Prodloužený víkend v Berlíně 01
30. 10. 2017

Pár hodin autem, vlakem nebo hodinku letadlem a jste tam. V hlavním městě Německa, jednom z největších měst Evropy a v místě plném protikladů. Kam se jít podívat, kde se najíst a jak po městě cestovat?

Za historií i současností

Berlín byl na konci 2. světové války téměř úplně vybombardován. Později ho několik desetiletí rozdělovala Berlínská zeď. Díky pohnutému osudu města tam najdete historické domy i moderní budovy, největší obchodní centrum s luxusní módou i bleší trhy, západ i východ. Symbolem města je Braniborská brána z roku 1734, kterou se dříve vstupovalo a vybíralo se u ní mýtné. Na vrcholu brány vás uvítá sousoší s bohyní. Právě u této brány měl v roce 1963 americký prezident J. F. Kennedy svůj slavný projev s názvem „I am a Berliner.“ Moderní architekturu uvidíte na náměstí Potsdamerplatz, které muselo být postaveno po svém zničení úplně nově. Nebo v mrakodrapu Sony Center s mnoha obchody a kiny pod obrovskou skleněnou střechou. Kdybyste si chtěli připomenout smutné události, jděte se podívat do Památníku holocaustu z roku 2005. Rozprostírá na ploše 13 100 m² a připomíná bludiště. Pod 2 711 sloupy leží informační centrum odhalující osudy židovských rodin. Studenou válku připomíná slavný hraniční přechod Checkpoint Charlie, který odděloval Východní a Západní Berlín. Ten nejkrásnější výhled na celé město budete mít z kupole Říšského sněmu (Reichstag). Výhled si zarezervujte na určitou hodinu tady. U vchodu ukážete potvrzení, které vám přijde na e-mail.

Prodloužený víkend v Berlíně 02

Umění, umění a umění

Berlín byl a stále je městem kreativců. Streetart, galerie, kluby, koncerty, to je jen malá ukázka toho, co vše nabízí tamní umělecká scéna. Tu založili experimentální, avantgardní a alternativní umělci, kteří se do města stěhovali pro jeho otevřenost a liberálnost. Pokud rádi posloucháte současnou elektronickou hudbu, tak je pro vás Berlín to správné místo na výlet. Určitě se zajděte podívat do jednoho z nejlepších světových klubů s názvem Klub Berghain. Na East Side Gallery můžete obdivovat umění jednoho sta streetartových výtvarníků, kteří na kilometr dlouhé zdi ztvárnili politické události z let 1989 a 1990. Podobná díla najdete také v Kreuzbergu. Tradiční umělecké sbírky jsou k vidění na Muzejním ostrově. Tam sídlí hned pět muzeí vystavujících díla z antiky, starověkého Egypta, Babylonské říše a ze středověku. Netradiční výstavu nabízí Currywurst muzeum, kde uslyšíte vše o historii této neobvyklé pochoutky. Kdysi jedna hospodyňka směnila láhev pálenky za koření curry a začala prodávat svůj nový recept lidem na ulici. Během prohlídky se dozvíte, kde se prodávají ty nejlepší currywursty a jaká je jejich spotřeba na jednoho Němce. Na prodloužený víkend se vám bude hodit Museumpass Berlin, který umožňuje vstup do několika desítek muzeí tři dny po sobě.

Prodloužený víkend v Berlíně 03

Jděte Ježíškovi naproti

Vánoce se blíží a je lepší se na ně připravit v předstihu, než se stresovat a lámat si hlavu na poslední chvíli. A v Berlíně seženete opravdu všechno. Hledáte luxusní oblečení, šperky, doplňky do bytu? Pak vás jistě potěší výběr v největším nákupním centru v Evropě KaDeWe. Návštěvníky vítá už od roku 1907 a má sedm pater. Jsou vám bližší tradice a originální ručně dělané výrobky? V tom případě se vydejte v neděli ráno na bleší trh (Flohmarkt) do severovýchodní části Berlína. Trh slouží pro turisty i tamní obyvatele a je vždycky nabitý zajímavými věcmi. Pokud plánujete vyrábět některé dárky sami, tak si z trhu můžete odnést spoustu inspirace i materiálu pro vlastní tvoření. Regionální produkty a dobroty najdete v Markthalle č. 9., oblíbeném místě pro nákupy a pozdní snídaně. V neděli odpoledne si můžete odpočinout v jezerních částech města Zehlendorf nebo Köpenick. Na závěr dne ochutnejte v pivních zahradách, jestli vám chutná více české nebo německé pivo.

Prodloužený víkend v Berlíně 04

Jestli vám bude během vaší návštěvy přát počasí, pak můžete poznat město protikladů ze sedla kola. V Berlíně funguje příjemný a jednoduchý systém městských kol. Půjčit si je můžete na stanovištích. Na kole, ve slunečném počasí a s větrem ve vlasech bude podzim hned o něco příjemnější! Sjednejte si kvalitní cestovní pojištění a můžete vyrazit.

Zdroje: berlin-pruvodce.cz/pamatky, lonelyplanet.cz

Už jste někdy zažili to orosené čelo a počínající záchvat paniky, když stojíte poslední u pásu výdeje zavazadel a váš kufr nikde? Chce se vám brečet, nebo křičet na letištního zřízence...

2. 8. 2017
Kde reklamovat kufr

Bílé písečné pláže, slunce, přírodní parky, moderní města, klokani, pohoda a hlavně žádné starosti. Tak by se dalo shrnout Australské společenství do jedné věty. Do jedné věty ale nejde napsat, jaká místa tam navštívit. Vybrali jsme pro vás pět lokalit, které stihnete vidět během dvoutýdenní dovolené bez ztráty australské pohody.

24. 09. 2017
5 nejlepších míst v Austrálii 01b