Datum: | Autor: Tým ERV

egyptske-pamatky

Chystáte se do Egypta a chcete vědět, jaké památky a místa navštívit? Do jakého muzea zajít? A jaké jsou zajímavosti starověkého Egypta? To vše vám v článku odhalíme.

Obsah článku:

 1. Co dělat v Egyptě
 2. Památky

 3. Letoviska:
 4. Hurghada
 5. Marsa Alam
 6. Dahab, Šarm Al Šejch 

 7. Zdravotní péče
 8. Bezpečnost

 9. Aktivity v Egyptě:
 10. Plavba po Nilu
 11. Potápění
 12. Egyptské muzeum v Káhiře
 13. Zajímavosti o starověkém Egyptě
 14. Bohové a náboženství starého Egypta

Co dělat v Egyptě?

Shrňme si na začátek všechny typy aktivit, které můžete v Egyptě podniknout, a které vám vytvoří perfektní dovolenou:

• Odpočinek na lehátku pod slunečníkem v moderním letovisku
• Potápění, nebo výlet ponorkou či lodí s prohlídkou mořského dna a krásných korálových útesů
• Návštěva akvária a muzea mořské biologie v Hurghadě
• Prohlídka památek – Pyramidy, Luxor, velká sfinga a další
• Rušné uličky plné stánků s arabským kořením
• Výlety na Saharu do pouště na velbloudech nebo čtyřkolkách
• Prohlídka Káhiry, nebo taky Alexandrie
• Plavba lodí po Nilu

Zajímavosti a památky - Co navštívit v Egyptě:

 1. Pyramidy v Gíze
 2. Údolí Králů a královen
 3. Luxorský chrám
 4. Velká sfinga v Gíze
 5. Memnonovy kolosy
 6. Údolí mrtvých velryb

 

Sloupy v Karnaku

Památky v Egyptě přehledně

Luxor

K nejvyhledávanějším egyptským památkám patří město Luxor. Stojí na místě starověkého města Théby. Budete si v něm připadat jako v muzeu pod širým nebem. Nejenže v sobě ukrývá chrámový komplex v Karnaku, zlatým hřebem je Luxorský chrám.

Luxorský chrám

Velkorysý komplex, ve kterém se nachází 6 dalších chrámů. S komplexem v Karnaku je spojuje nově otevřená velkolepá alej kamenných sfing, donedávna zakryta pod vrstvami hlíny a domů.
Všechny luxorské chrámy byly zasvěceny 3 thébským bohům Amonovi, Mut a Chonsovi. Chrámový komplex v Luxoru je v noci nasvícen, a pravidelně hostí slavný staroegyptský festival. Velkolepé chrámy z pískovců byly postaveny tak, aby bylo zachováno proudění vzduchu uvnitř komplexu. Prohlídka luxorského a karnackého komplexu vám zabere celý den.

Údolí králů, chrám královny Hatsepšut

Údolí Králů

Úchvatnou podívanou nedaleko Luxoru nabízí Údolí Králů, kde můžete nahlédnout do hrobek velkých faraonů a v Údolí královen do hrobek pro královské nevěsty, prince, princezny a členy královského dvora. Stejně tak vás ohromí pohled na chrám královny Hatšepsut vytesaný do skal.

V tomto údolí byli velcí faraoni starověkého Egypta mumifikováni a pohřbeni v hlubokých hrobkách se svými milovanými mazlíčky a s cennými posvátnými artefakty. Uvidíte více než 64 komnat a hrobek králů, z nichž nejznámější je Tutanchamon

 

Pyramidy v Gíze (distrikt Káhiry)

Pyramidy s Káhirou v dálce

Za téměř povinnou zastávku každého cestovatele Egyptem by měly být považovány pyramidy v Gíze s nejznámější Cheopsovou (Velkou) pyramidou

Velká Chufuova (Cheopsova), Menkaureova a Khafreova pyramida tvoří komplex pyramid v Gíze, který patří mezi 7 divů světa. Každá z těchto pyramid obsahuje hrobku zesnulého faraona se sfingou před ní. Zajímavostí je to, že tyto sfingy byly vytesány z jediného bloku kamene.

 

Velká sfinga v Gíze

Velká Sfinga v Gíze

I největší pyramidu dokáže zastínit ještě něco působivějšího. Tím je největší vytesaná socha z jednoho kusu kamene se lvím tělem a lidskou hlavou – Velká Sfinga. Největší a nejstarší známá monolitní socha na světě se nachází na západním břehu Nilu. Gigantická socha z pískovce znázorňuje mýtické stvoření s hlavou člověka a tělem lva.

Na tváři sfingy je vidět několik poškození, ale stále stojí vzpřímeně se vší slávou a přitahuje návštěvníky z celého světa. Sfinga je bez nosu, který údajne zničily Napoleonova vojska, ale dochované materiály naznačují, že o nos přišla už před vpádem francouzského vojevůdce.

 

Memnonovy kolosy

Jsou zobrazením faraona Amenhotepa III. prostřednictvím 2 obrovských soch o hmotnosti 750 tun. Byly postaveny jako stráže zádušního chrámu. Křemenný pískovec byl složitě vytesán tak, aby tvořil postavu v sedě s oběma rukama faraona na kolenou a pohledem směrem k řece.

Mezi další slavná místa se řadí Chrám Philae, Džoserova pyramida nebo Chrám Kom Ombo.

 

Údolí velryb – hřbitov velkých koster

Údolí velryb

V Údolí velryb Wadi al-Hitan moc živých tvorů nečekejte. Místo v oblasti Fayoum nadchne všechny milovníky tajemných lokalit. Do zkamenělin se tam otiskl příběh, kdy Sahara přestávala být mořem, a uhynulých velryb, jejichž kostry jsou zde poházeny v písku tak, jak původně ulehly na věčnost.

 

Letoviska v Egyptě

Hurghada

Pláž v Hurghadě

Rušné letovisko, nebo spíše asi 70 km dlouhá oblast s celoročním koupáním v moři s mnoha resorty všech cenových kategorií. Je tu převaha písečných pláží, které značí více koupacích aktivit a méně kvalitní potápění. Lze se tu však potápění snadno učit, pokud jste začátečník. V Hurghadě najdete i mnoho typických arabských tržišť.

Výlety a aktivity kolem Hurghady:

 • Památky - Luxor, dvoudenní výlet do Káhiry (vzdálenost cca 460 km),
 • Výlety - písečný ostrov Giftun, korálové útesy Sharm el Naga,
 • Atrakce - Grand Aquarium Hurghada, vodní park Jungle Aquapark, delfinárium

Zvlášť akvárium je obrovské, procházíte v něm mořským tunelem, velkým deštným pralesem, je zde mini-zoo a spousta zajímavostí ze světa přírody.

Marsa Alam

Pláž v Marsa Alam

Oproti Hurghadě je to klidné místo. Jsou tu překrásné korálové útesy a bohatství podmořských živočichů. Pobřežní útesy se táhnou desítky kilometrů. V moři tu žijí velké želvy mořské, které můžete snadno potkat např. u Abu Dabbab. Útes Shaab Sataya je zase útesem delfínů.

Výlety a aktivity kolem Marsa Alam

 • Udělejte si výlet do nejstaršího přístavu v Rudém moři, městečka El Quseir, kterého osídlení se datuje do doby před 5000 lety. Úzké uličky, arabské tržiště a místní památky vás jistě okouzlí.
 • Další výlety které vám nabídnou průvodci – Luxor, výlet k přehradě High Dam, prohlídka chrámu boha Hóra v Edfu, a samozřejmě i šnorchlovací výlety do zajímavých lokalit jako Abu Dabbab,  Port Ghalib.

Šarm al Šejch a Dahab

Dahab

Letovisko Šarm al Šejch na břehu sinajského poloostrova v akkabském zálivu je z bezpečnostních důvodů více hlídané, nedávno dokonce ohrazeno bezpečnostní zdí.

Dahab je známý pro svou uvolněnou atmosféru v jižní části, bývalé rybářské vesnici. Jeho severní část má zase luxusní resorty.

Moře v těchto místech je plné života a křišťálově čisté, vyhledávají ho tedy potápěči.
V blízkosti je národní park Ras Mohammed – suchozemská i podmořská rezervace. Výlet je možno podniknout k úpatí Mojžíšovi hory a navštívit pravoslavný klášter sv. Kateřiny.

Úroveň zdravotní péče a zdravotní rizika v Egyptě

Do země faraónů není pro Čechy očkování povinné. Abyste ale předešli následným zdravotním problémům, můžete se nechat naočkovat na cestovatelské minimum.

Kromě mnoha působivých památek se můžete střetnout i s faraonovou kletbou či pomstou. Zažívacím nepříjemnostem, způsobeným pro nás nezvyklými bakteriemi lze předcházet – očkováním proti choleře nebo užíváním probiotik několik týdnů před dovolenou. Více o faraonově pomstě a místních lécích na nevolnost.

Kvalita zdravotní péče v Egyptě

Jednou z důležitých činností cestovní pojišťovny, jako je ta naše, je osobní prověřování kvality zdravotnických zařízení v nejvytíženějších turistických destinacích.
V Egyptě je stále třetina turistů ošetřena mimo prověřené kliniky. Nebuďte v případě potřeby mezi nimi a v rámci svého cestovního pojištění vždy v nutných případech volejte asistenční službu.

Egypt – bezpečnost

 • Od roku 2016 jsou v Egyptě výrazně materiálně i personálně posíleny bezpečnostní opatření.
 • Rádi byste se ohřáli u břehů Rudého moře, ale nejste si jistí, jestli je návštěva Egypta dobrý nápad? Přinášíme vám aktuální rady pro dovolenou plnou klidu a slunce v této krásné zemi.
 • Obecné rady: neměli byste se zdržovat na veřejně přístupných plážích, a měli byste dbát pokynů delegátů cestovních kanceláří.
 • Pro výlety do pouště nebo za pyramidami využijte raději služeb turistických kanceláři. Výlety na vlastní pěst nepodnikejte.

Co dělat v Egyptě

Plavba po Nilu

Vydejte se s na plavbu po Nilu - po řece, která vás vezme stovky kilometrů napříč egyptskou zemí, kde si na výletní lodi užijete komfort pětihvězdičkového hotelu, zažijete autentickou atmosféru současných egyptských měst, a při návštěvě staroegyptských památek se občas budete ptát sami sebe, jestli neplujete i proti proudu samotného času.

Potápění u Rudého moře

Podpořský život a korálový útes v Egyptě

Rudé moře je jedna z nejoblíbenějších mořských rezervací, která svojí krásou a dostupností překoná i vzdálenější tropické ostrovy. Podmořský život jako z pohádky o pirátech můžete obdivovat již s pouhým šnorchlem. Moře je mělké a uzavřené před studenými proudy, proto se zde daří tolika živočichům. Žijí tu korály, a v nich množství rybek, dále delfíni, žraloci, želvy karety i velké manty.

Kam se jít v Egyptě potápět?

Egyptské muzeum v Káhiře

Egyptské muzeum je nejstarším archeologickým muzeem na Blízkém východě a ukrývá největší sbírku faraonských starožitností na světě. Totiž zdaleka ne všechny předměty jsou k vidění v kamenných komplexech Luxoru či Karnaku, kde byly původně nalezeny. Muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku staroegyptských předmětů od předdynastického období až po řecko-římskou éru. Bylo slavnostně otevřeno v roce 1902, stalo se historickou památkou v centru Káhiry a domovem velkolepých starověkých mistrovských děl.

Mezi poklady muzea patří reliéfy, sarkofágy, papyry, pohřební umění a obsah různých hrobek, šperky, ozdoby všeho druhu a další předměty. Sbírka Tanis – někdy přirovnávána k Tutanchamonově hrobce, i když byla objevena později a je méně známá – se chlubí stříbrnými rakvemi, zlatými maskami, královskými sarkofágy a šperky. Uvidíte tam žulové sochy královny Hatšepsut a také Amenhotepa IV. (Achnatona) z Karnaku. V muzeu se také nachází malá sbírka portrétů z helénistických a římských dob.

Starověký Egypt a zajímavosti

Historických zajímavostí bylo ve starověkém Egyptě celá řada, vybíráme tedy pouze některé z nich:

 • Z Egypta pochází mnoho objevů, jako je papír, klíč nebo zubní pasta. V roce 950 př. n. l. dokázali vyvinout v Egyptě protézu palce u nohy z kůže, dřeva a příze. Starověcí lékaři byli tak daleko v anatomii a dovednostech, že dokázali ošetřovat i zranění lebky.
 • Kdybyste rozmotali jednu z egyptských mumií, délka látky by byla přes 1,5 km.
 • V Egyptě vznikla tradice výměny snubních prstenů během svatebního obřadu.
 • V obrovské úctě měli ve starověkém Egyptě kočky. Vnímali je jako posvátná zvířata. Pokud v domácnosti žila kočka, věřili, že to rodině přináší štěstí. Když zemřela, jako výraz smutku si holili obočí. Pokud by náhodou někdo kočku omylem usmrtil, čekal ho trest smrti.
 • Ženy měly ve starověkém Egyptě široká práva. Mohly vlastnit majetek a prodávat ho, uzavírat smlouvy, rozvádět se a znovu vdát. Samozřejmostí byla předmanželská smlouva, která zaručovala, že ženy sňatkem případně nepřijdou o svůj majetek.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o historii této země, podívejte se na dokumentární filmy o Egyptě.

Bohové Egypta

Náboženství ve starém Egyptě bylo polyteistické. Jednotliví bohové měli svá jména a oblast působnosti (bůh války, bůh rostlin, bohyně nebe,...). Jejich podoba byla lidská, zvířecí nebo kombinace obou. Pro Evropany je asi nejznámější egyptský bůh slunce Ré. Slavná je také bohyně života a plodnosti Isis.

Důležitou součástí tehdejšího egyptského náboženství byl posmrtný život. Základní podmínkou k posmrtnému životu bylo uchování těla zemřelého, proto Egypťané bravurně mumifikovali a zesnulým připravovali hrobku, jídlo a předměty do posmrtného života.

Faraón Achnaton (1365 – 1346 př. n. l.) a jeho manželka Nefertiti přišli s náboženskou reformou. Zavedli kult jediného boha Atona, zavřeli chrámy dřívějších bohů a bohyň a zakázali jejich uctívání. Po Achnatonově smrti se Egypťané vrátili k uctávíní starých božstev až do počátku našeho letopočtu, kdy byl Egypt pod římskou nadvládou, později pod byzantskou.


Do země faraonů a sfing s sebou mějte kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

Cestovní pojištění online


Zdroje: britannica.com, egymonuments.gov.eg, cs.wikipedia.org, iluxus.cz, traveltriangle.com

Další články

Gastro cestování po jižní Evropě – 1. díl

Ochutnáváte na cestách zahraniční speciality? Dovolené už klepou na dveře, a proto jsme pro vás vybrali dobroty v nejoblíbenějších letních destinacích. Statisíce Čechů letos vyrazí na dovolenou po Evropě kvůli...

greek-food-image-328

Eurovíkend v Německu:**Vydejte se za krásami Lužických jezer!

Poznejte oblast Lužických jezer, kde se dříve těžilo hnědé uhlí. Němci si dali vysoký cíl, vytvoření největší oblasti s uměle založenými jezery v Evropě ...

senfenberske-jezero-nahled