Datum: | Autor: Pavel Raus, Bluestyle

Co si představíte, když slyšíte slovo Egypt? Odpočinek na lehátku pod slunečníkem v moderním letovisku? Pyramidy a Velkou sfingu? Rušné uličky plné stánků s arabským kořením? Všechny tyto střípky jsou součástí toho podmanivého kouzla, kterým vládne současný Egypt a kterým k sobě láká návštěvníky z celého světa. Ten nejopravdovější a nejlepší cestovatelský zážitek však nastává, když se tyto střípky spojí dohromady v jednu pestrou mozaiku, skrze kterou můžeme obdivovat skutečný Egypt v celé jeho rozmanité kráse.

Zeleň kolem Nilu

Jak toho docílit? Vydejte se s námi na plavbu po Nilu - po řece, která vás vezme stovky kilometrů napříč egyptskou zemí, kde si na výletní lodi užijete komfort pětihvězdičkového hotelu, zažijete autentickou atmosféru současných egyptských měst, a při návštěvě staroegyptských památek se občas budete ptát sami sebe, jestli neplujete i proti proudu samotného času.

Egypt v luxusu a pohodlí

Hotelboat Nil

První tvář Egypta začnete poznávat už během pár vteřin poté, co nastoupíte na palubu lodi, která vám bude po několik dalších dnů domovem. Pokud nemáte zkušenosti s podobným typem ubytování, budete možná překvapeni - tyto plující paláce si nijak nezadají s luxusními hotely stojícími na pevnině. Designem se mohou od sebe jednotlivé lodi i poměrně významně lišit, avšak v každé z nich můžete počítat s pohodlím a službami na pětihvězdičkové úrovni. Na obrázku vidíte loď jménem Chateau La Fayette, ve které se díky její výzdobě, která dává vzpomenout na 20. a 30. léta 20. století, budete cítit jako v příběhu Hercula Poirota. Samozřejmostí je strava formou all inclusive, kdy třikrát denně stoly v místní restauraci doslova praskají pod návalem dobrot, při jejichž přípravě místní kuchaři čerpají inspiraci jak z místní, tak i světové kuchyně. Naberte si, kolik uznáte za vhodné, ale pozor, je třeba se co nejrychleji smířit s tím, že vše zkrátka ochutnat nezvládnete! Po večeři se pak můžete jít podívat do baru, kde probíhá většinou orientální kulturou inspirovaný doprovodný program.

Střešní bazén hotelboat

Egypt chrámů, mýtů a legend

Abu Simbel Egypt

Nalodění probíhá v Luxoru, takže než vyplujete, můžete si být jisti, že nahlédnete i do druhé tváře Egypta - a to prostřednictvím návštěvy některých z jeho nejznámějších starověkých monumentů - Luxorského chrámu a pár kilometrů vzdáleného chrámového komplexu Karnak. Jak bude plavba pokračovat, navštívíte v rámci standardního programu ještě zádušní chrám bohyně Hatšepsut, chrám boha Hora v Edfu, chrámu Kom Ombo a chrám na ostrově Philae, který byl zasvěcen bohyni Isis. V rámci fakultativních výletů pak můžete navštívit Káhiru, osmý div světa v Abu Simbel, núbijskou vesnici nebo zcela změnit perspektivu a proletět balonem nad Luxorem.
Váš česky hovořící průvodce, který je vám k dispozici během celé plavby, vás seznámí nejen s bohatými historickými fakty, ale i s různými zajímavostmi, které byste v učebnicích dějepisu hledali jen marně. Po skončení výkladu máte vždy dostatek času na objevování na vlastní pěst. Dejte si však pozor, čas v Egyptě neplyne tak, jak jsme zvyklí u nás, a ve zdech tisíce let starých staroegyptských chrámů to platí minimálně dvojnásob!

Reliefy a hieroglify

Egypt zvuků, barev a vůní

Jízda drožkou v Egyptě

Je to právě tato třetí tvář Egypta, která je možná tou nejvíce autentickou a nejživější z nich. Je to Egypt mladý, dynamický a hlasitý, útočící na všechny smysly, vyčerpávající. Abyste skutečně zpříma nahlédli do této jeho tváře, musíte mít v sobě trochu dobrodruha, který je smířen s tím, že někdy věci nemá tak úplně pod kontrolou a nevadí mu se nechat strhnout vlnou, která se kolem něj právě žene. Tento pocit zažijete totiž při návštěvě egyptských měst mnohokrát - ať už se vydáte na tradiční arabský trh nebo se jen stanete (pasivním, určitě se nesnažte cokoli řídit!) účastníkem egyptského silničního provozu. Obojí je pro leckoho opravdovým adrenalinovým zážitkem. Do města se můžete vydat buď ve svém volném čase nebo v rámci dalšího z fakultativních výletů - projížďky v kočáře taženém koňmi po městě Luxoru. Pokud se odhodláte, ocitnete se náhle mezi chlapci na oslíkách, motocykly, auty, dalšími koňskými povozy, lidmi proplétajícími se mezi tím vším na kolečkových bruslích... Každý troubí, haleká, chodci přebíhají přes cestu a jen o pár centimetrů se vyhýbají projíždějícím autům, trhovci za zvuků arabské hudby hlasitě propagují své zboží a řidič vašeho kočáru se jen směje vašemu údivu a hrdě poplácává svého věrného koníka se slovy "My Ferrari". Tohle je opravdový Egypt, divoký, chaotický, extrovertní a intenzivní…nezapomenutelný.

Egypt je ke dnešnímu dni označen v souvislosti s COVID-19 jako červená destinace, doporučujeme řádně prostudovat podmínky vstupu. Až se budete chystat na cesty, vyberte si také adekvátní cestovní pojištění. Čím dále jste od domova, tím víc potřebujete kvalitní asistenční služby. 

Další články autora si můžete přečíst na blogu CK Blue Style
 

Další články

6 tipů na víkend ve Francii - Paříž, údolí Loiry, Normandie a 3 vinařské kraje

Podzimní tipy na toulky zemí galského kohouta. Které památky stihnout vidět v Paříži za jeden víkend? A co zámky v údolí řeky Loiry? Podívejte se s námi také do vinařských oblastí Languedoc, Alsasko, či Burgundsko.

Bergamo - renesanční staré město a výlety do okolí

Bergamo je rozkošné italské město v Lombardii, které nemůžete minout, pokud letíte do Milána. Právě v Bergamu se nachází malé, byť mezinárodní letiště.