S kolem na hřebenech
5. 8. 2016

Týden se s týdnem sešel a jsme zpět se slíbenými dalšími chody speciálně sestaveného cykloturistického menu.

Kolem po železnici - tip na 3denní výlet

Dalším chodem, a možná tím úplně hlavním a pořádnou romantikou vonícím, jsou nepoužívané lokální trati vystavěné převážně na přelomu 19. a 20. století. Jejich osud byl velmi různý. Některé byly vytrhány a odstraněny, jiné kompletně zarostly travou. My vám povíme o těch, kterým člověk vdechl druhý život jejich přeměnou na nenáročné, zato velmi půvabné cyklostezky. Tratě se linuly často podél říček a potoků a i na kratších úsecích jim zpravidla stála v cestě větší stoupání. Proto se z nich vzniklé cyklostezky venkovskou krajinou více klikatí a dnešní cyklisty tak zavedou i do míst, kam by se třeba jinak nepodívali. Ti také určitě v horkém letním počasí ocení, že naprostá většina zdejších tras vede lesem či alejemi vzrostlých stromů. Ve všední dny potkáte jen ojedinělé cyklisty, ale ani o víkendech se nedá mluvit o velkém provozu.

Hned za naší hranicí s Bavorskem se nachází pět „železničních“ cyklostezek dlouhých 20-45 kilometrů, což při cestě tam a zpátky představuje vždy pěkný celodenní výlet, vhodný i pro rodiny s dětmi. Dnes vám přiblížíme tři z nich. Veškerá stoupání i klesání na nich jsou díky původnímu účelu tratí plynulá a pozvolná. Mají společný ideální výchozí bod, kterým je bavorské město Cham či jeho blízké okolí, kde se dá snadno ubytovat. Autem to pak odsud máme k začátkům všech vybraných cyklostezek nanejvýš 15–40 kilometrů.

Cykloportrét

Den 1 - Schönsee – Naabburg - Schönsee, „Stezka bavorsko-českého přátelství“, (2x45 km)

Nástupním bodem této stezky je Schönsee, které je od Chamu vzdáleno 40 km severozápadním směrem. Přestože lokálka z Naabburgu končívala již zde, cyklostezka pokračuje trasou po silnicích až do Domažlic a Plzně. Informační tabule jsou dvojjazyčné, jak se na stezku přátelství sluší. První úsek ve směru do údolí řeky Naab po tělese železnice vede mírným klesáním z Schönsee zalesněným údolím potoka Ascha a asi po 5 kilometrech pokračuje rovinatým úsekem až do vesnice Schneeberg. Odtud cesta pokračuje mírným stoupáním dlouhým 3 kilometry nad městečko Oberviechtach. Bývalý železniční provoz tady připomíná vystavená historická parní lokomotiva z roku 1899. Ve městě je dobré doplnit kalorie, protože dále na trase jsou možnosti občerstvení až do Nabburgu velmi omezené. Trať pokračuje dlouhým mírným klesáním podél potoka Murach až do širokého a plochého údolí říčky Schwarzach k řece Naab. Následuje rovinatý úsek do Wölsendorfu. Odtud zbývá do Naabburgu 5 kilometrů po silnici s místním provozem a po mostech přes dálnici A93 a řeku Naab.
Zajímavost: Cyklostezka nabízí spoustu okolních přírodních krás a také velmi pěkně provedené dvoujazyčné informační panely o planetách sluneční soustavy a o Slunci samotném. Za jejich pomoci lze např. formou kvízu zpestřit výlet dětem.

Den 2 - Falkenstein – Regensburg - Falkenstein, (2x40 km)

Tahle trasa má oproti ostatním exkluzivní bod obratu, kterým je historické centrum krajského města Regensburg (Řezno) na Dunaji, zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Výchozím místem cyklostezky je Falkenstein, obec s monumentálním hradem na kopci, asi 25 kilometrů od Chamu. K trase je třeba na jihozápadním okraji obce Falkenstein vyšlapat krátké prudší stoupání. První třetina cyklostezky vede hlubokým lesem a cesta zde mírně stoupá, což má výhodu vědomí, že unavený dojezd bude z kopce. Nejvyšší bod trasy představuje zhruba v její polovině obec Hirshenbühl. Pak už následuje 20 kilometrů dlouhé mírné klesání lesy a alejemi, půvabnou podhorskou krajinou, dokonce s několika pohodlnými asfaltovými úseky. Železniční úsek končí asi 5 kilometrů před bodem obratu, ve vesnici Gonnersdorf. Vyznačená trasa dále pokračuje po místních komunikacích po mostě přes Dunaj do centra Regensburgu. Občerstvit se můžete v Rossbachu, dále v Hauzendorfu, kde slouží jako restaurace a bufet budova bývalého nádraží, dále ve Wenzendorfu a samozřejmě v místě obratu v Regensburgu.

Den 3 - Miltach – Bogen - Miltach, „Dunajsko-regenská cyklostezka“, 2x40 km

Tato trasa spojuje dvě řeky, respektive dvě cyklostezky vedoucí údolími dvou řek. Na severní straně začíná v údolí řeky Regen u Miltachu, na jižní straně končí na dunajské cyklostezce u Bogenu. Miltach je autem z Chamu vzdálen pouhých 15 kilometrů. Kdo chce, ani autem nemusí, podél řeky Regen totiž do Miltachu vede pěkná asfaltová cyklostezka.
Charakter trasy spojující dvě říční údolí dává tušit, že její profil bude jiný, než u dvou předchozích. Vrchol stoupání přichází asi v jedné třetině u obce Konzell (520 m). Výchozí bod u řeky Regen leží v nadmořské výšce 380 metrů a k Dunaji pak klesá na 320 m n. m. Cestou narazíme i na restauraci, kde se dají zdarma dobít akumulátory elektrokol.

V terénu

SingleTrek

Předposledním chodem naší opulentní cyklistické hostiny je báječná tuzemská lokalita SinglTrek pod Smrkem, která se rozprostírá na severu Čech nedaleko od polských hranic. Současný boom singletrailového jezdění započal právě zde. Místní pestrou síť cyklostezek v úhrnné délce přes 80 km projektovala hvězda v oboru, velšský designér Dafydd Davis. Má celkem čtyři stupně obtížnosti, a i proto si zde udělají radost všichni, kdo mají rádi projížďky na horském kole nádhernou krajinou, a to bez ohledu na svou výkonnost. V zázemí SingleTreku, které se nachází přímo na pláži přírodního koupaliště, jsou k dispozici restaurace, obchod s cyklistickými potřebami, myčka kol, WC, sprchy, šatny, posezení, dětské hřiště, ubytování campingového typu nebo třeba pumptrek.

Co na vás ještě v areálu SingleTreku čeká? Např. půjčovna testovacích kol značky TREK. Najdete ji v nástupním místě U Kyselky a určitě uvítáte, že celá její flotila je kompletně pojištěna ERV Evropskou pojišťovnou. Můžete se tedy vyřádit bez obav, že náklady na opravu poškozeného rámu budete platit vy :) SingleTrek nabízí i vyúkové kempy jízdy na horském kole nebo třeba pořádání teambuildingu vaší firmy. Tak a teď už si stačí vybrat jen tu správnou stezku, kterou si vy sami nejlépe vychutnáte(http://www.singltrekpodsmrkem.cz/prakticke-info/okruhy-a-sekce).

Sladkou tečku našeho menu obstarají trail-busters.cz. Na tomto webu najdete jak obrazově tak verbálně špičkově zpracované autentické zážitky z úžasných expedičních přejezdů hor doma i v zahraničí. Tak se určitě mrkněte, vy, co se na to cítíte a necháte se inspirovat, i vy, co vám stačí se jen pokochat pohledem na neuvěřitelné přírodní scenérie nebo dokonalé sportovní momentky.
Tak co? Jak jste si pochutnali? Pokud ano, náš šéfkuchař bude určitě rád, když jeho menu doporučíte svým známým:)

Stejně jako minulý týden, nezapomeneme připomenout důležitost kvalitního cestovního pojištění, pokud vyrazíte na kole do zahraničí. Také pojištění jízdního kola vám umožní větší klid a pohodu na cestách.

ERV Evropská vám přeje super zážitky!

Autor:   LFI/ERV Evropská
Zdroj:   kudyznudy.cz, trail-busters.cz, cestovani.idnes.cz, mtbs.cz
 

Tušíte, jaké jsou nejčastější „nešvary“ půjčoven, které nabízejí zapůjčení dopravních prostředků na vaší dovolené?  A jak vůbec na to? Kde si nejlépe půjčit, co pojištění a jak platit?  

12. 7. 2017
Roadtrip v jeepu

Chtěli byste vyrazit do této krásné a rozlehlé asijské země? Vidět na vlastní oči Šanghaj, Zakázané město v Pekingu, tropický ráj Weizhou Island nebo národní parky? Připravili jsme pro vás praktické rady, které se vám budou v Číně hodit. 

15. 5. 2019
čínská příroda