Ráj na zemi: Maledivy 01
22. 12. 2017

Představte si, že se probudíte na ostrově, kde pláž patří jenom vám. Po ránu sledujete místo zpráv na telefonu prosklenou podlahou vilky postavené nad vodou exotické rybky. A snídáte na terase s nohama ponořenýma do vyhřátého Indického oceánu. Na Maledivách se tato představa stává skutečností.

Zážitek na celý život

Luxus, dech beroucí pláže s dokonale bílým pískem a ohromný podmořský svět. Klid, pohoda a absolutně jiné plynutí času. Taková by mohla být vaše příští dovolená na ostrůvcích vzdálených necelé dvě hodiny letadlem od Srí Lanky. Na autobusy a taxíky zapomeňte. V zemi s více než tisíci ostrovy se vašimi hlavními dopravními prostředky stanou lodě, letadla a hydroplány. Přistaňte v ráji!

Ráj na zemi: Maledivy 02

Ostrovy s několika nej

Nazývají se různě – věnec ostrovů, kruh ostrovů nebo náhrdelník z ostrovů. Mezi cestovateli a mořeplavci jsou Maledivy nejznámější jako „země tisíce ostrovů“. Celkem jich leží rozeseto po oceánu 1196, ale obydlených je pouze 200 z nich. Průměrná nadmořská výška dosahuje jen 1,5 m. Proto je stát považován za nejníže položenou zemi světa a je zapsaný na seznamu nejohroženějších míst, která by mohla táním ledovců zmizet pod hladinou už v příštím století. Maledivy jsou nejmenší asijský stát i nejmenší muslimská země na světě.

Co resort, to vlastní ostrov

Přejete si mít na dovolené soukromí a úplný klid? Každý přepychový resort se nachází na vlastním ostrově. Ubytovat se můžete ve vilách na pláži nebo přímo nad vodou. V roce 2004 tu řádila ničivá vlna tsunami, ale jedinou připomínkou této tragické události je pomník Tsunami Monument v hlavním městě Malé. Na hotelových komplexech už to nepoznáte. Užívat si můžete restaurace, bary i sportovní aktivity. Veškeré aktivity jsou spojené s oceánem a jeho pestrým podmořským životem. Vyzkoušejte paddleboarding nebo si v některém ze surfařských míst objednejte lekci surfingu. Při ranní józe na pláži pozdravíte vycházející slunce, během dne prozkoumáte podmořský svět nebo se svezete na vlnách a večer uvolníte svaly v luxusních lázních.

Ráj na zemi: Maledivy 03

Odhalujte se jen někde

Dávejte si pozor, jestli se nacházíte na pláži, kde můžete být v bikinách. Na plážích pro místní obyvatele totiž platí přísnější pravidla a neměli byste se na nich odhalovat. Opalujte se na „bikini beach“ určených pro turisty. Na nich můžete být klidně v sexy plavkách. V hotelových komplexech si pozor dávat nemusíte, tam se nosí móda ze všech koutů světa.

Ráj na zemi: Maledivy 04

Korálové útesy kam se podíváte

V zemi tisíce ostrovů se nachází více než třicet chráněných území. Nejznámější jsou barevné korálové útesy. V atolech žije na tisíc druhů ryb, několik druhů vodních želv a přes dvacet druhů delfínů a velryb. Proto patří Maledivy k nejvyhledávanějším destinacím pro šnorchlování a potápění. Podvodní svět lze objevovat odkudkoliv, nejlepším místem pro potápěče je atol Ari. U ostrova Machchafushi se potopte k vraku lodi a sledujte pestrý podmořský svět. Na Moofushi se budete cítit jako ve filmu Hledá se Nemo - poplavete společně s pestrobarevnými rybkami i želvami. Maayafushi je útes s nejčistší vodou, uvidíte tam žraloka útesového i několik druhů mant. Rejnoky potkáte i při šnorchlování v okolí ostrova Vilamendhoo. Tam žije člověku neškodný žralok obrovský. Delfíny spatříte u kanálu Muli na atolu Meemu. Přírodní krásy si určitě prohlédněte i ze vzduchu. Ještě nikdy jste nevzlétli z vodní hladiny? Tak nastupte do hydroplánu a obdivujte ostrovy z ptačí perspektivy.

Ráj na zemi: Maledivy 05

Arabská kultura, čerstvé ryby i ovoce

Hlavní město Malé protkané architekturou v arabském stylu se nachází na stejnojmenném atolu. Navštivte nejstarší mešitu v zemi Hukuru Miskiiy (tzv. Páteční mešitu) vyzdobenou korálovými kameny a dřevořezbami s historií Malediv. V Islámském centru najdete největší mešitu v zemi, Grand Friday Mosque, zapsanou od roku 2008 do seznamu UNESCO. Domovem řady kulturních artefaktů je Národní muzeum. Mimo jiné v něm najdete hlavu Buddhy z ostrova Thoddoo z 11. století z korálového kamene nebo kostru velryby. Kulturu země vám přiblíží i tržiště plné čerstvých ryb nebo ovoce. Máte rádi melouny? Ty nejčerstvější najdete na Thoddoo. V překladu to znamená melounový ostrov a je jedním z mála maledivských ostrovů, kde se dá něco pěstovat. Je to možné díky kvalitnímu hnoji z dovozu. Pokud budete mít chuť na místní mořské speciality, zarezervujte si místo v jediné celoprosklené restauraci na světě. Jmenuje se Ithaa a nachází se 5 metrů pod mořskou hladinou.

Na Maledivách je rozhodně co objevovat. A pokud vám budou malé, vydejte se do dalších asijských zemí poblíž. Před každou cestou si sjednejte kvalitní cestovní pojištění vytvořené na míru, přesně podle vašich potřeb.

Zdroje: radynacestu.cz, hedvabnastezka.cz, otherwayholiday.com, idnes.cz, snorkelaroundtheworld.com

Této zemi se začíná blýskat na lepší časy – staví se tam moderní hotely, probíhá turistický boom, někdo této dovolenkové destinaci věští stejnou budoucnost, jaká potkala Thajsko nebo Bali. Mýtické středověké chrámové město Angkor je bezesporu první věc, která se vybaví všem cestovatelům. A pravděpodobně i krutý Pol Potův režim, s jehož následky se království na jihovýchodě Asie vypořádává dodnes. Z dob hladomoru údajně pramení i konzumace některých výstředních pochutin. Za jejich chutěmi se sjíždí mlsné jazýčky z celého světa. Ptáte se, o jakých chuťovkách je řeč? Vydejte se s námi za gastronomickým dobrodružstvím. Přinášíme vám Kambodžu, jak ji ještě neznáte!

19. 01. 2018
Kambodža: Gastro výzva pro odvážné 01b

Chtěli byste vyrazit do této krásné a rozlehlé asijské země? Vidět na vlastní oči Šanghaj, Zakázané město v Pekingu, tropický ráj Weizhou Island nebo národní parky? Připravili jsme pro vás praktické rady, které se vám budou v Číně hodit. 

15. 5. 2019
čínská příroda