Pozor na sněžné dělo
27. 1. 2016

Muldy, plotny, rozbředlý sníh. Co všechno vás může potkat na svahu a jak se tomu vyhnout? Praktické rady jak si poradit s těmito strašáky, kteří vás mohou potkat během zimní dovolené, najdete v našem článku.

Taky milujete lyžování na upravených svazích za slunečného dne s minimem lyžařů? Za těchto ideálních podmínek navíc na sjezdovce nehrozí téměř žádné nebezpečí. Co když se ale zatáhne, přes mlhu nevidíte ani svou nataženou ruku a tvrdý upravený povrch se vám pod lyžemi změní v rozbředlé bahno? Každý lyžař by se měl umět vypořádat s těmito nástrahami sjezdovek. Poradíme vám, jak na to, aby vás muldy nebo plotny nevyřadily z provozu.

Úspěch začíná u správného servisu

Naprostým základem jsou dobře ošetřené lyže. Před první lyžovačkou tak lyže vždy zavezte do servisu.
Zde vám seřídí lyže podle vaší aktuální hmotnosti, aby vypnuly přesně ve chvíli, kdy mají. To znamená ideálně při pádu a ne při kontrolované jízdě v náročném terénu, jak se to občas stává.  Zkontrolují také správnou rozteč vázání, aby v něm bota naprosto bezchybně seděla. V neposlední řadě také nabrousí hrany, abyste se mohli s chutí a důvěrou zakousnout do kteréhokoliv svahu. Jste-li lyžaři sportovnějšího typu, hrany byste měli brousit ideálně už po týdnu lyžování. Rekreačním lyžařům stačí navštívit servis jednou za sezonu. Nezapomeňte požádat i o navoskování skluznice.

Jak na zrádné plotny?

Dopředu se na ně připravit nedá. Zejména ve chvíli, kdy na svah napadne čerstvý sníh. V jeden moment paráda a v zápětí ouha! Nebezpečné kluzké plochy nemáte přes prašan šanci vidět. Proto zde platí jedno zásadní pravidlo. Hrany, hrany a ještě jednou hrany. Bez pořádně nabroušených lyží si s touto záludností terénu těžko poradíte.

Takže si pamatujte. Hlavně nepanikařte a nesnažte se o zbrklé manévry. Ostré hrany vám dovolí zahranit i na ledové ploše, krásně se chytí a pomohou vám z ledového úseku vyjet. V terénu s ledovými plotnami doporučujeme držet váhu na špičkách a pevný postoj, lépe se Vám z nestabilního podkladu vymanévruje.

Lyžařka

Jak prokličkovat mezi muldami?

Většinou je potkáte po třech hodinách lyžování, kdy se z široké sjezdovky stane spíš slalom mezi nahrnutým sněhem. Známe to asi každý. Najedete do muldy, ta vás kopne, vy se leknete a zbrkle přenesete váhu na paty lyží. Tím si dokonale rozhodíte rovnováhu a začnete zběsile mávat rukama, abyste ji udrželi. Tím si ale spíše uškodíte.

Co tedy pomůže? Stejně jako při jízdě před ledové plotny držte váhu na špičkách lyží a pevný postoj. Dále jděte do kolen, snížíte tím těžiště. Za žádnou cenu se nezaklánějte. Tím byste se mohli dostat rychle z boulí ven.

A jak přelstít rozbředlý sníh?

Ten dokáže především překvapit u nástupu na lanovku. Nakupí se zde během dne především kvůli lyžařům, kteří sjíždí svah ve vysoké rychlosti a dole zásadně brzdí smykem. Na tuto nástrahu platí jediné – brzděte včas. Snižte svoji rychlost už na konci sjezdovky a do prostoru nástupní stanice přijíždějte pomaleji. Vaše kolena to určitě ocení!

A rozhodně nikdy na zimní dovolenou v zahraničí neodjíždějte bez spolehlivého cestovního pojištění, které vás bude krýt i v případě, že vás strašáci sjezdovek přemohou!Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

Modrá, červená a černá jsou základní barvy sjezdovek. Trikolora všech lyžařů nejen pro jejich bezpečnost. Znáte to – začínáte trénováním véčkového pluhu. Poté pilujete plynulé obloučky zprava doleva. S každým jistějším pohybem hranami lyží se chcete do svahu opřít ještě silněji. Modrou sjezdovku vyměníte za červenou. Příkřejší. Tratí projíždíte svižněji a s daleko širším úsměvem na rtech. Do krve se vám dostává adrenalin. Jeho vliv zaregistrujete v plné síle až při sjezdu černé tratě. Teprve ta představuje pravou výzvu. Lyžování propadlo mnoho z nás, ale co když přerostete i černé sjezdovky a potřebujete silnější zážitek? Například trať se 100% sklonem svažující se pod úhlem 45 °? Na to vaše lyže jistě uslyší! Bez tak už se tyčí v pozoru v garáži. Prožeňte je s námi po nejprudších sjezdovkách v Evropě. 

24. 1. 2018
Nejnebezpečnější sjezdovky 01b

V Čechách máme ve zvyku zvát Mikuláše s čertem a andělem. V Rakousku podobná tradice funguje také, ale rozhodně není určená k neškodnému postrašení ...

23. 11. 2016
Krampuslauf. Vyrazte vstříc svým nejděsivějším nočním můrám!