Švýcarsko je jednou z nejbezpečnějších zemí světa pro cestování. Navíc tam od května 2021 mohou Češi cestovat bez povinné karantény po příjezdu. Co tam v létě vidět? Jaké praktické tipy vědět? A jak je to ve Švýcarsku s dopravou a cenami? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Švýcarsko, louka, údolí, hory

Švýcarsko v létě - koupání i hory

Autem tam dojedete rychleji než do Chorvatska. Můžete si tam užít koupání, horskou turistiku, muzea, zámky i adrenalinové sporty. Koupat se dá v průzračných jezerech, na březích řek, v bazénech nebo v termálních lázních. Nejznámější jezera na koupání jsou Curyšské, Ženevské, Lucernské, Lago Maggiore, Lago Lugano, Bodamské jezero, Neuchâtelské a Murtensee. Skvěle se osvěžíte i v řekách v Bernu, Basileji a Curychu. Švýcarské hory jsou plné turistických tras, lanovek, ferrat a visutých mostů. Na své si tam přijdou milovníci paraglidingu, raftingu a single trailů pro horská kola.

Jak si užít hory a ledovce

Pokud jste běžní turisté, můžete si na vrchol hor a ledovců pomoci lanovkami nebo horskými vláčky. Jinak byste šli často celý den do strmých kopců. Převýšení z údolí k horním stanicím lanovek totiž bývá i 1 až 1,5 km. Do některých horských měst a městeček mají motorová vozidla zakázaný vjezd. V takovém případě necháte auto poblíž města a snadno dojedete pendlujícími vlaky.


Švýcarsko, lanovky na Jungfrau

Matterhorn

Je jednou z nejznámějších švýcarských hor, i když je 9. nejvyšší v pořadí. Leží na hranici s Itálií, má tvar kamenného zubu a uvidíte ji z půvabné vesnice Zermatt ležící na úpatí vrcholu. Zermatt je mezinárodní letovisko s jízdami na koňských povozech, sruby, restauracemi a hotely světové úrovně. Z důvodu zachování kvality ovzduší a klidné atmosféry jsou ve vesnici zakázána motorová vozidla.


Švýcarsko, jezero, Matterhorn, Zermatt

Jungfraujoch

Jednou z nejoblíbenějších tras v Bernských Alpách je cesta vlakem do Jungfraujoch, „vrcholu Evropy“. Ve výšce 3 454 m. n. m. tam sídlí vědecká observatoř a vy se můžete kochat na obrovské vyhlídkové terase. Uvidíte ledovce Aletsch, Eiger a Alpiglen. V okolí je mnoho překrásných tras různých obtížností. Vaší základnou pro výlety do okolí může být malebná vesnice Grindelwald.

Alpstein

Masiv Alpstein patří do Appenzellských Alp. I když je ve srovnání s jinými alpskými vrcholy poměrně nízký (nejvyšší hora Säntis má 2502 m. n. m.), je Alpstein díky své blízké poloze od Bodamského jezera relativně vysoký. Můžete tak snadno spojit koupání v jezeře s alpskou túrou. Nachází se jen 30 km od sebe.

Mějte na paměti, že nejvyšší vrcholy hor a ledovců jsou vhodné pro zkušené horolezce, ferratisty a skialpinisty s mačkami a cepíny.

Praktické informace pro cestování po Švýcarsku

Švýcarsko má speciální slevové karty Swiss Travel Pass. Platí na všechny dopravní prostředky a veřejnou dopravu ve Švýcarsku - 29 000 kilometrů železničních, autobusových i lodních linek. V 90 městech budete mít městskou dopravu zdarma. Se Swiss Travel Passem máte o 50 % levnější lanovky a horské železnice. A k tomu máte také vstup zdarma do více než 500 muzeí a výstav po celém Švýcarsku. Swiss Travel Pass má zvýhodněné ceny pro skupiny a mladé cestovatele do 26 let. Jednotlivé regiony a údolí mají vlastní slevové karty, které vám zlevní ceny lanovek i ubytování.


Švýcarsko, viadukt vlak Bernina expres

Ukázky cen pro přehled:

Kurz české koruny ke švýcarskému franku je cca 23,3 Kč za 1 CHF (červen 2021).

 • Kempy
  Cena kempu na noc pro dva dospělé a dvě děti: v průměru 56 CHF.

 • Lanovky
  Dospělí (od 16 let): tam i zpět:: 54 CHF, s cestovními kartami cca o polovinu méně.
  Studenti a žáci: tam i zpět: kolem 30 CHF.
  Děti (6 a více let): tam i zpět: 27 CHF.
  Děti do 6 let zdarma.

 • Restaurace a fast foody
  Polední menu v restauraci: 25 až 30 CHF.
  Večeře v restauraci: 20 až 50 CHF za hlavní jídlo z menu.
  Rychlé občerstvení ve fast foodech nebo obchodních domech: 10 až 15 CHF.


Ať si vyberete jakékoliv aktivity pro svou dovolenou ve Švýcarsku, myslete kromě správného vybavení také na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:novinky.cz, turistika.cz, studyinginswitzerland.com, swissinfo.ch, hikersbay.com, help.myswitzerland.com/, planetware.com 

Štítky: ŠvýcarskoEvropa

Bulharsko má mnoho přírodního a kulturního bohatství, není jen riviérou u Černého moře. Co v něm zažít, pokud se chcete podívat i jinam než na chronicky známá místa kolem Burgasu, Varny či Sofie?  

11. 8. 2021
Bulharsko, přehrada Kardzhali meandrující řeky Arda,

Italské speciality se rozšířily do celého světa. Pizzy, pesta, sýry, stovky druhů těstovin, vína a prosciutto jsou známé, víte ale, jaká jídla ochutnat v jednotlivých italských regionech? Odhalte s námi různé italské delikatesy. Vezmeme regiony přehledně podle abecedy. 

18. 8. 2021
Italská gastronomi