Datum: | Autor: Tým ERV

Švýcarsko je jednou z nejbezpečnějších zemí světa pro cestování. Přinášíme vám množství tipů na pěší túry po letním Švýcarsku pro začátečníky i pokročilé. 

Švýcarsko, louka, údolí, hory

Aktivity ve Švýcarsku - v létě koupání i hory

Autem tam dojedete rychleji než do Chorvatska. Můžete si tam užít koupání, horskou turistiku, muzea, zámky i adrenalinové sporty.

 • Nejznámější jezera na koupání jsou Curyšské, Ženevské, Lucernské, Lago Maggiore, Lago Lugano, Bodamské jezero, Neuchâtelské a Murtensee. Koupat se dá i v bazénech nebo v termálních lázních.
 • Skvěle se osvěžíte i v řekách: v Bernu, Basileji, Lausanne a v Curychu. Přímo ve městě stačí následovat příklad místních odvážlivců, kteří často po práci skočí z mostou rovnou do čisté řeky (držíc nepromokavý obal s oblečením), anebo si najít koupaliště níže po proudu mléčně zbarvené vody, a užít si koupání až tam.
 • Švýcarské hory jsou plné turistických tras, lanovek, ferrat a visutých mostů.
 • Na své si tu přijdou milovníci paraglidingu, raftingu a single trailů pro horská kola.
 • Převýšení z údolí k horním stanicím lanovek bývá i 1 až 1,5 km.
 • Proto pokud jste běžní turisté, na vrchol hor si můžete pomoci lanovkami nebo horskými vláčky.
 • Do některých horských měst a městeček mají motorová vozidla zakázaný vjezd. V takovém případě necháte auto poblíž města a snadno dojedete pendlujícími vlaky.

Švýcarsko, lanovky na Jungfrau

Nejznámější švýcarské vrcholy

1. Matterhorn (4 478 m)

Je jednou z nejznámějších švýcarských hor, i když je 9. nejvyšší v pořadí. Leží v kantonu Valais na hranici s Itálií, kde se jí říká Cervinia, a má tvar kamenného zubu. Spatříte ji z půvabné vesnice Zermatt ležící na úpatí vrcholu. Zermatt je mezinárodní letovisko s jízdami na koňských povozech, sruby, restauracemi a hotely světové úrovně. Z důvodu zachování kvality ovzduší a klidné atmosféry jsou ve vesnici zakázána motorová vozidla.

Švýcarsko, jezero, Matterhorn, Zermatt

2. Jungfraujoch (3 454 m)

Jednou z nejoblíbenějších tras v Bernských Alpách je cesta vlakem do Jungfraujoch, „vrcholu Evropy“. Ve výšce 3 454 m. n. m. tam sídlí vědecká observatoř a vy se můžete kochat na obrovské vyhlídkové terase. Uvidíte ledovce Aletsch, Eiger a Alpiglen. V okolí je mnoho překrásných tras různých obtížností. Vaší základnou pro výlety do okolí může být malebná vesnice Grindelwald.

3. Masiv Alpstein

Masiv Alpstein patří do Appenzellských Alp. I když je ve srovnání s jinými alpskými vrcholy poměrně nízký (jeho nejvyšší hora Säntis má 2502 m. n. m.), má Alpstein díky své blízké poloze od Bodamského jezera relativně vysoké převýšení. Můžete tak snadno spojit koupání v jezeře s alpskou túrou. Nachází se jen 30 km od sebe.

Mějte na paměti, že nejvyšší vrcholy hor a ledovců jsou vhodné jen pro zkušené horolezce, ferratisty a skialpinisty s mačkami a cepíny.

Pěší turistika a alpské treky

Dáváte přednost pobytu na jednom místě a výletům do okolí, nebo jste nadšenci dlouhých pochodů v několika etapách? Nezapomínejte se na výlet vždy připravit s respektem k přírodě, ke změnám počasí i ke svým fyzickým možnostem.

Jednodenní horské túry

Eiger Trail: Tento trek vede podél severní stěny Eigeru, jedné z nejznámějších hor v Alpách. Trasa začíná ve vesnici Alpiglen a pokračuje úchvatnou krajinu, která vás dovede až k horské stanici Eigergletscher. Tato 6 km dlouhá trasa nabízí impozantní výhledy na Eiger, Mönch a Jungfrau.

Panoramaweg Schynige Platte: Tento populární trek se nachází v oblasti Bernese Oberland a nabízí panoramatické výhledy na okolní vrcholy a jezera. Trasa začíná ve vesnici Schynige Platte a pokračuje přes alpské louky a lesy až do vesnice Grindelwald First. Trasa je dlouhá asi 16 km a je ideální pro pěší turistiku s celou rodinou.

Trasa Aletsch Glacier: Jedná se o nádhernou trasu, která vede kolem Velkého Aletschského ledovce, nejdelšího ledovce v Evropě. Trasa začíná na vrcholu Bettmerhorn a pokračuje až na vrchol Eggishorn, odkud se naskytá úžasný výhled na ledovec a okolní vrcholy. Trasa je dlouhá asi 14 km a nabízí nezapomenutelné výhledy na překrásné alpské scenérie.

Od jezera Seealpsee na vrchol Ebenalp: Tento trek začíná v údolí Wasserauen a vede k malebnému jezeru Seealpsee, které je obklopeno impozantními horami. Od jezera dál pokračuje trasa výstupem na Ebenalp, kde se nachází horská chata s restaurací a úžasnými výhledy do okolí. Trasa je dlouhá asi 9 km a je ideální pro jednodenní výlet.

Vícedenní trasy ve Švýcarsku

Oblíbené vícedenní treky - například 4 denní trek průsmykem Via Spluga, o které jsme psali zde. U mnohadenních okruhů si často můžete vybrat, které etapy ujdete hned, a které zase až někdy příště.

Weg der Schweiz - Švýcarská cesta

Turistická trasa v centrální části Švýcarska, která spojuje četné kulturní a přírodní památky. Snadná 4 denní trasa vede podél Lucernského jezera a je dlouhá 35 kilometrů. Celkové převýšení je 2800 m - tj. 1400 m nahoru a 1400 m na sestupu. 

Weg der Schweiz byla otevřena v roce 1991 k oslavě 700. výročí založení Švýcarské konfederace a představuje turistický zážitek spojující historii, kulturu a krásnou přírodu. Trasa vede podél několika jezer, kaňonů a vodopádů, kolem malých horských vesniček a přes řadu mostů, z nichž některé jsou velmi vysoké a nabízejí úchvatné výhledy na jezero a okolní hory.

Weg der Schweiz je vhodná pro turisty všech věkových kategorií a prochází přes mnoho zajímavých míst, jako je například historická vesnice Gersau, kde byla podepsána první švýcarská ústava, nebo přes město Brunnen, kde se nachází památník Williama Tella, slavného švýcarského hrdiny. Každý ze švýcarských kantonů dostal jednu část této cesty, aby ji upravil podle svých představ - je zajímavé to sledovat.

Via Stockalper

Historická stezka, která spojuje vesnice Brig a Domodossola v oblasti Simplon v Alpách. Stezka byla vybudována v 17. století italsko-švýcarským obchodníkem s kořením nazvaným Kaspar Stockalper a sloužila jako obchodní cesta pro jeho podnikání.

Via Stockalper je dlouhá přibližně 62 km a vede přes náročné horské průsmyky, údolí a kaňony. Převýšení je 1800 m nahoru a 1600 m na sestupu. Turisté, kteří se na ni vydají, mohou vidět některé z nejkrásnějších krajinných scenérií v Alpách a navštívit historické památky, jako jsou hrady, kostely a mosty. Stezka byla v posledních letech značně zmodernizována a doplněna informačními tabulemi.

Via Engadina

Turistická trasa, která vede přes údolí Engadin v Graubündenu, největším kantonu Švýcarska. Trasa má délku asi 200 kilometrů a je rozdělena do 14 etap.

Během cesty na Via Engadina se můžete těšit na nádhernou alpskou krajinu, kterou tvoří vysoké hory, ledovce, řeky a jezera. Trasa vede přes národní parky, historické vesnice a horské chaty. Každá etapa nabízí jedinečný výhled a zážitek, ať už procházíte hustými lesy, malebnými vesničkami nebo okolo horských jezer. Via Engadina prochází také městy a turistickými centry jako jsou St. Moritz, Silvaplana a Pontresina.

Zajímavý dvoudenní úsek Via Engadina vychází ze Samnaun s cílem ve Val Sinestra, odkud je to kousek k rakouské vysokohorské chatě Heidelbergerhütte. Na druhý den vác čeká sestup údolím Val Sinestra, několik visutých mostů a hotel v zámeckém stylu. 

Chamonix-Zermatt Trek

Tato trasa vás zavede přes nádherné alpské scenérie od francouzského letoviska Chamonix až do švýcarského střediska Zermatt. Trasa trvá obvykle 7-10 dní a během ní projdete údolími, přes ledovce a k zasněženým vrcholkům. Je to propracovaná trasa s různými možnostmi ubytování a může být náročná, ale je to skvělý způsob, jak si užít krásu Alp.

Tour du Mont Blanc

Toto je klasický trek, který projde nádhernými alpskými scenériemi v Itálii, Francii a Švýcarsku. Trasa trvá obvykle 10-12 dní a vede kolem nejvyšší hory Evropy - Mont Blanc. Tento horský masiv se nachází na hranicích Francie, Itálie a Švýcarska a patří mezi nejpopulárnější turistické cíle v Evropě.
Trasa Tour du Mont Blanc je celkem dlouhá asi 170 kilometrů a obvykle se dělí na 11 etap. Během trasy turisté procházejí nádhernou horskou krajinou, překonávají horské průsmyky a mohou obdivovat úchvatné výhledy na okolní vrcholky. Trasa je velmi náročná a vyžaduje dobrou fyzickou kondici, ale pro zkušené turisty představuje nezapomenutelný zážitek.

Horská kola

Nadšenců horských kol neustále přibývá, a švýcarská střediska na to reagují rozšiřováním své infrastruktury. Mezi nejlépe vybavené kantony se za poslední leta vyhoupl Graubunden, shodou okolností k nám geograficky nejblíž. Střediska, která v něm stojí za prozkomání: Davos Klosters, Engadin, Lenzerheide.

Slevová karta pro cestování po Švýcarsku

Švýcarsko má speciální slevové karty Swiss Travel Pass. Platí na všechny dopravní prostředky a veřejnou dopravu ve Švýcarsku - 29 000 kilometrů železničních, autobusových i lodních linek. V 90 městech budete mít městskou dopravu zdarma. Se Swiss Travel Passem máte o 50 % levnější lanovky a horské železnice. A k tomu máte také vstup zdarma do více než 500 muzeí a výstav po celém Švýcarsku. Swiss Travel Pass má zvýhodněné ceny pro skupiny a mladé cestovatele do 26 let. Jednotlivé regiony a údolí mají vlastní slevové karty, které vám zlevní ceny lanovek i ubytování.

Švýcarsko, viadukt vlak Bernina expres

Ukázky cen pro přehled:

Kurz české koruny ke švýcarskému franku je cca 23,3 Kč za 1 CHF (červen 2021).

 • Kempy
  Cena kempu na noc pro dva dospělé a dvě děti: v průměru 56 CHF.

 • Lanovky
  Dospělí (od 16 let): tam i zpět:: 54 CHF, s cestovními kartami cca o polovinu méně.
  Studenti a žáci: tam i zpět: kolem 30 CHF.
  Děti (6 a více let): tam i zpět: 27 CHF.
  Děti do 6 let zdarma.

 • Restaurace a fast foody
  Polední menu v restauraci: 25 až 30 CHF.
  Večeře v restauraci: 20 až 50 CHF za hlavní jídlo z menu.
  Rychlé občerstvení ve fast foodech nebo obchodních domech: 10 až 15 CHF.

Ať si vyberete jakékoliv aktivity pro svou dovolenou ve Švýcarsku, myslete kromě správného vybavení také na kvalitní cestovní pojištění. Ochrání vás i vaše zavazadla.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:novinky.cz, turistika.cz, studyinginswitzerland.com, swissinfo.ch, hikersbay.com, help.myswitzerland.com/, planetware.commyswitzerland.com

Další články

23 tipů kam v Budapešti. Památky, lázně, restaurace. Kde začít prohlídku?

Budapešť je trendy! Prozkoumejte ji s našimi tipy na zajímavá místa a památky.

Ceny skipasů a ubytování v Rakousku, Itálii a ve Francii – aktuální čísla 2024!

Připravili jsme pro vás přehled cen skipasů a ubytování ve vybraných lyžařských střediscích v Rakousku, Itálii a Francii. Také poradíme, jakou trasu zvolit při dopravě autem.