Jak si letos ozvláštnit babí léto? Nejlépe krátkými výlety za sezonou sklizní a vína. V dnešním článku vám představíme blízké vinařské oblasti,  kam se můžete vypravit na víkendovou ochutnávku toho nejlepšího z vinných sklípků. 
 
Víno a hrozny

Rakouské údolí Wachau a slavný ryzlink

Kousek od našich hranic začíná jedno z nejkrásnějších říčních údolí. Kolem řeky Dunaj se v Rakousku rozprostírá oblast Wachau. Je na seznamu kulturního dědictví UNESCO díky mnoha dochovaným památkám a znakům lidské činnosti, zejména pěstování révy, ale i architekturou a zemědělstvím, a to již od prehistorických dob.
Nejslavnější místní vína jsou ta bílá. Zejména ryzlink a veltlínské zelené, osázené na 80 % ploch všech wachauských vinic. Díky speciálnímu mikroklimatu v údolí mají vína výborné podmínky pro rozvinutí svých chutí během dozrávání. Nabídka v sezoně vinobraní však není díky tomu nezajímavá, naopak. Můžete mezi sebou porovnávat jednotlivé vinice, ty své sklizně ladí na míru charakteru vína, kterého chtějí docílit.
Domluvte si individuální ochutnávku ve vinařství poblíž místa, kde budete ubytovaní, nebo se podívejte na nabídku vinných šenků, takzvaných heurigen. 
 
Vinařská oblast Wachau, Rakousko

Slovenská Malokarpatská vinná cesta

Pokud vás láká Slovensko, vydejte se na Malokarpatskou vinnou cestu. Zavede vás všemi slavnými vinařskými městečky na západním Slovensku. Začíná v Bratislavě, pokračuje přes Svätý Jur, Pezinok a Modru a seznámíte se na ní s typickými vinařskými domy. V Pezinku se můžete seznámit se stovkou nejlepších slovenských vín v národním salonu vína. Nebo se stavte na veřejnou slavnost, „oberačku“, s alegorickými průvody a stánky s jídlem a pitím, kterou tradičně pořádá každé vinařské městečko ve vinařské oblasti. Podívejte se na kalendář oberačkových slavností
 
Slovenský vinný sklep

Nejvíce na Slovensku frčí Alibernety, a samozřejmě již z Moravy známé odrůdy jako Veltlínske zelené, Müller-Thurgau, Ryzlink vlašský, Frankovka, Svatovavřinecké a Cabernet Sauvignon. Najdete i biodynamická vína, a posledním hitem pro fajnšmekry je víno oranžové. Dlouhým odležením na slupkách získává svoji specifickou barvu a v jeho intenzivní chuti najdete spíš byliny, koření a podzimní les než typickou jiskrnost bílých vín. Nechte ho před vyzkoušením pořádně vydýchat.

Maďarsko a Slovensko – Tokaj

Vinařská oblast Tokaj se nachází v severovýchodním Maďarsku a části Jižního Slovenska. Slavné víno vzniká ve specifickém klimatu, které dává působit šedé plísni Botrytis cinereal. Ta napadá hrozny a přispívá ke vzniku cibéb. Jejich působením dostávají tokajská vína charakteristický buket a typickou chlebovinu ve vůni. 
 
Tokajská vinice


Slavnosti tokajského vína můžete v Maďarsku spojit s pobytem v termálních lázních, kterých je v oblasti hned několik – například jeskynní lázně Tapolca. Navštivte však hlavně město Tokaj, které je centrem oblasti, a ochutnejte typická tokajské vína, jako jsou odrůdy Furmint, žlutý muškát a Lipovina (Hárslevelű). Vinobraní se v Tokaji koná začátkem října.
Cestou se zastavte v Egeru, kde ochutnáte egerský bikavér, a nemusíte vynechávat ani Budapešť, s jejími krásnými termály.

Při cestování za vínem vám přejeme hodně jiskrných zážitků a abyste si mohli plně odpočinout, nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Minulou středu skončila platnost opatření omezujících vstup Čechů k jejich slovenským sousedům. Proto vám přinášíme jako inspiraci několik míst, které můžete zařadit na program nadšeného výletu do blízkých velehor. 

10. 6. 2020
Slovenský raj - Obnovené cestování na Slovensko po Covid karanténě

 Léto a dovolené už jsou v plném proudu. V prvním díle jsme doporučili, co ochutnat v Chorvatsku, Řecku a Itálii. Dnes se podíváme do dalších oblíbených destinací, které jsou na speciality výjimečně bohaté…

21. 7. 2017
Gastro cestování 02