Nejnebezpečnější sjezdovky 01
24. 1. 2018

Modrá, červená a černá jsou základní barvy sjezdovek. Trikolora všech lyžařů nejen pro jejich bezpečnost. Znáte to – začínáte trénováním véčkového pluhu. Poté pilujete plynulé obloučky zprava doleva. S každým jistějším pohybem hranami lyží se chcete do svahu opřít ještě silněji. Modrou sjezdovku vyměníte za červenou. Příkřejší. Tratí projíždíte svižněji a s daleko širším úsměvem na rtech. Do krve se vám dostává adrenalin. Jeho vliv zaregistrujete v plné síle až při sjezdu černé tratě. Teprve ta představuje pravou výzvu. Lyžování propadlo mnoho z nás, ale co když přerostete i černé sjezdovky a potřebujete silnější zážitek? Například trať se 100% sklonem svažující se pod úhlem 45 °? Na to vaše lyže jistě uslyší! Bez tak už se tyčí v pozoru v garáži. Prožeňte je s námi po nejprudších sjezdovkách v Evropě.  

Rakousko

Nabízí mnoho možností pro zimní radovánky. Také tam ale najdete jedny z nejnáročnějších sjezdových tratí v Evropě. Vždyť jednu dokonce pojmenovali Harakiri. Nachází ve ski areálu Zillertalu a její prudkosti se nevyrovná ani rozjezd z lyžařského skokanského můstku. Trať o délce 2 kilometrů vyžaduje po odvážných lyžařích výbornou fyzickou zdatnost a vysokou koncentraci. Svah se v nejstrmějších 400 metrech lomí až k 78 %. Za nejpříkřejší upravovanou sjezdovku se v Rakousku považuje Manni Pranger. Se sklonem 102 % otestuje schopnosti všech extrémních lyžařů. Dokonce i rolba upravující trať ve středisku Bergeralm je jištěná na lanech a při práci je podporovaná navijákem.

Nejnebezpečnější sjezdovky 02

Streif je dobře známý především díky hostování jednoho z nejtěžších lyžařských závodů na světě – Světového poháru ve sjezdovém lyžování Hahnenkamm. Když se po trati v lyžařském centru Kitzbühel neprohánějí světové lyžařské špičky, je zpřístupněná milovníkům adrenalinu. Běžně se tato trať tváří neškodně – je značená červeně. Co by to ale bylo za lyžařskou výzvu, kdybyste se vyhnuli těm nejstrmějším úsekům? Na ty nejzkušenější vyznavače zimních sportů tam čeká svah s 81% klesáním. Černou perlou se chlubí i oblast Lech-Zürs am Arlberg. Lange Zug hrdě dostává svému jménu (v překladu Dlouhý vlak). Trať o délce 6,5 kilometru prověří sílu a soustředění všech zdatných sjezdařů. Dolů doslova p(r)ofrčíte. Nejprve ale musíte překonat začátek sjezdovky připomínající souvislou stěnu s 142% sklonem.

Nejnebezpečnější sjezdovky 03

Švýcarsko a Francie

Západně od Rakouska narazíte na tratě příkré jako stěny. Některé se táhnou dokonce i tunely. Jednu takovou naleznete ve švýcarském Lauberhornu v oblasti Jungfrau. Známá je nejen jako jedna z nejnáročnějších zastávek Světového poháru, ale i pro svou unikátní a záludnou členitost. Na trase dlouhé téměř 4,5 kilometrů si zaskáčete, budete padat do prázdna a před cílem projedete tunelem pod železniční tratí. Legendami je opředená Švýcarská stěna ve ski areálu Portes du Soleil. Na svahu dlouhém 1 kilometr musíte překonat převýšení 400 metrů s 50% spádem. Chcete trumfnout dosavadní rekord, který drží extrémní sjezdař Dominique Perret? Pak se musíte dostat do cíle pod 20 vteřin. O tunelech na sjezdovkách už byla řeč, ale ještě ne o těch měřících 0,5 kilometru. Jeden takový mají na patřičně pojmenované trati Tunnel ve francouzském lyžařském resortu Alpe d'Huez. Průjezdem tunelu vytesaného do skály váš extrémní zážitek ze sjezdu nekončí! Jakmile z něj vyjedete, rozprostře se před vámi další zhruba kilometrový úsek tratě se 100% zkosením.

Nejnebezpečnější sjezdovky 04

Česká republika a Slovensko

Pekelně nebezpečné sjezdovky najdeme i na u nás a našich východních sousedů. Největší legendou českých hor je Šance na šumavském Špičáku. Trať se svažuje pod 100% sklonem. Slovensko ukrývá černý diamant, o kterém často nevědí ani samotní Slováci. V oblasti Malé Fatry se mohou prohánět nejnáročnější lyžaři po trati zkosené 80 %. Najdete ji ve středisku Malá Lučivná. Vydatná sjezdovka je 1,4 kilometrů dlouhá a rozhodně si na ní neodpočinete. Je strmá od začátku do konce.

Nejnebezpečnější sjezdovky 05

Jste dostatečně zkušení a odvážní, abyste si troufli na některé z nejnebezpečnějších sjezdovek v Evropě? Věříme ve vaše schopnosti i zdravý rozum. Proto nic nenechejte náhodě a k ochranným lyžařským prvkům si přibalte i naše kvalitní cestovní pojištění pro maximální sportovní zážitky. Kryjeme vám záda!

Zdroje: dovolenavalpach.com, onthesnow.cz

Olympijská sportoviště musí být dokonalá. Vybudovat je trvá i několik let, spolknou nepředstavitelné finanční částky, ale i přesto chce každá pořádající země přijít s něčím ještě pompéznějším! Ještě aby ne, když mají hostit největší sportovní událost světa – olympijské hry. Ale co se děje se závodišti, jakmile je dobojováno a nezbývá už ani jedna volná medaile? Podívejte se s námi na to, jak po letech vypadají. 

28. 2. 2018
olympijske-mesta-01b

Průznačné čisté moře, nekonečná bílá pláž, stále teplé a slunné počasí, to jsou hlavní lákadla pro strávení dovolené, a to nejen letní, v exotických destinacích. Když k tomu přidáme možnost zakusit...

25. 7. 2015
Dominikánská republika