Tipy na cyklistický výlet II. - cyklistické stezky po zrušených železnicích a český singltrek

Datum:

Poznejte německé, rakouské a české cyklostezky zřízené na místě bývalých železničních tratí. Nepoužívané tratě, které se stavěly převážně na přelomu 19. a 20. století, totiž nabízí pořádnou porci romantiky.

Rakousko, zrušená železnice

Jejich osud byl různý. Některé byly vytrhány a odstraněny, jiné kompletně zarostly trávou. A některým člověk vdechl druhý život přeměnou na půvabné cyklostezky. Často se linuly podél říček a potoků a i na kratších úsecích nabízejí větší stoupání. Proto se tyto cyklostezky venkovskou krajinou více klikatí a cyklisty tak zavedou i do míst, kam by se třeba jinak nepodívali.
V horkém letním počasí oceníte, že naprostá většina tras vede lesem či alejemi vzrostlých stromů. Ve všední dny potkáte cyklisty jen ojediněle, ale ani o víkendech se nedá mluvit o velkém provozu.

Kolo stojící u výhledu nad řekou

Německo – tip na 3 denní výlet po zrušených železnicích Bavorska

Hned za hranicí s Bavorskem se nachází pět „železničních“ cyklostezek dlouhých 20-45 kilometrů. Při cestě tam a zpátky to je pěkný celodenní výlet vhodný i pro rodiny s dětmi.

Přiblížíme vám tři z nich. Veškerá stoupání i klesání stezek byla kvůli železnici plynulá a pozvolná. Mají společný ideální výchozí bod, kterým je bavorské město Cham. Autem se dá dojet k začátkům všech vybraných cyklostezek, vzdálených mezi 15–40 kilometry.

Cykloportrét

Den 1 - Schönsee – Naabburg - Schönsee, „Stezka bavorsko-českého přátelství“, (2x45 km)

Nástupním bodem této stezky je Schönsee, které je od Chamu vzdáleno 40 km severozápadním směrem. Přestože lokálka z Naabburgu končívala již zde, cyklostezka pokračuje trasou po silnicích až do Domažlic a Plzně.

Informační tabule jsou dvojjazyčné, jak se na stezku přátelství sluší a patří. První úsek ve směru do údolí řeky Naab vede mírným klesáním z Schönsee zalesněným údolím potoka Ascha a asi po 5 kilometrech pokračuje rovinatým úsekem až do vesnice Schneeberg.

Odtud cesta pokračuje mírným stoupáním 3 kilometry nad městečko Oberviechtach. Bývalý železniční provoz tady připomíná vystavená parní lokomotiva z roku 1899. Ve městě je dobré doplnit kalorie, protože dále jsou na této trase možnosti občerstvení velmi omezené.

Trať pokračuje dlouhým mírným klesáním podél potoka Murach až do širokého a plochého údolí říčky Schwarzach a k řece Naab. Následuje rovinatý úsek do Wölsendorfu.
Odtud zbývá do Naabburgu už jen 5 kilometrů po silnici s místním provozem a po mostech přes dálnici A93 a řeku Naab.

Zajímavost: Cyklostezka nabízí spoustu okolních přírodních krás a také pěkně provedené dvojjazyčné informační panely o planetách sluneční soustavy a o Slunci. Mohou pěkně zpestřit výlet dětem.

Den 2 - Falkenstein – Regensburg - Falkenstein, (2x40 km)

Tato trasa má oproti ostatním exkluzivní bod obratu. Je jím historické centrum krajského města Regensburg (Řezno) na Dunaji, které je zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Výchozím místem cyklostezky je Falkenstein, obec s monumentálním hradem na kopci. Leží asi 25 kilometrů od Chamu. K trase je třeba na jihozápadním okraji obce Falkenstein vyšlapat krátké prudší stoupání.

První třetina cyklostezky vede hlubokým lesem a cesta zde mírně stoupá, což připomíná výhodu, že unavený dojezd bude z kopce. Nejvyšší bod trasy představuje zhruba v její polovině obec Hirshenbühl.

Pak už následuje 20 kilometrů dlouhé mírné klesání lesy a alejemi. Půvabná podhorská krajina má dokonce několik pohodlných asfaltových částí. Železniční úsek končí asi 5 kilometrů před bodem obratu, ve vesnici Gonnersdorf.

Vyznačená trasa dále pokračuje po místních komunikacích po mostě přes Dunaj do centra Regensburgu. Občerstvit se můžete v Rossbachu, dále v Hauzendorfu, kde slouží jako restaurace a bufet budova bývalého nádraží, dále ve Wenzendorfu a samozřejmě i v Regensburgu.

Den 3 - Miltach – Bogen - Miltach, „Dunajsko-regenská cyklostezka“, 2x40 km

Tato trasa spojuje dvě řeky, respektive dvě cyklostezky vedoucí údolími dvou řek. Na severní straně začíná v údolí řeky Regen u Miltachu, na jižní straně končí na dunajské cyklostezce u Bogenu. Miltach je autem z Chamu vzdálen pouhých 15 kilometrů. Kdo chce, ani autem nemusí, podél řeky Regen totiž do Miltachu vede pěkná asfaltová cyklostezka.

Trasa spojující dvě říční údolí je úplně jiná než dvě předchozí. Vrchol stoupání přichází asi v jedné třetině u obce Konzell (520 m). Výchozí bod u řeky Regen leží v nadmořské výšce 380 metrů a k Dunaji pak klesá na 320 m n. m. Cestou narazíte i na restauraci, kde vás nechají zdarma dobít akumulátory elektrokol.

cyklostezka železniční most

Rakousko – dyjská cyklostezka Thayarunde

111 zábavných kilometrů, tak zní heslo cyklistického ráje v dolnorakouské oblasti Thayaland (jinými slovy rakouské Podyjí). Jeho srdce tvoří dvě cyklostezky vzniklé z bývalých tratí. První vede mezi jihočeskými Slavonicemi až do rakouského města Waldhofen an der Thaya. Ke druhé se pak připojíte, když pojedete z městyse Göpfritz an der Wild do Rakousů nad Dyjí (Raabs an der Thaya).

Tento relaxační cyklovýlet je vhodný především pro rodiny s dětmi – stavitelé parních železnic zde totiž nechali srovnat povrch pod železnicí, protože parní lokomotivy ještě nebyly schopny vytáhnout velké stoupání.

Ale genius loci v krajině zůstal, narazíte na staré památky po železnici, kamenné ukazatele cesty s počtem ujetých kilometrů i divoké ovocné keře.
Řeka Dyje s meandry pak skýtá mnohá zákoutí ke koupání a možná v jejích přírodních koupalištích naleznete i přísně chráněné dyjské škeble – v minulosti používané k výrobě perleťových knoflíků. Ty byly nuznou obživou nejen krušnohorských sedláků.

V terénu

Čechy – SinglTrek pod Smrkem

Báječná tuzemská lokalita SinglTrek pod Smrkem se rozprostírá na severu Čech nedaleko polských hranic. Současný boom singletrailového jezdění započal právě zde. Tuto pestrou síť cyklostezek v úhrnné délce přes 80 km projektoval slavný velšský designér Dafydd Davis.
Jsou zde celkem čtyři stupně obtížnosti, a proto si zde udělají radost všichni, bez ohledu na svou výkonnost.

V zázemí SinglTreku, které je na pláži přírodního koupaliště, jsou k dispozici restaurace, obchod s cyklistickými potřebami, myčka kol, WC, sprchy, šatny, posezení, dětské hřiště i ubytování campingového typu.

Chtěli byste si půjčit pořádné horské kolo nejnovější výroby? Můžete. V areálu SingleTreku je půjčovna testovacích kol značky TREK. Najdete ji v nástupním místě U Kyselky a určitě uvítáte, že celá její flotila je kompletně pojištěna ERV Evropskou pojišťovnou. Můžete se tedy vyřádit bez obav, že náklady na opravu poškozeného rámu budete platit vy. :-)

Areál SinglTrek nabízí i výukové kempy jízdy na horském kole nebo teambuildingy. Tak a teď už si stačí jen vybrat tu správnou stezku, kterou si nejlépe vychutnáte.

Kam dál na kole?

Pokud se chcete podívat dál, zkuste trail-busters.cz. Na tomto webu najdete špičkově zpracované autentické zážitky horských cyklistů, blogy z úžasných expedičních přejezdů hor doma i v zahraničí. Stačí si v mapě vybrat lokalitu.

Nebo se podívejte na tipy na výlety po zrušených železnicích v Čechách.

Při svých výjezdech na kole do zahraničí - do hor vysokých i nízkých - si přibalte kvalitní cestovní pojištění. Pojištění jízdního kola vám zase umožní větší klid a pohodu i v Čechách, protože vás ochrání před krádeží nebo zničením kola.
Vy cestujete. My se staráme.


ERV Evropská vám přeje super zážitky!


Zdroje:   kudyznudy.cz, trail-busters.cz, cestovani.idnes.cz, mtbs.cz, radtouren.at 
 

Další články

Rujána – na sever k moři, vzhůru na největší německý ostrov

Na severu Německa v Baltském moři, oddělen průlivem leží členitý ostrov Rügen, Rujána. Jsou pro ni typické její křídové útesy, oblázkové i písčité pláže, traviny ve větru, architektura lázeňského života z minulého století a dlouhá dřevěná mola. 

Jak si užít Las Vegas

Jedno z nejznámějších amerických měst můžete navštívit kdykoli v roce a zůstat v něm jak dlouho chcete. Las Vegas totiž žije bohatým životem a nikdy nespí. Je postavené pro zábavu, adrenalin, hazard a odpočinek. Vydejte se s námi do legendárních míst z hollywoodských filmů.

jak-si-uzit-las-vegas-a01b