Datum:

Rádi si při cestování odpočinete v přírodě? Obklopujete se rádi krásou? Pak je tento článek přesně pro vás. Tipy na nejzajímavější botanické zahrady v Evropě vás mohou překvapit exotickými rostlinami, architekturou i historií. Račte vstoupit a přivonět. 

Tunel kvetoucích vistérií v Itálii

Royal Botanic Garden v Edinburghu

Tato botanická zahrada je jednou z předních botanických zahrad na světě s 350 letou tradicí a 100 tisíci rostlinami. Je nesmírně bohatá nejen na květiny z celého světa, ale také na herbáře, archivy a program pro celou rodinu. Určitě v ní navštivte viktoriánský skleník plný obrovských leknínů i palem. Za vidění stojí 10 skleníků s 3 tisíci exotickými rostlinami a různými klimatickými zónami – od zapařených tropů až po vyprahlou poušť. Mezi její další zajímavosti patří alpské domy, lesní zahrada, arboretum, čínský svah, sbírka rododendronů a sbírka původních skotských rostlin. Každý si na 28 hektarech přijde na své a vedle toho je z ní také fantastický výhled na skotské hlavní město. Zahrada leží jen necelé 2 kilometry od centra a dostanete se tam pohodlně městskou dopravou.

Viktoriánský dům v botanické zahradě v Edinburghu

Jardin des Plantes v Paříži

Tato botanická zahrada je klidnou oázou v centru hlavního města. Tvoří ji 11 menších zahrad a ZOO. Najdete v ní skleníky plné exotických rostlin, růžovou zahradu, pivoňkovou zahradu, irisovou zahradu s labyrintem, z jehož vršku budete mít celou Paříž jako na dlani. Jardin des Plantes má pestrý program pro všechny návštěvníky - můžete v ní navštívit Galerii mineralogie a geologie, Velkou galerii evoluce, ZOO a užít si spoustu dalších aktivit. Vstupenky na výstavy a do ZOO je možné zakoupit předem online, do zahrady je vstup zdarma. Jardin des Plantes leží nedaleko katedrály Notre-Dame, blízko jsou hned 3 zastávky metra a několik autobusových zastávek. 
 
Botanická zahrada Jardin des plantes v Paříži

Jardim Botânico v Lisabonu

Když vstoupíte do této botanické zahrady, tak se budete cítit jako v džungli – obklopí vás vzrostlé baobaby, banánovníky, tropické stromy a rostliny, které si v ní žijí svým životem už od konce 19. století. Mezi 18 tisíci druhy rostlin z celého světa uvidíte také palmové kapradiny z dob dinosaurů nebo australské stromy s typicky zkroucenými kmeny. Mezi rostlinami vedou stezky a celou zahradu zdobí sochy. Dříve se honosila označením nejlepší botanická zahrada v celé jižní Evropě, dnes je v ní možné vidět drobné známky zanedbání, ale jisté je, že má jednu z největších sbírek subtropické vegetace v celé Evropě. Výjimečná je také tím, jak „neviditelná“ je z okolních ulic, i když se rozprostírá na ploše 4 hektarů. K zahradě můžete dojet metrem, nebo se projít pěšky.  
 
Botanická zahrada v Lisabonu

Cestovní pojištění vyřeší platby u lékaře v zahraničí

Giardino dell'Orticultura ve Florencii

Tato zahrada je od 19. století oblíbeným místem tamních obyvatel i cestovatelů. Velký skleník (takzvaný „skleněný palác“) je pozoruhodný rozsáhlou sbírkou rostlinných druhů a často se v něm konají kulturní akce a výstavy. Zahrada je rozdělená do tematických pod-zahrádek, uvidíte tam zahrady Parnassus proslulé dračí fontánou, Zahradu spravedlivého podobnou zahradě v Jeruzalémě a mnohé další. Z horní části zahrady se vám otevře výhled na celou Florencii. Ať už tam půjdete odpočívat, obdivovat rostliny nebo si dát piknik, Giardino dell'Orticultura je skvělá volba při návštěvě tohoto krásného italského města. 
 
Vistérie v Toskánsku, Itálie

Plantentuin v Antverpách

Tato belgická botanická zahrada je proslulá po celém světě. Najdete v ní přes více než 2 tisíce druhů květin, stromů, keřů a kaktusů z celého světa. Ve skleníku můžete obdivovat rozsáhlou sbírku tropických a subtropických druhů. Byla založená počátkem 19. století jako bylinná zahrada pro nedalekou nemocnici svaté Alžběty, později se proměnila v oblíbené místo pro volný čas. Legenda říká, že rybník v této zahradě sloužil na chov pijavic, které tehdy používali v nemocnici. Tradice pěstování bylin v zahradě pokračuje dodnes, můžete tam vidět rozsáhlou bylinkovou sbírku. Zahrada Plantentuin leží přímo v centru města, takže si do ní můžete zajít odpočinout a nabrat síly.

Kterou ze zmíněných zahrad byste rádi viděli na vlastní oči? Než se do ní vypravíte, myslete kromě focení také na kvalitní cestovní pojištění. Ať se během vašich cest můžete soustředit jen na to krásné. Vy cestujete. My se staráme.
 
Zdroje:blog.musement.com, wikipedia.org, rbge.org.uk, jardindesplantesdeparis.fr, visittuscany.com, societatoscanaorticultura.it, thebohoguide.com 

Další články

19 evropských ledovců, kam vyrazit za sněhem až do června

19 evropských ledovců, kde můžete lyžovat až do června a někdy i déle

Záhadně barevná země: Mauricius

Srší barvami. Ty prostupují státní vlajkou přes rozmanitou kulturu až do podmořského světa. Najdete na něm pláže s nejjemnějším bílým i zlatým pískem, křišťálově čistou vodu, modré laguny, zelené pralesy, sopečné hory, krátery i vodopády. Ostrov vzdálený 900 km východně od Madagaskaru vás okamžitě uchvátí svou pestrostí. V lávovém písku uvidíte dokonce sedm barev. Proto bývá Mauricius často nazýván sedmibarevnou zemí.

zahadne-barevna-zeme-mauricius-0