Slovensko – průvodce turistikou, lázněmi a zajímavostmi

Datum: | Autor: Tým ERV

oravsky-hrad_s_25449208-min

Kam na Slovensku? Poradíme vám. Objevujte krásné hory, potkávejte rázovité lidi, dejte si hřebenovku nebo odpočinek v lázních. Škoda jen, že "nejmenší velehory alpského typu" začínají až u Žiliny.

V našem průvodci Slovenskem se dočtete, kde hledat:


• Nejkrásnější hory, výlety a hřebenovky

• Kam se jít koupat – přírodní jezera a nespočet termálních pramenů

• Kde jsou na Slovensku krápníkové jeskyně a kde soutěsky s vodopády

• Jaké zajímavosti, památky a unikáty na Slovensku najdete

Obsah článku:

  1. Bratislava - co vidět v hlavním městě?
  2. Modra - vinařská oblast Malé Karpaty
  3. Slovenské hory - tipy na cestování
  4. Velká Fatra
  5. Malá Fatra
  6. Martinské hole
  7. Západní Tatry a Roháče
  8. Slovenský ráj
  9. Lázně na Slovensku
  10. Lyžování na Slovensku
  11. Běžky
  12. Hudební festivaly

Bratislava, Slovensko

Bratislava

Začněme hlavním městem, které leží na soutoku řek Morava a Dunaj. Přečtěte si Průvodce po Bratislavě, pokud vás zajímá 15 tipů na to co v tomto městě dělat a která pozoruhodná místa se zajímavou atmosférou můžete v Bratislavě navštívit.

Slovenské vinařské oblasti - Modra

Cestování za vínem snad člověka nikdy neomrzí, a tak vás jistě potěší, že hned u Bratislavy začíná nejznámější vinařská oblast, Modra.

Na Slovensku známe 6 vinařských oblastí, ale nejstarší a největší jsou právě kopce Malokarpatské vinné oblasti.<br/>Dále od hranic bychom mohli najít i další: Nitranskou, Jihoslovenskou, Středoslovenskou a Východoslovenskou, i malý východní region slovenského Tokaje.

Pokud však chcete ochutnat ta nejlepší slovenská vína, nemusíte cestovat do dálav. Stačí si zajet do Salonu vín v Pezinku. Nebo si ta svá slovenská vína najděte online, a až pak po nich zapátrejte na mapě.

Slovenské hory – turistika v divoké přírodě

Tipy na cestování po Slovensku – salaše, hornická Štiavnica, Tatry a Fatra

• Navštivte minizoo a salaš u Bratislavy

• Chráněná UNESCO a Štiavnickými vrchy – historická Banská Štiavnica se smaragdově zelenými jezery zvanými "tajchy".

Banská Štiavnica, Slovensko

• Vystupte na hřebeny Nízkých Tater nebo Velké Fatry

Průvodce pro Vysoké Tatry a Nízké Tatry najdete tady.

Cestování s batohem po Slovensku

 Velká Fatra a putování na hřebeny

Velká Fatra má srovnatelnou nadmořskou výšku jako Krkonoše, to je však jediné, v čem jsou si pohoří podobná. Zdejší krajina je totiž o poznání méně dotčená turismem. V tomto národním parku se můžete těšit na dokonalou oázu neporušené divoké přírody. Více...

  • Z města Ružomberok se vydejte na vrchol Malino Brdo, kde začíná hřeben a je zde i bikepark
  • Historický skanzen, vesnička Vlkolínec je poblíž
  • Nejvyšší bod Velké Fatry je Ostredok (1 596 m)
  • Oblíbený výstup na hřeben je vrchol Krížna
  • Obdivujte krasové jevy Velké Fatry - nejhlubší propast Na Štrochoch má 71 m
  • Harmanecká jeskyně má bohatou, nádherně bílou krápníkovou výzdobu

V posledních letech je na Velké Fatře zvýšený výskyt medvědů. Aktivní jsou i brzo ráno a při setmění. Držte se turistických chodníků a přečtěte si, jak se chovat při setkání s medvědem.

Velká Fatra panorama

• Malá Fatra, krásné výhledy a koprovka pod Suchým

Malá Fatra má mnoho tváří. Ukáže vám oblé travnaté hřbety vystupující nad hluboké lesy, stejně jako divoké soutěsky a rozeklaná skaliska. Některé její části jsou přelidněné, v jiných, přestože stejně pohledných, na živáčka téměř nenarazíte. Více...

  • Lanovkou se můžete z doliny Vrátna vyvézt až na hřeben
  • Vystupte na Velký Kriváň, hřebenovkou pak až na Malý Kriváň
  • Krásná je soutěska Jánošíkovy diery
  • Nevynechejte halušky ve vesnici Terchová a případně salaše Syrex či Zázrivá

Malá Fatra, panorama

• Martinské hole a první slovenská ferrata

Martinské hole, vypínající se do výšky 1 476 metrů nad středoslovenským městem Martinem, jsou součástí Lúčanské Malé Fatry na levém břehu Váhu. Nejsou typickou turistickou oblastí a horské túry se zde úplně nepěstují. Známé jsou především v zimě díky skvělým lyžařským svahům a v létě coby ráj sběračů borůvek.

Netušeným překvapením v této oblasti tak bylo zbudování úplně první slovenské ferraty, tj. zajištěné cesty alpského stylu. Naučná stezka Ferrata HZD (Horské záchranné služby) vede v délce 4,8 km rulovým kaňonem Mlýnského potoka ve východním svahu Martinských holí a dosahuje celkové převýšení 770 výškových metrů. Více...

Ferrata Martinské hole

• Západní Tatry a Roháče pro milovníky vysokohorské turistiky

Jsou to jedny z nejkrásnějších slovenských hor rozkládající se na nevelkém, zato velmi členitém liptovsko-oravském pomezí. Majestátní skalnaté vrcholy jsou dlouhodobě v hledáčku vysokohorských nadšenců, ovšem pouze těch s výbornou fyzickou kondici a zkušeností s pohybem ve vysokohorském terénu. Nejatraktivnější pěší trasy v Roháčích jsou zajištěny řetězy a skobami. Připravte se i na velmi náročné úseky. Více...

  • Roháče vám dají zabrat velkými převýšeními - zejména na straně od města Ružomberok (Žiarska chata) je to přes 1000 m jen na hřeben
  • Roháčská plesa a Roháčsky vodopád jsou však výletem, který bez problémů absolvujete - možná uvidíte i kamzíky 
  • Vede sem bohužel asfaltka, vybudovaná za komunismu (vjezd je umožněn jen zásobování Ťatliakovy chaty)
  • Nevynechejte Muzeum oravské vesnice - nádherné expozice vysvětlují život a folklor Slovenska
  • Brestovská jeskyně je zajímavá svými průlezy, vezměte si šaty k umazání
  • Oravské vesnice všude kolem - Podbiel, Oravský Biely Potok...
  • Vodní nádrže Orava a Liptovská Mara
  • Hrad Oravský podzámek a archeologický skanzen vesnice sokolníků

Roháče, Slovensko

• Slovenský ráj - žebříky, soutěsky, vodopády i jeskyně

Unikátní krajina Slovenského ráje je plná hlubokých, strmých roklin a vodopádů, které brázdí rozlehlou vápencovou plošinu nacházející se jihovýchodně od Popradu. V tomto národním parku, který je geografickou součástí Slovenského Rudohoří, můžete na rozdíl od Nízkých Tater, či Velké Fatry, plánovat jednodenní turistické okruhy, a vždy bude dostatek času na návrat do výchozího místa. Vice...

Žebříky Slovenský ráj

Lázně na Slovensku

Léčivé prameny jsou na Slovensku známé od středověku, a místní podloží zásobuje léčivou vodou několik proslavených koupelných měst, a taky mnoho méně známých pramínků.

Piešťanské lázně mají klientelu z celého světa a koupelní domy s procedurami s geotermální vodou a sirným bahnem. Působí blahodárně na pohybový aparát.

Na lázeňském ostrově je síť secesních hotelů, termální koupaliště a zásobu léčivého bahna neustále dodávají naplaveniny z řeky Váh, která sem teče dlouhými kilometry až z Vysokých Tater.

Lázně Rajecké teplice

Trenčianske Teplice jsou romantickým městem, ve kterém termální prameny vyvěrají uprostřed hor. Zajímavostí je zde budova Hammam, která je přesnou kopií letního sídla egyptského vladaře, navrženého v maurském stylu. Její model se tak zalíbil Ifigénii d`Harcourt na světové výstavě v Paříži, že jej prosila, aby jí dovolil postavit kopii.

V létě se zde odehrává mezinárodní festival komorní hudby a filmový festival International Film Festival Trenčianske Teplice.

Lázně Sklené Teplice mají tři zajímavosti.

Parní lázeň v přírodní jeskyni s termálním vodopádem byla vytvořena horkým pramenem, který pod ní vyvěrá.

Lázně Marie Terezie zdobí vitráž s dívkami od Alfonse Muchy.

Báňská koupel je zdobena freskou s kopií Boticelliho Zrození Venuše.

Sklené Teplice, Slovensko

Všechna významná lázeňská města na Slovensku najdete zde.

Pokud to s lázeňským životem nemyslíte zas tak vážně, zastavte se na svých cestách v některém z termálních koupališť. Je jich tam tolik!

Tatralandia, Bešeňová, Oravice, Turčianske Teplice, Bojnice či Rajecké Teplice – a mnohé další!

Ekologický vodní park AquaCity pod Vysokými Tatrami

Výjimečný vodní park AquaCity v Popradu. využívá geotermální vodu a sluneční energií a je jedním z mála plně ekologických vodních parků na světě. Z jeho 350 vodních atrakcí si vybere opravdu každý. Čeká vás pirátská loď zakotvená na ostrově pokladů uprostřed bazénu se slanou vodou, vířivé vany a vodní skluzavky, terárium plné leguánů, večerní laserová show na vlnovém bazénu Modrý Safír nebo zipline. K dispozici je dětská zábavní zóna s nafukovacími skluzavkami a sáňkařskými dráhami. V léčivých minerálních vodách a krásných parních saunách se vám bude líbit.

Přečtěte si více o akvaparcích v našem okolí

Za lyžováním na Slovensko

Skvěle se lyžuje na Chopku v oblasti Nízkých Tater. Hlavním lákadlem areál Jasná - Chopok, který nabízí 36 km sjezdových tratí. Zalyžujete si tu obvykle od začátku prosince až do konce dubna. Zejména pro milovníky volné jízdy v prašanu je přitažlivý Chopok – Jih, s retro hotelem Kosodrevina, který pamatuje doby minulé.

Lyžování Nízké Tatry

Dramatické vyhlídky Vysokých Tater

Lyžování ve středisku Tatranská Lomnica probíhá v sevření těch největších tatranských vrcholů a lanovkou se dostanete až na Lomnický štít. Sjezdovka je dlouhá 5,5 km a sjíždíte z výšky přesahující 2000 metrů. Na výběr navíc máte mezi sjezdovkou a trasou pro freeride.<br/>Lyžování ve Vysokých Tatrách si užijete až do května. Vyšší poloha totiž udrží sníh na sjezdovkách o poznání déle.

Více o lyžování na Slovensku

Lomnický štít - observatoř

Běžky a Slovensko

Polovinu této země tvoří hory, takže pokud se vydáte kamkoli kromě jihu, najdete tam lyžařské středisko. Ze sportovních center vede spousta kvalitních běžkařských stop na projížďku přírodou. Neobyčejný je na Slovensku fakt, že tam najdete velký počet běžeckých tratí na docela malé ploše. Můžete si vybrat mezi náročnými, středně těžkými a lehkými tratěmi.

  • Nejznámějším lyžařským centrem na Slovensku je Štrbské pleso. To nabízí 26,5 km běžeckých tras.
  • Dalším známým místem je Poprad ve Vysokých Tatrách. V okolí naleznete tratě, které s délkou mezi 2 a 20 km osloví jak začátečníky i pokročilé.
  • Oblíbenou destinací pro nadšence běžeckých sportů je Jasná v Nízkých Tatrách se zhruba 30 km upravovanými tratěmi v krásné přírodě.
  • V Tatranské Lomnici najdete 8,6 km upravených tratí. Nezapomenutelným zážitkem jsou trasy po hřebenech hor s výhledy do krajiny.

Přikládáme seznam všech slovenských destinací na běžky s aktuálním sněhovým zpravodajstvím.

Kam na běžky v Evropě v našem okolí? Dočtete se zde.

Hudební festivaly na Slovensku v Trenčíně: Pohoda a Grape.

V Trenčíně na místě bývalého vojenského letiště se potkávají všechny hudební styly s vizuálním uměním, filmy, divadlem, literaturou a tancem. Naplánujte si výlet na festival Pohoda, anebo se koukněte na Grape – který line-up vás baví víc?

 

Před cestami si nikdy nezapomeňte pořídit kvalitní cestovní pojištění. Ochrání vás v horách i ve městě, a můžete si k němu vybrat i pojištění Storna včetně pojištění vstupenek.
Vy cestujete. My se staráme.

Další články

Bavorsko - nejhezčí místa a inspirace pro výlety

Co vidět v Bavorsku? Vysoké štíty s výhledy, jezera, náhorní plošiny i hrázděné domy na romantické cestě. Přečtěte si naše tipy na výlety po Bavorsku.

1B-miltenberg-dreamstime_s_13762

Gastro speciality v České republice - 2. díl

Dnes budeme pokračovat do dalších krajů naší republiky za tradičními dobrotami. Ty můžete objevit při výletech a dovolených, nebo si je díky receptům připravit kdekoli a kdykoli.  

gastro-cechy