Datum:

dreamstime_l_20833548-683

Milujete Vídeň a Florencii, ale ještě jste nebyli v Krakově? Chyba! Je to jedno z nejkouzelnějších evropských měst.

Krása za rohem

Krakov patří k hlavním turistickým, historickým a kulturním centrům Polska. Střed města je zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Tato metropole je rájem nejen pro milovníky architektury, ale i pro ty, kteří rádi zajdou do divadla, na koncert, posedí v kavárně a milují procházky po městě.

Pražský hrad Poláků

Na malém návrší na levém břehu řeky Visly vás upoutá královský hrad Wawel, dominanta Krakova. Vynechat někdejší sídlo polských panovníků je jako jet do Prahy a nepodívat se na Pražský hrad. Vzhůru na Wawel! Součástí hradního komplexu je i katedrála sv. Stanislava a Václava. Největším lákadlem však není hradní muzeum se všemi starobylými exponáty a korunovačními klenoty, ale legendární drak a Dračí jeskyně (Smocza Jama).

Jak zabít draka?

Vidět draka chrlit oheň je možné jen v pohádkách a v Krakově. Podle staré pověsti se sedmihlavý drak rozhodl zabydlet pod wawelským kopcem. Ničil město a děsil jeho obyvatele. Jeho řádění zastavil až rytíř Krak. Neuvěříte jak! Neusekl mu hlavy jako princ Bajaja, ale vymyslel důmyslnou lest. Pohodil před dračího tyrana ovčí kůži naplněnou sírou. Drak „ovci" sežral. Dostal žízeň a šel se napít. Voda se sírou zareagovala a drak vybouchl. Na památku této události najdete pod Wawelem kovovou sochu draka chrlící oheň. Výborný parťák na selfíčko!

Magické uličky

Nejen zamilované potěší svou tajuplnou atmosférou krakovská čtvrť Kazimierz. Židovská čtvrť láká k podvečernímu bloudění spletitými uličkami. Po druhé světové válce zůstala tato část Krakova opuštěná, chátrala a hrozil jí zánik. Změnil to světoznámý film Schindlerův seznam , který se tam natáčel. Dnes můžete v opravených domech najít restaurace, kavárny, galerie, muzea a útulné hotely. Máte rádi židovskou kulturu? Navštivte Krakov na přelomu června a července, kdy se tam koná známý Festival židovské kultury. Šalom!

Nad zem a pod zem

Hlavní náměstí Krakova (Rynek Główny) patří k největším náměstím v Evropě. Není zajímavé pouze svou velikostí. Na první pohled vás zaujme 70 metrů vysoká věž staré radnice. Za cenu jedné kávy vystoupejte na její vrchol a rozhlédněte se po celém Krakově. Při pohledu z věže se budova kostela sv. Vojtěcha zdá být pohozeným papírovým modelem, který někdo omylem nakopl. Z vrcholu se vydejte rovnou pod zem. Co se skrývá v krakovském podzemí? Muzejní expozice na ploše přesahující 4 tisíce metrů čtverečních. Podzemí navštivte, i když máte malé děti. Najdete tam totiž divadélko i hernu. Na atmosféru podzemí zavzpomínejte při ukládání dětí ke spánku.

Žlutá, nebo oranžová vzpomínka?

Na Hlavním náměstí v Krakově stojí historická tržnice Sukiennice. Pod novogotickými arkádami v přízemí najdete krámky plné nejrůznějšího zboží od originálních kousků po úplné kýče. Potěšte sebe nebo někoho blízkého jantarovým šperkem. Jantar má nejčastěji žlutou nebo oranžovou barvu. Originální kousek či drobnůstka z jantaru je častým suvenýrem nejen z Krakova, ale z celého Polska. Hurá na suvenýry!

Jeden obwarzanek, prosím

Doplňte energii v některé z místních restaurací, hospůdek nebo kaváren. Ochutnejte pirohy, jídla ze zelí, ryb či hub. Nezapomeňte na typickou polskou polévku żurek [žurek] z žitného kvasu. Říká se, že si ji po prvním ochutnání buď zamilujete, nebo ji budete nesnášet. Zachutná vám? Na nejoblíbenější specialitu Krakova, obwarzanek [obvažanek] narazíte téměř na každé ulici. Je to slaný preclík prodávaný nejčastěji v pojízdných stáncích. Tajemství jeho čerstvosti tkví v tom, že těsto před pečením chvíli povaří. Neobvyklý postup, že?

Vaše procházky krakovskými uličkami mohou být klidné díky našemu pojištění do zahraničí Sbaleno .

 

Zdroje: infoglobe.cz, spirit.cz, cs.wikipedia.org, aktualne.cz, ekonom.ihned.cz, krakow.cz

Další články

Navštivte Izrael – co dělat v Tel Avivu, Jeruzalémě a Eilatu

Izrael ani Jordánsko nejsou zrovna nejběžnějšími destinacemi letních odvolených, za to ukrývají mnoho lákadel v pouštní krajině se starobylými památkami. Vydejte se s námi za krásami Blízkého východu v Izraeli a Jordánsku.

Za třicítkami i v zimě. Objevte krásy Karibiku a Havaje

Přichází ta doba plná zamrzlých stěračů, papírových kapesníčků a sirupů na nachlazení. Vůbec nejrozumnější je v těchto měsících zkrátka zůstat doma ...

za-teplem-zima-nahled