Datum:

raj-na-zemi-maledivy-01

Představte si, že se probudíte na ostrově, kde pláž patří jenom vám. Po ránu sledujete místo zpráv na telefonu prosklenou podlahou vilky postavené nad vodou exotické rybky. A snídáte na terase s nohama ponořenýma do vyhřátého Indického oceánu. Na Maledivách se tato představa stává skutečností.

Zážitek na celý život

Luxus, dech beroucí pláže s dokonale bílým pískem a ohromný podmořský svět. Klid, pohoda a absolutně jiné plynutí času. Taková by mohla být vaše příští dovolená na ostrůvcích vzdálených necelé dvě hodiny letadlem od Srí Lanky. Na autobusy a taxíky zapomeňte. V zemi s více než tisíci ostrovy se vašimi hlavními dopravními prostředky stanou lodě, letadla a hydroplány. Přistaňte v ráji!

Ráj na zemi: Maledivy 02

Ostrovy s několika nej

Nazývají se různě – věnec ostrovů, kruh ostrovů nebo náhrdelník z ostrovů. Mezi cestovateli a mořeplavci jsou Maledivy nejznámější jako „země tisíce ostrovů“. Celkem jich leží rozeseto po oceánu 1196, ale obydlených je pouze 200 z nich. Průměrná nadmořská výška dosahuje jen 1,5 m. Proto je stát považován za nejníže položenou zemi světa a je zapsaný na seznamu nejohroženějších míst, která by mohla táním ledovců zmizet pod hladinou už v příštím století. Maledivy jsou nejmenší asijský stát i nejmenší muslimská země na světě.

Co resort, to vlastní ostrov

Přejete si mít na dovolené soukromí a úplný klid? Každý přepychový resort se nachází na vlastním ostrově. Ubytovat se můžete ve vilách na pláži nebo přímo nad vodou. V roce 2004 tu řádila ničivá vlna tsunami, ale jedinou připomínkou této tragické události je pomník Tsunami Monument v hlavním městě Malé. Na hotelových komplexech už to nepoznáte. Užívat si můžete restaurace, bary i sportovní aktivity. Veškeré aktivity jsou spojené s oceánem a jeho pestrým podmořským životem. Vyzkoušejte paddleboarding nebo si v některém ze surfařských míst objednejte lekci surfingu. Při ranní józe na pláži pozdravíte vycházející slunce, během dne prozkoumáte podmořský svět nebo se svezete na vlnách a večer uvolníte svaly v luxusních lázních.

Ráj na zemi: Maledivy 03

Odhalujte se jen někde

Dávejte si pozor, jestli se nacházíte na pláži, kde můžete být v bikinách. Na plážích pro místní obyvatele totiž platí přísnější pravidla a neměli byste se na nich odhalovat. Opalujte se na „bikini beach“ určených pro turisty. Na nich můžete být klidně v sexy plavkách. V hotelových komplexech si pozor dávat nemusíte, tam se nosí móda ze všech koutů světa.

Ráj na zemi: Maledivy 04

Korálové útesy kam se podíváte

V zemi tisíce ostrovů se nachází více než třicet chráněných území. Nejznámější jsou barevné korálové útesy. V atolech žije na tisíc druhů ryb, několik druhů vodních želv a přes dvacet druhů delfínů a velryb. Proto patří Maledivy k nejvyhledávanějším destinacím pro šnorchlování a potápění. Podvodní svět lze objevovat odkudkoliv, nejlepším místem pro potápěče je atol Ari. U ostrova Machchafushi se potopte k vraku lodi a sledujte pestrý podmořský svět. Na Moofushi se budete cítit jako ve filmu Hledá se Nemo - poplavete společně s pestrobarevnými rybkami i želvami. Maayafushi je útes s nejčistší vodou, uvidíte tam žraloka útesového i několik druhů mant. Rejnoky potkáte i při šnorchlování v okolí ostrova Vilamendhoo. Tam žije člověku neškodný žralok obrovský. Delfíny spatříte u kanálu Muli na atolu Meemu. Přírodní krásy si určitě prohlédněte i ze vzduchu. Ještě nikdy jste nevzlétli z vodní hladiny? Tak nastupte do hydroplánu a obdivujte ostrovy z ptačí perspektivy.

Ráj na zemi: Maledivy 05

Arabská kultura, čerstvé ryby i ovoce

Hlavní město Malé protkané architekturou v arabském stylu se nachází na stejnojmenném atolu. Navštivte nejstarší mešitu v zemi Hukuru Miskiiy (tzv. Páteční mešitu) vyzdobenou korálovými kameny a dřevořezbami s historií Malediv. V Islámském centru najdete největší mešitu v zemi, Grand Friday Mosque, zapsanou od roku 2008 do seznamu UNESCO. Domovem řady kulturních artefaktů je Národní muzeum. Mimo jiné v něm najdete hlavu Buddhy z ostrova Thoddoo z 11. století z korálového kamene nebo kostru velryby. Kulturu země vám přiblíží i tržiště plné čerstvých ryb nebo ovoce. Máte rádi melouny? Ty nejčerstvější najdete na Thoddoo. V překladu to znamená melounový ostrov a je jedním z mála maledivských ostrovů, kde se dá něco pěstovat. Je to možné díky kvalitnímu hnoji z dovozu. Pokud budete mít chuť na místní mořské speciality, zarezervujte si místo v jediné celoprosklené restauraci na světě. Jmenuje se Ithaa a nachází se 5 metrů pod mořskou hladinou.

Na Maledivách je rozhodně co objevovat. A pokud vám budou malé, vydejte se do dalších asijských zemí poblíž. Před každou cestou si sjednejte kvalitní cestovní pojištění vytvořené na míru, přesně podle vašich potřeb.

Zdroje: radynacestu.cz, hedvabnastezka.cz, otherwayholiday.com, idnes.cz, snorkelaroundtheworld.com

Další články

Zimní lyžařské regiony s jistotou sněhu. Kde si užít freeride, skialpy nebo heliskiing?

Jste blázni do freeridu a chcete vyzkoušet nová místa pro volnou jízdu zasněženou krajinou? Seznam krajin, kde jsou velkolepé hory a závěje sněhu.  

freeride-skialp-heliski

Nevšední dovolená - plavba po Středomoří

Představte si dovolenou, při které se každé ráno probudíte jinde, přesto nemusíte neustále balit a vybalovat a přesouvat se z hotelu do hotelu. Ráno vám náruč otevře cizokrajné...

sunset2