Datum: | Autor: Tým ERV

vyhled-berlin

Učaroval vám seriál Babylon Berlin, nebo byste chtěli poznat pohnutou historii rozděleného města a vidět berlínskou zeď? Památníky temné historie se tu střídají s pouličním graffiti, umění street-artu a nezávislá kultura mluví o svobodě a kreativitě, zatím co vznosná architektura a sbírky v muzeích staví na ideálech krásy a trvácnosti – zatím co kolem dokola jezdí podél periferií vlaková linka S-bahn.

Dvě tváře Berlína

Berlín byl na konci 2. světové války téměř úplně vybombardován. Později ho několik desetiletí rozdělovala Berlínská zeď. Díky pohnutému osudu města zde najdete historické i moderní budovy, největší obchodní centrum s luxusní módou i malé bleší trhy, všude je vidět střídání západu a východu. 

Branderburger Tor – Braniborská brána

Braniborská brána Berlín

Symbolem města je Braniborská brána z roku 1734, která jako jediná z městských bran unikla bombardování a později byla symbolem vstupu do východního sektoru města. Na vrcholu impozantní brány je sousoší se čtyřmi koňmi a vznešenou bohyní.

Právě u této brány měl v roce 1963 americký prezident J. F. Kennedy svůj slavný projev s názvem „Ich bin ein Berliner“, ve kterém pozval celý svět do Berlína podívat se na rozdíl mezi svobodným a komunistickým světem.

  • Od Braniborské brány se dostanete na Alexanderplatz s televizní věží a po cestě minete muzejní ostrov Museuminsel

Výhled na Tiergarten Zoo v Berlíně 

  • Začíná zde i park Tiergarten (Zoologická zahrada), v dálce uvidíte Vítězný sloup s okřídlenou sochou. Na tomto dlouhém bulváru se často konají veselé průvody, nebo protestní happeningy.

Reichstag – Říšský sněm

Kupole říšského sněmu v Berllíně

Ten nejkrásnější výhled na celé město budete mít z kupole Říšského sněmu (Reichstag). Vstup si zarezervujte na určitou hodinu minimálně tři dny předem na stránce visite.bundestag.de

Tato novobarokní budova z roku 1984, v níž sídlí německý Spolkový sněm, přežila války, vládu nacistů, požáry, bombardování i rozdělení země, aby se vrátila jako symbol nové éry německé politiky. Výstup do skleněné kupole, která symbolizuje transparentní politiku, je dílem britského hvězdného architekta Normana Fostera, a chce otevřít prostor pro dialog mezi starým a novým.

Postdamer platz

Moderní architekturu uvidíte na náměstí Potsdamerplatz, které muselo být po svém zničení postaveno úplně znovu. V okolí se nacházejí galerie a obchody se značkovým zbožím a impozantní Sony Center.

V tomto místě se každoročně v únoru koná filmový festival Berlinale, který náměstí promění v nablýskané jeviště filmových hvězd.

Přehlídky filmů se také odehrávají v jiných částech města – na Alexaderplatz, historickém kině Zoo Palast anebo ve zrušeném krematoriu ve čtvrti Wedding.

Památník obětí holokaustu

Panátník Holokaustu v Berlíně

Tragické období dějin připomíná Památník holocaustu, který je tvořen bludištěm kvádrů na zvlněné zemi. Imerzivní monument z roku 2005 se rozprostírá na ploše 13 100 m² a pod jeho 2 711 sloupy leží informační centrum odhalující osudy židovských rodin. <br/>Nachází se u Braniborské brány na adrese Cora-Berliner-Straße 1.

Checkpoint Charlie, Berlínská zeď

Studenou válku připomíná hraniční přechod Checkpoint Charlie na Friedrichstrasse, který odděloval Východní a Západní Berlín. <br/>V oblasti berlínské zdi se nachází mnoho památníků a muzeí - například Topography of terror na místě bývalého ústředí gestapa dokumentuje hrůzy nacismu.

Na East Side Gallery ve Friedrichshainu můžete obdivovat umění více než stovky streetartových výtvarníků, kteří na kilometr dlouhé zdi ztvárnili politické události z let 1989 a 1990.

Muzejní ostrov - Museuminsel

Muzejní ostrov v Berlíně

Tradiční umělecké sbírky jsou k vidění na Muzejním ostrově. Tam sídlí hned pět muzeí vystavujících díla z antiky, starověkého Egypta, Babylonské říše a ze středověku.

Na prodloužený víkend se vám bude hodit Museumpass Berlin, který umožňuje vstup do několika desítek muzeí tři dny po sobě.

Alternativní a nezávislé umění v Berlíně

Berlín byl a stále je městem kreativců. Streetart, galerie, kluby, koncerty - to co zde potkáte je velmi progresivní a inspirativní. Do Berlína se vždy stěhovali experimentální, avantgardní a alternativní umělci pro otevřenost a liberálnost, která ve městě panuje. <br/> <br/>Berlínský Kunsthaus Tacheles

Pokud rádi posloucháte současnou elektronickou hudbu, tak je pro vás Berlín to správné místo na výlet. Určitě se zajděte podívat do jednoho klubů – každý víkend jsou desítky možností. Jejich přehled poskytne Resident Advisor.

Kreutzberg, Friedrichshain, Prenzlauer berg

Čtvrtě, patřící kdysi do východního Berlína dnes žijí nezávislým uměním, trendy bary a restauracemi všech koutů světa. Jsou to místa, kde kvete kultura, happeningy a časté večírky.<br/> <br/>Grafiti na berlínské zdi, East side galerie

Prozkoumejte Prenzlauer Berg, projeďte se po bulváru DDR (architektura na Frankfurter Alee ve Friedrichshainu), objevte oddychové lokality u kanálu Spree a alternativní kulturu v Kreuzbergu.

Mnoho těchto míst můžete objet na kole s místními průvodci.

Neuköln je k nim přilehlá čtvrť, známá jako malý Istanbul, a to díky početné komunitě Turků, která zde žije a podniká. Poznáte to na obchodech s princeznovskými svatebními šaty a na shisha barech, kde místní muži a boys posedávají u voňavého kouře z vodních dýmek a pozorují, případně i komentují své okolí. I tady však najdete cool atmosféru a zajímavé kluby a bary.

Nakupování v Berlíně

V Berlíně seženete opravdu všechno. Hledáte luxusní oblečení, šperky, doplňky do bytu? Pak vás jistě potěší výběr v největším nákupním centru v Evropě KaDeWe. Návštěvníky vítá už od roku 1907 a má sedm pater. <br/> <br/>Berlín - Markthalle

Jsou vám bližší vintage a originální výrobky? V tom případě se vydejte v neděli ráno na bleší trh (flohmarkt) do Mauerparku v severovýchodní části Berlína. Trh slouží pro turisty i tamní obyvatele a je vždycky nabitý zajímavými věcmi. Pokud plánujete vyrábět některé dárky sami, tak si z trhu můžete odnést spoustu inspirace i materiálu pro vlastní tvorbu.

Regionální produkty a jiné delikatesy najdete v tržnici Markthalle IX., oblíbeném místě pro trendy nákupy a pozdní snídaně.

Parky v Berlíně - volný čas: „freiheit“

V neděli odpoledne si můžete odpočinout v jezerních částech města Zehlendorf nebo Köpenick.

Projít se můžete po Treptower parku, procházka v něm může zabrat i pár hodin, pokud projdete kolem monumentálního památníku Rudé armádě až do zadních částí k řece Spree, kde se nachází ruiny bývalého lunaparku a lodní marína.

Oblíbeným místem Berlíňanů je Tempelhofer feld, bývalé letiště zrušené v roce 2008.

Jeho bohatá historie zahrnuje nacismus i studenou válku. Nyní se můžete projít po ranvejích, odkud za druhé světové války startovaly střemhlavé bombardéry Stuka a kam západní mocnosti v roce 1948 vysadily humanitární pomoc pro 2,5 milionu obyvatel Západního Berlína - tento letecký most během sovětské blokády města je jednou z největších leteckých operací v historii.

Dnes se na 368 hektarech volného prostranství s přistávacími drahami a travnatými plochami procházejí obyvatelé města, cyklisté, běžci, bruslaři i kitesurfeři. Jsou zde vyhrazené úseky pro volné pobíhání psů, basketbalová hřiště, baseballové hřiště, pivní zahrádky, a dokonce i malé pozemky, kde si Berlíňané pěstují vlastní zeleninu.

Pravidla pohybu po Berlíně

Most Oberbaum v Berlíně, Sbahn

Je opravdu výhodné přivézt si, nebo půjčit v Berlíně kolo. Město je rozlehlé, ale má skvělou síť cyklostezek se světelnými přechody a leží na rovině. Funguje zde jednoduchý systém městských kol.

Na posilnění během pěší procházky si můžete v četných večerkách „späti“ vybrat z lednice vychlazené lokální pivo. Je zvykem lahve, které jsou zde všechny zálohované, nechat stát na chodníku, odkud je sbírají chudí obyvatelé ulic. Poměrně početné městské toalety za 50 centů jsou rozmístěny na různých místech, takže nemusíte umírat žízní z obav o důsledky.

Jízda metrem anebo okružní drahou S-bahn vám umožní pohybovat se volně po celém městě. Lístek si můžete koupit už od 2 eur – ceny lístků na metro a dopravu v Berlíně najdete zde.

<br/>Než se vypravíte do Berlína, sjednejte si pro jistotu na svůj víkend zábavy i kvalitní cestovní pojištění – ochrání vás i vaše zavazadla.

Zařídí vám prémiovou lékařskou péči, proplacení léků z lékárny, pojištění odpovědnosti za škodu a další komfortní služby.<br/>Vy cestujete. My se staráme.<br/>

Zdroje: berlin-pruvodce.cz/pamatky, lonelyplanet.cz, timeout.com/

Další články

Sluneční alergie na dovolené - jak jí předejít a co dělat, když se vyskytne?

Alergie na slunce se aspoň jednou za život vyskytne u jednoho člověka z deseti. Nenechte, aby vám sluneční alergie na dovolené zničila váš vysněný pobyt!

Kulturní rozdíly na cestách – Japonsko

Japonsko má jedinečnou kulturu založenou na tradicích, které jsou pro západního člověka často zdrojem úžasu. Japonci ve všem spatřují význam, ať už daný historií, etiketou nebo i způsobem psaní některých slov. Vydejme se na krátkou exkurzi do japonských zvyklostí.