Datum: | Autor: Tým ERV

Chystáte se do Egypta a chcete vědět, jaké památky a místa navštívit? Do jakého muzea zajít? A jaké jsou zajímavosti starověkého Egypta? To vše vám v článku odhalíme.

Obsah článku:

 1. Co dělat v Egyptě
 2. Památky

 3. Letoviska:
 4. Hurghada
 5. Marsa Alam
 6. Dahab, Šarm Al Šejch 

 7. Zdravotní péče
 8. Bezpečnost
 9. Nebezpečná zvířata

 10. Aktivity v Egyptě:
 11. Plavba po Nilu
 12. Potápění
 13. Egyptské muzeum v Káhiře
 14. Zajímavosti o starověkém Egyptě
 15. Bohové a náboženství starého Egypta

Co dělat v Egyptě?

Shrňme si na začátek všechny typy aktivit, které můžete v Egyptě podniknout, a které vám vytvoří perfektní dovolenou:

• Odpočinek na lehátku pod slunečníkem v moderním letovisku
• Potápění, nebo výlet ponorkou či lodí s prohlídkou mořského dna a krásných korálových útesů
• Návštěva akvária a muzea mořské biologie v Hurghadě
• Prohlídka památek – Pyramidy, Luxor, velká sfinga a další
• Rušné uličky plné stánků s arabským kořením
• Výlety na Saharu do pouště na velbloudech nebo čtyřkolkách
• Prohlídka Káhiry, nebo taky Alexandrie
• Plavba lodí po Nilu

Zajímavosti a památky - Co navštívit v Egyptě:

 1. Pyramidy v Gíze
 2. Údolí Králů a královen
 3. Luxorský chrám
 4. Velká sfinga v Gíze
 5. Memnonovy kolosy
 6. Údolí mrtvých velryb

Sloupy v Karnaku

Památky v Egyptě přehledně

Luxor

K nejvyhledávanějším egyptským památkám patří město Luxor. Stojí na místě starověkého města Théby. Budete si v něm připadat jako v muzeu pod širým nebem. Nejenže v sobě ukrývá chrámový komplex v Karnaku, zlatým hřebem je Luxorský chrám.

Luxorský chrám

Velkorysý komplex, ve kterém se nachází 6 dalších chrámů. S komplexem v Karnaku je spojuje nově otevřená velkolepá alej kamenných sfing, donedávna zakryta pod vrstvami hlíny a domů.

Všechny luxorské chrámy byly zasvěceny 3 thébským bohům Amonovi, Mut a Chonsovi. Chrámový komplex v Luxoru je v noci nasvícen, a pravidelně hostí slavný staroegyptský festival. Velkolepé chrámy z pískovců byly postaveny tak, aby bylo zachováno proudění vzduchu uvnitř komplexu. Prohlídka luxorského a karnackého komplexu vám zabere celý den.

Údolí králů, chrám královny Hatsepšut

Údolí Králů

Úchvatnou podívanou nedaleko Luxoru nabízí Údolí Králů, kde můžete nahlédnout do hrobek velkých faraonů a v Údolí královen do hrobek pro královské nevěsty, prince, princezny a členy královského dvora. Stejně tak vás ohromí pohled na chrám královny Hatšepsut vytesaný do skal.

V tomto údolí byli velcí faraoni starověkého Egypta mumifikováni a pohřbeni v hlubokých hrobkách se svými milovanými mazlíčky a s cennými posvátnými artefakty. Uvidíte více než 64 komnat a hrobek králů, z nichž nejznámější je Tutanchamon

 

Pyramidy v Gíze (distrikt Káhiry)

Pyramidy s Káhirou v dálce

Za téměř povinnou zastávku každého cestovatele Egyptem by měly být považovány pyramidy v Gíze s nejznámější Cheopsovou (Velkou) pyramidou

Velká Chufuova (Cheopsova), Menkaureova a Khafreova pyramida tvoří komplex pyramid v Gíze, který patří mezi 7 divů světa. Každá z těchto pyramid obsahuje hrobku zesnulého faraona se sfingou před ní. Zajímavostí je to, že tyto sfingy byly vytesány z jediného bloku kamene.

Velká sfinga v Gíze

Velká Sfinga v Gíze

I největší pyramidu dokáže zastínit ještě něco působivějšího. Tím je největší vytesaná socha z jednoho kusu kamene se lvím tělem a lidskou hlavou – Velká Sfinga. Největší a nejstarší známá monolitní socha na světě se nachází na západním břehu Nilu. Gigantická socha z pískovce znázorňuje mýtické stvoření s hlavou člověka a tělem lva.

Na tváři sfingy je vidět několik poškození, ale stále stojí vzpřímeně se vší slávou a přitahuje návštěvníky z celého světa. Sfinga je bez nosu, který údajne zničily Napoleonova vojska, ale dochované materiály naznačují, že o nos přišla už před vpádem francouzského vojevůdce.

Memnonovy kolosy

Jsou zobrazením faraona Amenhotepa III. prostřednictvím 2 obrovských soch o hmotnosti 750 tun. Byly postaveny jako stráže zádušního chrámu. Křemenný pískovec byl složitě vytesán tak, aby tvořil postavu v sedě s oběma rukama faraona na kolenou a pohledem směrem k řece.

Mezi další slavná místa se řadí Chrám Philae, Džoserova pyramida nebo Chrám Kom Ombo.

Údolí velryb – hřbitov velkých koster

Údolí velryb

V Údolí velryb Wadi al-Hitan moc živých tvorů nečekejte. Místo v oblasti Fayoum nadchne všechny milovníky tajemných lokalit. Do zkamenělin se tam otiskl příběh, kdy Sahara přestávala být mořem, a uhynulých velryb, jejichž kostry jsou zde poházeny v písku tak, jak původně ulehly na věčnost.

Letoviska v Egyptě

Hurghada

Pláž v Hurghadě

Rušné letovisko, nebo spíše asi 70 km dlouhá oblast s celoročním koupáním v moři s mnoha resorty všech cenových kategorií. Je tu převaha písečných pláží, které značí více koupacích aktivit a méně kvalitní potápění. Lze se tu však potápění snadno učit, pokud jste začátečník. V Hurghadě najdete i mnoho typických arabských tržišť.

Výlety a aktivity kolem Hurghady:

 • Památky - Luxor, dvoudenní výlet do Káhiry (vzdálenost cca 460 km),
 • Výlety - písečný ostrov Giftun, korálové útesy Sharm el Naga,
 • Atrakce - Grand Aquarium Hurghada, vodní park Jungle Aquapark, delfinárium

Zvlášť akvárium je obrovské, procházíte v něm mořským tunelem, velkým deštným pralesem, je zde mini-zoo a spousta zajímavostí ze světa přírody.

Marsa Alam

Pláž v Marsa Alam

Oproti Hurghadě je to klidné místo. Jsou tu překrásné korálové útesy a bohatství podmořských živočichů. Pobřežní útesy se táhnou desítky kilometrů. V moři tu žijí velké želvy mořské, které můžete snadno potkat např. u Abu Dabbab. Útes Shaab Sataya je zase útesem delfínů.

Výlety a aktivity kolem Marsa Alam

 • Udělejte si výlet do nejstaršího přístavu v Rudém moři, městečka El Quseir, kterého osídlení se datuje do doby před 5000 lety. Úzké uličky, arabské tržiště a místní památky vás jistě okouzlí.
 • Další výlety které vám nabídnou průvodci – Luxor, výlet k přehradě High Dam, prohlídka chrámu boha Hóra v Edfu, a samozřejmě i šnorchlovací výlety do zajímavých lokalit jako Abu Dabbab,  Port Ghalib.

Šarm al Šejch a Dahab

Dahab

Letovisko Šarm al Šejch na břehu sinajského poloostrova v akkabském zálivu je z bezpečnostních důvodů více hlídané, nedávno dokonce ohrazeno bezpečnostní zdí.

Dahab je známý pro svou uvolněnou atmosféru v jižní části, bývalé rybářské vesnici. Jeho severní část má zase luxusní resorty.

Moře v těchto místech je plné života a křišťálově čisté, vyhledávají ho tedy potápěči.<br/>V blízkosti je národní park Ras Mohammed – suchozemská i podmořská rezervace. Výlet je možno podniknout k úpatí Mojžíšovi hory a navštívit pravoslavný klášter sv. Kateřiny.

Úroveň zdravotní péče a zdravotní rizika v Egyptě

Do země faraónů není pro Čechy očkování povinné. Abyste ale předešli následným zdravotním problémům, můžete se nechat naočkovat na cestovatelské minimum.

Kromě mnoha působivých památek se můžete střetnout i s faraonovou kletbou či pomstou. Zažívacím nepříjemnostem, způsobeným pro nás nezvyklými bakteriemi lze předcházet – očkováním proti choleře nebo užíváním probiotik několik týdnů před dovolenou. Více o faraonově pomstě a místních lécích na nevolnost.

Kvalita zdravotní péče v Egyptě

Jednou z důležitých činností cestovní pojišťovny, jako je ta naše, je osobní prověřování kvality zdravotnických zařízení v nejvytíženějších turistických destinacích.
V Egyptě je stále třetina turistů ošetřena mimo prověřené kliniky. Nebuďte v případě potřeby mezi nimi a v rámci svého cestovního pojištění vždy v nutných případech volejte asistenční službu.

Egypt – bezpečnost

 • Od roku 2016 jsou v Egyptě výrazně materiálně i personálně posíleny bezpečnostní opatření.
 • Rádi byste se ohřáli u břehů Rudého moře, ale nejste si jistí, jestli je návštěva Egypta dobrý nápad? Přinášíme vám aktuální rady pro dovolenou plnou klidu a slunce v této krásné zemi.
 • Obecné rady: neměli byste se zdržovat na veřejně přístupných plážích, a měli byste dbát pokynů delegátů cestovních kanceláří.
 • Pro výlety do pouště nebo za pyramidami využijte raději služeb turistických kanceláři. Výlety na vlastní pěst nepodnikejte.

Nebezpečná zvířata v Egyptě

I v Egyptě můžete potkat pár nebezpečných zvířat. Některá jsou obrovská, jiná vám mohou přistát na krku, aniž byste je zpozorovali; některá žijí na souši, jiná pod vodou. Pokud jste v Egyptě, mějte se na pozoru před těmito nebezpečnými zvířaty:

 1. Nilský krokodýl

Nilští krokodýli mohou dorůst délky pěti metrů a vážit až 700 kilogramů. Tyto obrovské plazy se vyskytují na jihovýchodě Egypta a jsou zde domácí. Útoky krokodýlů na lidi nejsou časté. Z těch, které se staly jich však 50 procent skončilo smrtelně.

 1. Kobra egyptská

Egyptská kobra může být hnědá, černá nebo hnědo-černě pruhovaná. Ráda se zdržuje ve vlhkých, travnatých polích, a proto se většina kousnutí egyptskou kobrou stává na venkově. Její jed obsahuje cytotoxin i neurotoxin a je vysoce smrtelný, může vést k selhání srdce.

 1. Hroch

Hroši, jedny z nejnebezpečnějších zvířat v Egyptě, jsou vysoce agresivní a často útočí na jiná zvířata nebo dokonce na lidi. Mají sice pověst mírných zvířat, ale tito těžkopádní, vodní sudokopytníci mohou být velmi nebezpeční! Ačkoliv vás nebudou považovat za jídlo, protože jsou býložravci, váží několik tun a snadno mohou člověka rozdrtit. A ano, hroši jsou známí tím, že útočí, když se cítí ohroženi.

 1. Komár

Někdy ty nejnebezpečnější věci přicházejí v malých rozměrech a téměr nespatřené. To je se týká také komára. Tento létající hmyz je považován za jednoho z těch nebezpečnějších, protože přenáší různé infekční nemoci. I když v Egyptě komár nepřenáší malárii, jeho bodnutí může být pěkně nepříjemné, zejména pokud se plavíte po Nilu. 

5. Perutýn (Lionfish)

Perutýni vypadají nesporně jako cool ryby - mají dekorativní hřbetové a prodloužené paprsčité prsní ploutve. Jedná se o silně teritoriální rybu, která brání svoje území, jak před cizími, tak i před jedinci stejného druhu. Případné narušitele zahání svým vzhledem nebo jedem, který je podobný hadímu. Místo toho, aby svou oběť kousli, vstřikují tento jed do těla pomocí bodavých chapadel. Pokud se k ní přiblížíte, útoky nejsou vyloučeny.

Co dělat v Egyptě

Plavba po Nilu

Vydejte se s na plavbu po Nilu - po řece, která vás vezme stovky kilometrů napříč egyptskou zemí, kde si na výletní lodi užijete komfort pětihvězdičkového hotelu, zažijete autentickou atmosféru současných egyptských měst, a při návštěvě staroegyptských památek se občas budete ptát sami sebe, jestli neplujete i proti proudu samotného času.

Potápění u Rudého moře

Podpořský život a korálový útes v Egyptě

Rudé moře je jedna z nejoblíbenějších mořských rezervací, která svojí krásou a dostupností překoná i vzdálenější tropické ostrovy. Podmořský život jako z pohádky o pirátech můžete obdivovat již s pouhým šnorchlem. Moře je mělké a uzavřené před studenými proudy, proto se zde daří tolika živočichům. Žijí tu korály, a v nich množství rybek, dále delfíni, žraloci, želvy karety i velké manty.

Kam se jít v Egyptě potápět?

Egyptské muzeum v Káhiře

Egyptské muzeum je nejstarším archeologickým muzeem na Blízkém východě a ukrývá největší sbírku faraonských starožitností na světě. Totiž zdaleka ne všechny předměty jsou k vidění v kamenných komplexech Luxoru či Karnaku, kde byly původně nalezeny. Muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku staroegyptských předmětů od předdynastického období až po řecko-římskou éru. Bylo slavnostně otevřeno v roce 1902, stalo se historickou památkou v centru Káhiry a domovem velkolepých starověkých mistrovských děl.

Mezi poklady muzea patří reliéfy, sarkofágy, papyry, pohřební umění a obsah různých hrobek, šperky, ozdoby všeho druhu a další předměty. Sbírka Tanis – někdy přirovnávána k Tutanchamonově hrobce, i když byla objevena později a je méně známá – se chlubí stříbrnými rakvemi, zlatými maskami, královskými sarkofágy a šperky. Uvidíte tam žulové sochy královny Hatšepsut a také Amenhotepa IV. (Achnatona) z Karnaku. V muzeu se také nachází malá sbírka portrétů z helénistických a římských dob.

Starověký Egypt a zajímavosti

Historických zajímavostí bylo ve starověkém Egyptě celá řada, vybíráme tedy pouze některé z nich:

 • Z Egypta pochází mnoho objevů, jako je papír, klíč nebo zubní pasta. V roce 950 př. n. l. dokázali vyvinout v Egyptě protézu palce u nohy z kůže, dřeva a příze. Starověcí lékaři byli tak daleko v anatomii a dovednostech, že dokázali ošetřovat i zranění lebky.
 • Kdybyste rozmotali jednu z egyptských mumií, délka látky by byla přes 1,5 km.
 • V Egyptě vznikla tradice výměny snubních prstenů během svatebního obřadu.
 • V obrovské úctě měli ve starověkém Egyptě kočky. Vnímali je jako posvátná zvířata. Pokud v domácnosti žila kočka, věřili, že to rodině přináší štěstí. Když zemřela, jako výraz smutku si holili obočí. Pokud by náhodou někdo kočku omylem usmrtil, čekal ho trest smrti.
 • Ženy měly ve starověkém Egyptě široká práva. Mohly vlastnit majetek a prodávat ho, uzavírat smlouvy, rozvádět se a znovu vdát. Samozřejmostí byla předmanželská smlouva, která zaručovala, že ženy sňatkem případně nepřijdou o svůj majetek.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o historii této země, podívejte se na dokumentární filmy o Egyptě.

Bohové Egypta

Náboženství ve starém Egyptě bylo polyteistické. Jednotliví bohové měli svá jména a oblast působnosti (bůh války, bůh rostlin, bohyně nebe,...). Jejich podoba byla lidská, zvířecí nebo kombinace obou. Pro Evropany je asi nejznámější egyptský bůh slunce Ré. Slavná je také bohyně života a plodnosti Isis.

Důležitou součástí tehdejšího egyptského náboženství byl posmrtný život. Základní podmínkou k posmrtnému životu bylo uchování těla zemřelého, proto Egypťané bravurně mumifikovali a zesnulým připravovali hrobku, jídlo a předměty do posmrtného života.

Faraón Achnaton (1365 – 1346 př. n. l.) a jeho manželka Nefertiti přišli s náboženskou reformou. Zavedli kult jediného boha Atona, zavřeli chrámy dřívějších bohů a bohyň a zakázali jejich uctívání. Po Achnatonově smrti se Egypťané vrátili k uctávíní starých božstev až do počátku našeho letopočtu, kdy byl Egypt pod římskou nadvládou, později pod byzantskou.

<br/>Do země faraonů a sfing s sebou mějte kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

Cestovní pojištění online

<br/>Zdroje: britannica.com, egymonuments.gov.eg, cs.wikipedia.org, iluxus.cz, traveltriangle.com

Další články

Užitečné mobilní aplikace pro cestování v roce 2020

Které mobilní aplikace se hodí mít nainstalované, když cestujete? Přinášíme výběr užitečných aplikací pro cestovatele.  

aplikace-cestovani

Po stopách olympijských měst: Jak vypadají dnes?

Olympijská sportoviště musí být dokonalá. Vybudovat je trvá i několik let, spolknou nepředstavitelné finanční částky, ale i přesto chce každá pořádající země přijít s něčím ještě pompéznějším! Ještě aby ne, když mají hostit největší sportovní událost světa – olympijské hry. Ale co se děje se závodišti, jakmile je dobojováno a nezbývá už ani jedna volná medaile? Podívejte se s námi na to, jak po letech vypadají. 

olympijske-mesta-01