Datum:

Keukenhof
8. 4. 2016

Že jste ještě nikdy nenavštívili zemi slavného Van Gogha, pestrobarevných tulipánů, voňavých sýrů, větrných mlýnů a  tradičných dřeváků zvaných klomps?  Jaro je možná tím úplně nejvhodnějším obdobím pro vaši premiéru. Celá země se probouzí, halí se do zelené a díky tulipánům i do mnoha dalších fantastických a nečekaných barevných odstínů. Cestovní kanceláře nabízejí velké množství prodloužených víkendů (tzv. Eurovíkendů) do této destinace zejména nyní na jaře, kdy lze spojit návštěvu proslulého květinového parku Keukenhof s prohlídkou hlavního města Amsterdamu.

Keukenhof

Tento vůbec největší květinový park Evropy, rozkládající se na 32 citlivě a nápaditě tvarovaných hektarech, je zcela po právu vyhledávaným turistickým cílem. Každý rok zde vykvete na 7 milionů tulipánů, narcisů, krokusů, lilií, hyacintů a dalších jarních skvostů, za kterými míří obdivovatelé z celého světa. Kreativně pojaté záhony nabízejí inspiraci pro amatérské zahradníky. Nádherná zákoutí s prastarými stromy, jezírky, tajuplnými stezkami a především všudypřítomná libá vůně nesoucí se vzduchem dá zapomenout všem návštěvníkům na starosti všedních dní.

Více než 800 různých variací květin, kterým vévodí 4,5 milionů všemi barvami hrajících tulipánů, přitom obstarává pouhých sedmadvacet zahradníků! Nebo spíše zahradních umělců? „Aby květiny vydržely déle než několik dnů či týdnů, jak je pro ně obvyklé, sázíme je speciální metodou, díky níž je pak Keukenhof v květu i více než dva měsíce. Cibuloviny se sázejí do země postupně ve třech vrstvách podle období jejich rozkvétání. Jakmile tedy jedny kytky odkvetou, hned začnou kvést další a další,“ upozorní i vás při návštěvě tohoto parku kterýkoliv ze sedmadvaceti „statečných“, kteří zde ochotně plní i roli odborných průvodců.

Větrné mlýny v Keukenhofu

Variace výsadby jsou každoročně obměňovány v závislosti na tématu. Letošek se nese v duchu tzv. zlatého věku. Pro neopakovatelné kouzlo je park pravidelně navštěvován nejen turisty, ale také místními. Na své si zde přijdou i děti, pro které je tu připraveno několik hřišť a dalších aktivit. V letošním roce se brány parku otevřely již během velikonočních svátků a záplavu jarních cibulovin v plném květu bude možno obdivovat až do 16. května. Úplně nejvhodnější dobou pro výlet do Keukenhofu je možná poslední týden v dubnu, kdy je největší šance na krásné počasí, a především, pověstné tulipány budou doslova všude a v plném květu! Otevírací doba je zde více než štědrá. Prvního návštěvníka zde vítají už v 8 hodin ráno. Za posledním hostem se brány zavírají v 19.30. Cestujete-li se psem, má vstup povolen. Nicméně pozor, do květinových pavilónů a restaurací už psi nesmějí.

Amsterdam

No a až se nabažíte květinového království, můžete vyrazit směr nedaleký Amsterdam. Toto pověstné kosmopolitní město rozkládající se na devadesáti ostrovech je v jarním období nabité spoustou energie a uvítá vás s otevřenou náručí. Chytněte první kolo, které uvidíte (samozřejmě u jednoho z mnoha místních zápůjčních stanovišť) a užijte si jízdu městem, kde nic není daleko a kde vás díky populární jízdě na kole a převážně vodní veřejné dopravě po místních kanálech možná zarazí ticho, které uslyšíte :)

Na kole po Amsterdamu

Můžete zavítat na slavné náměstí Dam, kudy doslova kráčela holandská historie, nebo se stavit na skvělou kávu v některém z populárních „cofeeshopů“. Můžete se kochat malebnými nábřežími lemovanými domy, z nichž nejstarší pocházejí už ze 14. století, nebo poobědvat v některé z mnoha restaurací s pestrou nabídkou mezinárodní kuchyně. Zastavte se na tržišti, kde se střetávají kultury celého světa a kde vedle sebe stojí stánky se sýry, rybami, květinami, ale také exotickými potravinami, z nichž mnohé pravděpodobně uvidíte poprvé v životě. Projděte se Čtvrtí červených luceren (Red Light District) a nahlédněte do světa alkoholových dýchánků a lechtivé zábavy, kde je jedním z největších prohřešků fotografování. Na své cestě nevynechejte např. nejstarší amsterdamský kostel Oude Kerk z roku 1306, Begijnhof – středověký uzavřený dvůr pověstný krásnými historickými domy, budovu Hlavního nádraží z roku 1889 ani Magere Brug (Hubený most), který je nejslavnějším ze zhruba 1280 mostů Amsterdamu.

Ti z vás, kdo jste milovníky umění, si určitě nenechte ujít Van Goghovo muzeum, Rijksmuseum či Stedelijk muzeum. Milovníky architektury pak určitě přiláká Muzeum amsterdamské školy. Muzei se vůbec toto město, jehož rozloha nedosahuje ani poloviční velikosti Prahy, jen hemží. Však je jich tu největší počet na metr čtvereční na světě!

Amsterdam

Tři praktické rady na závěr

Objednejte si tzv. Holland Pass, získáte tak mnohé slevy na vstupy a zároveň se vyhnete dlouhým frontám.
Pokud pocestujete autem, nechte jej na kraji města a využijte pěší chůzi nebo jízdu kolem, či spolehlivou vodní dopravu po kanálech.
No a samozřejmě, včas si sjednejte kvalitní cestovní pojištění, náš balíček Sbaleno za poznáním bude pro tento typ výletu naprosto ideálním řešením.

sjednat cestovní pojištění online

Šťastnou cestu a mnoho skvělých zážitků přeje ERV Evropská!

 

Zdroje:   novinky.cz, radicestujeme.eu, odcestovat.cz, amsterodam.info.cz

Pro turisty a cestovatele méně známá destinace ja plná pokladů, historie, památek, tradic a panenské přírody. Pojďte s námi objevit, co tam vidět na vlastní oči.

1. 12. 2021
Tchaj-wan

Dnes vám doporučíme prozkoumat významná města ve středu Španělska. Mají tolik památek různých stylů, až vám budou oči přecházet.
 

9. 6. 2021
Střední Španělsko - Toledo