Datum: | Autor: Tým ERV

Korsika, největší francouzský ostrov ve Středozemním moři, se nachází mezi francouzským a italským pobřežím a zároveň je třetím největším ostrovem ve středomoří. Korsiku od Sardínie dělí 12 kilometrů široký Bonifácký průliv. Kromě typického jižního podnebí se od jiných ostrovům znatelně liší svým vysokohorským terénem – středem ostrova, který je dlouhý 198 kilometrů, probíhá horské pásmo a vede tudy jeden z nejtěžších horských přechodů Evropy, GR20 (Grande route 20). Nejvyšší bod Korsických Alp, Monte Cinto, dosahuje výšky 2 706 m n. m.

Historie ostrova

Pro svoji blízkost s Itálií i Francií změnila Korsika mnohokrát svého majitele – tedy, oficiálního správce. Jednou patřila italské republice Pisa, hned pak Janovu, potom aragonskému Španělsku i Francii, pak Milánu, pak soukromé bance, a opět Francii, aby se nakonec vrátila do rukou Janova. Udržet si nadvládu nad ostrovem nebylo nikdy jednoduché a Korsičané mnohokrát povstali proti svým novým pánům. Situace se ustálila až po II. Světové válce, kdy ostrov nakonec získali Francouzi.

A tak se zde mluví francouzsky, korsicky i italsky. Korsičtina pochází z latiny a je jedním z toskánských dialektů – dnes se také vyučuje na školách. 

Korsická pláž Splendid Rondinara

Korsickou historii nejlépe objevíte při prohlídce památek a muzeí.

Památky Korsiky

 • Museum Napoleona Bonaparta
 • Museum výtvarného umění Palais Fesch
 • Museum umění v Bastii
 • Prehistorické naleziště, menhiry Filitosa
 • Zřiceniny Janovských věží, původně sloužících proti pirátům
 • Bonifacio – městečko na útesech
 • Korsická kultura a malebné vesničky - Sant’Antonino, Montemaggiore, Pigna a další.
 • Polyfonní korsický zpěv

 

Korsika, pláž Palombaggia

Zajímavá místa Korsiky, která stojí za návštěvu

Neuděláte chybu, když se na cestu kolem ostrova vydáte vláčkem. Trasa vede po mostech a přes tunely pomalým tempem, takže budete mít čas prohlížet si přírodní scenérie.

Ajaccio - hlavní město Korsiky

Přístav, hlavní město a také rodiště Napoleona Bonaparta, bylo založeno již v antickém Řecku, v roce 564 př. n.l.

Porto Vecchio

Písčité pláže, tyrkysové moře, oblá skaliska. Toto starobylé město na východním pobřeží je dnes známé především jako letovisko. Známé pláže jsou Palombaggia a Santa Giulia.

Ve velkém přístavu zde kotví jachty a město je známé svou výrobou soli.

Korsika - město Bonifacio na útesech

Bonifacio

Toto starobylé město se nachází vysoko na bílých útesech fantastických tvarů. Můžete navštívit malebné staré město, procházet se po přístavu nebo se vydat na výlet lodí k nedalekým ostrovům Lavezzi, či až na Sardinii. Najdete tady také lagunu s písčitou pláží, která přímo svádí ke koupání.

Cap Corse

Poloostrov na severu Korsiky, takzvaný prst, je 40 km dlouhý. Narazíte tu na pláže, malebné vesnice na pobřežních srázech a na jeho konci stojí osamělý maják.

Bastia

Druhé největší město na Korsice je známé svým přístavem, působivou architekturou a rušným nočním životem. Nachází se u paty polostrova Cap Corse.

Pláž Saleccia

Jedna z velmi oblíbených pláží na Korsice s bílým pískem a tyrkysovým mořem. Najdete ji na severu a je kromě skvělého koupání známá také rychločluny, které zde nabízí svezení.

Reserva Natural Scandola

Mořská a pobřežní přírodní rezervace (zapsaná v seznamu UNESCO od roku 1983) je domovem mnoha divokých živočichů a místem unikátních geologických formací, jeskyněk, ostrůvků, oblouků a mořských dómů.

Korsika, útesy calanques

Kalanches de Piana

Unikátní oblast červených útesů a skalních formací je součástí rezervace Scandola. Jejich scenérie si můžete prohlédnout při pěším výletě a zastavit se na několika krásných vyhlídkách nebo si udělat výlet lodí kolem pobřeží.

Pokud zamíříte na výlet ke Capo Rosso, ke zřícenině janovské věže, uvidíte z výšky 330 metrů celé západní pobřeží Korsiky.

Pokud budete hledat místo ke koupání, je zde útulná pláž Plage de Ficaghjola. Ta si žádá sejít 400 metrů výškových po 3 km dlouhé cestě z městečka Piana až k moři.

Korsika, pohled od Capo Rosso

Vodní sporty - jachtink, mořské kajaky a vnitrozemský kaňoning

Ve vnitrozemí si díky horskému terénu můžete užít dovádění v kaňonech a bazénech s horskou vodou. A když na jaře taje sníh, sjíždí se na raftech divoké horské řeky. 

Plavby na mořských kajacích jsou také oblíbené, většinou se pluje podél rozeklaného západního pobřeží, které je fjordového typu.

Východní pobřeží mají v oblibě spíše mírné povahy, jsou zde písečné pláže a klidnější vodní atrakce.

Mezi méně zkušenými jachtaři je z toho důvodu oblíbené klidné Tyrhénské moře na východním pobřeží. Dobrodružné povahy se otáčejí na západ - Středozemní moře prověří schopnosti každého člena posádky.

Trekking a příroda na Korsice

Korsika je rájem pro horské nadšence i horolezce. Regionální přírodní park Korsika je známý hlavně svou stezkou GR20, která vede ze severu na jih, celkem je zde vybudováno vice než tisíc kilometrů značených tras.

Na ostrove je také více než 2 000 horolezeckých cest pro skalní lezení.

Horská turistická trasa GR20 - Fra li Monti

Zhruba 15denní etapová trasa, vedoucí ze severu na jih (nebo naopak). Podél cesty jsou kempy a horské chaty (refuge nebo gîte), kde se můžete vyspat a sníst jednoduché jídlo. Tyto horské chaty je potřeba zarezervovat předem, protože GR20 je oblíbená a chodí ji mnoho lidí.

Severní etapy jsou velmi náročné, až 1500 výškových metrů nahoru a také dolu. Jižní části jsou zase teplejší díky nižší nadmořské výšce.

Uprostřed stezky v městečku Vizzavona je vlakové nádraží, můžete tak zvolit kratší variantu a projít pouze polovinu cesty.

Hory na Korsice, trasa GR20

Les Aiguilles de Bavella (Jehly Bavelly)

Horský masiv v jižní části GR20 se zubatými štíty a velkými skalními stěnami. Rostou tu borovice, které jsou ohnuté silným větrem a najdete tu skalní bazény, které jsou skvělým místem pro koupání. Pod horským masivem Les Aiguilles de Bavella najdete místní zajímavost, a to sochu Panny Marie Sněžné, která stojí na hromadě kamení.

Městečko Corte

Vnitrozemské město u jezera Lac de Malu je postaveno na šikmém skalním srázu, na jehož nejvyšším bodě je stavba obranné citadely, známé jako „Orlí hnízdo“. Dnes v ní sídlí museum historie Korsiky. Corte je také sídlem korsické univerzity. Jinak není příliš navštěvované, protože většina turismu se soustředí do přímoří. Je skvělým výchozím bodem pro pěší turistiku, protože je obklopeno horami.  Ty dosahují výšky až 1900 m n. m.

Korsika, město Corte

Méně známá a neobjevená místa Korsiky

Pokud máte rádi samotu a hledáte méně turistická místa, zde je několik doporučení:

 1. Sartène: Toto městečko na jihozápadě ostrova je známé jako "nejvíce korsické ze všech korsických měst". Sartène je plné úzkých středověkých uliček a působivých kamenných budov.
 2. Nonza: Malá vesnice na severozápadním pobřeží ostrova s působivým výhledem na moře. Její charakteristickou částí je černá oblázková pláž, která je jedním z nejneobvyklejších míst na ostrově.
 3. Desert des Agriates: Tento divoký a nedotčený region na severu Korsiky je přístupný pouze pěšky nebo lodí. Je domovem pro některé z nejkrásnějších pláží na ostrově, jako je Lotu a Saleccia.
 4. Ostriconi Beach: Tato méně navštěvovaná pláž na severu Korsiky je obklopena nádhernou přírodou a je skvělým místem pro klidný odpočinek daleko od davů.
 5. Zonza: Malebná horská vesnice v pohoří Aiguilles de Bavella, která je ideálním místem pro milovníky pěší turistiky a horolezectví.
 6. Vallée de la Restonica: Údolí patří k nejkrásnějším místům na Korsice, rozkládá se poblíž města Corte a nabízí nádherné turistické trasy, které vedou k ledovcovým jezerům Melo a Capitello.
 7. Girolata: Malá vesnice, která je přístupná pouze lodí nebo pěšky, je součástí rezervace Scandola a je skvělým místem pro objevování místní přírody a divokého pobřeží.
 8. Pláž Rondinara: Méně známá, ale nádherná pláž mezi Bonifaciem a Porto-Vecchio je obklopena přírodní rezervací a je ideálním místem pro relaxaci a šnorchlování.
 9. Sant'Antonino: Jedna z nejstarších vesnic na Korsice, která leží na vrcholu kopce a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.
 10. A Cupulatta: Park pro milovníky želv nedaleko města Ajaccio. Slovo „Cupulatta” znamená v korsičtině želva a najdete jich zde velké množství druhů.

 

Na Korsiku klidně každý rok. Ale jedině s kvalitním cestovním pojištěním. Ochrání nejen vás, ale i vaše zavazadla.
Vy cestujete. My se staráme.

Další články

Německo - 30+ míst které vám doporučí průvodce

Co vidět v Německu? Projděte se s námi po středověkých uličkách s hrázděnými domy, vystupte na vyhlídky či rovnou až k Orlímu hnízdu, nebo vyzkoušejte vůni severní přímořské brízy kolem Rujány a v Pomoří.

1bertesgaden_s_43213896-min

Vánoce po asijsku

Loni touto dobou jsme publikovali  článek o tom, jak se slaví Vánoce v různých, převážně evropských zemích. Letos jsme se v předvánočním čase zaměřili na země asijské. Ptáte se, co má svátek...

vanoce-vietnam2