Datum:

Evropa je na rybářské lokality bohatá. I dnes je možné rybařit na místech, kde lovili Keltové, Vikingové a staří Řekové a Římané. Láká vás vyrazit za tímto koníčkem do zahraničí? Tak je tento článek přesně pro vás. Podíváme se v něm na devět nejkrásnějších míst a poradíme, co si sbalit s sebou. A pro nezasvěcené vysvětlíme rozdíly ve způsobu lovu ryb.

Rybář chytil pstruha

Kam vyrazit na ryby na severu Evropy?

Island je rájem pro ryby. A tím pádem i pro rybáře. Pokud se tam vydáte, doporučujeme vám lovit na řece Laxá. Je známá tím, že vám muškaření na ní přinese pořádné úlovky. Co byste řekli třeba na devítikilového lososa? V okolí řeky Laxá stojí mnoho chat, takže ubytování seženete snadno. V Norsku patří mezi nejoblíbenější místo rybářů řeka Alta. V jejích arktických vodách můžete zažít nejlepší lov lososa na světě. Představte si, že je úplně běžné tam ulovit lososa, který váží od 11 do 22 kilogramů. Ve Švédsku leží hlavní rybářské oblasti na sever od polárního kruhu. Ulovíte v nich například pstruha hnědého, lipana podhorního nebo síha.

Dívka chytá ryby ve fjordu

Kam vyrazit na ryby do západní Evropy?

Ve Skotsku vám doporučujeme Orknejské ostrovy. Jsou jednou z největších rybářských oblastí v celé Evropě. Vydejte se na Loch Stenness a Loch of Harray za lososy, pstruhy, treskami, štikozubci a žraloky, čekají tam na vás. Západní pobřeží Irska má jezera a řeky plné divokých pstruhů, mořských pstruhů a lososů atlantských. A kromě řek tam teče proudem také slavný Guiness. Bližší destinace na lov jsou smaragdově zelená a tyrkysově modrá alpská jezera ve Švýcarsku. Kromě ryb se pokocháte také zasněženými vrcholky hor.

Otec a syn na lodi pramici na jezeře chytají ryby

Kam vyrazit na ryby v Atlantiku a na jihu Evropy?

Oblíbenou destinací pro rybáře jsou Kanárské ostrovy. Vedle nádherných sopečných pohoří, netradičního černého písku, divoké přírody a milých lidí si tam můžete užít také lov modrého marlína, tuňáka, žraloka nebo delfína. Skvělou volbou pro muškaření na pár dní dovolené je severní Itálie. Rybaření si užijete v celé severní oblasti – od mírných toků v Toskánsku až po rozbouřené řeky v Alpách. A jednou z nejznámějších evropských destinací na lov sumců a obrovských kaprů je řeka Rio Ebro ve Španělsku. Můžete na ní chytit úlovek, který má až 136 kilogramů.

Rybářskou sítí ozdobené kolo - rybářská dekorace

Cestovní pojištění

Rozdíly v lovu ryb aneb co si sbalit s sebou

Jedním ze způsobu sportovního lovu ryb je muškaření. Ten je vhodný i pro začínající rybáře. Název vychází z toho, že se nahazuje muška (nástraha). Může to být živý či mrtvý hmyz nebo umělá muška. Muškařením je možné ulovit většinu sladkovodních ryb a používá se i na lov těch mořských. Na muškaření je třeba muškařský prut, muškařská šňůra, nástrahy a muškařský naviják. Sumcařina je pro rybáře, kteří loví největší sladkovodní ryby – sumce. Na lov jsou ideální sumcové pruty, pevné pletenky a šňůry, odolné navijáky a mutliplikátory a bižuterie. Do výbavy se hodí také zvukové sumcové kačeny, speciální háčky a zátěže k lovu sumců. K nejnáročnějším rybářským disciplínám patří mořský rybolov, který doporučujeme jen zkušeným rybářům. Na takové lovecké výpravy si sbalte mořské návazce, pilkery a originální umělé nástrahy. K úspěšnému lovu na moři vám pomůžou povedené imitace a kvalitní rybářské oblečení.

Moře chytání ryb

Licence pro rybaření v zahraničí

Podmínkou pro rybaření ve většině evropských zemí je získání platné licence. Často je potřeba mít dodatečné povolení k tomu, abyste mohli v konkrétním místě lovit. Vyřízení licence může být v některých zemích nebo regionech časově náročné a často vyžaduje místní znalosti. Abyste si mohli užít lov ryb na dovolené v zahraničí, informujte se o licencích v dané zemi předem. Rybářské povolení je většinou možné koupit denní, týdenní a měsíční. V některých zemích, například v Rakousku, je možné ho pořídit snadno v turistických centrech.

Kam byste se vydali pro váš příští úlovek? Kromě potřebného vybavení myslete také na kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete za rybami, my se staráme. A přejeme, ať berou!

Zdroje: mrk.cz, fisheriesireland.ie, chytej.cz, honzovorybareni.cz, sportquestholidays.com, wherewisemenfish.com, guidetoiceland.is, ec.europa.eu, spanishfishinglicence.com 

Další články

Zugspitze - nejvyšší hora Německa

Na vrchol hory Zugspitze, pojmenované podle úctyhodných severních srázů, které odedávna sváděly do údolí velké laviny, vede několik turistických cest, ferrat a vede sem i lanovka. Nejoblíbenější cesta na Zugspitze vede krásnou soutěskou Höllental, kde na vás ve výšce kolem 2000 m n. m. čeká zajištěná cesta v podobě traverzu skalní stěnou. Navštivte také jezero Eibsee a hrad Neuschwanstein.

10 NEJ Nového Zélandu

Už jste někdy stáli uprostřed divoké přírody a říkali si: „Ty jo, tady to vypadá úplně jako v Pánovi prstenů“? Já mnohokrát, naposledy u jednoho z norských fjordů. Byl to samozřejmě nesmysl... 

nz-ovce2