Nejdivnější místa na Zemi 01a
24. 8. 2017

O nejkrásnějších místech na naší planetě se píše spousta článků. Znáte ale oblasti, kde se z přírodních extrémů tají dech? Objevili jsme pro běžné cestovatele „neznámá“ místa, která jsou něčím naprosto výjimečná… Posuďte sami.

Až naprší…

Jestli patříte mezi milovníky deště a s prvními kapkami vybíháte ven, tak by se vám jistě líbilo na hoře Waialeale na havajském ostrově Kauai. Je vysoká 1 560 metrů a ročně na ní spadne přibližně 12 090 mm srážek. To z ní činí nejdeštivější místo světa. Slovo Kauai znamená místo za krkem - ostrovu se tak začalo říkat poté, co první vládce Havaje daroval ostrov svému oblíbenému synovi, kterého rád nosíval jako malého kluka na ramenou. Ostrov je pro vodopády, kaňony a přírodní krásy vyhledávanou lokalitou turisty i filmaři (Jurský park, MASH, Dobyvatelé ztracené archy,...). Říká se mu „zahradní ostrov“, protože se na něm pěstuje kávovník, ananasy a cukrová třtina. Takže nejen přírodních krás bude na ostrově dost.

…a uschne

Nejméně prší ve městě Asuán v Egyptě. Ročně tam spadne pouze 0,5 mm srážek. Toto město leží na jihu Egypta a už od starověku vytvářelo hranici egyptského státu. Druhé nejsušší město je Arica v Chile. Za rok tam naprší průměrně 0,7 mm srážek. Mezi další suchá místa se počítají také oba zemské póly. Tam naprší za rok asi tolik, kolik v České republice za jeden měsíc. Označit je ale za nejsušší místa se může zdát paradoxní, když jsou oba póly největšími zásobárnami vody na naší planetě. Sice ve formě ledu, ale to se s globálním oteplováním rychle mění.

Nejdivnější místa na Zemi 02

Jak se do hloubky volá…

Nejhlubší místo na Zemi je prohlubeň Milwaukee v Atlantickém oceánu s hloubkou 8 648 metrů. Nejhlubší místo na souši je jeskyně Voronija v Gruzii. Najdete ji v západním Kavkazu v Abcházii v údolí Ortobalagan a měří 2 140 metrů. Tento jeskynní komplex tvořený křídovými a jurskými vápenci je na okrajích ohraničený kaňony a řekami. Kromě této jeskyně a stovek dalších menších jeskyň tam můžete vidět také ledovcová údolí a horské hřebeny. Prameny z těchto jeskyň jsou spojené s místy, kde vzniká Černé moře. Pokud máte raději propasti než jeskyně, tak se vydejte do francouzských Pyrenejí, které oddělují Francii a Španělsko. Tam můžete shlédnout do hloubky 1174 metrů v propasti Gouffre de la Pierre St. Martin (nazývaná také gouffre Lépineux).

Nejdivnější místa na Zemi 03

…tak se z hory ozývá

Za nejvyšším místem se vrátíme zase na Havajské ostrovy, tentokrát na ostrov Havaj. Hora Mauna Kea vysoká 10 205 metrů ukazuje nad Tichým oceánem jen 4 205 metrů ze své krásy. Když se ale podíváme pod hladinu, tak zjistíme její opravdovou velikost. Právě díky podmořskému měření své „báze“, jak se u hor říká, převyšuje i slavný Mount Everest. V jazyce původních obyvatel znamená její název Bílá hora. Pro svou krásu a polohu se stala vyhledávanou nejen turisty, ale i astrology. Ti si na ní postavili hned několik světoznámých astronomických observatoří. Původně to byla sopka, ale dnes ji můžete navštívit s ledovým klidem, protože lávu chrlila naposledy před 3 600 lety.

Nejdivnější místa na Zemi 04

Kterou oblast byste rádi navštívili? Máte radši sucho, nebo déšť? Výšky, nebo hloubky? Ať se vydáte kamkoli, myslete na to, že všechna zmíněná místa si žádají zvláštní přípravu. A do správného vybavení cestovatele patří kvalitní cestovní pojištění, které vám zajistí asistenční službu v češtině na všech kontinentech, ve všech hloubkách, výškách, v suchu i v dešti.

Zdroje: meteopress.cz, wikipedia.org, nevedeljsem.cz

Období, ve kterém se do svěžího vzduchu pomalu vkrádá esence rozkvétajících japonských třešní, se blíží. Na přelomu března a dubna se země každoročně převleče do tónů růžové barvy, vzduch ztěžkne nasládlou vůní červených plodů a tamní obyvatelé se v početných skupinách sejdou pod urostlými sakurami. Jaro je konečně tady! Přivítejte ho společně s námi v zemi vycházejícího slunce.

21. 3. 2018
hanami-japonsky-svatek-jara

Modrá, červená a černá jsou základní barvy sjezdovek. Trikolora všech lyžařů nejen pro jejich bezpečnost. Znáte to – začínáte trénováním véčkového pluhu. Poté pilujete plynulé obloučky zprava doleva. S každým jistějším pohybem hranami lyží se chcete do svahu opřít ještě silněji. Modrou sjezdovku vyměníte za červenou. Příkřejší. Tratí projíždíte svižněji a s daleko širším úsměvem na rtech. Do krve se vám dostává adrenalin. Jeho vliv zaregistrujete v plné síle až při sjezdu černé tratě. Teprve ta představuje pravou výzvu. Lyžování propadlo mnoho z nás, ale co když přerostete i černé sjezdovky a potřebujete silnější zážitek? Například trať se 100% sklonem svažující se pod úhlem 45 °? Na to vaše lyže jistě uslyší! Bez tak už se tyčí v pozoru v garáži. Prožeňte je s námi po nejprudších sjezdovkách v Evropě. 

24. 1. 2018
Nejnebezpečnější sjezdovky 01b