Cestování nám přináší do života spoustu radostí a zážitků. Mnoho lidí by dodalo, že přináší také stres,  cestovní horečku a podrážděnost. Jak to udělat, abyste se vyhnuli nepříjemným projevům cestovní horečky a nervům na pochodu? To se dozvíte v tomto článku.

Mořská pláž bez stresu

Dejte si čas

Cestování je doba, kdy si užíváme volna. Vyhraďte si čas ještě před odjezdem nebo odletem a vaše dovolená bude celá pohodovější. Zjistěte si dostatečně dopředu, jestli potřebujete víza, očkování, nový cestovní pas nebo řidičský průkaz. Připravte si základní cestovní lékárničku. A s chutí se zamyslete také nad tím, jaké věci si chcete vzít sebou pro radost. Myslete kromě praktických předmětů také na drobnosti, které vás v cizině potěší. Na odjezd nebo odlet jeďte vždy s velkým předstihem, ať vás nevyvede z míry žádná náhlá dopravní situace. Na nádražích a letištích se vždycky zabavíte. A za včasný příjezd na místo odjezdu vám poděkují nejen vaši blízcí, ale také vaše nervy a peněženka.

Kolony aut jedoucích na dovolenou

Informujte se

Zjistěte si o vaší destinaci podstatné informace. Čím víc toho o daném místě víte, tím jistější a klidnější budete před cestou i během ní. Najděte si na internetu nebo v průvodcích, co vás zajímá a co je pro vás důležité. Je dobré znát specifika dané země a předměty, které nesmíte do země přivézt a ani z ní odvézt. I když se může jednat o tak „nevinné” věci, jako je plísňový sýr z Francie nebo oblázek z pláže. Je dobré znát tyto výjimky předem. Při letištní kontrole vás nikdo nepřekvapí a nevyhodí vaše suvenýry.

Práce s laptopem v kanceláři

Sbalte se chytře

Projděte si v hlavě plán vaší cesty a porovnejte ho se sbalenými věcmi. Odpovídají vašemu programu a počtu dní? Na dovolenou do all inclusive hotelu v teplých krajích budete potřebovat minimum věcí. Kdyby vám cokoli chybělo, seženete to na místě. Pokud se chystáte na aktivní dovolenou s batohem na zádech nebo s mnoha přesuny, myslete na svá záda a zvažte každý gram. Přibalte si power banku a stáhněte offline mapy do telefonu. Na dobrodružné dovolené se hodí mít v záloze starý tlačítkový telefon.  Pro všechny případy. Podle druhu vaší dovolené si vezměte k srdci tyto rady, budou se vám hodit.

Mladá žena si balí kufr

Myslete na své zdraví

Kromě lékárničky si sjednejte také kvalitní cestovní pojištění. Budete mít jistotu, že o vás bude v každém případě postaráno v ověřeném zdravotním středisku. Navíc nebudete muset lovit z paměti žádné lékařské termíny, protože vám bude k dispozici asistenční služba v češtině 24 hodin 7 dní v týdnu. Podle druhu vaší cesty zvažte také pojištění storna vaší cesty, zavazadel, kola nebo foťáku. Pojištění hraje v pohodě mysli významnou roli. A v úsporách na další cesty také.

Zvládněte svůj stres

Stres a tlak na naši psychiku a tělo vzniká, když nestíháme. Nebo když si myslíme, že nestíháme. Efekt je v obou případech stejný, naše tělo reaguje okamžitě. Začne nás bolet hlava, svírá se nám žaludek, špatně trávíme, bolí nás v krku,... Když zjistíte, že jste ve stresu kvůli vaší cestě, sedněte si a zavřete oči. Zhluboka se nadechněte a vydechněte všechno, co vás v tu chvíli tíží - nesbalený kufr, moc práce před odjezdem, rodinné záležitosti,... Cokoli to je. Vydechněte to všechno z těla ven. Stres se vytváří ve vaší hlavě a tím pádem máte také tu moc ho z vaší hlavy dostat. Vydechněte ho, vykřičte ho (o samotě), vybijte ho do polštáře nebo do boxovacího pytle. A pak s klidnější myslí i tepem začněte krok po kroku vše chystat.

Uvolněte stres před dovolenou - dýchejte zhluboka

Dovolenou si můžete užít, ještě než začne. Držíme vám palce, ať svůj stres zvládnete s každou cestou lépe. Vy cestujete, my se staráme.

Zdroje: zkušenosti cestovatelů

Modrozelený nádech podmořského světa tu a tam naruší barevné rybky všech možných velikostí a tvarů. Zpoza hedvábné sasanky vykukuje nervózní Nemo a kousek opodál potkáváme nehybně ležící svítivě modrou hvězdici...  

6. 12. 2017
Korálový útes v Karibiku

Nestihli jste letos vyjet do tropů a přitom máte dovolenou už téměř vyčerpanou? Přestože to zní neuvěřitelně, na jedno odpoledne na to můžete zapomenout. Mnoho evropských aquaparků totiž ...

7. 10. 2016
Za divokou vodou po Evropě. TOP 6 aquaparků