např. přístavní město Akabu, pouštní hrady, přírodní rezervaci Dana nebo si můžete zašnorchlovat v Rudém moři.

Jordánsko je bezpečnou zemí s minimální kriminalitou, zdraví a smůla se ale neptají a mohou vás překvapit všude i během vaší dovolené. Proto si určitě nezapomeňte přibalit komplexní cestovní pojištění, např. SingleTrip od Evropské.

Ⓒ 2023 Lenka Frolíková

Další články

Barma/Myanmar – země tajuplných chrámů a divoké přírody

Buddhistické chrámy a pagody v džungli. Tradiční obydlí na kůlech jezera Inle. Koloniální minulost ve městech Mandalay či Rangún. Buddhové všech velikostí. Vítejte v Barmě, od roku 1989 nazývané Myanmarem. 

barma-pagody-bagan

Adaptér - praktický pomocník na cestách

Chystáte se do světa a berete s sebou kromě mobilního telefonu i notebook a další elektronická zařízení? Pak se vám jistě budou hodit cestovní adaptéry a konvertory napětí, díky kterým se připojíte k elektrické síti...

adapter-uvod