Datum: | Autor:

30. 3. 2022

Chystáte se do Egypta a chcete vědět, jaké památky a místa navštívit? Do jakého muzea zajít? A jaké jsou zajímavosti starověkého Egypta? To vše vám v článku odhalíme.

Zajímavosti a památky v Egyptě:

 1. Pyramidy v Gíze
 2. Údolí Králů
 3. Luxorský chrám
 4. Velká sfinga v Gíze
 5. Memnonovy kolosy
 6. Egyptské muzeum v Káhiře
 7. Zajímavosti o starověkém Egyptě
 8. Bohové a náboženství starého Egypta


Chcete vědět více o Egyptě? Přečtěte si na našem blogu další články o této krásné zemi:

5 výjimečných památek

Z mnoha monumentálních staveb uvádíme ty nejznámější.

1. Pyramidy v Gíze

Velká Chufuova, Menkaureova a Khafreova pyramida jsou památky, které tvoří oblíbený komplex – pyramidy v Gíze. Patří mezi 7 divů světa. Každá z těchto pyramid obsahuje hrobku zesnulého faraona se sfingou před ní. Zajímavostí je to, že tyto sfingy byly vytesány z jediného bloku kamene.

2. Údolí Králů

V tomto údolí byli velcí faraoni starověkého Egypta mumifikováni a pohřbeni v hlubokých hrobkách se svými milovanými mazlíčky a s cennými posvátnými artefakty. Uvidíte tam více než 64 komnat a hrobek králů, z nichž nejznámější je Tutanchamon. Velkolepé údolí se nachází na západním břehu Nilu.

3. Luxorský chrám

Je velkorysý komplex, ve kterém se nachází 6 dalších chrámů. Všechny tyto chrámy byly zasvěceny 3 bohům. Chrámový komplex v Luxoru hostí slavný staroegyptský festival. Chrámy z pískovců byly postaveny tak, aby bylo zachováno proudění vzduchu uvnitř komplexu. Památku najdete na východním břehu Nilu.

4. Velká sfinga v Gíze

Je největší a nejstarší známá monolitní socha na světě, která se nachází na západním břehu Nilu. Gigantická socha z pískovce znázorňuje mýtické stvoření s hlavou člověka a tělem lva. Na tváři sfingy je vidět několik poškození, ale stále stojí vzpřímeně se vší slávou a přitahuje návštěvníky z celého světa.

5. Memnonovy kolosy

Jsou zobrazením faraona Amenhotepa III. prostřednictvím 2 obrovských soch o hmotnosti 750 tun. Byly postaveny jako stráže zádušního chrámu. Křemenný pískovec byl složitě vytesán tak, aby tvořil postavu v sedě s oběma rukama faraona na kolenou a pohledem směrem k řece.
 

Mezi další slavná místa se řadí Chrám Philae, Džoserova pyramida, Chrám Hatšepsut nebo Chrám Kom Ombo.

Egyptské muzeum v Káhiře

Egyptské muzeum je nejstarším archeologickým muzeem na Blízkém východě a ukrývá největší sbírku faraonských starožitností na světě. Vystavuje rozsáhlou sbírku od předdynastického období až po řecko-římskou éru. Muzeum bylo slavnostně otevřeno v roce 1902, stalo se historickou památkou v centru Káhiry a domovem velkolepých starověkých mistrovských děl.

Mezi poklady muzea patří reliéfy, sarkofágy, papyry, pohřební umění a obsah různých hrobek, šperky, ozdoby všeho druhu a další předměty. Sbírka Tanis – někdy přirovnávána k Tutanchamonově hrobce, i když byla objevena později a je méně známá – se chlubí stříbrnými rakvemi, zlatými maskami, královskými sarkofágy a šperky. Uvidíte tam žulové sochy královny Hatšepsut a také Amenhotepa IV. (Achnatona) z Karnaku. V muzeu se také nachází malá sbírka portrétů z helénistických a římských dob.

Starověký Egypt a zajímavosti

Historických zajímavostí bylo ve starověkém Egyptě celá řada, vybíráme tedy pouze některé z nich:

 • Z Egypta pochází mnoho objevů, jako je papír, klíč nebo zubní pasta. V roce 950 př. n. l. dokázali vyvinout v Egyptě protézu palce u nohy z kůže, dřeva a příze. Starověcí lékaři byli tak daleko v anatomii a dovednostech, že dokázali ošetřovat i zranění lebky.
 • Kdybyste rozmotali jednu z egyptských mumií, délka látky by byla přes 1,5 km.
 • V Egyptě vznikla tradice výměny snubních prstenů během svatebního obřadu.
 • V obrovské úctě měli ve starověkém Egyptě kočky. Vnímali je jako posvátná zvířata. Pokud v domácnosti žila kočka, věřili, že to rodině přináší štěstí. Když zemřela, jako výraz smutku si holili obočí. Pokud by náhodou někdo kočku omylem usmrtil, čekal ho trest smrti.
 • Ženy měly ve starověkém Egyptě široká práva. Mohly vlastnit majetek a prodávat ho, uzavírat smlouvy, rozvádět se a znovu vdát. Samozřejmostí byla předmanželská smlouva, která zaručovala, že ženy sňatkem případně nepřijdou o svůj majetek.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o historii této země, podívejte se na dokumentární filmy o Egyptě.

Bohové Egypta

Náboženství ve starém Egyptě bylo polyteistické. Jednotliví bohové měli svá jména a oblast působnosti (bůh války, bůh rostlin, bohyně nebe,...). Jejich podoba byla lidská, zvířecí nebo kombinace obou. Pro Evropany je asi nejznámější egyptský bůh slunce Ré. Slavná je také bohyně života a plodnosti Isis.

Důležitou součástí tehdejšího egyptského náboženství byl posmrtný život. Základní podmínkou k posmrtnému životu bylo uchování těla zemřelého, proto Egypťané bravurně mumifikovali a zesnulým připravovali hrobku, jídlo a předměty do posmrtného života.

Faraón Achnaton (1365 – 1346 př. n. l.) a jeho manželka Nefertiti přišli s náboženskou reformou. Zavedli kult jediného boha Atona, zavřeli chrámy dřívějších bohů a bohyň a zakázali jejich uctívání. Po Achnatonově smrti se Egypťané vrátili k uctávíní starých božstev až do počátku našeho letopočtu, kdy byl Egypt pod římskou nadvládou, později pod byzantskou.


Do země faraonů a sfing s sebou mějte kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

Cestovní pojištění online


Zdroje: britannica.com, egymonuments.gov.eg, cs.wikipedia.org, iluxus.cz, traveltriangle.com

Zajímá Vás, co byste měli vědět před cestou do zahraničí? Jaké jsou aktuální podmínky cestování? Nebo kde najít cestovatelský semafor? Právě pro Vás jsme připravili seznam deseti důležitých věcí, kterým byste měli před každou cestou věnovat pozornost.

17. 11. 2021
Covid desatero

V dnešním článku vám přinášíme praktické tipy, jak předejít zranění na lyžích či snowboardu, co dělat po nehodě a jak předejít dalším nepříjemnostem během zimní dovolené. 

2. 2. 2022
Záchranná akce na horách