Datum:

Cestování nám přináší do života spoustu radostí a zážitků. Mnoho lidí by dodalo, že přináší také stres,  cestovní horečku a podrážděnost. Jak to udělat, abyste se vyhnuli nepříjemným projevům cestovní horečky a nervům na pochodu? To se dozvíte v tomto článku.

Mořská pláž bez stresu

Dejte si čas

Cestování je doba, kdy si užíváme volna. Vyhraďte si čas ještě před odjezdem nebo odletem a vaše dovolená bude celá pohodovější. Zjistěte si dostatečně dopředu, jestli potřebujete víza, očkování, nový cestovní pas nebo řidičský průkaz. Připravte si základní cestovní lékárničku. A s chutí se zamyslete také nad tím, jaké věci si chcete vzít sebou pro radost. Myslete kromě praktických předmětů také na drobnosti, které vás v cizině potěší. Na odjezd nebo odlet jeďte vždy s velkým předstihem, ať vás nevyvede z míry žádná náhlá dopravní situace. Na nádražích a letištích se vždycky zabavíte. A za včasný příjezd na místo odjezdu vám poděkují nejen vaši blízcí, ale také vaše nervy a peněženka.

Kolony aut jedoucích na dovolenou

Informujte se

Zjistěte si o vaší destinaci podstatné informace. Čím víc toho o daném místě víte, tím jistější a klidnější budete před cestou i během ní. Najděte si na internetu nebo v průvodcích, co vás zajímá a co je pro vás důležité. Je dobré znát specifika dané země a předměty, které nesmíte do země přivézt a ani z ní odvézt. I když se může jednat o tak „nevinné” věci, jako je plísňový sýr z Francie nebo oblázek z pláže. Je dobré znát tyto výjimky předem. Při letištní kontrole vás nikdo nepřekvapí a nevyhodí vaše suvenýry.

Práce s laptopem v kanceláři

Sbalte se chytře

Projděte si v hlavě plán vaší cesty a porovnejte ho se sbalenými věcmi. Odpovídají vašemu programu a počtu dní? Na dovolenou do all inclusive hotelu v teplých krajích budete potřebovat minimum věcí. Kdyby vám cokoli chybělo, seženete to na místě. Pokud se chystáte na aktivní dovolenou s batohem na zádech nebo s mnoha přesuny, myslete na svá záda a zvažte každý gram. Přibalte si power banku a stáhněte offline mapy do telefonu. Na dobrodružné dovolené se hodí mít v záloze starý tlačítkový telefon.  Pro všechny případy. Podle druhu vaší dovolené si vezměte k srdci tyto rady, budou se vám hodit.

Mladá žena si balí kufr

Myslete na své zdraví

Kromě lékárničky si sjednejte také kvalitní cestovní pojištění. Budete mít jistotu, že o vás bude v každém případě postaráno v ověřeném zdravotním středisku. Navíc nebudete muset lovit z paměti žádné lékařské termíny, protože vám bude k dispozici asistenční služba v češtině 24 hodin 7 dní v týdnu. Podle druhu vaší cesty zvažte také pojištění storna vaší cesty, zavazadel, kola nebo foťáku. Pojištění hraje v pohodě mysli významnou roli. A v úsporách na další cesty také.

Zvládněte svůj stres

Stres a tlak na naši psychiku a tělo vzniká, když nestíháme. Nebo když si myslíme, že nestíháme. Efekt je v obou případech stejný, naše tělo reaguje okamžitě. Začne nás bolet hlava, svírá se nám žaludek, špatně trávíme, bolí nás v krku,... Když zjistíte, že jste ve stresu kvůli vaší cestě, sedněte si a zavřete oči. Zhluboka se nadechněte a vydechněte všechno, co vás v tu chvíli tíží - nesbalený kufr, moc práce před odjezdem, rodinné záležitosti,... Cokoli to je. Vydechněte to všechno z těla ven. Stres se vytváří ve vaší hlavě a tím pádem máte také tu moc ho z vaší hlavy dostat. Vydechněte ho, vykřičte ho (o samotě), vybijte ho do polštáře nebo do boxovacího pytle. A pak s klidnější myslí i tepem začněte krok po kroku vše chystat.

Uvolněte stres před dovolenou - dýchejte zhluboka

Dovolenou si můžete užít, ještě než začne. Držíme vám palce, ať svůj stres zvládnete s každou cestou lépe. Vy cestujete, my se staráme.

Zdroje: zkušenosti cestovatelů

Další články

Bavorsko - nejhezčí místa a inspirace pro výlety

Co vidět v Bavorsku? Vysoké štíty s výhledy, jezera, náhorní plošiny i hrázděné domy na romantické cestě. Přečtěte si naše tipy na výlety po Bavorsku.

1B-miltenberg-dreamstime_s_13762

Bezpečně do Afriky. Do kterých zemí můžete v roce 2020 cestovat bez obav?

Afrika je světadíl obrovský, třikrát větší než Evropa. Toužíte ho poznat na vlastní toulavé boty? Dáme vám rady, jak přistupovat k bezpečnosti a užít si cestování.

bezpecna-afrika0