Datum:

Láká vás vidět na vlastní oči žirafy, slony, lvy a antilopy? Chtěli byste se setkat s domorodými kmeny, projet si poušť, navštívit národní parky a projít pouštní duny? To vše můžete zažít v Namibii, která se pyšní svou bezpečností, nízkým osídlením a kvalitním ubytováním. Přečtěte si tipy, které vám budou před cestou hodit.

Lev v Namíbii Etosha park

Jak se dopravovat?

Namibie je rozlehlá země, před její návštěvou je dobré si promyslet, jaká místa chcete navštívit, a podle toho si naplánovat trasu. Do národních parků a k domorodým kmenům se dostanete pouze půjčeným autem nebo s cestovní kanceláří. Autobusy v Namibii totiž jezdí jenom mezi velkými městy a železniční doprava je nespolehlivá a pomalá. Díky půjčenému autu budete pány svého času. Městským autem byste mohli jezdit jen po asfaltových cestách, kterých je v Namibii omezeně. Abyste se mohli přesouvat rychle i po štěrkových a písčitých cestách, kterých je většina, doporučujeme půjčit si čtyřkolku. Budete cestovat daleko rychleji a pohodlněji. Systém značek je v zemi přehledný, pokud chcete jezdit podle GPS, tak si do vlastní navigace můžete zakoupit namibijské mapy.

Safari vozidla v Namíbii

Kde v Namibii pozorovat zvířata?

Ve světoznámém národním parku Etosha můžete u napajedel vidět lvy, žirafy, slony, zebry, nosorožce, antilopy a mnoho dalších zvířat. Půjčené auto se vám bude hodit i v národních parcích a přírodních rezervacích - budete se moci volně pohybovat rozlehlými pláněmi a přesouvat se za zvířaty, která chcete spatřit nebo fotit. V zemi je také řada soukromých rezervací, takže je výběr opravdu bohatý. Vydejte se do Cape cross, největší lachtaní rezervace na světě, uvidíte tam několik set tisíc lachtanů na pobřeží. A jestli surfujete, tak si s nimi zadovádějte ve vlnách. Na jihu Namibie leží ostrov s chráněnou kolonií tučňáků, můžete si je z pevniny prohlédnout dalekohledem.

Žirafy v Etosha parku v Namíbii - zrcadlový odraz ve vodě

Kam vyrazit do přírody a za sportem?

Za vidění stojí nejstarší poušť Namib, podle které se jmenuje celá země. Tato poušť má mnoho nej -  je nejstarší poušť na Zemi, patří k nejsušším pouštím na světě a má největší duny. Je dlouhá 2 000 kilometrů a i přes extrémní počasí v ní žijí ptáci, lvi a roste vzácná welwitschie podivná. Další výjimečné místo je národní park Sossusvlei s písečnými dunami a výraznými holými stromy. Za přírodou se můžete vydat také pěšky na nejvyšší horuBrandberg (jednodenní výšlap) nebo do kaňonu Fish River (pětidenní trek). Průzračná jezera uvidíte v národním parku Namib-Naukluft a Austrálii vám připomene okolí hory Spitzkoppe. Sporty si bohatě užijete ve městě Swakopmund, nabízí surfování, velbloudí výpravy, skydiving, vyhlídkové lety i sandboarding.

Poušť Sossusvlei Namibia suché stromy oproti červeným dunám

Jaké tam jsou domorodé kmeny?

V Namibii můžete i dnes navštívit tradiční kmeny Herero a Himba. Kmen Herero se vyznačuje barevnými klobouky a šaty žen, pastevecký kmen Himba žije v chatrčích přírodním způsobem života. Při návštěvě domorodých vesnic se vám určitě bude hodit průvodce, abyste se s tamními obyvateli dorozuměli. I když je oficiálním jazykem v zemi angličtina, tak anglicky většina domorodců nemluví, protože nechodili do školy. Průvodce vám domluví i povolení k focení, abyste si mohli domů kromě zážitků přivézt také fotky na památku. 

Dívka z kmene Himba - Namíbie

Je Namibie bezpečná?

Kriminalita je v této zemi velice nízká. Doporučujeme dodržovat základní bezpečnostní opatření – při cestování autem si zamkněte dveře, v zaparkovaném autě nenechávejte nic cenného, nechoďte po setmění po městech sami a vyhněte se ostře střežené oblasti Sperrgebeit, kde se těží diamanty. V národních parcích není povolené vystupovat z auta mimo oplocené zóny, takže je jejich návštěva bezpečná. Při procházkách a túrách se chraňte repelentem a dávejte pozor na hady.

Kvalitu lékařských služeb v zahraničí za vás ohlídá naše asistenční služba k cestovnímu pojištění

Potřebuji očkování?

Před cestou vám postačí cestovatelský mix očkování na žloutenku typu A a B, břišní tyfus a tetanus. V některých částech Namibie se vyskytuje malárie, proto si určitě přibalte kvalitní repelent a antimalarika. Velkým rizikem je úžeh a úpal, proto dbejte na dostatečný pitný režim a chraňte se před přímým sluncem.

To nejdůležitější o této překrásné zemi už víte. Teď už jen stačí sehnat letenky, vyřídit si vízum a kvalitní cestovní pojištění a vaše poznávací cesta Afrikou může začít. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: tripadvisor.cz, namibian.org, mzv.cz, hedvabnastezka.cz, cestujlevne.com 

Další články

Ohřejte se ve španělské Málaze

Když začne počasí v České republice připomínat Londýn, je nejvyšší čas poohlédnout se po letenkách do teplých krajin. Nemusíte hned do jihovýchodní Asie, Egypta nebo na Kanárské ostrovy. I v Evropě si můžete užít krásné počasí.

malaga-03

Věděli jste, že cestovatelé mají svůj mezinárodní svátek?

„Miliarda turistů, miliarda příležitostí“ je letošním tématem oslav Světového dne cestovního ruchu. Tyto oslavy připadají každoročně na 27. září a připomínají den přijetí stanov Světové organizace cestovního ruchu.

peru_oslavy_rozcestnik