Jak koupit levné letenky: kompletní návod, jak cestovat za hubičku

Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Možná už jste slyšeli od svých známých, kamarádů či kolegů, jak se jim podařilo sehnat levné letenky do ciziny doslova za pár stokorun. Toto nemusí být jen zbožné přání, ale realita vaší příští dovolené! Poradíme vám užitečné tipy a triky, jak koupit levné letenky, a výrazně tak ušetřit za cestování.

Obsah:

 1. Volba termínu
 2. Jak dlouho předem rezervovat
 3. Online srovnávače
 4. Lety ze sousedních států
 5. Anonymní hledání
 6. Měnové kurzy
 7. Cestování s příručním zavazadlem
 8. Dva lety namísto jednoho
 9. Věrnostní programy
 10. Hlídací psi
 11. Rezervujte po jednom

Zpáteční letenka do Itálie za 800 Kč, nebo cesta do Emirátů za necelé čtyři tisíce korun. I takové výhodné nabídky se čas od času vyskytnou na stránkách leteckých společností. Klíčem k tomu, jak tyto levné lety podchytit, je pochopit, jak fungují rezervační systémy aerolinek. A ruku na srdce – tyto složité algoritmy mnohdy zamotají hlavu i tomu nejostřílenějšímu cestovateli. Naštěstí jsme tady my a náš propracovaný návod, jak koupit levné letenky. 

Před odletem si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Věděli jste, že máme nadstandardní storno služby Storno Plus? V případě, že vy nebo vaši spolucestující onemocníte, nebo se vám přihodí jiná nepředvídaná událost (škoda na bytě, výpověď z práce), vrátíme vám peníze za neprojetou letenku, zájezd či ubytování.

Pojistit online

příprava na dovolenou: klobouk, drink, fotoaparár

1. Volba termínu letu, aneb kdy jsou nejlevnější letenky

Jak je možné, že jeden den stojí cesta pět tisíc, a jiné dny můžete sehnat levné lety za pár stokorun? Odpověď je jednoduchá. Cena letenky vždy kopíruje poptávku, tzn. ve dny a měsíce, kdy má o cestování zájem nejvíc lidí, jde cena logicky nahoru. Jak se však trefit do termínů, kdy je cena nejvýhodnější?

 • Cestujte v úterý, středu nebo čtvrtek. Většina lidí totiž jezdí na dovolenou o víkendech, tzn. odletí v pátek či v sobotu, a vrátí se za týden opět o víkendu. Pokud tedy namísto od pátku do pátku pojedete například od úterý do úterý, ušetříte výraznou částku peněz.
 • Letenky mimo sezonu bývají i o polovinu levnější. Nejvíc lidí totiž cestuje v období červen až srpen. Pro představu: zpáteční letenka na jih Evropy (Řecko, Španělsko, atd.) stojí v červenci i 6 tisíc Kč. Pokud byste však na dovolenou vyrazili už v červnu, nebo naopak vaši cestu naplánovali až na září nebo říjen, můžete letět za 2,5 tisíce. 
 • Přivstaňte si. Pokud vám nevadí nařídit si budík na brzkou ranní hodinu, můžete výrazně ušetřit. Nejlevnější lety bývají ty nejčasnější, tzn. mezi pátou a sedmou hodinou ranní.
 • Vyhněte se státním svátkům. Nejvyšší ceny bývají obvykle během Velikonoc, Vánoc a Silvestra.

2. Jak dlouho předem rezervovat

Pokud už jste se rozhodli pro termín dovolené, dalším krokem bude správné načasování koupě letenky. Cena se totiž mění v závislosti na tom, kolik dní zbývá do odletu.  

Obecně platí, že nejlevnější ceny bývají 2 – 3 měsíce před odletem. Naopak bookovat dlouho dopředu (6 měsíců a víc) se nevyplatí. Aerolinky totiž ještě neví, jaký bude o lety zájem, a proto drží ceny vysoko. Riskantní může být i nákup na poslední chvíli, protože míst v letadle rychle ubývá a cena tím pádem roste. Výjimečně se však může stát, že nějaké letadlo není plně obsazené a letecká společnost pár dní před odletem letenky prudce zlevní, aby nalákala kupující. Nestává se to ale příliš často.

To, jak se cena většinou vyvíjí, jsme shrnuli v přehledné tabulce.

Vývoj cen letenek 

Počet dnů do odletu

Vývoj ceny

180 – 300Zaplatíte cca o 30 – 40 % víc, než v optimálním momentu koupě
100 - 180Zaplatíte cca o 20 – 30 % víc, než v optimálním momentu koupě
60 - 90Optimální moment koupě, nejnižší cena
3 - 5Zaplatíte cca o 90 – 150 % víc, než v optimálním momentu koupě
1Zaplatíte až o 150 – 300 % víc, než v optimálním momentu koupě

Jak vidíte, letenku se nevyplatí kupovat ani moc v předstihu, ani na poslední chvíli. Den před odletem může být dokonce třikrát dražší.

dívka na lodi

3. Využijte online srovnávače

Levné lety můžete najít také na online srovnávačích. Vyzkoušejte například Kiwi.com, Skyscanner.cz, Pelikan.cz nebo Letuška.cz. Tyto stránky vám ukážou velké množství leteckých spojů od různých aerolinek. V daném datu tak vidíte, které společnosti do vámi zvolené destinace létají, a za kolik. U některých si dokonce můžete zadat více měst odletu, tzn. například Prahu, Brno, Vídeň, atd. Zajímavou vlastností portálu Kiwi.com je možnost zadat variantu „kamkoliv.“ Pokud nelpíte na jedné konkrétní destinaci, můžete dohledat nejlevnější lety do všemožných zemí, které se ten den realizují.

4. Levné lety ze sousedních států

Dalším způsobem, jak koupit levné letenky, je zvolit odlet z jiného než pražského letiště. Je totiž smutnou realitou, že letecké spoje z této české metropole patří k těm nejdražším v Evropě. Jen pro srovnání: zkusili jsme zadat na stránce letecké společnosti Ryanair, kolik by stál zpáteční let do španělské Malagy třetí týden v červenci. Z Prahy to vychází na 5798 Kč. Ovšem při odletu z Vídně je cena mnohem příznivější - člověk může letět v přepočtu za 3875 Kč. Pro někoho, kdo bydlí v dojezdové vzdálenosti (například na jižní Moravě) toto může představovat cenově dostupnou variantu.

Zoufat však nemusí ani cestovatelé z jiných koutů republiky. Levné letenky seženete i z dalších měst, situovaných nedaleko českých hranic.

Města, známá pro své levné lety:

 • Vídeň 
 • Bratislava 
 • Katowice
 • Krakov 
 • Wroclaw
 • Budapešť 
 • Norimberk

letiště, příprava na odlet

5. Otevřete si anonymní okno

Algoritmy leteckých společností mají jeden nepěkný nešvar - pamatují si historii vašeho prohlížení a pokud opakovaně vyhledáváte spojení do jedné konkrétní destinace, usoudí, že do svého vytouženého cíle opravdu chcete letět za každou cenu, a proto vám ji navýší. Pokud začnete pozorovat, že s každým novým vyhledáváním se vaše cena zvýší, není nic jednoduššího, než si stránku otevřít v anonymním okně prohlížeče.

6. Vyzkoušejte různé měnové kurzy

Věděli jste, že kurz české koruny nemusí být při koupi letenek vždy výhodný? Zvlášť u nízkonákladových společností typu Ryanair, Wizz Air a EasyJet. Proto si danou letenku vždy ještě vyhledejte v jiné měně (například v eurech, dolarech, librách), abyste zjistili, zda cena nebude příznivější. U dražších letenek tak lze ušetřit i částky v řádu stokorun. 

hledání letenek

7. Zvolte jiné příletové letiště

Některá města mají ve svém okolí hned několik letišť. Výhodou tohoto uspořádání je, že díky tomu můžete výrazně ušetřit za letenku, protože let do toho stejného města, ale s jiným příletovým letištěm, může být o poznání levnější. Zjistěte si cenu jednotlivých letů, cenu dopravy z těchto letišť do vašeho ubytování, a třeba objevíte levný let na letiště, které je navíc blíže k vašemu hotelu. A jaká města dipsonují více letišti? Jedná se hlavně o větší města jako například Londýn, Milán, Paříž, Barcelona. 

8. Cestujte jen s příručním zavazadlem

Možná to znáte z vlastní zkušenosti - vrátíte se domů z dovolené, vybalujete kufr, a s úžasem zjišťujete, že některé oblečení jste za celou dovolenou ani jednou neoblékli. Takový styl cestování se vám ale výrazně prodraží. Věděli jste, že nízkonákladové aerolinky si za jedno odbavené zavazadlo a let účtují v přepočtu 600 Kč a více, a běžné letecké společnosti i 2000 Kč? Když vezmete v potaz zpáteční let, je to cenové navýšení o 1200 až 4000 Kč.

Možná máte obavy z toho, zda byste cestování pouze s příručním zavazadlem zvládli. Ujišťujeme vás, že i s příručním zavazadlem si můžete dopřát plnohodnotnou dovolenou. Stačí se jen držet těchto zásad:

 • Zabalte si takové oděvy, které mezi sebou jde snadno kombinovat. Například ze tří triček a dvou kraťasů vykouzlíte až 6 outfitů.
 • Přibalte s sebou prací prášek, který vám umožní oblečení snadno přeprat.
 • Objemné oblečení si na sebe oblečte do letadla (dlouhé kalhoty, kabát, pohorky, atd.) Tím ušetříte prostor v zavazadle, kam můžete dát méně objemné kousky (sandály, trička, plavky, apod.)

9. Dva lety namísto jednoho

Máte dostatek času a rádi byste v rámci vaší cesty objevili více destinací? V některých případech vyjde levněji, když koupíte let s přestupem v jiném městě či státě, než letět napřímo. Toto je nejen skvělý způsob, jak koupit levné letenky, ale navštívit za váš pobyt více měst či zemí. Například pokud toužíte vydat se do Emirátů, varianta s přestupem na Kypru vás vyjde levněji, než přímý let.

Také mnohé španělské destinace vyjdou levněji, když z Česka poletíte do Itálie, a odtud budete dalším letem pokračovat dále do Španělska. Výhodou je nejen nižší cena, ale u některých destinací i několikahodinová mezera mezi jednotlivými lety. Díky tomu získáte šanci objevit a prozkoumat o jednu destinaci navíc, a obohatit si vaši dovolenou novými zážitky.

dívka s fotoaparátem, fotografuje

10. Levné lety v rámci věrnostních programů aerolinek

Pokud létáte častěji s konkrétní leteckou společností, zauvažujte, zda se vám nevyplatí přidat se do jejího věrnostního programu. Mnohé z nich takto nabízí výhodnější cenu. Například u společnosti Wizz Air si můžete koupit roční členský program za necelých 40 EUR, a mít při každém letu slevu minimálně 10 EUR. 

11. Hlídací psi a online tipy na levné letenky

Na internetu najdete řadu užitečných portálů, které se přímo soustředí na levné cestování. Za zmínku stojí stránky Cestujlevne.com, Zaletsi.cz, Honzovyletenky.cz. Výhodou těchto stránek je nejen vyhledávač levných spojení, ale i aktuální tipy, co kde aktuálně výhodně létá, popřípadě upozornění na chybné tarify aerolinek. V rámci chybného tarifu totiž můžete pořídit letenku doslova za pár stokorun.

Tyto portály rovněž umožnují funkci hlídací pes, kdy vám do e-mailu budou chodit tipy na aktuální výhodné akce. V neposlední řadě tyto stránky fungují i jako diskuzní fórum pro cestovatele, kde lidé sdílí nejen rady, jak koupit levné letenky, ale i užitečné informace, týkající se cílových destinací. 

12. Rezervujte po jednom

Pokud letíte celá rodina, nebo ve skupině přátel, nezadávejte rovnou celou skupinu, ale rezervujte jednoho pasažéra po druhém. Někdy se totiž stává, že letecká společnost má posledních pár míst dostupných v levnější cenové relaci, a pokud byste zadali více lidí najednou, vypočítá vám to vyšší cenu. Například pokud cestujete jako čtyřčlenná rodina, může se stát, že v letadle jsou poslední dvě místa za nižší cenu, a další už jsou dražší. V případě, že byste zadali najednou všechny 4 osoby, automaticky vás to všechny přepne do vyšší cenové kategorie. Zatímco když budete objednávat jednoho po druhém, dva pasažéři můžou stále cestovat za nižší cenu, což může mít výrazný vliv na cenu vaší rodinné dovolené.

rodinný piknik na pláži

Věříme, že pomocí našich tipů se vám podaří sehnat levné letenky do vaší vysněné destinace! Moc rádi vám budeme partnerem na vašich cestách. Výhodou našeho cestovního pojištění je hustá síť smluvních zdravotních zařízení po celém světě, vlastní asistenční služba dostupná 24 hodin denně a český lékař na telefonu.

Pojistit online

 

 

Další články

13+ tipů, kam vyrazit na podzimní výlety i v ošklivém počasí

Místa, kde můžete obdivovat pestré barvy, vyhlídky, vodopády i meandry na řekách. A u toho třeba upíjet horký čaj z termosky. 

vyhlidka-maj

S čím nejezdit na letiště? Pozor, kontrola!

Dnes se dozvíte, jak chytře sbalit, jaké předměty nesmíte nechat v příručním zavazadle, co vám můžou zabavit na letišti a jaký suvenýr byste si neměli brát z dovolené domů. 

kontrola-na-letisti