Datum:

Dolévání alkoholu
3. 11. 2021

Celosvětově univerzálních zvyků a gest je málo. Antropologové mají nejspíš perfektní přehled o kulturních odlišnostech v různých zemích a lokalitách. Ale co my, běžní turisté a cestovatelé? Jak se vyhnout trapasům? To vše se dozvíte v tomto seriálu.

V tomto díle odhalíme, na jaké kulturní odlišnosti si dát pozor obecně po celém světě. V dalších dílech se podíváme na informace zaměřené na konkrétní země a regiony.

Zapeklité doteky

Ve Středomoří není výjimkou, že vám v podstatě neznámý člověk sáhne během rozhovoru na rameno. My Češi na to úplně zvyklí nejsme, ale nejspíš nás to neurazí. Na východ od nás si lidé svůj osobní prostor a tělo hájí daleko více. Jak je to v konkrétních místech?

 • V Koreji se budou lidé cítit velice nepříjemně, pokud se jich dotknete.
  V Thajsku se naprosto vyhněte dotyku hlavy, ta je tam totiž posvátná. Pohladit po hlavě třeba i malé dítě je považováno za velmi nespolečenské a urážlivé.
  V Číně by se dotekům od cizinců velice divili. Raději se jim vyhněte.
  Na Blízkém východě se dotýkání také vyhněte, zejména pokud jde o příslušníky opačného pohlaví.
  V některých muslimských zemích jsou zakázány nejen doteky mezi muži a ženami, ale dokonce i interakce mezi nimi.

Proto si vždy zjistěte o dané destinaci co nejvíce informací předem. U doteků platí, pokud si nejste jistí, nedotýkejte se. Na místě vám pak pomůže sledovat místní lidi a jejich chování.


Doteky

Pozor na levou ruku

V našich zeměpisných šířkách nevnímáme rozdíl mezi pravou a levou rukou. V arabském i indickém světě je to ale úplně jinak. Levá ruka je totiž považována za nečistou, protože tradičně sloužila a někde dodnes slouží k očistě po vykonané potřebě na toaletě.

Dotknout se tedy někoho levačkou, nebo ji použít k jídlu, je považováno za velké faux pas. Proto nikdy nesahejte do společné mísy s jídlem levou rukou. Leváci by si měli před cestou natrénovat některé úkony pravou rukou, například nabírání potravy. Za trochu námahy to určitě stojí. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím.

Není sauna jako sauna

Do sauny totiž patří nahá těla jen v některých zemích. Zato v jiných zemích se počítá se zakrytím. V Čechách vnímáme nahotu v saunách podobně jako ve Skandinávii, Rusku, Polsku, Německu, kde zahaleného člověka většinou nenajdete.

Jinak je tomu například v Itálii, Francii, Španělsku, Turecku a dalších zemích, kam se chodí lidé saunovat v plavkách nebo zahalení. V některých zemích najdete oba druhy saun, například ve Spojeném království.

Pohledy do očí

Jsou země, kde společenský bonton oční kontakt přímo vyžaduje. Pokud ho nebudete udržovat, mohou si o vás ostatní myslet, že jste neupřímní nebo máte postranní úmysly. Dívání se jinam při konverzaci v našich zeměpisných šířkách signalizuje spíše nesmělost, než neupřímnost či postranní úmysly. V asijských zemích se dívejte do očí méně. Je tam zvykem zrak spíše klopit, než se dívat zpříma po celou dobu rozhovoru.

Nejlépe uděláte, když si v konkrétní zemi “nakoukáte” interakce mezi tamními obyvateli. Tak se vyhnete přešlapům. Pokud se do východních zemí chystáte i na obchodní jednání, nastudujte si také konkrétní projevy úcty.

Alkohol a cestování

Alkohol je častým důvodem problémů na cestách. V České republice máme k alkoholu blízko a jsme v tomto ohledu tolerantní. Zde je ale několik zásad, které je dobré znát za našimi hranicemi. 

 • V Rusku se tvrdý alkohol pije zásadně najednou a do dna. Bez ohledu na velikost sklenky se vodka nikdy neusrkává.
  Ve Francii si dejte pozor na dolévání vína. Pokud si chcete dolít, vždy je potřeba nabídnout i ostatním.
  V Koreji se nenabídnutí dolití ostatním také považuje za nezdvořilé. Pokud doléváte vy, tak vždy pravou rukou. A dolitou sklenku vždy přijímejte oběma rukama.
  V jihoamerických zemích se také dolévá pouze pravou rukou.

Společenskými normami je svázáno především dolévání alkoholu. Pokud hostíte vy, nastudujte si předem tamní bonton. Pokud jste hosty, nechte dolévání na ostatních.

Zapeklité smrkání

Na světě je mnoho tabu týkajících se hygieny. A se smrkáním je to složité. V některých asijských zemích je nevhodné smrkat na veřejnosti, hlasitě nebo u jídla. Plivání na zem na ulicích je tam naopak běžné a rozšířené. 

 • V Japonsku je smrkání na veřejnosti naprosto nevhodné - ve velkých městech se běžně používají kapesníky, ale pro venkov zůstává smrkání venku nadále tabu.
  V Číně se smrkání vnímá jako vylučování, proto se nikdy nesmrká u stolu s jídlem. Číňané popotahují dovnitř, nebo smrkají stranou a tiše bez “troubení”.


  Smrkání na veřejnosti

Pokud cestujete do Asie, látkové kapesníky nechte doma. Volte papírové a používejte je na neveřejných místech a smrkejte nejtišeji, jak jen dokážete.

Zouvání bot

Většina lidí u nás považuje za samozřejmé, že se před vstupem domů zují. Tento zvyk se dodržuje také například v Německu, Švýcarsku, Bulharsku, Ukrajině, Skandinávii, Turecku, Japonsku, Koreji, Indonésii, Karibiku a na Blízkém východě. Je projevem úcty a čistotnosti. Díky tomu se domů nedostane špína zvenku a navíc si nohy odpočinou, nejlépe naboso.

V zemích jako je Anglie, Francie, USA a Austrálie je naopak běžné se doma nezouvat. Zujete-li se, projeví se vaše „vidláctví“ plnou měrou. Jak se vyhnout trapasu? Zujte se, pokud jsou před vchodem boty. A zouvejte se také vždy před vstupem do mešity, hinduistického nebo sikhského chrámu.

Ať už si pro svá cestovatelská dobrodružství vyberete jakoukoliv zemi, mějte s sebou vždy kvalitní cestovní pojištění. Trapas za vás nevyžehlí, ale většinu ostatních komplikací ano. Vy cestujete. My se staráme.Zdroj:
national-geographic.cz, lidovky.cz, finduselsewhere.com, clubvillamar.com, finduselsewhere.com, en.wikipedia.org, utesinternationallounge.com, quora.com

Zajímá Vás, co byste měli vědět před cestou do zahraničí? Jaké jsou aktuální podmínky cestování? Nebo kde najít cestovatelský semafor? Právě pro Vás jsme připravili seznam deseti důležitých věcí, kterým byste měli před každou cestou věnovat pozornost.

17. 11. 2021
Covid desatero

Co si představíte, když slyšíte slovo Egypt? Odpočinek pod slunečníkem v letovisku? Pyramidy? Rušné uličky plné stánků s arabským kořením? Všechny tyto střípky jsou součástí toho podmanivého kouzla.

10. 2. 2022
Cesta po řece bohů