Nejdivnější místa na Zemi 01a
24. 8. 2017

O nejkrásnějších místech na naší planetě se píše spousta článků. Znáte ale oblasti, kde se z přírodních extrémů tají dech? Objevili jsme pro běžné cestovatele „neznámá“ místa, která jsou něčím naprosto výjimečná… Posuďte sami.

Až naprší…

Jestli patříte mezi milovníky deště a s prvními kapkami vybíháte ven, tak by se vám jistě líbilo na hoře Waialeale na havajském ostrově Kauai. Je vysoká 1 560 metrů a ročně na ní spadne přibližně 12 090 mm srážek. To z ní činí nejdeštivější místo světa. Slovo Kauai znamená místo za krkem - ostrovu se tak začalo říkat poté, co první vládce Havaje daroval ostrov svému oblíbenému synovi, kterého rád nosíval jako malého kluka na ramenou. Ostrov je pro vodopády, kaňony a přírodní krásy vyhledávanou lokalitou turisty i filmaři (Jurský park, MASH, Dobyvatelé ztracené archy,...). Říká se mu „zahradní ostrov“, protože se na něm pěstuje kávovník, ananasy a cukrová třtina. Takže nejen přírodních krás bude na ostrově dost.

…a uschne

Nejméně prší ve městě Asuán v Egyptě. Ročně tam spadne pouze 0,5 mm srážek. Toto město leží na jihu Egypta a už od starověku vytvářelo hranici egyptského státu. Druhé nejsušší město je Arica v Chile. Za rok tam naprší průměrně 0,7 mm srážek. Mezi další suchá místa se počítají také oba zemské póly. Tam naprší za rok asi tolik, kolik v České republice za jeden měsíc. Označit je ale za nejsušší místa se může zdát paradoxní, když jsou oba póly největšími zásobárnami vody na naší planetě. Sice ve formě ledu, ale to se s globálním oteplováním rychle mění.

Nejdivnější místa na Zemi 02

Jak se do hloubky volá…

Nejhlubší místo na Zemi je prohlubeň Milwaukee v Atlantickém oceánu s hloubkou 8 648 metrů. Nejhlubší místo na souši je jeskyně Voronija v Gruzii. Najdete ji v západním Kavkazu v Abcházii v údolí Ortobalagan a měří 2 140 metrů. Tento jeskynní komplex tvořený křídovými a jurskými vápenci je na okrajích ohraničený kaňony a řekami. Kromě této jeskyně a stovek dalších menších jeskyň tam můžete vidět také ledovcová údolí a horské hřebeny. Prameny z těchto jeskyň jsou spojené s místy, kde vzniká Černé moře. Pokud máte raději propasti než jeskyně, tak se vydejte do francouzských Pyrenejí, které oddělují Francii a Španělsko. Tam můžete shlédnout do hloubky 1174 metrů v propasti Gouffre de la Pierre St. Martin (nazývaná také gouffre Lépineux).

Nejdivnější místa na Zemi 03

…tak se z hory ozývá

Za nejvyšším místem se vrátíme zase na Havajské ostrovy, tentokrát na ostrov Havaj. Hora Mauna Kea vysoká 10 205 metrů ukazuje nad Tichým oceánem jen 4 205 metrů ze své krásy. Když se ale podíváme pod hladinu, tak zjistíme její opravdovou velikost. Právě díky podmořskému měření své „báze“, jak se u hor říká, převyšuje i slavný Mount Everest. V jazyce původních obyvatel znamená její název Bílá hora. Pro svou krásu a polohu se stala vyhledávanou nejen turisty, ale i astrology. Ti si na ní postavili hned několik světoznámých astronomických observatoří. Původně to byla sopka, ale dnes ji můžete navštívit s ledovým klidem, protože lávu chrlila naposledy před 3 600 lety.

Nejdivnější místa na Zemi 04

Kterou oblast byste rádi navštívili? Máte radši sucho, nebo déšť? Výšky, nebo hloubky? Ať se vydáte kamkoli, myslete na to, že všechna zmíněná místa si žádají zvláštní přípravu. A do správného vybavení cestovatele patří kvalitní cestovní pojištění, které vám zajistí asistenční službu v češtině na všech kontinentech, ve všech hloubkách, výškách, v suchu i v dešti.

Zdroje: meteopress.cz, wikipedia.org, nevedeljsem.cz

Rádi cestujete v zahraničí autem nebo autobusem? A víte, že existují místa, kde byste si to měli raději odpustit? Jde tam totiž o život! Nebezpečí číhá na každém metru těchto záludných komunikací...

19. 5. 2017
Nejpekelnější cesty světa

Srší barvami. Ty prostupují státní vlajkou přes rozmanitou kulturu až do podmořského světa. Najdete na něm pláže s nejjemnějším bílým i zlatým pískem, křišťálově čistou vodu, modré laguny, zelené pralesy, sopečné hory, krátery i vodopády. Ostrov vzdálený 900 km východně od Madagaskaru vás okamžitě uchvátí svou pestrostí. V lávovém písku uvidíte dokonce sedm barev. Proto bývá Mauricius často nazýván sedmibarevnou zemí.

15. 12. 2017
Záhadně barevná země: Mauricius