Datum:

nejnebezpecnejsi-sjezdovky-01

Modrá, červená a černá jsou základní barvy sjezdovek. Trikolora všech lyžařů nejen pro jejich bezpečnost. Znáte to – začínáte trénováním véčkového pluhu. Poté pilujete plynulé obloučky zprava doleva. S každým jistějším pohybem hranami lyží se chcete do svahu opřít ještě silněji. Modrou sjezdovku vyměníte za červenou. Příkřejší. Tratí projíždíte svižněji a s daleko širším úsměvem na rtech. Do krve se vám dostává adrenalin. Jeho vliv zaregistrujete v plné síle až při sjezdu černé tratě. Teprve ta představuje pravou výzvu. Lyžování propadlo mnoho z nás, ale co když přerostete i černé sjezdovky a potřebujete silnější zážitek? Například trať se 100% sklonem svažující se pod úhlem 45 °? Na to vaše lyže jistě uslyší! Bez tak už se tyčí v pozoru v garáži. Prožeňte je s námi po nejprudších sjezdovkách v Evropě.  

Rakousko

Nabízí mnoho možností pro zimní radovánky. Také tam ale najdete jedny z nejnáročnějších sjezdových tratí v Evropě. Vždyť jednu dokonce pojmenovali Harakiri. Nachází ve ski areálu Zillertalu a její prudkosti se nevyrovná ani rozjezd z lyžařského skokanského můstku. Trať o délce 2 kilometrů vyžaduje po odvážných lyžařích výbornou fyzickou zdatnost a vysokou koncentraci. Svah se v nejstrmějších 400 metrech lomí až k 78 %. Za nejpříkřejší upravovanou sjezdovku se v Rakousku považuje Manni Pranger. Se sklonem 102 % otestuje schopnosti všech extrémních lyžařů. Dokonce i rolba upravující trať ve středisku Bergeralm je jištěná na lanech a při práci je podporovaná navijákem.

Nejnebezpečnější sjezdovky 02

Streif je dobře známý především díky hostování jednoho z nejtěžších lyžařských závodů na světě – Světového poháru ve sjezdovém lyžování Hahnenkamm. Když se po trati v lyžařském centru Kitzbühel neprohánějí světové lyžařské špičky, je zpřístupněná milovníkům adrenalinu. Běžně se tato trať tváří neškodně – je značená červeně. Co by to ale bylo za lyžařskou výzvu, kdybyste se vyhnuli těm nejstrmějším úsekům? Na ty nejzkušenější vyznavače zimních sportů tam čeká svah s 81% klesáním. Černou perlou se chlubí i oblast Lech-Zürs am Arlberg. Lange Zug hrdě dostává svému jménu (v překladu Dlouhý vlak). Trať o délce 6,5 kilometru prověří sílu a soustředění všech zdatných sjezdařů. Dolů doslova p(r)ofrčíte. Nejprve ale musíte překonat začátek sjezdovky připomínající souvislou stěnu s 142% sklonem.

Nejnebezpečnější sjezdovky 03

Švýcarsko a Francie

Západně od Rakouska narazíte na tratě příkré jako stěny. Některé se táhnou dokonce i tunely. Jednu takovou naleznete ve švýcarském Lauberhornu v oblasti Jungfrau. Známá je nejen jako jedna z nejnáročnějších zastávek Světového poháru, ale i pro svou unikátní a záludnou členitost. Na trase dlouhé téměř 4,5 kilometrů si zaskáčete, budete padat do prázdna a před cílem projedete tunelem pod železniční tratí. Legendami je opředená Švýcarská stěna ve ski areálu Portes du Soleil. Na svahu dlouhém 1 kilometr musíte překonat převýšení 400 metrů s 50% spádem. Chcete trumfnout dosavadní rekord, který drží extrémní sjezdař Dominique Perret? Pak se musíte dostat do cíle pod 20 vteřin. O tunelech na sjezdovkách už byla řeč, ale ještě ne o těch měřících 0,5 kilometru. Jeden takový mají na patřičně pojmenované trati Tunnel ve francouzském lyžařském resortu Alpe d'Huez. Průjezdem tunelu vytesaného do skály váš extrémní zážitek ze sjezdu nekončí! Jakmile z něj vyjedete, rozprostře se před vámi další zhruba kilometrový úsek tratě se 100% zkosením.

Nejnebezpečnější sjezdovky 04

Česká republika a Slovensko

Pekelně nebezpečné sjezdovky najdeme i na u nás a našich východních sousedů. Největší legendou českých hor je Šance na šumavském Špičáku. Trať se svažuje pod 100% sklonem. Slovensko ukrývá černý diamant, o kterém často nevědí ani samotní Slováci. V oblasti Malé Fatry se mohou prohánět nejnáročnější lyžaři po trati zkosené 80 %. Najdete ji ve středisku Malá Lučivná. Vydatná sjezdovka je 1,4 kilometrů dlouhá a rozhodně si na ní neodpočinete. Je strmá od začátku do konce.

Nejnebezpečnější sjezdovky 05

Jste dostatečně zkušení a odvážní, abyste si troufli na některé z nejnebezpečnějších sjezdovek v Evropě? Věříme ve vaše schopnosti i zdravý rozum. Proto nic nenechejte náhodě a k ochranným lyžařským prvkům si přibalte i naše kvalitní cestovní pojištění pro maximální sportovní zážitky. Kryjeme vám záda!

Zdroje: dovolenavalpach.com, onthesnow.cz

Další články

4 netradiční eurovíkendy, které nevyvětrají vaši peněženku

Za prodlouženým víkendem v Evropě nemusíte pouze do nejznámějších a nejdražších měst. Unavuje vás myšlenka na přelidněnou Paříž či Londýn, a v Budapešti jste už byli? Vybrali jsme pro vás zajímavé alternativy. Inspirujte se v našem článku.  

eurovikendy-netradicni

Kambodža: Gastro výzva pro odvážné

Této zemi se začíná blýskat na lepší časy – staví se tam moderní hotely, probíhá turistický boom, někdo této dovolenkové destinaci věští stejnou budoucnost, jaká potkala Thajsko nebo Bali. Mýtické středověké chrámové město Angkor je bezesporu první věc, která se vybaví všem cestovatelům. A pravděpodobně i krutý Pol Potův režim, s jehož následky se království na jihovýchodě Asie vypořádává dodnes. Z dob hladomoru údajně pramení i konzumace některých výstředních pochutin. Za jejich chutěmi se sjíždí mlsné jazýčky z celého světa. Ptáte se, o jakých chuťovkách je řeč? Vydejte se s námi za gastronomickým dobrodružstvím. Přinášíme vám Kambodžu, jak ji ještě neznáte!

kambodza-gastro-vyzva-pro-od8640