Malta – barokní ostrov, kam můžete v zimě odjet za teplem

Datum: | Autor: Tým ERV

Úchvatné souostroví Malta najdete ve Středozemním moři mezi Sicílií a Tuniskem. Proč ho navštívit se dozvíte v článku. Levné letenky nejsou zdaleka jediným lákadlem.Malta, panorama hlavního města Valetta

Nachází se na strategické křižovatce dávných obchodních cest. Své návštěvníky ohromí památkami, které se zdají být jako velké muzeum pod širým nebem. Vedle sebe jsou zde navršeny monumenty všech vládců a dobyvatelů ostrova.

Španělský středověk a italské baroko, islámská architektura, byzantské, fénické a římské památky, i tajemné megalitické stavby. To vše obklopeno úžasně modrým mořem a skalnatým, rozeklaným pobřežím, dramatickým stejně jako bouřlivá historie ostrova.

 Malta, zátoka Modrá laguna

Dovolená na Maltě – kdy jet?

Malta leží na stejném poledníku jako Tunisko. Takže pokud jde o počasí, tušíte možná, co si představit. V létě je průměrná denní teplota kolem 30 °C, ale to neznamená, že vás nezastihnou úmorné pětatřicítky a davy turistů.

Zato v zimních měsících, době, kdy u nás třeští mráz nebo studí plískanice, je na Maltě příjemných 20 °C. Vypravit se sem některým nízkonákladovým letem může být perfektní zpestření dlouhé zimy.

Mimo hlavní turistickou sezónu jsou tu i ceny mnohem mírnější a najdete zde mnohem víc klidu – třeba si dopřejete i procházku po osamělé pláži. Opravdu osamělé, bez davu cestovatelů. Doporučujeme počítat s tím, že v listopadu, prosinci a lednu můžou překvapeného návštěvníka zastihnout přívalové deště, ale v únoru už tu začíná svítit mnohem víc sluníčka a vládnout pohoda. 

Malta - karneval v březnu

Zajímavosti o Maltě

Pojďte se nadechnout slaného vzduchu a zažít vzkvétající ostrov, ve kterém byly v průběhu staletí stlačeny a uzavřeny nesčetné kulturní vlivy, tak jak se na strategické místo mezi Afrikou a Evropou patří, a přitom si jeho obyvatelé uchovali svou vnitřní hrdost a nezávislost. 

Ulička v hlavním městě Valetta, Malta

Malťané byli na tomto území už před 2 tisíci lety. Maltština je semitský jazyk podobně jako hebrejština a arabština, jako jediný se ale píše latinkou. Vyvinul se mísením s dalšími jazyky, podobně jako maltský genofond. Obyvatelé jsou potomci nejen kolonizátorů ze Sicílie a Kalábrie. V průběhu poslední tisícovky let se sžívali s francouzskými Normany, aragonskými Španěly, vysídlovali Araby a přijímali Řeky i Brity. Díky těm je nyní angličtina na ostrově velmi rozšířená a domluvíte se jí všude.

Cestování a Malta

Přímý let na Maltu trvá něco málo přes 2 hodiny. Letiště v Luqa je vzdálené 9 km od hlavního města Vallety. Ceny letenek se v zimní sezóně dostanou i pod 2 tisíce korun, například při akčních cenách z Vídně.

Z letiště se do centra dostanete pomocí autobusů MHD, které jsou spolehlivé a jejich síť vás dopraví kamkoliv na hlavním ostrově. Také ostrov Gozo, kam jezdí trajekt, je vybaven skvělou Maltskou dopravou. 

Ostrov Gozo, Malta. Přístav.

Vedlejší ostrůvek Comino je rovněž přístupný trajektem. Je veliký 3 km² a žije zde 10 obyvatel. Celý je přírodní rezervací, můžete objevovat zříceniny a mořské útesy, je zde nádherné potápění a ke koupání láká slavná Modrá laguna.

Památky a atrakce na Maltě

Nejslavnější památky vám pomůže najít oficiální maltská turistická mobilní aplikace. Jsou v ní přehledně v tabulce i v mapě zakresleny všechny muzea, památky i venkovní monumenty, spolu s informacemi a možností si naplánovat okružní výlet. Najdete zde informace o dopravě, vybrané restaurace, a jsou zde zobrazeny i pláže ke koupání a dobrá místa k potápění. 

Mezi nejznámější místa patří arabské město Mdina, které bylo prohlášeno za „tiché město“, a je určeno jen pro pěší, auta sem mají zakázaný vstup.

Katedrála Sv. Jana je monumentální stavba, kde leží pohřbeno mnoho rytířů, včetně velmistra řádu maltézských rytířů, zakladatele města Valetta. Nachází se zde i největší dílo slavného barokního malíře Caravaggia, Stětí Jana Křtitele, a další díla velkých evropských mistrů.

Caravaggio obraz Stětí Jana Křtitele, Malta

Komplex neolitických chrámů Ħaġar Qim je jedním z nejzachovalejších v Evropě.

Rytířské zahrady Barrakka zase jednou z nejkrásnějších zahrad Valetty.

Katakomby sv. Pavla pochází z doby prvních křesťanů. 

Inkvizitorův palác, kde až do konce 18. století sídlila Maltská inkvizice, než ji zrušili Francouzi, kteří naštěstí začali okupovat Maltu. 

Zahrady Barrakka na Maltě

Co tak vyjít z měst na procházky kolem moře? Severní pobřeží ostrova Gozo je poseté políčky vysychající mořské vody. Zde se získává sůl již od dob Féničanů.

Kromě procházek kolem mnoha útesů, zátok a pláží si určitě budete chtít prohlédnout i zbytky slavného Azurového okna, vápencové skalní brány, která se v roce 2017 zřítila do moře. 

Azurové okno na Maltě

Na Maltě se natáčelo mnoho filmů, včetně Hry o trůny, ale vtipnou tečkou na závěr může být vesnička Pepka Námořníka, kterou filmaři postavili v jedné ze zátok, a pak ji nechali stát.

Nejlepší pláže Malty

 

1. Golden Bay - Tato malebná zátoka s pláží s jemným pískem, skalnatými útesy a mělkou vodou se nachází na západním pobřeží ostrova a nabízí výhled na Comino a Gozo. Je to oblíbené místo pro koupání, plachtění a potápění.

 

2. Ghajn Tuffieha - Tento písečný přístav se nachází na západní straně ostrova a je obklopený křovinatými skalisky. Pláž je známá svými tyrkysovými vodami a mírným příbojem. Z útesu na ni shlíží věž Ghajn Tuffieha ze 17. století. Vyhlídka Ghajn Tuffieha nabízí panoramatický výhled na moře a západ slunce a přírodní a historický park Il-Majjistral je oblíbené místo pro procházky po útesech a pozorování ptáků.

 

3. Ramla Bay - zátoka s pláží s načervenalým pískem se nachází se na severozápadě ostrova Gozo, mezi zálivy Marsalforn a San Blas.. Jde o nádhernou písečnou pláž, která se táhne po dlouhém úseku pobřeží.

 

4. Paradise Bay - Tato krásná pláž se nachází na severním pobřeží ostrova a je z ní nádherný výhled na Comino a Gozo. 

5. Mellieha Bay - Tato pláž se nachází na severozápadním pobřeží na cípu ostrova kousek od Paqradise beach a je obklopena nádhernou scenérií bílých skal a tyrkysových vod. Je to oblíbené místo pro koupání a plachtění.

Kromě chuti objevovat množství nádherných památek si nezapomeňte přibalit i kvalitní cestovní pojištění, abyste do katakomb i moře sestupovali vždy bez obav.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: bookmundi.com, cestujlevne.com, desperado.cz

Další články

Cestování do Švýcarska v létě

Švýcarsko je jednou z nejbezpečnějších zemí světa pro cestování. Navíc tam od května 2021 mohou Češi cestovat bez povinné karantény po příjezdu. Co tam v létě vidět? Jaké praktické tipy vědět? A jak je to ve Švýcarsku s dopravou a cenami? To vše se dozvíte v dnešním článku.  

svycarsko-udoli-hory

Gastro cestování po jižní Evropě – 2. díl

 Léto a dovolené už jsou v plném proudu. V prvním díle jsme doporučili, co ochutnat v Chorvatsku, Řecku a Itálii. Dnes se podíváme do dalších oblíbených destinací, které jsou na speciality výjimečně bohaté…

gastro-cestovani-01a