Maledivy, ach, magické slůvko, při jehož vyslovení se vám tají dech, anebo se mýlím? V tu chvíli se vám zajisté vybaví sluníčko, malé ostrůvky, křišťálově čisté moře, které hraje mnoha odstíny modré, nejčastěji azurovou, světle modrou a tmavě modrou, dlouhé pláže s bílým pískem, kokosové palmy, domečky na moři, prostě luxusní dovolená v tropickém ráji. Maledivy ale nejsou jenom to, jsou mnohem víc. Jsou také každodenní život místních obyvatel, s jejich radostmi a starostmi, kulturou a tradicemi. Například pro mě a pro pár dalších cizinců se Maledivy staly druhým domovem.

1. Vítejte na Maledivách, pláž na obydleném ostrově Feridhoo, Alif Alif atol, Maledivy

Psal se 5. prosinec 2009, kdy jsem poprvé v životě přistála na Maledivách. Namířeno jsem měla na resort Paradise Island resort & Spa. Maledivská vláda zrovna povolila cestování na obydlené lokální ostrovy, tedy tam, kde žijí místní obyvatelé. Do této bylo možné dovolenou trávit pouze na resortech, tedy na ostrovech zcela vyhrazených cestovnímu ruchu. Během pobytu ve zmíněném resortu jsem v rámci půldenního výletu, pouhou náhodou, na obydlený lokální ostrov zavítala. V lednu 2010 byl na Maledivách otevřen první penzion na obydleném lokálním ostrově nedaleko hlavního města Male' a příliv turistů na obydlené maledivské ostrovy započal. Od té doby se toho opravdu hodně změnilo. Dnes na místě prvního rodinného penzionu vyrostl několikapatrový moderní hotel a lokální cestování se dále úspěšně a nekontrolovatelně rozvíjí.

Cože jsou to obydlené lokální ostrovy? Ještě jste o nich neslyšeli? Pokud ne, pak také nevíte, že Maledivy už nejsou destinací jenom pro ty hodně bohaté, ale že sem na dovolenou můžou přijet i normální smrtelníci jako Vy nebo já. 

Maledivy písečná pláž
Pohled ze sand bank (písečné mělčiny) na obydlený lokální ostrov Fehendhoo na Goidhoo (Baa) atolu

Dovolená na Maledivách se dá trávit několika způsoby, a to na obydlených lokálních ostrovech, na méně či více luxusních resortech, na výletních safari lodích anebo lze tyto způsoby kombinovat. Můžete navštívit dva či více lokálních ostrovů, nebo můžete pobýt několik dnů na lokálním ostrově a zbytek pobytu strávit na resortu. Obydlené lokální ostrovy a resorty lze také zkombinovat s plavbou na výletní lodi.

Z mého pohledu je nejlepší dovolená taková, kdy něco poznáte, zažijete a také si odpočinete. Pro poznávání a zážitky jsou vhodnější obydlené lokální ostrovy nebo výletní safari lodě, k odpočinku a troše toho rozmazlování a luxusu se více hodí resort.

Pokud by někdo chtěl zažít ještě více dobrodružství a akce, je fajn naplánovat poznávací okruh na Srí Lance, která je od Malediv vzdálená pouze 1 hodinu a 15 minut letu, např. na 6 až 8 dní, a po té několik dní relaxovat na úžasných maledivských plážích.

Pojďme si ve zkratce říct, co je co.

Ulice na obydleném ostrově - Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy
Ulice na obydleném lokálním ostrově Dhigurah

Obydlený lokální ostrov je ostrov, kde žijí místní obyvatelé, většinou rybářská nebo méně častěji farmářská vesnice, kde je možné se ubytovat v penzionech (angl. guest house) nebo hotelech. Na lokálních ostrovech je zakázaná konzumace alkoholu, včetně jeho dovozu a distribuce. Dvoudílné plavky neboli bikiny je možné nosit pouze na plážích určených pro turisty tzv. bikini plážích. Důraz je kladen i na vhodnost oblékání při pohybu mezi místními obyvateli. Nosit můžete např. jakýkoliv oděv v délce ke kolenům nebo pod kolena a cokoliv s krátkým rukávem. Odhalená ramena, prsa či stehna se na veřejnosti netolerují. Zmíněná pravidla se týkají především žen, ale i muži by měli respektovat určité kulturní odlišnosti vyplývající z faktu, že Maledivy jsou muslimskou zemí. Na obydleném lokálním ostrově se také můžete setkat s nepořádkem, hlukem a dalšími nepříjemnostmi souvisejících s běžným životem místních obyvatel bez pozlátka. Všechna tato negativa jsou ale vyvážena širokým, nefalšovaným úsměvem místních a zážitky z opravdu „pravých“ Malediv, které vás na resortu rozhodně nepotkají. Také příroda lokálních ostrovů není o nic horší než na resortech, naopak může být i více nedotčená. Lokální cestování také méně zatíží vaši peněženku. Pobyt zde lze pořídit o třetinu až polovinu levněji než na cenově nejdostupnějších resortech. Není ale pravda, že by lokální ostrovy byly jenom pro nenáročné cestovatele. Dovolenou na obydlených lokálních ostrovech volí i ti, kteří ji kombinují s následným pobytem na luxusním resortu, nebo ti, kteří se na Maledivy vracejí již po několikáté a chtějí poznat něco jiného.

4. Resort Dhigufaru, Baa atol, Maledivy
Resort Dhigufaru, Baa atol

Resort je ostrov, na kterém se rozkládá jeden hotelový komplex. Kromě technického zázemí a zázemí pro personál je celý ostrov vyhrazen hostům. Místní obyvatelé zde nežijí, nenajdete zde ani školu ani mešitu. Nepořádek ani jiné ruchy z běžného denního života zde nenajdete. Všude božský klid, naklizeno a nablýskáno, však za to také řádně zaplatíte. Služby jsou na úrovni obdobných hotelových komplexů jinde ve světě. Na resortech neplatí omezení popsaná u obydlených lokálních ostrovů ohledně nošení bikin a konzumace alkoholu. Je povoleno skoro vše, tedy kromě nudismu.

5. Resort Gili Lankanfushi - Největší a nejdražší vodní vila na světě, až 16 osob. Spouta ložnic, kino, bazén
Resort Gili Lankanfushi - Největší a nejdražší vodní vila na světě, až 16 osob. Spouta ložnic, kino, bazén

Plavba na safari lodi znamená okružní plavbu výletní lodí, s ubytováním v kajutách, stravováním a s programem (potápění, šnorchlování, apod.). Loď pluje mezi atoly, se zastávkou na korálových útesech na šnorchlování nebo potápění a návštěvou obydlených i neobydlených ostrovů. Délka plavby je obvykle 7 nocí. Lodě jsou většinou pro 12 – 30 osob a jsou tak vhodné spíš pro skupiny než jednotlivce. Většina lodí jednotlivce nebo samostatné páry nepřijímá, nebo pouze pokud doplňuje stav již částečně naplněného termínu. Stejně jako na resortech neplatí omezení ohledně nošení bikin a konzumace alkoholu. Ceny jsou podobné cenám za pobyt na resortech.

6. Šnorchlování na korálovém útesu Dhiga nedaleko ostrova Thinadhoo, Vaavu atol, Maledivy
Šnorchlování na korálovém útesu Dhiga nedaleko ostrova Thinadhoo, Vaavu atol, Maledivy

A co všechno se dá na Maledivách zažít?

Byť to tak možná nevypadá, tento malý tropický ráj nabízí opravdu velké množství zážitků a aktivit. Některé placené a jiné zcela zdarma.

7. Vodní sporty na obydleném lokálním ostrově Thinadhoo, Vaavu atolu, Maledivy
Vodní sporty na obydleném lokálním ostrově Thinadhoo, Vaavu atolu, Maledivy

Indický oceán není vhodný jen pro milovníky potápění, šnorchlování a rybolovu, ale také pro příznivce různých nemotorizovaných i motorizovaných vodních sportů. Z nemotorizovaných je to například jízda na kánoi, paddleboard, kneeboard, surfování, windsurfing, kitesurfing a další. Z motorizovaných sportů třeba jízda na vodním skútru, vodních lyžích, na nafukovacím banánu nebo koblize tažených lodí a podobně.

8. Válečka na pláži na obydleném lokálním ostrově Thinadhoo, Vaavu atol, Maledivy
Válečka na pláži na obydleném lokálním ostrově Thinadhoo, Vaavu atol, Maledivy

Pro milovníky poznávání i relaxace jsou tu výlety na neobydlené ostrovy nebo na sand bank, což je písečný ostrůvek či mělčina, často spojené s piknikem nebo barbecue na pláži. Dále jsou možné výlety na jiné obydlené ostrovy nebo návštěvy na vybraných resortech (omezeně). Milovníci romantiky se můžou vydat na romantickou plavbu při západu slunce, a po té při světle svíček povečeřet na pláži.

Ani vaše malé ratolesti se na Maledivách nudit nebudou. Některé resorty jsou vybaveny dětským koutkem, hernou, chůvou a programy pro děti.

Svoje tělo můžete potrápit v posilovně a pak zregenerovat ve spa, kde si můžete vybrat z pestré nabídky masáží z různých konců světa. 

Pro potápěče jsou k dispozici vybavená potápěčská centra. Na Maledivách si ale můžete vyzkoušet ponor i jako nepotápěč, tedy bez licence, pod vedením zkušeného instruktora.

Nadšenci rybaření si mohou zalovit v oceánu. Nabídka je v tomto směru bohatá. Kromě míst, kde je to zakázáno (např. přístav a domácí korálový útes), lze lovit kdykoliv, prakticky všude a bez rybářského lístku.

Na některých luxusních resortech najdete i letní kino a dokonce golfové hřiště.

8. Delfíni u ostrova Fehendhoo, Goidhoo (Baa) atol, Maledivy
Delfíni u ostrova Fehendhoo, Goidhoo (Baa) atol, Maledivy

Rádi byste plavali s delfíny? Tak to je mi bohužel líto, ale na Maledivách se s delfíny neplave. A proč? Protože na Maledivách delfíni žijí volně v oceánu, a nejsou ochočeni a uvězněni v nádržích jen pro zábavu turistů.

Všechny exkurze a aktivity jsou pořádány buď přímo penziony, hotely nebo resorty anebo místními centry vodních sportů a aktivit. Exkurze a aktivity není možné rezervovat dopředu, pokud je nekupujete v balíčku s ubytováním. Nabídka se pravidelně aktualizuje a naleznete ji vyvěšenou na recepci nebo v centrech. Výlety i aktivity jsou vždy závislé na počasí.

10. Pinik na pláži na neobydleném ostrově Dhiggiri, Alif Dhaal atol, Maledivy
Pinik na pláži na neobydleném ostrově Dhiggiri, Alif Dhaal atol, Maledivy

Máte-li trochu fantazie, za některé aktivity nemusíte platit vůbec. Na lokálních ostrovech si například můžete zahrát fotbal nebo volejbal s místními. Na všech ostrovech se můžete procházet po pláži, třeba při západu slunce nebo v dešti, opalovat se a přitom číst knihu, hrát karty nebo slovní či deskové hry, koupat se, šnorchlovat přímo z pláže na domácím korálovém útesu, udělat si vlastní piknik na pláži, uspořádat krabí závody, před večeří můžete sledovat západ slunce, ať s drinkem nebo bez, a po večeři pozorovat nádhernou hvězdnou oblohu nad hlavou nebo světélkující plankton pod nohami (pouze v sezóně). Fantazii se meze nekladou, ale pozor vše musí být v mezích slušného chování a v rámci místních pravidel.

11. RAW Food na resortu Huvafen Fushi, severní Male atol, Maledivy
RAW Food v restauraci RAW na resortu Huvafen Fushi

Jste-li gurmán, zajisté oceníte luxusní resorty a kulinářské umění místních šéfkuchařů. Ti nejnáročnější by měli okusit snídani, oběd nebo večeři v jedné z pěti podmořských restaurací. Restaurace Ithaa Undersea Restaurant na resortu Conrad Rangali byla otevřena v dubnu 2005 a stala se první podvodní restaurací na Maledivách a zároveň na světě. K ní posléze přibyly restaurace a klub Subsix na resortu Niyama Private Islands, podmořská restaurace SEA na resortu Anantara Kihavah Maldives Villas, 5.8 Undersea Restaurant na resortu Hurawalhi Island a zatím poslední, nedávno otevřená M6m na resortu Ozen by Atmosphere.

12. Lime Spa na resortu Huvafen Fushi, severní Male atol, Maledivy
Podvodní lázně Lime Spa na resortu Huvafen Fushi

Milovníci masáží a podvodního světa zároveň určitě ocení podvodní spa Lime na resortu Huvafen Fushi na ostrově Nakatchafushi, která jsem osobně vyzkoušela. Opravdu dokonalý zážitek.

A pokud byste v budoucnu chtěli pod mořskou hladinou vyzkoušet nocleh, i to se vám může splnit. Resort Conrad Rangali v listopadu 2018 slavnostně otevře The Muraka, největší podmořskou residenci na Maledivách a také na světě.

13. Západ slunce na Laamu atolu, Maledivy. Pohled z ostrova Gan
Západ slunce na Laamu atolu, Maledivy. Pohled z ostrova Gan

Jste-li filmoví fandové a milujete hvězdné války, možná vás zaujme lokalita Laamu atolu, kde se natáčel film Rogue One: A Star Wars Story.

14. Resort Soneva Fushi, Baa Atoll, Maledivy
Resort Soneva Fushi, Baa Atoll

Anebo byste rádi po stopách českých celebrit? Leoš Mareš naposledy trávil dovolenou na jednom z nejluxusnějších resortů One & Only Reethi Rah a Lucie Bílá jako Robinson Crusoe na mém oblíbeném resortu Soneva Fushi. Čirou náhodou jsem při mé poslední inspekci tohoto fantastického resortu měla k ruce stejného Mr. Friday - butlera jako právě ona (butler = osobní sluha).

15. Rybí trh, hlavní město Male, severní Male atol, Maledivy
Rybí trh v hlavním městě Male


Zanesou-li vás vlny do hlavního města Male‘, i zde je co k vidění. Můžete navštívit místní trhy se zeleninou, ovocem nebo rybami, prohlédnout si nejstarší mešitu na Maledivách vystavěnou z korálu, prezidentský palác či park anebo navštívit národní muzeum.

16. Letecký pohled na Kaafu atol, Maledivy
Letecký pohled na Kaafu atol

Pro mě osobně jedním z nejlepších zážitků v životě bylo, a pokaždé znovu je, přistání na Maledivách. Pohled, který se Vám naskytne, je dech beroucí, a byť se mi naskytl již nesčetněkrát, vždy se mi dojetím derou slzy do očí. 

17. Žralok obrovský a manta na Alif Dhaal nebo Baa atolu, Maledivy
Žralok obrovský a manta

Jste-li milovníci šnorchlování a podmořského života, na 100 % musíte zažít šnorchlování se žralokem obrovským a s mantami na Alif Dhaal atolu nebo na atolu Baa atolu, a také šnorchlování se žraloky sestřičkami (Nurse Shark) na Vaavu atolu.

18. Nurse Shark, Snorkeling, Diving, Alimanta, Vaavu Atoll, Maldives
Nurse Shark, potápění, šnorchlování, Alimanta, Vaavu Atoll, Maldives

Nejvyhlášenějším místem na Maledivách, kde se od června do listopadu vyskytují manty, je Hanifaru Bay na atolu Baa, který je přírodní rezervací a je zapsán na seznamu UNESCO. Dalším místem, nedaleko od Hanifaru Bay, je menší Hanifalhu Bay, nacházející se na dolním Baa atolu, vlastním atolu Goidhoo, kde můžete manty spatřit celoročně. K vidění je tu i větší seskupení živých korálů ve tvaru růže. Když na ně svítí sluníčko, vypadají jako zlaté. Hotová pastva pro oči.

Potopený srílanský vrak Maledivy
Potopený srílanský vrak na Vaavu atolu

Pokud při šnorchlování nebo freedivingu (volné potápění) rádi prozkoumáváte mořské dno, nesmíte si nechat ujít potopený vrak na Vaavu atolu.

A že jste slyšeli, že je na Maledivách 1 200 ostrovů? Ano, to je správně. Děsí vás to, že nevíte, jak vybrat ten správný? Ano?! Neděste se a jednoduše napište mě a já vám, společně s mým týmem, připravím vaši dovolenou snů ušitou na míru dle vašich požadavků a finančních možností.

20. Lucie Mohelníková s maledivským přítelem Siraajem
Lucie Mohelníková s maledivským přítelem Siraajem

A kdo jsem?
Jmenuji se Lucie Mohelníková, na Maledivách působím již od roku 2009 a dle maledivských sezón žiji buď na Maledivách anebo v Praze. Do dnešního dne jsem zatím procestovala 94 maledivských ostrovů na 12 atolech. Vlastním českou cestovku s názvem „other way holiday“ a spoluvlastním maledivskou společnost „OWH Collection“ a její penzion „Atholhu Residence“ na nádherném, přírodním ostrově Fehendhoo, na krásném Goidhoo (Baa) atolu, kde rejnoci, žraloci a manty dávají dobrou noc. Byla jsem první, kdo cestování na maledivské lokální obydlené ostrovy představil a začal propagovat v České a Slovenské republice, a také ve světě. Jako první jsem také představila produkt „Poznání Malediv s česky hovořícím průvodcem“, a produkt kombinace ostrovů popsaný v tomto článku.

Mnoho dalších informací, obrázků, rad a recenzí naleznete na mých webových stránkách.

Text a fotografie: Lucie Mohelníková, www.otherwayholiday.com 

Máte už dost práce ve městě v klasickém kancelářském prostředí? Možná se ve vás skrývá pracující cestovatel nebo cestující pracovník. Většinou se jedná o podnikatele nebo zaměstnance, kteří se rozhodli spojit...

24. 11. 2015
Nejkrásnější kancelář světa

Abyste si užili tyrkysové moře a písečné pláže, nemusíte absolvovat dlouhý let až do Karibiku. Exoticky vyhlížející ostrovy můžete najít překvapivě blízko. V našem...

24. 6. 2016
Mallorca