Datum: | Autor: Tým ERV

Napadlo vás někdy, jaké by bylo prožít oslavy spojené s koncem roku v opravdové pohodě bez stresu z výběru správných dárků nebo faux-pas na rodinných setkáních? V tom případě se začtěte do následujících řádků, ve kterých najdete další skvělé tipy na to nejlepší ze Srí Lanky.

Praktické rady

Pro Středoevropana může být Srí Lanka šok. Z ekonomického hlediska se řadí mezi rozvojové země, tudíž některé nám samozřejmé věci, například pravidelný svoz a recyklace odpadu, tu stále čekají na své objevení. Připravte se tedy na všudypřítomné zbytky plastových obalů, absenci odpadkových košů a prašné cesty místo hladkých asfaltek. Nenechte se tím ale odradit, kouzlo ostrova to rozhodně nesnižuje. 

Jakmile přistanete po 13 hodinách sezení a částečně předstíraném spánku na některém z místních letišť, myslíte pouze na jedinou věc - velkou postel. Jenže od ní vás dělí ještě několik věcí:

  • Celní a pasová kontrola, u které budete muset doložit i platná víza - sjednejte si je v předstihu elektronicky na portálu ETA, cena činí 35 USD.
  • Doložení ukončeného COVID očkování, popř. bezinfekčnosti - neočkovaní turisté musí projít vstupním PCR testem a zajistit si ubytování pro případ uvalení karantény. Zároveň si musíte sjednat i místní povinné COVID pojištění ve výši 12 USD.
  • Smlouvání s taxikáři - smlouvat o ceně je na ostrově velice populární, takže buďte připraveni vyjednat si cenu prakticky všeho, co nemá etiketu. Nepsané pravidlo zní, že první cena je cca. dvojnásobná té průměrné a až o dvě třetiny vyšší než pro lokální obyvatele.

Cestování po jihozápadní části ostrova značně usnadňuje spolehlivá a levná hromadná doprava, která propojuje celé pobřeží. Velmi oblíbená je hlavně železnice, která byla původně zavedena britskými kolonisty před více než 160 lety. Pohybovat se tak můžete mezi všemi oblíbenými turistickými destinacemi za velmi příznivou cenu a ve vlacích nižší kategorie (tj. spoje bez místenek) navíc poznávat i velmi přátelskou mentalitu místních obyvatel.

Sri Pada

Srí Lanka je převážně buddhistická země, proto se místo poutě na půlnoční mši vánoční v některých z místních kostelů vydejte raději po stopách samotného Buddhy na Adam's Peak. 2 243 metrů vysoká hora je oblíbeným poutním místem všech lokálních náboženských skupin. Na jejím vrcholku se údajně nachází otisk Buddhovi nohy, který zde zanechal, když odtud vstupoval na nebesa. K pamětnému místu vás zavede poutní stezka Sri Pada a pouť byste měli začít před půlnocí (výstup trvá 4 - 7 hodin), abyste byli na vrcholu právě včas na svítání, kdy zde zároveň probíhá posvátná ceremonie. Nezapomenutelný zážitek z nočního výstupu, který tak trochu připomíná vstup do očistce, umocní i monumentální výhled na krajinu při východu slunce. Na vrcholku je omezený počet míst v úkrytu pro poutníky před chladným ranním počasím, proto si přibalte i několik teplých svršků, než vás zahřejí první ranní paprsky.

Adamova Hora Sri Pada

Liptonova lavice

Čekání na Silvestra si můžete zkrátit poznáním historie oblíbeného horkého nápoje - čaje Lipton. Cestou do cíle si navíc budete připadat jako na jiné planetě, protože hlavní silnici v horské oblasti mezi městečkem Ella a Haputale lemují vzrostlé stromy připomínající obří kartáčky, které jakoby učesaly pravidelné vlnky čajových keříků všude pod nimi. Haputale je výchozím bodem pro výlet do čajových plantáží firmy Lipton. Můžete se tu seznámit nejen s historií plantáže, obdivovat se procesu ručního sběru, navštívit továrnu na sušení čajových lístků, ale samozřejmě i zakoupit hotové produkty. V neposlední řadě můžete posedět na stejném místě, kde sedával sám sir Lipton a obdivoval se kráse svých rozsáhlých plantáží. Stejně jako v případě Sri Pady se doporučuje dojít na vrchol za svítání a užít si příchod nového dne.

Liptonova lavička

Šnorchlování se žraloky

Milovníci mořského života by si neměli nechat ujít výlet do města Trincomalee v severovýchodní části ostrova, které je vyhlášeno pro své písčité pláže a azurové more (Lakadivské moře na západní straně ostrova je totiž plné organických částí a tudíž lehce kalné). Z Trincomalee je to co by kamenem dohodil a lodí dojel na magický Pigeon Island, na kterém se můžete potápět až se 3 druhy žraloků. Byť menší a vegetariáni, přesto budí respekt, zvláště když jich kolem vás plave několik najednou. Vybavení na šnorchlování lze zapůjčit přímo na ostrově, popř. v místě sjednání výletu. Jedinečný zážitek jako správná tečka na poslední den v roce.

Pigeon Island šnorchlování

Přejeme krásné a klidné prožití oslav konce roku přesně podle vašich představ a pokud to bude v zahraničí, nezapomeňte na dostatečné COVID pojištění, na které jsme specialisté.

Vy cestujete. My se staráme.

Vaše ERV

Ⓒ 2021 ERV Evropská pojišťovna, a.s.

Další články

Jak si užít mezipřistání v Asii - Dubaj, Singapur, Bangkok, Hong Kong

Už jste někdy uvízli na letišti a koukali z oken s přáním, jaké by to bylo ho moci opustit a prozkoumat nejbližší město? Připravte se s naším článkem na mezipřistání v Asii - od víz, po dopravu z letiště a zpět, památky i tipy, když byste náhodou nechtěli z letiště vytáhnout ani paty.

Jak oslavit tradice na Dušičky, Halloween, Samhain?

Jedna z nejstarších tradic, která se zachovala až do moderních dnů. Přechodový rituál zimy. Samhain, den, kdy se hranice mezi světem živých a mrtvých otevírají.  

samhain-halloween-dusicky