Láká vás vidět na vlastní oči žirafy, slony, lvy a antilopy? Chtěli byste se setkat s domorodými kmeny, projet si poušť, navštívit národní parky a projít pouštní duny? To vše můžete zažít v Namibii, která se pyšní svou bezpečností, nízkým osídlením a kvalitním ubytováním. Přečtěte si tipy, které vám budou před cestou hodit.

Lev v Namíbii Etosha park

Jak se dopravovat?

Namibie je rozlehlá země, před její návštěvou je dobré si promyslet, jaká místa chcete navštívit, a podle toho si naplánovat trasu. Do národních parků a k domorodým kmenům se dostanete pouze půjčeným autem nebo s cestovní kanceláří. Autobusy v Namibii totiž jezdí jenom mezi velkými městy a železniční doprava je nespolehlivá a pomalá. Díky půjčenému autu budete pány svého času. Městským autem byste mohli jezdit jen po asfaltových cestách, kterých je v Namibii omezeně. Abyste se mohli přesouvat rychle i po štěrkových a písčitých cestách, kterých je většina, doporučujeme půjčit si čtyřkolku. Budete cestovat daleko rychleji a pohodlněji. Systém značek je v zemi přehledný, pokud chcete jezdit podle GPS, tak si do vlastní navigace můžete zakoupit namibijské mapy.

Safari vozidla v Namíbii

Kde v Namibii pozorovat zvířata?

Ve světoznámém národním parku Etosha můžete u napajedel vidět lvy, žirafy, slony, zebry, nosorožce, antilopy a mnoho dalších zvířat. Půjčené auto se vám bude hodit i v národních parcích a přírodních rezervacích - budete se moci volně pohybovat rozlehlými pláněmi a přesouvat se za zvířaty, která chcete spatřit nebo fotit. V zemi je také řada soukromých rezervací, takže je výběr opravdu bohatý. Vydejte se do Cape cross, největší lachtaní rezervace na světě, uvidíte tam několik set tisíc lachtanů na pobřeží. A jestli surfujete, tak si s nimi zadovádějte ve vlnách. Na jihu Namibie leží ostrov s chráněnou kolonií tučňáků, můžete si je z pevniny prohlédnout dalekohledem.

Žirafy v Etosha parku v Namíbii - zrcadlový odraz ve vodě

Kam vyrazit do přírody a za sportem?

Za vidění stojí nejstarší poušť Namib, podle které se jmenuje celá země. Tato poušť má mnoho nej -  je nejstarší poušť na Zemi, patří k nejsušším pouštím na světě a má největší duny. Je dlouhá 2 000 kilometrů a i přes extrémní počasí v ní žijí ptáci, lvi a roste vzácná welwitschie podivná. Další výjimečné místo je národní park Sossusvlei s písečnými dunami a výraznými holými stromy. Za přírodou se můžete vydat také pěšky na nejvyšší horu Brandberg (jednodenní výšlap) nebo do kaňonu Fish River (pětidenní trek). Průzračná jezera uvidíte v národním parku Namib-Naukluft a Austrálii vám připomene okolí hory Spitzkoppe. Sporty si bohatě užijete ve městě Swakopmund, nabízí surfování, velbloudí výpravy, skydiving, vyhlídkové lety i sandboarding.

Poušť Sossusvlei Namibia suché stromy oproti červeným dunám

Jaké tam jsou domorodé kmeny?

V Namibii můžete i dnes navštívit tradiční kmeny Herero a Himba. Kmen Herero se vyznačuje barevnými klobouky a šaty žen, pastevecký kmen Himba žije v chatrčích přírodním způsobem života. Při návštěvě domorodých vesnic se vám určitě bude hodit průvodce, abyste se s tamními obyvateli dorozuměli. I když je oficiálním jazykem v zemi angličtina, tak anglicky většina domorodců nemluví, protože nechodili do školy. Průvodce vám domluví i povolení k focení, abyste si mohli domů kromě zážitků přivézt také fotky na památku. 

Dívka z kmene Himba - Namíbie

Je Namibie bezpečná?

Kriminalita je v této zemi velice nízká. Doporučujeme dodržovat základní bezpečnostní opatření – při cestování autem si zamkněte dveře, v zaparkovaném autě nenechávejte nic cenného, nechoďte po setmění po městech sami a vyhněte se ostře střežené oblasti Sperrgebeit, kde se těží diamanty. V národních parcích není povolené vystupovat z auta mimo oplocené zóny, takže je jejich návštěva bezpečná. Při procházkách a túrách se chraňte repelentem a dávejte pozor na hady.

Kvalitu lékařských služeb v zahraničí za vás ohlídá naše asistenční služba k cestovnímu pojištění

Potřebuji očkování?

Před cestou vám postačí cestovatelský mix očkování na žloutenku typu A a B, břišní tyfus a tetanus. V některých částech Namibie se vyskytuje malárie, proto si určitě přibalte kvalitní repelent a antimalarika. Velkým rizikem je úžeh a úpal, proto dbejte na dostatečný pitný režim a chraňte se před přímým sluncem.

To nejdůležitější o této překrásné zemi už víte. Teď už jen stačí sehnat letenky, vyřídit si vízum a kvalitní cestovní pojištění a vaše poznávací cesta Afrikou může začít. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: tripadvisor.cz, namibian.org, mzv.cz, hedvabnastezka.cz, cestujlevne.com 

Štítky: Afrikatipy na cesty

V jednom z našich předchozích článků jsme vám dali nahlédnout do někdy překvapivých vánočních tradic v mnoha zemích světa. Vzhledem k nadcházejícímu prodlouženému víkendu je tedy na čase omrknout...

31. 3. 2021
Hledání vajíček

Základním předpokladem pro vytvoření kvalitního snímku je určité fotografické vidění. To vám umožní vnímat okolní svět nejen pohledem dokumentaristickým, ale také výtvarným. Díky uměleckému oku budou...

14. 9. 2016
Přírodní scenérie