Datum:

Prodloužený víkend v Berlíně 01
30. 10. 2017

Pár hodin autem, vlakem nebo hodinku letadlem a jste tam. V hlavním městě Německa, jednom z největších měst Evropy a v místě plném protikladů. Kam se jít podívat, kde se najíst a jak po městě cestovat?

Za historií i současností

Berlín byl na konci 2. světové války téměř úplně vybombardován. Později ho několik desetiletí rozdělovala Berlínská zeď. Díky pohnutému osudu města tam najdete historické domy i moderní budovy, největší obchodní centrum s luxusní módou i bleší trhy, západ i východ. Symbolem města je Braniborská brána z roku 1734, kterou se dříve vstupovalo a vybíralo se u ní mýtné. Na vrcholu brány vás uvítá sousoší s bohyní. Právě u této brány měl v roce 1963 americký prezident J. F. Kennedy svůj slavný projev s názvem „I am a Berliner.“ Moderní architekturu uvidíte na náměstí Potsdamerplatz, které muselo být postaveno po svém zničení úplně nově. Nebo v mrakodrapu Sony Center s mnoha obchody a kiny pod obrovskou skleněnou střechou. Kdybyste si chtěli připomenout smutné události, jděte se podívat do Památníku holocaustu z roku 2005. Rozprostírá na ploše 13 100 m² a připomíná bludiště. Pod 2 711 sloupy leží informační centrum odhalující osudy židovských rodin. Studenou válku připomíná slavný hraniční přechod Checkpoint Charlie, který odděloval Východní a Západní Berlín. Ten nejkrásnější výhled na celé město budete mít z kupole Říšského sněmu (Reichstag). Výhled si zarezervujte na určitou hodinu tady. U vchodu ukážete potvrzení, které vám přijde na e-mail.

Prodloužený víkend v Berlíně 02

Umění, umění a umění

Berlín byl a stále je městem kreativců. Streetart, galerie, kluby, koncerty, to je jen malá ukázka toho, co vše nabízí tamní umělecká scéna. Tu založili experimentální, avantgardní a alternativní umělci, kteří se do města stěhovali pro jeho otevřenost a liberálnost. Pokud rádi posloucháte současnou elektronickou hudbu, tak je pro vás Berlín to správné místo na výlet. Určitě se zajděte podívat do jednoho z nejlepších světových klubů s názvem Klub Berghain. Na East Side Gallery můžete obdivovat umění jednoho sta streetartových výtvarníků, kteří na kilometr dlouhé zdi ztvárnili politické události z let 1989 a 1990. Podobná díla najdete také v Kreuzbergu. Tradiční umělecké sbírky jsou k vidění na Muzejním ostrově. Tam sídlí hned pět muzeí vystavujících díla z antiky, starověkého Egypta, Babylonské říše a ze středověku. Netradiční výstavu nabízí Currywurst muzeum, kde uslyšíte vše o historii této neobvyklé pochoutky. Kdysi jedna hospodyňka směnila láhev pálenky za koření curry a začala prodávat svůj nový recept lidem na ulici. Během prohlídky se dozvíte, kde se prodávají ty nejlepší currywursty a jaká je jejich spotřeba na jednoho Němce. Na prodloužený víkend se vám bude hodit Museumpass Berlin, který umožňuje vstup do několika desítek muzeí tři dny po sobě.

Prodloužený víkend v Berlíně 03

Jděte Ježíškovi naproti

Vánoce se blíží a je lepší se na ně připravit v předstihu, než se stresovat a lámat si hlavu na poslední chvíli. A v Berlíně seženete opravdu všechno. Hledáte luxusní oblečení, šperky, doplňky do bytu? Pak vás jistě potěší výběr v největším nákupním centru v Evropě KaDeWe. Návštěvníky vítá už od roku 1907 a má sedm pater. Jsou vám bližší tradice a originální ručně dělané výrobky? V tom případě se vydejte v neděli ráno na bleší trh (Flohmarkt) do severovýchodní části Berlína. Trh slouží pro turisty i tamní obyvatele a je vždycky nabitý zajímavými věcmi. Pokud plánujete vyrábět některé dárky sami, tak si z trhu můžete odnést spoustu inspirace i materiálu pro vlastní tvoření. Regionální produkty a dobroty najdete v Markthalle č. 9., oblíbeném místě pro nákupy a pozdní snídaně. V neděli odpoledne si můžete odpočinout v jezerních částech města Zehlendorf nebo Köpenick. Na závěr dne ochutnejte v pivních zahradách, jestli vám chutná více české nebo německé pivo.

Prodloužený víkend v Berlíně 04

Jestli vám bude během vaší návštěvy přát počasí, pak můžete poznat město protikladů ze sedla kola. V Berlíně funguje příjemný a jednoduchý systém městských kol. Půjčit si je můžete na stanovištích. Na kole, ve slunečném počasí a s větrem ve vlasech bude podzim hned o něco příjemnější! Sjednejte si kvalitní cestovní pojištění a můžete vyrazit.

Zdroje: berlin-pruvodce.cz/pamatky, lonelyplanet.cz

Chcete se ohřát u protinožců? Projít si velkoměsta, pláže a hory, surfovat i jít za kulturou? To vše můžete na tomto kontinentě zažít po celý rok.  

9. 3. 2022
Austrálie

Na půli cesty mezi Jaderským mořem a Julskými Alpami leží 3 vinařské oblasti slovinského regionu Přímoří (Primorska). A protože ve Slovinsku asi není možné ochutnat víno, které by nebylo dobré – bez ohledu na jeho cenu, vydejme se sem na výlet za poznáváním vín. 

8. 9. 2021
Cesta mezi vinicemi ve tvaru srdce, Slovinsko