Datum:

Projděte se po místnostech, kde žili slavní panovníci. Kochejte se výhledem do geometricky přesně upravených zahrad. Odpočívejte v altáncích a obdivujte slavné obrazy a sochy. Výlety na nejkrásnější zámky v Evropě vás přenesou do minulosti. Nazujte si královské střevíce a račte dále…

Zámek Neuschwanstein v Německu

Neuschwanstein v Německu

Asi není třeba příliš představovat, tento zámek totiž celosvětově proslavil Walt Disney. Nechal se jím inspirovat pro zámek v Šípkové Růžence a nápadně připomíná i Disneyho logo. Předlohu k tomuto německému zámku nakreslil divadelní architekt a scénograf, takže není náhoda, že vypadá jako z pohádky. V 19. století nechal zámek postavit Ludvík II. Bavorský jako své útočiště v hlubokých lesích s výhledem na vrcholky Tyrol. Neuschwanstein je nesmírně oblíbený, ročně ho navštíví kolem 1,3 milionu lidí z celého světa. A vy můžete také. Leží necelé dvě hodiny autem z Mnichova.

Slavný zámek Neuschwanstein, Bavorsko, Německo

Versailles ve Francii

Toto slavné sídlo, které si nechal navrhnout a postavit Král Slunce, Ludvík XIV., patří jednoznačně mezi nejkrásnější zámky světa. Má přes 2 000 pokojů, 5 000 kusů nábytku a 60 schodišť. Kolem něj se rozprostírají rozlehlé zámecké zahrady, lesy a další dvorská sídla. Projděte si 79 metrů dlouhý Zrcadlový sál z roku 1678, kde se ve své době odrážela světla nejen v zrcadlech, ale také na šatech dvořanů osázených brilianty. Do Versailles dojedete z Paříže za hodinku vlakem.

Zámek Versailles, Francie

Kronborg v Dánsku

Tento renesanční zámek je ještě slavnější než Neuschwanstein. Proslavil ho totiž o několik století dříve nejslavnější autor světa – William Shakespeare. Ten do skvěle opevněného sídla umístil děj Hamleta. Zámek v divadelní hře přejmenoval na Elsinor. Kronborg nechal v 15. století postavit Erik VII. Na začátku 20. století sloužil jako sídlo pro armádu a od 40. let 20. století je přístupný veřejnosti. Dojedete do něj za necelou hodinu z Kodaně.

Dánsko, Hamletův zámek Kronborg - Elsinore

Operace kolene ve Francii - cestovní pojištění

Howard ve Velké Británii

Tento barokní zámek se tyčí v Severním Yorkshiru. Název zámku je příjmením rodiny, která v něm žila více než 300 let. Howard je tak rozlehlý, že se řadí mezi největší soukromé rezidence v celé Británii. Zámek byl postavený v 17. století a byl zpřístupněný veřejnosti v 50. letech 20. století. Kromě bohaté výzdoby a sbírek umění se můžete těšit také na zámecké zahrady s fontánami, na hluboké lesy a jezera.

Zámek Howard, Yorkshire Anglie, Velká Británie

Alcázar v Segovii ve Španělsku

Naši pouť po překrásných zámcích dnes zakončíme na jihu Evropy, v Segovii. I tam stojí zámek, kterým se Disney inspiroval pro své animované filmy. Alcázar byl sídlem králů už od 13. století, svou romantickou podobu získal při přestavbě v 19. století. Objevíte v něm slavný sál králů s portréty španělských monarchů a překrásné zahrady s výjimečnými geometrickými vzory. Pro svou krásu patří k nejnavštěvovanějším památkám v celém Španělsku. Najdete ho hodinku cesty z Madridu.

Zámek Alcazar, Segovia, Španělsko

Až se budete chystat na cestu za sály a zahradami, přibalte si také kvalitní cestovní pojištění, abyste měli jistotu, že o vás bude za každé situace královsky postaráno.

Zdroje: neuschwanstein.de, kongeligeslotte.dk, en.chateauversailles.fr, wikipedia.org

Štítky: Evropatipy na cesty

Nejkrásnější krajina světa může pěkně potrápit počasím, ale právě z nevyzpytatelnosti vznikly všechny její poklady. Přírodní krásy sem mnozí dobrodruhové jezdí nadšeně obdivovat.

19. 1. 2022
Vulkán Taranaki na novém Zélandu

Jak na cestách ochráníte svůj telefon, aby na něj nemohli kybernetičtí útočníci? Připravte se před cestou a buďte obezřetní i během ní. Stačí se řídit těmito radami od bezpečnostních odborníků a můžete být klidní.  

27. 4. 2022