Datum:

Švýcarsko je jednou z nejbezpečnějších zemí světa pro cestování. Navíc tam od května 2021 mohou Češi cestovat bez povinné karantény po příjezdu. Co tam v létě vidět? Jaké praktické tipy vědět? A jak je to ve Švýcarsku s dopravou a cenami? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Švýcarsko, louka, údolí, hory

Švýcarsko v létě - koupání i hory

Autem tam dojedete rychleji než do Chorvatska. Můžete si tam užít koupání, horskou turistiku, muzea, zámky i adrenalinové sporty. Koupat se dá v průzračných jezerech, na březích řek, v bazénech nebo v termálních lázních. Nejznámější jezera na koupání jsou Curyšské, Ženevské, Lucernské, Lago Maggiore, Lago Lugano, Bodamské jezero, Neuchâtelské a Murtensee. Skvěle se osvěžíte i v řekách v Bernu, Basileji a Curychu. Švýcarské hory jsou plné turistických tras, lanovek, ferrat a visutých mostů. Na své si tam přijdou milovníci paraglidingu, raftingu a single trailů pro horská kola.

Jak si užít hory a ledovce

Pokud jste běžní turisté, můžete si na vrchol hor a ledovců pomoci lanovkami nebo horskými vláčky. Jinak byste šli často celý den do strmých kopců. Převýšení z údolí k horním stanicím lanovek totiž bývá i 1 až 1,5 km. Do některých horských měst a městeček mají motorová vozidla zakázaný vjezd. V takovém případě necháte auto poblíž města a snadno dojedete pendlujícími vlaky.


Švýcarsko, lanovky na Jungfrau

Matterhorn

Je jednou z nejznámějších švýcarských hor, i když je 9. nejvyšší v pořadí. Leží na hranici s Itálií, má tvar kamenného zubu a uvidíte ji z půvabné vesnice Zermatt ležící na úpatí vrcholu. Zermatt je mezinárodní letovisko s jízdami na koňských povozech, sruby, restauracemi a hotely světové úrovně. Z důvodu zachování kvality ovzduší a klidné atmosféry jsou ve vesnici zakázána motorová vozidla.


Švýcarsko, jezero, Matterhorn, Zermatt

Jungfraujoch

Jednou z nejoblíbenějších tras v Bernských Alpách je cesta vlakem do Jungfraujoch, „vrcholu Evropy“. Ve výšce 3 454 m. n. m. tam sídlí vědecká observatoř a vy se můžete kochat na obrovské vyhlídkové terase. Uvidíte ledovce Aletsch, Eiger a Alpiglen. V okolí je mnoho překrásných tras různých obtížností. Vaší základnou pro výlety do okolí může být malebná vesnice Grindelwald.

Alpstein

Masiv Alpstein patří do Appenzellských Alp. I když je ve srovnání s jinými alpskými vrcholy poměrně nízký (nejvyšší hora Säntis má 2502 m. n. m.), je Alpstein díky své blízké poloze od Bodamského jezera relativně vysoký. Můžete tak snadno spojit koupání v jezeře s alpskou túrou. Nachází se jen 30 km od sebe.

Mějte na paměti, že nejvyšší vrcholy hor a ledovců jsou vhodné pro zkušené horolezce, ferratisty a skialpinisty s mačkami a cepíny.

Praktické informace pro cestování po Švýcarsku

Švýcarsko má speciální slevové karty Swiss Travel Pass. Platí na všechny dopravní prostředky a veřejnou dopravu ve Švýcarsku - 29 000 kilometrů železničních, autobusových i lodních linek. V 90 městech budete mít městskou dopravu zdarma. Se Swiss Travel Passem máte o 50 % levnější lanovky a horské železnice. A k tomu máte také vstup zdarma do více než 500 muzeí a výstav po celém Švýcarsku. Swiss Travel Pass má zvýhodněné ceny pro skupiny a mladé cestovatele do 26 let. Jednotlivé regiony a údolí mají vlastní slevové karty, které vám zlevní ceny lanovek i ubytování.


Švýcarsko, viadukt vlak Bernina expres

Ukázky cen pro přehled:

Kurz české koruny ke švýcarskému franku je cca 23,3 Kč za 1 CHF (červen 2021).

 • Kempy
  Cena kempu na noc pro dva dospělé a dvě děti: v průměru 56 CHF.

 • Lanovky
  Dospělí (od 16 let): tam i zpět:: 54 CHF, s cestovními kartami cca o polovinu méně.
  Studenti a žáci: tam i zpět: kolem 30 CHF.
  Děti (6 a více let): tam i zpět: 27 CHF.
  Děti do 6 let zdarma.

 • Restaurace a fast foody
  Polední menu v restauraci: 25 až 30 CHF.
  Večeře v restauraci: 20 až 50 CHF za hlavní jídlo z menu.
  Rychlé občerstvení ve fast foodech nebo obchodních domech: 10 až 15 CHF.


Ať si vyberete jakékoliv aktivity pro svou dovolenou ve Švýcarsku, myslete kromě správného vybavení také na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:novinky.cz, turistika.cz, studyinginswitzerland.com, swissinfo.ch, hikersbay.com, help.myswitzerland.com/, planetware.com 

Štítky: ŠvýcarskoEvropa

Pojďme si spolu povykládat o tom, co vás může čekat v dodávce, pokud si tento sen začnete se svým milým či milou plnit.  

17. 7. 2021
Život v dodávcee

Zveme vás do Chorvatska, jak ho možná neznáte. Pokud se letos chystáte k jednomu z našich nejoblíbenějších moří, tak si přečtěte naše cestovní tipy pro každou náturu – dobrodružnou, společenskou, sportovní, rodinnou i introvertní.  

23. 6. 2021
Chorvatsko, nejkrásnější moře v Kornati