Malta – barokní ostrov, kam můžete v zimě odjet za teplem

Datum: | Autor: Tým ERV

Slavné souostroví Malta láká cestovatele v létě i v zimě. Kdy tam vyrazit? Jakým měsícům se vyhnout? Co tam vidět? V čem je Malta unikátní? A jaké jsou její největší atrakce?

Malta, panorama hlavního města Valetta

Počasí na Maltě

Leží na stejném poledníku jako Tunisko, takže v létě je průměrná denní teplota kolem 30 °C. V zimních měsících je na Maltě příjemných 20 °C. Jestli si chcete dlouhou českou zimu zkrátit, tak je Malta jednou z možností. V listopadu, prosinci a lednu tam můžete zažít přívalové deště, ale v únoru už tam začíná svítit mnohem více sluníčka a je příjemné počasí. 

Mimo hlavní turistickou sezónu jsou nižší ceny a najdete tam víc klidu – třeba si dopřejete i procházku po osamělé pláži bez davů.

Pláže na Maltě

1. Golden Bay - malebná zátoka s pláží s jemným pískem, skalnatými útesy a mělkou vodou se nachází na západním pobřeží ostrova a nabízí výhled na ostrovy Comino a Gozo. Je to oblíbené místo pro koupání, plachtění a potápění.

2. Ghajn Tuffieha - písečný přístav na západní straně ostrova je obklopený křovinatými skalisky. Pláž je známá tyrkysovými vodami a mírným příbojem. Z útesu na ni shlíží věž Ghajn Tuffieha ze 17. století. Vyhlídka Ghajn Tuffieha nabízí panoramatický výhled na moře a západ slunce. Přírodní a historický park Il-Majjistral je oblíbené místo pro procházky po útesech a pozorování ptáků.

3. Ramla Bay zátoka s pláží s načervenalým pískem na severozápadě ostrova Gozo mezi zálivy Marsalforn a San Blas. Jde o nádhernou písečnou pláž, která se táhne po dlouhém úseku pobřeží.

4. Paradise Bay - krásná pláž na severním pobřeží ostrova. Je z ní nádherný výhled na ostrovy Comino a Gozo.

5. Mellieha Bay - pláž na severozápadním pobřeží a na cípu ostrova kousek od Paradise Beach. Je obklopena nádhernou scenérií bílých skal a tyrkysových vod. Je to oblíbené místo pro koupání a plachtění.

 Malta, zátoka Modrá laguna

Zajímavosti o Maltě

 • Malťané byli na tomto území už před 2 tisíci lety.
 • Bylo to strategické místo mezi Afrikou a Evropou.
 • Obyvatelé jsou potomci nejen kolonizátorů ze Sicílie a Kalábrie. V průběhu posledního tisíce let se sžívali s francouzskými Normany, aragonskými Španěly, vysídlovali Araby a přijímali Řeky i Brity. Díky těm je nyní angličtina na ostrově velmi rozšířená a domluvíte se s ní všude.
 • Mísení kultur - uvidíte tam španělský středověk, italské baroko, islámskou architekturu, byzantské, fénické a římské památky i tajemné megalitické stavby. To vše obklopeno mořem a skalnatým pobřežím.
 • Maltština je semitský jazyk podobně jako hebrejština a arabština. Ale jako jediný se píše latinkou. Vyvinul se mísením s dalšími jazyky.
 • Popeye Village - na Maltě se natáčelo mnoho filmů, včetně Hry o trůny. Na ostrově stojí i vesnička Pepka Námořníka, kterou filmaři postavili v jedné ze zátok, a pak ji tam nechali.
 • Severní pobřeží ostrova Gozo je poseté políčky s vysychající mořskou vodou. Na tomto místě se získává sůl už od dob Féničanů.
 • Prohlédněte si zbytky slavného Azurového okna, vápencové skalní brány, která se v roce 2017 zřítila do moře.

Azurové okno na Maltě

Letadlem na Maltu

Přímý let na Maltu trvá něco málo přes 2 hodiny. Letiště v Luqa je vzdálené 9 km od hlavního města Vallety. Z letiště se do centra dostanete pomocí autobusů MHD, které jsou spolehlivé a jejich síť vás dopraví kamkoliv na hlavním ostrově.

Také ostrov Gozo, kam jezdí trajekt, je vybavený skvělou maltskou dopravou.

Vedlejší ostrůvek Comino je také přístupný trajektem a má 3 km². Celý je přírodní rezervací, můžete objevovat zříceniny a mořské útesy, je tam nádherné potápění a ke koupání láká slavná Modrá laguna.

Ostrov Gozo, Malta. Přístav.

Památky a atrakce na Maltě

Nejslavnější památky vám pomůže najít oficiální maltský turistický web. Najdete tam tipy na koupání, sporty, památky, gastronomii i všechny probíhající akce.

Maltská Mdina

Patří nejznámější maltská města. Je prohlášeno za „tiché město“, protože je určeno jen pro pěší, auta sem mají zakázaný vstup.
Na místě se našly známky osídlení už před rokem 4000 př. n. l.. Město bylo opevněno Féničany kolem roku 700 př. n. l. nejspíš pro svou polohu na nejvyšším bodě ostrova a v největší vzdálenosti od moře.

 • Kolem roku 60 n. l. tam údajně bydlel apoštol Pavel.
 • Současné jméno získalo město od sicilských Arabů, kteří přišli na Maltu kolem roku 870. Ti město důkladně opevnili a izolovali od sousedního města Rabatu.
 • Silné zemětřesení roku 1693 zničilo většinu budov ve Mdině. Katedrála byla poté přestavěna podle návrhu maltského architekta Lorenza Gafy.

Paceville na Maltě

Paceville je čtvrť plná párty v barech, hospodách i hudebních klubech. Ty se nacházejí nejvíce na ulici sv. Jiří a v přístavu Portomaso. Gastronomicky si tam můžete vychutnat úplně vše - restaurace s evropskými a asijskými pokrmy i různé kavárny.
V nákupním komplexu Bay Street jsou obchody, které prodávají tradiční maltské krajky a filigránové šperky.

Sliema

Je menší letovisko na severovýchodě ostrova s promenádou plnou kaváren, barů a klubů. S místy na tanec, slunění, koupání, potápění i nakupování.
A také s kulturou, protože město má hned 3 pevnosti - Tigne Fort, o něco menší pevnost Cambridge Battery a pevnost Fort Maonel na stejnojmenném ostrůvku. Poslední byla postavena v první polovině 18. století, aby chránila přístavy před loupeživými piráty.

Katedrála Sv. Jana

V této monumentální stavbě je pohřbeno mnoho rytířů, včetně velmistra řádu maltézských rytířů, zakladatele města Valetta. Nachází se tam i největší dílo slavného barokního malíře Caravaggia, Stětí Jana Křtitele, a další díla velkých evropských mistrů.

Caravaggio obraz Stětí Jana Křtitele, Malta

Hagar Qim (Ħaġar Qim)

Patří k nejznámějším megalitickým chrámům na Maltě a k nejzachovalejším v celé Evropě. Jeho stáří se odhaduje mezi 3600 až 2500 př. n. l.. Byl vykopán a částečně opraven v letech 1839 – 1909. Areál tvoří celkem 4 chrámy a ostatní chrámy je v půlkruhu ze severu obklopují.

Barrakka

Jsou rytířské zahrady v hlavním městě Valletta. Patří k těm nejkrásnějším v Evropě.

Inkvizitorův palác

Až do konce 18. století tam sídlila Maltská inkvizice, než ji zrušili Francouzi, kteří začali okupovat Maltu.

Zahrady Barrakka na Maltě

Jak vidíte, na Maltě si na své přijde opravdu každý. Před cestou za mísením kultur si zařiďte kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat online cestovní pojištění

Zdroje: bookmundi.com, cestujlevne.com, desperado.cz, wikipedia.org

Další články

Cestujte do Portugalska! Barevné, přívětivé, kulturní i surfařské

Portugalsko má nádherná historická města, dlouhé písčité pláže, pořádné vlny na surfování, výborné jídlo a milé obyvatele. Proto dostává už pár let za sebou prestižní cenu World Travel Awards za nejlepší turistickou destinaci v Evropě. Co v Portugalsku vidět?

portugalsko5

Skipasy, dojezdy, ubytování – aktuální čísla!

Připravili jsme pro vás přehled cen skipasů a ubytování ve vybraných lyžařských střediscích v Rakousku, Itálii a Francii. Také poradíme, jakou trasu zvolit při dopravě autem.

mountlands-683x346