Pojištění Storno: Jak se chránit před nečekanými změnami plánů?

Pojištění Storno: Jak se chránit před nečekanými změnami plánů?

Datum: | Autor: Tým ERV

Jak moc dopředu plánujete letošní dovolenou? V posledních letech se změnil přístup turistů k praktickým otázkám cestování. Častěji teď myslí na situace, kvůli kterým by nemohli své cesty realizovat a snaží se zmírnit jejich případné negativní dopady. K tomu využívají např. pojištění storna zájezdu, které se stalo téměř nedílnou součástí každého cestovního pojištění. Co přesně pojištění storna obnáší a při jakých situacích jej využijete?

Přestože se dnes může zdát, že jde o další náklad navíc, pojištění storna vám poskytne klid před cestou a finanční ochranu v případě, že se objeví neočekávané komplikace.

Na co lze uplatnit storno pojištění?

Jak už jsme říkali, jedná se o finanční krytí pro případ, že musíte neočekávaně zrušit zaplacenou dovolenou. Vztahuje se nejen na zájezdy, zakoupené v cestovní kanceláři, ale také na dalších služby.

Například:

  • letenky koupené přes portály (Letuška, Kiwi apod.), nebo koupené napřímo u letecké společnosti,
  • ubytování rezervované přes ubytovací portály (Booking, Agoda apod.), nebo rezervované napřímo u ubytovatele, pokud při nedojetí na místo vystaví storno fakturu (Airbnb),
  • pronájem vozidla, ať už jedete z ČR nebo si ho pronajímáte až na místě,
  • pronájem lodi/jachty, kde budete trávit svoji dovolenou,
  • kurzy (jóga, angličtina apod.),
  • dětské tábory, příměstské tábory, školní lyžařské a jiné kurzy,
  • vstupenky na akci (např. Wimbledon, Formule 1), pokud jsou spojené s cestovní službou (letenkami nebo ubytováním), kdy při neúčasti na akci dostanete storno fakturu. (Samostatné pojištění vstupenek se pořizuje zvlášť)

Pojištění zrušení cesty (storno) můžete sjednat pro cesty do zahraničí i pro cesty v ČR.

Jak jednoduše uplatnit pojištění storna?

Zjednodušeně by se dalo říct, že kdekoli vám na objednanou cestovní službu vystaví storno fakturu, tam je možné pojištění uplatnit.

Kde nelze použít pojištění storna?

Samostatné vstupenky bez cestovní služby, lístky (např. na trajekt), kde nedostanete v případě nevyužití storno fakturu. Týká se to i ubytování například u známých, kde vám storno fakturu nevystaví.

Sickness

Co přesně znamená zrušení cesty? Kdy můžu žádat náhradu?

Zrušení cesty musí mít nějaký konkrétní důvod. Například akutní onemocnění nebo úraz, kdy zůstanete v domácím ošetřování nebo v nemocnici. Také pokud vám vyjde pozitivní COVID test.

Náhradu můžete žádat, pokud budou mít zdravotní potíže osoby, o které musíte pečovat, například děti nebo někdo z blízké rodiny.  Týká se vás i v případě úmrtí blízkých osob.

Kromě zdraví mohou být důvodem storna také nezaviněné neobdržení víza, dopravní nehoda cestou na letiště, zrušení události, která byla hlavním účelem cesty (např. obchodní jednání nebo zrušený koncert, ale i nezaviněná ztráta zaměstnání, rozsáhlé poškození bydliště před cestou, předvolání k soudu, adopce či osvojení dítěte, rozvodové řízení.

Kolik stojí storno pojištění?

Pojištění sjednáváte vždy na konkrétní částku, kterou jste do dovolené a cestovních služeb investovali. Cena pojištění je 7 % z této sumy, pokud objednáváte samostatně pojištění Storno Plus.

Vyplatí se vám mít ERV cestovní pojištění SingleTrip, protože dopojistit i storno cesty vás potom stojí jen 5 % ceny zájezdu.

Kolik dostanete při zrušení cesty?

100 % uhrazených prostředků zpět se týká hospitalizace nebo úmrtí cestujícího. Při jiných doložitelných důvodech platí 20 % spoluúčast, takže vám vrátíme 80 % ze storno-faktury k zájezdu / cestovních služeb.

Více o podmínkách pojištění a kdy si pojistku můžete sjednat, si přečtěte v Často kladených dotazech.

Další články

Unikátní zážitky, pro které se jezdí na Kanárské ostrovy

Pokud je vám zima dlouhá a netrpělivě vyhlížíte první teplé dny, proč si nezkrátit čekání třeba last minut výletem na Kanárské ostrovy? Prakticky během celého roku je na těchto Evropany oblíbených ostrovech...

Jižní Korea – co v ní zažít a na co se připravit?

Každému se při vyslovení země Jižní Korea vybaví něco jiného. Někomu kultura, jinému jídlo, dalšímu chrámy nebo počítačové hry. Co v této asijské zemi stojí za vidění a na co si dát pozor? To vám řekneme v dnešním článku. 

jizni-korea