Silvestrovské veselí v Evropě. 6 tipů, kam za nejlepším programem

Datum:

silvestr-v-evrope-683-346

Se svatým Martinem přijel do Čech sníh, Vánoce začínají pomalu klepat na vrátka a ani se nenadějeme a máme tu Advent. Kromě vánočních dárků byste možná ještě intenzivněji měli začít řešit silvestrovskou zábavu. Teď je totiž ta správná doba rezervovat si své místo někde tam, kde to 31. bude pořádně žít!

1. Užijte si koncerty v Berlíně

Hned u našich německých sousedů chystají na Nový rok party, o jaké se vám ani nesnilo. O Berlíně se obecně říká, že si v něm užijí oslavy všeho druhu v průběhu celého roku, o to větší zážitek tedy musí být ta silvestrovská! A taky že ano! V plánu jsou světelné a laserové show, obrovská video promítání, hudební stage a party stany po celém areálu mezi Vítězným sloupem a Brandenburskou bránou - tedy více než 2 kilometry zábavy! A po půlnočním ohňostroji se s aplausem otevírají brány místních tanečních klubů.

2. Ztraťte se v londýnském průvodu

V ostrovní části Evropy to na Silvestra také pořádně žije! Hlavním tahákem, na který se všichni těší, je 10 minutová světelná show s ohňostrojem, která propuká přesně o půlnoci nad londýnským Okem, Big Benem a Shardem. Tím ale silvestrovské veselí rozhodně nekončí. Naprostá většina tamních barů a klubů hlásí nonstop provoz a velká část zábavy se rovněž přesouvá do londýnských ulic, kde se bude z plna hrdla zpívat legendární Auld Lang Syne. V plánu je mimo jiné i karnevalový průvod masek nebo třeba královských koní. A veselí nekončí ani druhý den! První leden se odstartuje novoročním průvodem, který navíc letos oslaví třicáté výročí! Těšit se můžete na téměř 9 000 vystupujících z 20 zemí světa a chybět nebudou ani akrobaté, klauni a pochodující hudební skupiny.

Náš tip: Nejlepší místo, odkud se vyplatí celou tuhle parádu sledovat, je Victoria Embankment, temžské jižní nábřeží.

3. Slavte 3 dny v kuse v Edinburghu

Silvestrovská party trvající tři dny? No kdo by to nechtěl! Edinburghský Hogmanay, jak místní říkají oslavám konce roku, je přesně takový. Celá tahle paráda začíná 30. prosince loučovým průvodem, na kterém se schází tisíce lidí a dohromady tak vytváří dojem ohnivého řeky. Silvestr pak propuká divokými pouličními oslavami, zpěvem Auld Lang Syne a venkovními koncerty, včetně například keltské verze oslavy konce roku! Příchod toho nového pak o půlnoci uvítá více než 4,5 tisíce tun ohňostrojů nad Edinburghským hradem. A co se chystá na Nový rok? Například soutěž psích spřežení po Holyrood parku, bláznivá exhibice místních otužilců, kteří se ve večerních šatech vrhají do ledové řeky Forth a řada hudebních festivalů pod širým nebem.

4. Bouchejte šampaňské v rytmu pařížských ohňostrojů

Už jsme si zvykli, že Město lásky rozsvítí svoji dominantu v každou celou noční hodinu. Ještě zářivější je ale Eiffelovka na silvestrovský večer! Ten provází řada laserových a ohňových show obklopujících právě tento pařížský symbol. Na druhé straně řeky se pak lidé baví přímo v ulicích a shromažďují se na Champs-Élysées a šampaňským se rozhodně nešetří. K pařížské silvestrovské tradici patří také vyměňování drobných dárečků, kterým se říká Papilloty. Jsou to čokoládové pralinky balené v blýskavém papíře, které se s prasknutím otevřou, když za ně zatáhnete. Nejlepší pohled na ohňostroj ale nabízí Montmarter. A pro luxusní verzi zážitku si rezervujte lístek na lodi, kde se bude celý večer tančit na hudbu orchestru a kde tekuté hvězdy potečou proudem!

5. Veselte se v amsterdamských ulicích

Že se do Amsterdamu jezdí za zábavou, to ví každý. A co teprve ta, kterou můžete zažít na Silvestra! Místní tradicí jsou totiž otevřené party pod širým nebem, které se konají snad na každém plácku, kam se vejde alespoň pár desítek lidí. Ty nejvěhlasnější se pak konají na Rembrandtplein, Nieuwmarkt, Museumplein a u Damu. A po půlnočních ohňostrojích už se otevírají brány do místních barů s širokou nabídkou drinků, živou muzikou a celonoční zábavou!

6. Protančete celou noc ve Vídni

Chcete zažít silvestrovský večer v rytmu vídeňského valčíku? Tak to se vydejte slavit do Hofburgského paláce, kde se koná každoroční Grand Ball. A před nazutím plesových střevíčků se zastavte na horký svařák na vánočním tržišti, které se v tyto dny promění v novoroční veletrh. Můžete se kochat promenádou statisíců vídeňanů, kteří večer plují osvětlenými ulicemi. A o půlnoci se těšte na novoroční ohňostroj, který propukne nad Praterem. Na Nový rok se v oslavách pokračuje před vídeňskou radnicí, kde bude na obřím plátně probíhat projekce novoročního koncertu Vídeňské filharmonie.

Ať už si vyberete romantický večer v klasickém stylu nebo divoké pouliční veselí, rozhodně nevyjíždějte nepřipraveni. Dostatek místní měny mějte schovaný na bezpečném místě - přeci jen davové akce představují doslova ráj pro kapsáře. A nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění pro případ, že se novoroční radovánky zkrátka vymknou kontrole.

Další články

Kam za nejlepším lyžováním v Evropě? 16 lyžařských středisek

Mílovými kroky se blíží ta hlavní lyžařská sezóna. Pokud už přemýšlíte, kam letos vyrazit za nejlepší lyžovačkou, neměli byste si nechat ujít naše dnešní tipy. Mrkněte, kam vyrazit ...

7 zajímavostí o Velikonočním ostrově

S blížícími se Velikonocemi se nabízí otázky spojené s Velikonočním ostrovem ve Francouzské Polynésii. Kdo ho objevil? Proč se takto jmenuje? Připravili jsme pro vás ty nejzajímavější informace.

velikonocni-ostrov