Valais / Walis – prudce návykový region ve Švýcarských Alpách

Datum: | Autor: Tým ERV

Švýcarský region Valais (Wallis) je snad jedním z nejkrásnějších krajů ve Švýcarsku – alespoň pokud lze soudit podle reklamního skeče, kterým Wallis propagují sami Švýcaři na svém youtubovém kanálu @ValaisWallis.

Fascinující ledovce, vysoké štíty hor a pod nimi nedotčená údolí a v neposlední řadě vinice v nižších částech, takové je Valais. Široké údolí řeky Rhôny protéká středem tohoto nejvyššího a nejhornatějšího Švýcarského kantonu. Ženevské jezero, jedno z nejhlubších jezer Evropy s Wallis těsně sousedí.

Jsou tu nepřeberné možnosti rozmanité pěší turistiky pro různé úrovně zkušeností, a to na pozadí jedněch z nejúžasnějších horských kulis na světě.

Monte Moro - průsmyk ve Švýcarsku

Neoficiálně Valais zápolí o titul „kalisti“, nejkrásnější, se svými sousedními kantony Vaud a Bern. Mluví se tu dvoujazyčně, německy a francouzsky. Proto jeho název můžete vyslovit francouzsky, Valais („valé“) nebo německy Wallis. Německy se mluví v Horním Wallis, té nejhornatější a nejvyšší části. Poloha Valais v rámci Švýcarska je jihozápadní, leží na hranicích s Itálií a s Francouzskem.

Významné horské vrcholy ve Wallis

 • Monte Rosa - ledovcový masiv s 11 čtyřtisícovkami
 • Finsteraarhorn - nejvyšší hora Bernských Alp
 • Matterhorn - ikonický symbol Švýcarských Alp
 • Aletschský ledovec - největší údolní ledovec v Alpách o délce 23 km!
 • Gornergrat – třítisícový hřeben u Zermattu na který vede zubačka

Lyžařská střediska a zimní aktivity ve Wallis

Lyžování zde znamená nezapomenutelný zážitek ve vysoké nadmořské výšce a s 300 slunečními dny v roce. A ta samá místa můžete objevovat i v létě – pěšky, nebo na kole! 

údolí Saas Fee

Turistika ve Wallis

Vyberte si jako destinaci pro svou letní dovolenou ve Valais buď z horských zimních středisek, kterých provoz je samozřejmě v plném proudu i během léta, nebo z neméně oblíbených údolí.

Nezapomeňte si udělat zastávku v hlavním městě Sion, které oplývá památkami. Navštivte Leukerbad s jeho termálními prameny a Val d'Hérens, kde příroda a ledovce vytvořili kamenné pyramidy a člověk zase gigantickou přehradu Grande Dixence.

Kam dál ve Wallis/Valais? 

Bisses ve Valais

Historické zavlažovací kanály bisses jsou v mnoha případech dodnes používané a udržované, ale zejména slouží jako turistické stezky. Vodu svádějí upravenými koryty z horských bystřin až na pole a vinice, kde je potřeba zavlažování. Jejich infrastruktura přirozeně vybízí k procházkám a objevování – často se šplhají na vysoká, málo přístupná místa s úchvatnými výhledy.

Seznam všech bisses pro výlety v místě, kde budete ubytovaní najdete zde: zavlažovací kanály bisses.

Saas-Fee

Městečko Saas-Fee, známé jako "perla Alp", leží v sevření dramatických scenérií a čtyřtisícovek v údolí Saas. Je vynikajícím výchozím bodem pro vysokohorské túry, zejména když zde ubytované návštěvníky vozí místní lanovky v létě zcela zdarma až na hřebeny hor.

Výlety v okolí Saas-Fee

 • Allalin – čtyřtisícovka, na kterou se můžete téměř vyvézt lanovkou, a to doprostřed, ke stanici Mittelallalin.
 • ledovém pavilónu Alalin zase můžete obdivovat vnitro ledovce a pohled na ledové formace zblízka.
 • Hannig – nenáročná túra a procházka s výhledem na okolí
 • Plattjen – z tohoto místa vedou další turistické trasy různých obtížností

Aletsch ledovec

Verbier -  Val de Bagnes

Verbier je známé lyžařské a outdoorové středisko – jak pro turistiku, horská kola tak i paragliding. Je zde také zastávka jedné z etap treku Tour de Mont Blanc, tak se tam můžete zajít podívat.

 • Jezero Lac des Vaux - Příjemná pěší túra k malebnému horskému jezeru.
 • Nebo zkuste via ferratu Les Gentianes

Více informací o výletech ve Val de Bagnes.

Výlety v okolí Verbier

Mont Fort

Z vrcholu Mont Fort (3300 m) se naskýtá panoramatický výhled na Alpy včetně Mont Blancu a Matterhornu. Pokud jej chcete zdolat, můžete začít ve Verbier a od části výstupu si pomoci lanovkou.

Tour du Mont Blanc

Nejvyhledávanější horský trek v Evropě nenachází celý ve Valais - obchází masiv Mont Blancu a prochází částmi Švýcarska, Itálie i Francie. Na stezku se ale můžete připojit v místě Champex-Lac, kterému přezdívá malá Kanada.

Furka pass, průsmyk ve Švýcarsku

Zermatt - procházka kolem 5 jezer „5-Seenweg“

Idylická vysokohorská túra vychází z Zermattu a vede kolem pěti vysoko položených alpských jezer s výhledy na okolní vrcholky hor. Tři z těchto jezer zrcadlí majestátní zub Matterhornu, který si na 3-hodinové procházce v převážně rovném terénu budete moci prohlížet ze všech stran.  K jezerům Stellisee, Grindjisee, Grünsee, Moosjisee and Leisee se vyvezete lanovkou, nejdřív do stanice Sunnega a pak přestoupíte na směr Blauherd.

Ovečky s černými nosy a koupání v Leisee nejsou zaručené zážitky, ale můžete je vážně očekávat.

Matterhorn, trek kolem 5 jezer

Ať si vyberete jakékoliv aktivity pro svou dovolenou ve Švýcarsku, myslete kromě správného vybavení také na kvalitní cestovní pojištění. Ochrání vás i vaše zavazadla.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: myswitzerland.commojesvycarsko.comvalais.ch

Další články

Vše nej v Rakousku - průvodce na hory i doly. Kde to ještě neznáte?

Vyjmenovat všechny kouty Rakouska, kam se dá cestovat na parádní víkend či dovolenou, by vydalo na velmi dlouhý článek. Přesto se pokusíme o průvodce Rakouskem - a věřte, že objevování nových míst v této zemi nikdy nekončí! 

Zvířata na dosah ruky

Je libo selfie ze hřbetu slona, plavání mezi žraloky nebo jízdu sněhovými závějemi na psím spřežení? Cestování moderní doby nabízí mnoho lákadel – stačí popustit uzdu své fantazii a splnit si dávné sny. 

plavani_s_delfiny_uvod