Datum:

diving-caribean

 „Modrozelený nádech podmořského světa tu a tam naruší barevné rybky všech možných velikostí a tvarů. Zpoza hedvábné sasanky vykukuje nervózní Nemo a kousek opodál potkáváme nehybně ležící svítivě modrou hvězdici. Tiše proplouváme dál a pozorujeme zelené odstíny mořského dna. A najednou ji vidíme. Je obrovská. Má nádhernou kresbu krunýře a s podivnou ladností otylé baletky opouští dno, aby se klouzavě vydala k prohřáté hladině.“

Malá ochutnávka toho, jak úchvatné umí být podmořské divadlo, už určitě odvedla svoji práci a vy se možná ptáte, kam tedy vyrazit za podobným zážitkem?

Ačkoliv jsme suchozemským státem a naši zemi neomývají vody moří ani oceánů, kupodivu má potápění u nás vybudovanou významnou tradici. Na rozdíl od pionýrů českého potápění, kteří si museli vystačit s tmavými hlubinami tuzemských zatopených lomů a pískoven, si dnes můžeme vybírat ze stále cenově dostupnějších zájezdů do exotických potápěčských lokalit, které nám ve svých katalozích nabízí nejedna cestovní kancelář.

1. Egyptské šnorchlování

Je stálicí mezi místy, kam se Češi jezdí potápět nejraději. Je to vlastně pro našince ta nejbližší exotika. Oprostíme-li se od bubáka v podobě teroristického útoku, užíváme si za cca 4 hodiny letu klima, ve kterém teplota vody a vzduchu neklesá pod 20 stupňů. Můžeme si přitom vybrat ze stovky různých hotelů a potápěčských základen za dostupné ceny. Na výhodné nabídky pobytu v této zemi se dnes zaměřuje většina tuzemských cestovních kanceláří. Obecně je v Egyptě v moři výborná viditelnost a bohatý podmořský život, který je navíc často viditelný pouhým šnorchlováním. Pozorování místní podmořské fauny a flory občas zpestří pohled na vrak potopené lodi. Velmi oblíbené je zde potápěčské safari. Milovníci potápění jsou ubytováni na lodi, ve které přemisťují na zajímavé lokality, které by pro ně byly při denních výjezdech nedosažitelné. 

2. Indonésie pro zkušené

Lákají vás dosud neobjevené útesy plné života, velkých a pestrých ryb, téměř panenské ostrovy a tajuplné vraky lodí? Pokud patříte mezi zkušenější potápěče, zaleťte si za skvělým podvodním zážitkem do Indonésie. Tohle souostroví je jedním z posledních míst na zemi, kam ještě potápěčský turismus nedorazil ve své masové podobě. A není to jen opěvované Bali, kde již vzniklo i několik českých základem, nenechte si ujít hlavně Komodo, Flores, Sulawesi, Raja Ampat a nespočet dalších menších, ale o to zajímavějších lokalit!

3. Filipíny a pohřebiště válečných lodí

Více než 7 000 ostrovů, příjemné klima, Unescem chráněný unikátní korálový útes Tubbataha, pohřebiště japonských válečných lodí v Coron Bay, velrybí žraloci v zátoce Donsol nebo ostrov Panglao. Vítejte na Filipínách! Mimochodem, úvodní ochutnávka tohoto článku popisuje právě podmořský život na ostrůvku Balicasag ležícím jen pár kilometrů jihozápadně od ostrova Panglao.

4. Mexické cenoty

Mexiko je destinací, která nabízí unikátní systém sladkovodních jeskyní nazývaných „cenoty“. Ty jsou pro svou krápníkovou výzdobu a téměř nekonečnou viditelnost hlavním cílem potápěčů, kteří sem zavítají. Zkušený jeskyňář si zde přijde na své, stejně jako rekreační potápěč. Málokdo ví, že zde naši potápěči zanechali nesmazatelnou stopu. Český speleopotápěčský tým zde propojil nejdelší zpamovaný zatopený jeskynní systém na světě dlouhý 62 km! Nesmíme ale zapomenout ani na slané vody Mexika. Korálový útes podél pobřeží Yuakatánského poloostrova je druhým nejdelším bariérovým útesem na světě! Jedinou kaňkou na zážitku mohou být mírně poničená místa tam, kde úřadují v této lokalitě četné hurikány.

5. Thajsko a Andamanské moře

Thajsko turisté milují z různých důvodů a není jich málo. Bohatá budhistická tradice, přívětiví obyvatelé, vynikající kuchyně, nádherná příroda. A co teprve thajský podmořský svět! Nejdostupnější potápění se odehrává na malém ostrůvku thajského zálivu zvaném Ko Tao. Je až neuvěřitelné, že se na takto malém kousku země certifikuje více potápěčů než na celém Velkém bariérovém útesu!
Za nejkrásnějším potápěním ale potápěči míří do Andamanského moře na Similanské ostrovy a lokality kolem ostrůvků Phi Phi a Ko Lanty, které jsou považovány za to opravdu nejlepší, co Thajsko potápěči nabízí. Vyrazit sem můžete jak na jednodenní výjezd, tak v rámci vícedenního potápěčského safari.

6. Austrálie a Velký bariérový útes

Velký bariérový útes leží v těsné blízkosti severovýchodního pobřeží australského státu Queensland. Jedná se o největší potápěčský park na světě, který patří do TOP 10 potápěčských lokalit světa. Rozloha Velkého bariérového útesu je skutečně impozantní! Nikdo si není jistý tím, jak velký je doopravdy. Je složen z více než 2 000 menších útesů a 1 500 malých ostrovů, které se táhnou v délce více než 2 253 km a rozkládají se na ploše větší než 343 000 km2. Jako jeden z mála přírodních úkazů je útes viditelný z vesmíru. Obzvlášť zajímavé, co do rozmanitosti podmořské fauny a flory, jsou oblasti jako Ribbon Reefs, Norman Reef, Twin Peaks nebo Shark’s Gulf (Žraločí zátoka), které najdete východně od Cairns a ve střední části bariérového útesu. Pod mořskou hladinou zde má svůj domov např. Kareta australská nebo Anemon fisch známá jako Nemo.

7. Kubánská Maria la Gorda

Malý potápěčský resort Maria la Gorda sice nepatří k okázalým luxusním turistickým centrům, ale přesto, nebo spíše právě proto, je oblíbenou oázou klidu a hlavně legendární potápěčskou lokalitou uprostřed neobydlené a nedotčené přírody. Nachází se  západně od Havany v zátoce Bahía de Corrientes. Je zde stanoven limit, který omezuje počet turistů potápěčů na pouhých 350 ročně. Najdete tu nádherný a magický svět korálů, velkých hub, rejnoků a barakud. Šťastlivci spatří i žraloka obrovského.

8. Houbaření na Belize

Belize se může pochlubit pobřežím s nejdelším bariérovým útesem na severní polokouli. Začíná u mayské riviéry a táhne se až k pobřeží Hondurasu. Ať už zvolíte potápění v menších zátokách nebo podniknete náročnější oceánský ponor, bude to pro vás opravdu nevšední zážitek.  Belize nabízí neuvěřitelnou směs skalních útesů, menších ostrůvku i jeskyní. Největším lákadlem je však věhlasný krasový závrt Blue Hole. Zde najdete ty nejmonumentálnější podmořské houby světa. Některé houby sudovité jsou staré více než 100 let a dosahují průměru  kolem dvou metrů.  Můžete se zde také potkat i větší živočichy jako jsou třeba „mořské krávy“ neboli kapustňáci.

9. Jižní Afrika a adrenalin v Durbanu

Světovou potápěčskou raritou je pozorování žraloka bílého nebo žraloka tygřího u břehů jihoafrického Durbanu. Máte-li dost kuráže, můžete se zde nechat spustit pod hladinu v kovové kleci. Do moře je pak naházeno syrové maso s krví, která spolehlivě přiláká a rozdivočí tyto majestátné vládce mořských hlubin. Ti pak zahájí svůj frontální útok na vaši klec, což vám poskytne vskutku neopakovatelný zážitek.  Proti gustu žádný dišputát!

10.  Ostrov Sipadan a mořské želvy

Tento 14ti hektarový ostrov na mapě najdete asi 35 km na východ od pobřeží malajského státu Sabah v severovýchodní části Bornea. Ostrov je vrcholkem pradávné sopky sedícím na útesu kosodélníkového tvaru ve velmi hlubokém Celebeském moři, kde největší naměřená hloubka přesahuje 6 km. Ostrov proslavil známý francouzský oceánograf a ochránce přírody Jacques Cousteau a od té doby se stal Sipadan mezi potápěči legendou pro neuvěřitelně velký výskyt mořských želv. A nejen kvůli karetám obrovským se sem sjíždějí potápěči celého světa. Sipadan, kde se vyskytuje více než 3 000 různých druhů ryb a korálů, je jedním z nejpestřejších mořských ekosystémů na světě.

Pokud se rozhodnete k výpravě do magického světa mořských mělčin i hlubin, nezapomeňte si kromě toho správného potápěčského vybavení přibalit i kvalitní cestovní pojištění. Nemusí vás zrovna kousnout žralok, aby vám vznikla zbytečná finanční škoda.
I šlápnutí na mořského ježka či hvězdici nebo třeba kufr ztracený při přepravě umí pořádně znepříjemnit a hlavně prodražit vaši dovolenou!

Autor:   LFI/ERV

Zdroj:   cestovani.idnes.cz, novinky.cz, octopusdivers.cz, scubatour.cz, topdive.cz, hedvabnastezka.cz

Další články

Gastro výlet po severní Evropě Kam vyrazit za nejlahodnějším jídlem? – 1. díl

Celou skandinávskou kuchyni spojuje to, že je vydatná, aby pořádně zasytila. A v dnešním článku vám přinášíme konkrétní tipy, co dobrého můžete ochutnat ve Švédsku, Finsku, Norsku a na Islandu.

gastro-severni-evropa

Jak se slaví Halloween ve světě?

Halloween je svátek, který rozděluje společnost. Kde se vůbec vzal a co původně znamenal a jaká je jeho současná podoba? Pojďte se dozvědět něco o jeho původu a zároveň nahlédnout pod pokličku ...

Halloween_uvod_328x166