Na hory jinam – objevte lyžování v Bulharsku, Gruzii a Rumunsku

Datum:

Jezdíte každoročně lyžovat do známých středisek v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a ve Francii? Co udělat výjimku a zažít, jak se jezdí v jiných zemích? V dnešním článku jsme pro vás sepsali tipy na lyžařská střediska, o kterých jste možná dodnes ani nevěděli, že existují. Přitom mají skvělé sjezdovky, překrásné výhledy, výborné jídlo a nízké ceny. A cesta do nich trvá většinou stejnou dobu jako do Alp.

Gudauri lyžovačka v Gruzii

Lyžování v Bulharsku

Zimní turistický ruch v Bulharsku v posledních letech vzkvétá. Lyžovat tam můžete na 200 km sjezdovek ve 12 lyžařských střediscích. Největší a nejlepší z nich jsou Borovets, Pamporovo a Bansko.

Borovets je největší mezinárodní horské středisko v celém Bulharsku. Leží jen 72 kilometrů od Sofie v borovém lese ve výšce 1390 m. n. m. Nejvýše položené sjezdovky sahají až do výšky 2 600 m. n. m. Trasy jsou připravené na různé zimní sporty, od lyžování a snowboardingu přes biatlon až po skoky na lyžích. Celková délka sjezdovek je 58 kilometrů. Zima tam bývá mírná, sníh je na svazích od prosince do dubna.

Pamporovo je nejslunnější bulharské horské středisko, slunce v něm svítí 120 dní v zimě. Leží v horách Rhodopi, 240 km od Sofie a 85 km od Plovdivu. Areál je ve výšce 1650 metrů nad mořem. Lyžuje se tam od prosince do dubna na 37 km dlouhých sjezdovkách. Středisko Pamporovo má části Mechi Chal a Cepelare. Mezi jednotlivými částmi jezdí každých 15 minut autobus.

Bansko je nejlepší zimní středisko v Bulharsku s nejdelšími sjezdovkami a nejbohatší historií. Město Bansko se nachází na úpatí hory Pirin v jihozápadním Bulharsku, 160 km od Sofie. Letovisko nabízí vynikající lyžařské a snowboardové podmínky a infrastrukturu. Téměř vše už si v něm vyřídíte online. Kromě zimních radovánek najdete ve všech zmíněných místech také obchody, bary a tradiční restaurace zvané „mehana“.

Pamporovo - lyžování v Bulharsku

Lyžování v Gruzii

Tři nejoblíbenější zimní destinace jsou Gudauri, Bakuriani a Mestia. Ceny jsou v nich nízké a příroda malebná.

Gudauri se nachází v srdci Kavkazu a začíná v nadmořské výšce 2 200 m. Díky jeho unikátní poloze tam můžete lyžovat až do výšky 4200 m. n. m. na nejjemnějším prašanu. Středisko má trasy pro všechny úrovně lyžařů a různé typy sjezdu (slalom, obří slalom, super slalom,…). Milují ho vyznavači freeride lyžování a heliskiingu. Sezóna trvá od prosince do dubna.

Druhé oblíbené místo se jmenuje Bakuriani a leží ve výšce 1 700 - 2 000 m. n. m. Je ideální pro všechny - začátečníky, pokročilé, rodiny s dětmi i dobrodružné lyžaře. Nejoblíbenější svahy jsou Kokhta, Didveli a Tatra. Vyzkoušet si tam můžete zimní parky, jízdu na sněžných skútrech nebo na koních. V okolí je mnoho hotelů, apartmánů a rodinných penzionů, kde vám uvaří výborná domácí jídla.

Mestia je starobylé horské město v nadmořské výšce 1 500 m. n. m. Když v ostatních střediscích není sníh, tam ho zaručeně najdete. Toto letovisko není tak moderně vybavené jako dvě předchozí, lyžaři tam jezdí především za křupavým prašanem, nádhernými výhledy a heliskiingem. Doporučujeme letět z Tbilisi nebo z Kutaisi přímým letem, pozemní doprava trvá mnoho hodin. Vidět tuto část Gruzie určitě stojí za to, patří k nejvyšší obydlené části země a řadí se k 50 nejméně osídleným místům světa.

Gudauri Gruzie lyžování na Kavkazu

Cestovní pojištění na lyže - Rakousko převoz vrtulníkem

Lyžování v Rumunsku

V téhle zemi si můžete užít celkem 204 km sjezdovek. Mezi nejlepší střediska patří Sinaia, Straja a Poiana Brașov.

Sinaia je známá jako perla Karpatů. Je největší ze všech rumunských středisek, má 18 kilometrů sjezdovek a 9 lanovek. Areál sahá od 1 006 m. n. m. až do 2 090 m. n. m. Užijete si tam modré, červené i černé sjezdovky. Dostanete se do ní autem po silnici DN 1 (124 km od Bukurešti, 47 km od města Brasov) nebo vlakem z Bukurešti.

Straja je druhé oblíbené místo zimních radovánek. Nachází v horách u města Lupeni (Hunedoara). Z 12,5 kilometrů sjezdovek je nejvíce červených. Nadmořská výška je podobná jako u předchozího střediska, sahá až do 1 868 m. n. m. Dojedete tam vlakem nebo autem po DN 66.

Poslední místo našeho dnešního lyžařského putování je Poiana Brașov. Leží v pohoří Postavaru a je nejznámější ze všech zmíněných letovisek. Ze 13 kilometrů sjezdovek je nejvíce modrých, pak černých a nejméně červených. Je vzdálené 186 km od Bukurešti a můžete tam dojet autem nebo vlakem.

Poiana Brasov lyžování v Rumunsku

Do kterého střediska a země byste se rádi podívali? Ať už se vydáte lyžovat kamkoli, pamatujte na kvalitní cestovní pojištění Na lyže. Vy lyžujete v zahraničí, my se staráme.

Zdroje: bulgariaski.com, georgiastartshere.com, ontheluce.com, snow.ge, skiresort.info, ski-in-romania.com

Další články

Odleťte si užít Zanzibar

Zanzibar je ostrov patřící Tanzánii v Indickém oceánu. Je to jeden z TĚCH exotických ostrovů, které jsou ohraničeny bílým pískem a mořem všech odstínů modři.

zanzibar-plaz

Cestování po Tunisku - jak si dopřát poznávací dovolenou

Když se řekne Tunisko, tak si většina lidí představí dovolenou na písčitých plážích, lázně hammam a městské trhy plné zboží. Tato severoafrická země ale nabízí řadu dalších míst s úplně odlišnou atmosférou.