Datum:

Maledivy, ach, magické slůvko, při jehož vyslovení se vám tají dech, anebo se mýlím? V tu chvíli se vám zajisté vybaví sluníčko, malé ostrůvky, křišťálově čisté moře, které hraje mnoha odstíny modré, nejčastěji azurovou, světle modrou a tmavě modrou, dlouhé pláže s bílým pískem, kokosové palmy, domečky na moři, prostě luxusní dovolená v tropickém ráji. Maledivy ale nejsou jenom to, jsou mnohem víc. Jsou také každodenní život místních obyvatel, s jejich radostmi a starostmi, kulturou a tradicemi. Maledivy už dnes nejsou destinací jenom pro ty nejbohatší, ale zavítat sem mohou i běžní smrtelníci. Pro všechny z nás už je současná situace moc dlouhá a každý z nás by nejraději někam zmizel. Co takhle zmizet právě na tyto unikátní tropické ostrovy v Indickém oceánu, kde je aktuální situace pod kontrolou a vše s pár drobnými opatřeními funguje perfektně? Užijte si maximálně tropického podnebí a čerstvého mořského vzduchu. Načerpejte tolik pro naše tělo potřebný vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Čerstvý tuňák a další mořská stvoření čekají jenom a jenom na vás, a to nejenom na talíři.

1. Vítejte na Maledivách, pláž na obydleném ostrově Feridhoo, Alif Alif atol, Maledivy
Vítejte na Maledivách! Mr. Siraaj na obydleném ostrově Feridhoo na severním Male atolu

Cestování na Maledivy v době pandemie aneb koronakrizi

Maledivské hranice se po necelé 4 měsíce dlouhé pauze znovu otevřeli 15. července 2020. Od tohoto data cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními funguje. V září 2020 Maledivy získaly certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který v září 2020 vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov rovná se jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 jednoduše zvladatelný. Totéž se týká obydlených ostrovů. Maledivy jsou, nejenom aktuálně, jednou z nejbezpečnějších destinací na světě!  


Letecký pohled na Kaafu atol

Nejlepší letecké spoje na Maledivy v roce 2021

Letecká doprava z Prahy na Maledivy zatím nefunguje denně tak, jak jsme byli zvyklí, ale pomalu, ale jistě, se minulé době začíná přibližovat. Nejlepšími leteckými spoji jsou aktuálně Emirates, které z Prahy s jedním přestupem v Dubaji létají již 5x týdně a Qatar Airways, které s jedním přestupem v Doha létají již 4x v týdnu. Z Vídně se dá na Maledivy letět přímo, a to 2x v týdnu s Austrian Airlines. Ceny letenek jsou velice příznivé a letecké společnosti jsou flexibilní. Letecká doprava je z hlediska nákazy SARS-CoV-2 a onemocněním COVID-19, které způsobuje, nejbezpečnějším dopravním prostředkem. Dle studie IATA je riziko nákazy procentuálně stejné jako potenciální riziko zasažení bleskem.


COVID-19 opatření na resortu Sun Siyam Olhuvel na Kaafu atolu / jižním Male atolu

Bezpečnostní, hygienické a preventivní procesy proti COVID-19 na Maledivách

Turistická víza se, stejně jako v minulosti, udělují u příletu na 30 dnů zcela zdarma. Před příletem na Maledivy, platné od 10. září 2020, musí mít všichni turisté před přistáním v tropickém ráji negativní PCR test, který není starší než 96 hodin. Test nemusí podstoupit děti mladší 1 roku. Výsledek PCR testu musí být v angličtině a nahrán u online zdravotní karty „Traveler Health Declaration“ kterou je nutné vyplnit v časovém rozmezí 24 hodin před příletem na Maledivy. Tato zdravotní karta se vyplňuje i před odletem z Malediv. Po vyplnění formuláře web vygeneruje QR kód (platnost 28 h), který bude vyžadovat letecká společnost již při odbavení na letišti. Bez tohoto kódu nebude cestující odbaven. Zdravotní karta nahradila Arrival Card.

Na Maledivách je zatím povinné nošení roušek u všech, kteří pracují v cestovního ruchu a také u místních obyvatel. Personál resortů, hotelů, penzionů i lodí neustále nosí roušky, někteří i chirurgické rukavice a je pravidelně testován. Hostům se namátkově měří tělesná teplota. Všude jsou k dispozici roušky i dezinfekční gely a vše se pravidelně dezinfikuje.

Boduberu skupina RasBeru na obydleném ostrově Rasdhoo na Alif Alif atolu

Uvítání na Maledivách

Než projdete boxíky s imigračními úředníky, bude Vám letištním personálem proveden screening aneb měření tělesné teploty. V případě, že nemáte teplotu, pokračujete dále k imigračnímu úředníkovi, který vám na základě Vašeho pasu, zpáteční letenky a voucheru na ubytování udělí víza. Při vyzvednutí zavazadel je nutné dodržovat rozestupy 1 až 3 m. V případě, že máte teplotu, bude vám na náklady maledivských úřadů proveden PCR test. Scénářů může nastat několik a jsou podrobně popsány v maledivském průvodci. Případy se řeší individuálně. Aktuální průvodce v angličtině.

Na letišti vás přivítají zástupci cestovek nebo hotelový personál, kteří vás doprovodí na terminál rychlo lodí nebo hydroplánů či vnitrostátní letiště. Doprava na ostrovy musí být zajištěna pouze prostřednictvím cestovek nebo ubytovacích kapacit. Cestovat na vlastní pěst nebo veřejnými trajekty je zakázané. V případě, že máte namířeno na safari loď a okružní plavbu, vyzvedne vás posádka a vezme vás rovnou na loď. Pozor! V případě safari lodí nedoporučujeme cestovat na skupinové letenky nebo jako skupina. V případě pozitivity a karantény v tomto případě nastane mnoho komplikací.

Cestování mezi ostrovy a kombinované pobyty

Od 15. října 2020 je povolené také cestování mezi obydlenými ostrovy a resorty nebo kombinace ostrovů a plaveb. Veškeré přesuny podléhají speciálním podmínkám. Pohyb se hlásí Ministerstvu cestovního ruchu. Přesun je možný v případě, že ani z jeden ostrovů nemá hlášený pozitivní případ a není v izolaci. Kombinace vícero ostrovů nebo plaveb doporučujeme až se vše ustálí, zhruba od druhé poloviny roku 2021, kdy je plánované další rozvolnění z důvodu proočkovanosti celého obyvatelstva Malediv. Během mé měsíc dlouhé cesty v únoru a březnu 2021 se mi osobně 2x stalo, že nebyl přejezd možný.


Příjezd na obydlený ostrov Fulidhoo na Vaavu atolu

Příjezd na ostrovy a průběh dovolené

Po příjezdu na ostrovy, a to ať na resorty nebo na obydlené ostrovy, vám před check-in (přihlášením) změří teplotu. Následuje proces přihlášení a registrace a pak vás pracovník recepce odvede do vilky nebo pokoje. V tu chvíli nastává okamžik, kdy roušky a respirátory můžete konečně odhodit a vesele si užívat dovolenou. Jediným okamžikem, kdy roušky nebo respirátory musíte opět nasadit, je v restauraci, a to v případě, že se pohybujete u bufetu aneb švédských stolů. Na některých resortech sdělíte poblíž stojícímu personálu, na co máte chuť a on Vám vybraný pokrm naservíruje na talíř.

Dovolená na ostrovech a safari lodích

Aktuálně je možné strávit dovolenou, až na pár maličkých výjimek, jak na resortech, tak na obydlených ostrovech. První resorty se turistům otevřely již 15. července 2020 a první obydlené ostrovy 15. října 2020. Od 15. prosince 2020 je povoleno otevření všech ubytovacích kapacit na obydlených ostrovech. Aktuálně, v případě pobytu na obydlených ostrovech, je 72 hodin před odletem z Malediv nutné podstoupit PCR test, který si turista hradí sám. Ceny jsou různé, většinou kolem 100 USD. Na každém obydleném ostrově jsou vzorky odebírány v místních zdravotních střediscích nebo v nemocnici.  Aktuální seznam otevřených ubytovacích kapacit.

Návrat do České republiky

Než odletíte z Malediv, je nutné znovu vyplnit online formulář „Traveler Health Declaration Form“, tentokrát odletovou část a QR kód ukázat pracovníkovi letiště před tím, než půjdete k odbavení. Při návratu z Malediv do ČR platí povinnost před vstupem na území ČR na Maledivách podstoupit PCR test, který nesmí být proveden více jak 72 h. před nástupem do letadla na Maledivách. Výsledek je nutné mít vytištěný a předložit jej aerolinkám. PDF nebo JPEG forma výsledku PCR testu se dále s QR kódem, který ještě před odletem z Malediv získáte vyplněným českého elektronického Příjezdového formuláře, předkládá české kontrole na letišti spolu s cestovním pasem. PCR testy se na Maledivách. Ceny se pohybují od 65 do 200 USD a jsou prováděny jak na obydlených ostrovech, tak na resortech. Zdarma testy provádí pouze vybrané luxusní resorty. Výjimku z testování mají osoby mladší 5 let. Po příletu do ČR je dále přikázáno zůstat 5 dnů v samoizolaci a 6. den podstoupit další PCR test, jehož výsledek buď domácí karanténu ukončí nebo prodlouží. Výsledky testů se již nehlásí KHS, systém je hlásí automaticky. Dále je také po dobu 14 dnů nosit respirátor třídy FFP2. Testy na COVID-19 nehradí žádná pojišťovna a ani stát a bude si jej muset uhradit sami. Aktuální a podrobné informace o případné karanténě na Maledivách je možné najít na webu otherwayholiday.com.

Aktuální ceny dovolené na Maledivách a flexibilita hoteliérů

Ceny resortů, hotelů, ale i penzionů na obydlených ostrovech nejsou výrazně nižší, než byly v předchozích letech, jednoduše to vzhledem k nákladům na provoz a dovoz potravin a dalšího zboží na Maledivy není možné. Ubytovací kapacity ale nabízí mnoho speciálních akcí a nabídek za včasné rezervace nebo delší pobyty. V případě nutnosti přerezervování z důvodů pozitivních testů před odletem na Maledivy jsou hotelové kapacity velice flexibilní. Vše je možné přerezervovat zdarma na jiný termín. O své peníze nepřijdete.

Oficiální informace o cestování na Maledivy od Ministerstva zahraničních věcí.

Podrobné a aktuální informace o cestování na Maledivy nejenom v koronakrizi je možné sledovat na webu české cestovky other way holiday, specializované na tento tropický ráj.


Holiday Island Resort & Spa na Alif Dhaal atolu / jižním Aria atolu

Kdy vyrazit na Maledivy?

Na Maledivy se dá cestovat celoročně, vždy záleží na tom, co od tropického ráje očekáváte. Letní měsíce jsou sice obdobím dešťů, ale hlavní sezónou na žraloka obrovského a manty. V tuto dobu je možné zažít i různé maledivské svátky. Na své si přijdou i fandové kitesurfingu. Období dešťů je cenově dostupnější než hlavní sezóna, která začíná v prosinci a končí v dubnu. To nejlepší počasí, kýčovité azuro, zažijete v březnu a v první polovině dubna. Detailně o počasí na Maledivách a vhodných aktivitách.


Vodní vila na jednom z nejluxusnějších resortů na Maledivách, a to na St. Regis Vommuli na Dhaalu atolu

Jak na Maledivách strávit dovolenou?

Dovolená na Maledivách se dá trávit několika způsoby, a to na obydlených lokálních ostrovech, na méně či více luxusních resortech, na výletních safari lodích anebo lze tyto způsoby kombinovat. Můžete relaxovat na jednom resortu nebo obydleném ostrově anebo navštívit dva či více ostrovů, nebo můžete pobýt několik dnů na lokálním ostrově a zbytek pobytu strávit na resortu. Obydlené lokální ostrovy a resorty lze také zkombinovat s plavbou na výletní lodi.

Ta nejlepší dovolená je taková dovolená, kdy něco poznáte, zažijete a také si odpočinete. Pro poznávání a zážitky jsou vhodnější obydlené lokální ostrovy nebo výletní safari lodě, k odpočinku a troše toho rozmazlování a luxusu se více hodí resorty.

Pokud by někdo chtěl zažít ještě více dobrodružství a akce, je fajn naplánovat poznávací okruh na Srí Lance, která je od Malediv vzdálená pouze 1 hodinu a 15 minut letu, např. na 6 až 8 dní, a poté několik dní relaxovat na úžasných maledivských plážích. Maledivy je možné kombinovat také s Dohou v Kataru anebo s Dubají ve Spojených arabských emirátech.

Ulice na obydleném ostrově - Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy
Ulička na obydleném ostrově Dhigurah na Alif Dhaal atolu

Co je obydlený lokální ostrov?

Obydlený lokální ostrov je ostrov, kde žijí místní obyvatelé, většinou rybářská nebo méně častěji farmářská vesnice, kde je možné se ubytovat v penzionech (angl. guest house) nebo hotelech. Na lokálních ostrovech je zakázaná konzumace alkoholu, včetně jeho dovozu a distribuce. Dvoudílné plavky neboli bikiny je možné nosit pouze na plážích určených pro turisty tzv. bikini plážích. Důraz je kladen i na vhodnost oblékání při pohybu mezi místními obyvateli. Nosit můžete např. jakýkoliv oděv v délce ke kolenům nebo pod kolena a cokoliv s krátkým rukávem. Odhalená ramena, prsa či stehna se na veřejnosti netolerují. Zmíněná pravidla se týkají především žen, ale i muži by měli respektovat určité kulturní odlišnosti vyplývající z faktu, že Maledivy jsou muslimskou zemí. Na obydleném lokálním ostrově se také můžete setkat s nepořádkem, hlukem a dalšími nepříjemnostmi souvisejícími s běžným životem místních obyvatel bez pozlátka. Všechna tato negativa jsou ale vyvážena širokým, nefalšovaným úsměvem místních a zážitky z opravdu „pravých“ Malediv, které vás na resortu rozhodně nepotkají. Také příroda lokálních ostrovů není o nic horší než na resortech, naopak může být i více nedotčená. Lokální cestování také méně zatíží vaši peněženku. Pobyt zde lze pořídit o třetinu až polovinu levněji než na cenově nejdostupnějších resortech. Není ale pravda, že by lokální ostrovy byly jenom pro nenáročné cestovatele. Dovolenou na obydlených lokálních ostrovech volí i ti, kteří ji kombinují s následným pobytem na luxusním resortu, nebo ti, kteří se na Maledivy vracejí již po několikáté a chtějí poznat něco jiného.

14. Resort Soneva Fushi, Baa Atoll, Maledivy
Luxusní resort Soneva Fushi na Baa atolu

Co je resort?

Resort je ostrov, na kterém se rozkládá jeden hotelový komplex. Kromě technického zázemí a zázemí pro personál je celý ostrov vyhrazen hostům. Místní obyvatelé, mimo personálu tu nežijí. Nepořádek ani jiné ruchy z běžného denního života tu nezažijete. Všude božský klid, naklizeno a nablýskáno, však za to také řádně zaplatíte. Služby jsou na úrovni obdobných hotelových komplexů jinde ve světě. Ani vaše malé ratolesti se na Maledivách nudit nebudou. Některé resorty jsou vybaveny dětským koutkem, hernou, chůvou a programy pro děti. Na resortech neplatí omezení popsaná u obydlených lokálních ostrovů ohledně nošení bikin a konzumace alkoholu. Je povoleno vše, kromě nudismu.


Covid-19 opatření na jachtě Fascination Maldives

Plavby na safari lodích, jachtách a katamaránech

Plavba na safari lodi znamená okružní plavbu výletní lodí, s ubytováním v kajutách, stravováním a s programem (potápění, šnorchlování, apod.). Loď pluje mezi atoly, se zastávkou na korálových útesech na šnorchlování nebo potápění a celodenní nebo půldenní návštěvou různých ostrovů. Délka plavby je obvykle 7 nocí. Lodě jsou většinou pro 12 až 30 osob a jsou tak vhodné spíš pro skupiny než jednotlivce. Většina lodí jednotlivce nebo samostatné páry nepřijímá, nebo pouze pokud doplňuje stav již částečně naplněného termínu. Stejně jako na resortech neplatí omezení ohledně nošení bikin a konzumace alkoholu. Ceny jsou podobné cenám za pobyt na resortech. Další možností je soukromý pronájem malých jachet a katamaránů s posádkou, včetně kapitána. Pronájem bez posádky není na Maledivách možný. 

Maledivy písečná pláž
Pohled na sand bank aneb písečné mělčiny na špici obydleného ostrova Fehendhoo na Goidhoo atolu

Co všechno se dá na Maledivách zažít?

Byť to tak možná nevypadá, tento malý tropický ráj nabízí opravdu velké množství zážitků a aktivit. Některé placené a jiné zcela zdarma.

Svoje tělo můžete potrápit v posilovně a pak zregenerovat ve spa, kde si můžete vybrat z pestré nabídky masáží z různých konců světa. 

6. Šnorchlování na korálovém útesu Dhiga nedaleko ostrova Thinadhoo, Vaavu atol, Maledivy
Šnorchlování na korálovém útesu Dhigga nedaleko obydleného ostrova Thinadhoo

Potápění v tropických vodách

Pro potápěče jsou na všech obydlených ostrovech i ve všech resortech k dispozici vybavená potápěčská centra. Na Maledivách si ale můžete vyzkoušet ponor i jako nepotápěč, tedy bez licence, pod vedením zkušeného instruktora. 


Rybáři z obydleného ostrova Thinadhoo

Rybolov v tropických vodách

Nadšenci rybaření si mohou zalovit v oceánu. Nabídka je v tomto směru bohatá. Kromě míst, kde je to zakázáno (např. přístav a domácí korálový útes), lze lovit kdykoliv, prakticky všude a bez rybářského lístku.

Na některých luxusních resortech najdete i letní kino anebo dokonce golfové hřiště.

7. Vodní sporty na obydleném lokálním ostrově Thinadhoo, Vaavu atolu, Maledivy
Vodní sporty na Thinadhoo na Vaavu atolu

Vodní sporty a aktivity

Indický oceán není vhodný jen pro milovníky potápění, šnorchlování a rybolovu, ale také pro příznivce různých nemotorizovaných i motorizovaných vodních sportů. Z nemotorizovaných je to například jízda na kánoi, paddleboard, kneeboard, surfování, windsurfing, kitesurfing a další. Z motorizovaných sportů třeba jízda na vodním skútru, vodních lyžích, na nafukovacím banánu nebo koblize tažených lodí a podobně. Centra vodních sportů a aktivit najdete jak na každém obydleném ostrově, tak na resortu.

8. Válečka na pláži na obydleném lokálním ostrově Thinadhoo, Vaavu atol, Maledivy
Relax na obydleném ostrově Thinadhoo na Vaavu atolu

Výlety na ostrovy nebo písečné mělčiny

Pro milovníky poznávání i relaxace jsou tu výlety na neobydlené ostrovy nebo na sand bank, což je písečný ostrůvek či mělčina, často spojené s piknikem nebo barbecue na pláži. Dále jsou možné výlety na jiné obydlené ostrovy nebo návštěvy na vybraných resortech. Většina resortů návštěvy ale nepovoluje, jelikož chrání soukromí svých klientů. Milovníci romantiky se můžou vydat na romantickou plavbu při západu slunce, a poté při světle svíček povečeřet na pláži.

8. Delfíni u ostrova Fehendhoo, Goidhoo (Baa) atol, Maledivy
Divocí delfíni na Goidhoo atolu

Plavání s delfíny

Mnoho turistů touží po plavání s delfíny, což ale na Maledivách bohudík není možné. Delfíni tu žijí ve volné přírodě a nejsou ochočeni a uvězněni ve vodních nádržích jen tak pro zábavu turistů. Spatřit, jen tak z ostrova nebo během plavby jakoukoliv lodí, je jich tu možné opravdu velké množství. Při opravdu velkém štěstí se občas delfíny v moři podaří spatřit při potápění nebo šnorchlování, když náhodou proplují kolem vás.

10. Pinik na pláži na neobydleném ostrově Dhiggiri, Alif Dhaal atol, Maledivy
Pinik a BBQ ostrov Dhiggiri na Alif Dhaal atolu / jižním Ari atolu

Máte-li trochu fantazie, za některé aktivity nemusíte platit vůbec. Na lokálních ostrovech si například můžete zahrát fotbal nebo volejbal s místními. Na všech ostrovech se můžete procházet po pláži, třeba při západu slunce nebo v dešti, opalovat se, a přitom číst knihu, hrát karty nebo slovní či deskové hry, koupat se, šnorchlovat přímo z pláže na domácím korálovém útesu, udělat si vlastní piknik na pláži, uspořádat krabí závody, před večeří můžete sledovat západ slunce, ať s drinkem nebo bez, a po večeři pozorovat nádhernou hvězdnou oblohu nad hlavou nebo světélkující plankton (pouze v sezóně). Fantazii se meze nekladou, ale pozor vše musí být v mezích slušného chování a v rámci místních pravidel.


Oběd na sand bank aneb písečné melčině na Vaavu atolu

Gurmánské zážitky v nejenom v podmořských restauracích

Jste-li gurmán, zajisté oceníte luxusní resorty a kulinářské umění místních šéfkuchařů. Ti nejnáročnější by měli okusit snídani, oběd nebo večeři v jedné z pěti podmořských restaurací. Restaurace Ithaa Undersea Restaurant na resortu Conrad Rangali byla otevřena v dubnu 2005 a stala se první podvodní restaurací na Maledivách a zároveň na světě. K ní posléze přibyla podmořská restaurace SEA na resortu Anantara Kihavah Maldives Villas, restaurace a klub Subsix na resortu Niyama Private Islands, dále restaurace 5.8 Undersea Restaurant na resortu Hurawalhi Island, v roce 2016 podmořská restaurace M6m na resortu Ozen by Atmosphere a v roce 2019 restaurace H2O na resortu You & Me by Cocoon.


Vodní vila na luxusním resortu Gili Lankanfushi na Kaafu atolu /severním Male Atolu. Jedná se o největší a nejdražsí vodní vilu na světe, ve které je možné ubytovat až 16 osob. Najdeme tu spoustu ložnic, relaxačních koutků, obývák, jídelnu s kuchyní,
kino, bazén se skluzavkou a další vychytávky.

Milovníci masáží a podvodního světa zároveň určitě ocení podvodní spa Lime na resortu Huvafen Fushi na ostrově Nakatchafushi, která jsem osobně vyzkoušela. Opravdu dokonalý zážitek.

A pokud byste v budoucnu chtěli pod mořskou hladinou vyzkoušet nocleh, i to se vám může splnit. Resort Conrad Rangali v listopadu 2018 slavnostně otevřel The Muraka, největší podmořskou residenci na Maledivách a také na světě. V lednu 2020 byly na novém luxusním resortu Pullman Maldives Maamutaa otevřeny dvě zbrusu nové podmořské vilky Aqua Villas.


Šnorchlování se žraloky Nurse Sharks aneb žraloky sestřičkami na Vaavu atolu

Šnorchlování se žraloky, mantami a dalšími mořskými stvořeními

Jste-li milovníci šnorchlování a podmořského života, na 100 % musíte zažít šnorchlování se žralokem obrovským a s mantami na Alif Dhaal atolu (jižním Ari atolu) nebo na Baa atolu, a také šnorchlování nebo potápění se žraloky sestřičkami (Nurse Shark) na Vaavu atolu.

17. Žralok obrovský a manta na Alif Dhaal nebo Baa atolu, Maledivy
Šnorchlování se žralokem obrovským a mantami na různých atolech

Hanifaru Bay na Baa atolu

Nejvyhlášenějším místem na Maledivách, kde se od června do listopadu vyskytují manty, je Hanifaru Bay na Baa atolu, který je přírodní rezervací a je zapsán na seznamu UNESCO. Dalším místem, nedaleko od Hanifaru Bay, je menší Hanifalhu Bay, nacházející se na dolním Baa atolu, vlastním atolu Goidhoo, kde můžete manty spatřit celoročně. K vidění je tu i větší seskupení živých korálů ve tvaru růže. Když na ně svítí sluníčko, vypadají jako zlaté. Hotová pastva pro oči.

Potopený srílanský vrak Maledivy
Šnorchlování na potopeném indonéském vraku Jakarta na Vaavu atolu

Pokud při šnorchlování nebo freedivingu (volné potápění) rádi prozkoumáváte mořské dno, nesmíte si nechat ujít potopený indonéský vrak Jakarta na Vaavu atolu. Vrak je vhodný i pro potápěče začátečníky.

Jak zajistit výlety a exkurze?

Všechny exkurze a aktivity jsou pořádány buď přímo penziony, hotely nebo resorty anebo místními centry vodních sportů a aktivit. Exkurze a aktivity není možné rezervovat dopředu, pokud je nekupujete v balíčku s ubytováním, což u obydlených ostrovů bývá časté, ale u resortů výjimečné. Nabídka se pravidelně aktualizuje a naleznete ji vyvěšenou na recepci nebo v centrech. Výlety i aktivity jsou vždy závislé na počasí. Aktuálně pro výlety a exkurze platí pár pravidel, a to že celodenní nebo půldenní výlety z ostrova na ostrov jsou povoleny v případě, že ani jeden z ostrovů nemá hlášený pozitivní případ nebo není v izolaci. PCR testy nejsou potřeba. Jediné omezení i nadále platí v lokalitě hlavního města Male a na příměstských ostrovech Hulhumale a Villingili. Na tyto ostrovy turisté stále nesmí (prosinec 2020).


Rybí trh v hlavním městě Male na Kaafu atolu / severním male atolu

Trhy a památky v hlavním městě Male

Zanesou-li vás vlny do hlavního města Male, i tady je co k vidění. Můžete navštívit místní trhy se zeleninou, ovocem nebo rybami, prohlédnout si nejstarší mešitu na Maledivách vystavěnou z korálu, prezidentský palác či park anebo navštívit národní muzeum. Pozor! Zatím se až do odvolání do hlavního města na denní návštěvu nesmí.

13. Západ slunce na Laamu atolu, Maledivy. Pohled z ostrova Gan
Západ slunce a projížďka na tradiční maledivské loďce Bokkura na obydleném ostrově Gan na Laamu atolu

S kým na Maledivy cestovat?

​A že jste slyšeli, že je na Maledivách něco kolem 1 200 ostrovů? Ano, to je správně. Děsí vás to, že nevíte, jak vybrat ten správný? Ano?! Neděste se a jednoduše napište specialistům na tento tropický ráj, do české cestovky „other way holiday“, která vám připraví Vaši dovolenou snů ušitou na míru dle vašich požadavků a finančních možností.

 
Lucie Mohelníková na obydleném ostrově Fehendhoo na Goidhoo atolu

Text a fotografie

Autorem článku je Lucie Mohelníková, která na Maledivách působí již od roku 2009 a dle maledivských sezón žije buď na Maledivách anebo v Praze. Do března 2021 zatím procestovala 127 maledivských ostrovů na většině atolů. Vlastní českou cestovku s názvem „other way holiday“ a spoluvlastní maledivskou společnost „O.W.H. Collection Pvt. Ltd.“ a vilu / penzion „Atholhu Residence“ na nádherném přírodním ostrově Fehendhoo, na krásném Goidhoo / Baa atolu, kde rejnoci, žraloci a manty dávají dobrou noc. Byla první, kdo cestování na maledivské lokální obydlené ostrovy představil a začal propagovat v České a Slovenské republice, a také ve světě. Jako první také představila poznávací okruhy „Maledivy s česky hovořícím průvodcem“, a produkt kombinace ostrovů popsaný v tomto článku.

Mnoho dalších pravidelně aktualizovaných informací, jejich vlastních fotografií, rad a recenzí naleznete na webu other way holiday

 


Cestovní pojištění na Maledivy a COVID-19

Doporučujeme Vám pravidelně sledovat aktuální informace o rizikových zemích na stránkách MZV ČR. Podrobné informace o platnosti pojištění v oranžových, (tmavě) červených a neoznačených destinacích najdete na zde.

V dnešním článku vám přinášíme praktické tipy, jak předejít zranění na lyžích či snowboardu, co dělat po nehodě a jak předejít dalším nepříjemnostem během zimní dovolené. 

2. 2. 2022
Záchranná akce na horách

Koho by nelákal opojný život výletního námořníka? Celý den objevovat skrytá zákoutí u pobřeží Středozemního moře. Navštěvovat opuštěné pláže, nedostupné ostrůvky, kotvit v modrých lagunách, do nichž je přístup pouze ze strany otevřeného moře. 

2. 6. 2021
Dovolená na jachtě, plachetnice v zálivu