Krampuslauf. Vyrazte vstříc svým nejděsivějším nočním můrám!
23. 11. 2016

V Čechách máme ve zvyku zvát Mikuláše s čertem a andělem. V Rakousku podobná tradice funguje také, ale rozhodně není určená k neškodnému postrašení malých dětí. Z tamních Krampusů si totiž občas trauma odnese i nejeden dospělák. No, přesvědčte se sami.

Rakouské průvody čertů jsou známé po celém světě. Každoročně je navštěvují tisíce diváků. A není divu, zažít pekelný rej těch nejstrašidelnějších démonů pekla na vlastní oči je zážitek, na který budete vzpomínat nadosmrti.

Kde se vzal, tu se vzal…

Postava čerta pochází ještě z předkřesťanských dob a byla vždy nedílnou součástí pohanské mytologie. Čerti údajně chránili před zlými duchy a symbolizovali vyhánění zimy. Krampusové jsou naproti tomu strašlivé příšery - napůl kozy, napůl démoni - jejichž údělem je bít zlé děti tak dlouho, dokud se nepolepší. Naši čeští čerti jsou tedy ve své podstatě Krampusové - jen o něco milejší (místo bití trestají děti uhlím a bramborami) a méně hrůzostrašní.

Trocha historie

S příchodem křesťanství se z postavy čerta stal záporný protipól světců a začal představovat zosobnění vládce pekel. Tedy až do dob inkvizice, za které bylo jakékoli vyvolávání představy ďábla trestáno na hranici. V odlehlých částech Rakouska však zvyk údajně přetrval a byl praktikován i nadále. Někdy v 17. století se z prostředí klášterních škol zvyk rozšířil i do domácností. O století později se od čertů opět upustilo, tehdejší osvícenci totiž čerty považovali za zastaralý přežitek podrývající morálku a veřejný pořádek. Svojí renesanci čerti zažili až s úderem roku 1900, kdy se začalo s čertími průvody - tzv. Krampuslaufy, které přetrvávají dodnes.

Krampus a Mikuláš

Tradice, že Krampusové nebo čerti doprovází na svých obchůzkách mezi dětmi Mikuláše, pochází ze starého německého křesťanského zvyku. Podle něj byl Krampus stvořen jako zlý protipól k hodnému Mikulášovi. Od té doby obchází tito dva společníci rodiny s dětmi a odměňují ty hodné sladkostmi, ty zlobivé výpraskem. U nás jsme zvyk převzali téměř beze změny. Akorát naši čerti už zlobivé děti nebijí.

Krampuslaufy dnes

Český čert je v porovnání s Krampusem takový roztomilý pekelník. Jeho hrůzostrašní bratři z Rakouska jsou naproti tomu doslova démoni z horoucích pekel. Čertovské řemeslo se v Rakousku už po generace dědí z otce na syna a takový kostým pamatuje i celá desetiletí. Ručně vyřezávané dřevěné masky, zvířecí rohy kroutící se různými směry až do délky jednoho metru, kožešinové hávy, řinčící řetězy a tu a tam i nějaká pyrotechnika dělají z pořádného kostýmu Krampusa docela drahou zábavu. Taková fungl nová maska vyjde i na více než 2 000 eur.

Kam na čerty vyrazit?

Krampuslaufy probíhají už od konce listopadu snad v každém větším městě v Německu a v Rakousku. Největší čertí průvody se ale konají v okolí Salzburgu, Innsbrucku a Grazu. Kompletní přehled plánovaných Krampuslaufů v přehledném kalendáři najdete zde. A pokud letošní průvody nestihnete, pak můžete navštívit jedinečné čertovské muzeum v Korutanech ve Feistritzu. V zásobách tam mají více než 70 hrozivých čertovských masek a kostýmů.

Pokud se na čerty do Rakouska vydáte, dejte si pozor. Oficiálně se mají Krampusové vyhýbat alkoholu a neohrožovat přihlížející, ale jeden nikdy neví. Pro všechny případy si raději sjednejte cestovní pojištění, nonstop asistenční služba by si měla poradit i s pekelníky.

Vánoce jsou spolu s Velikonocemi nejdůležitějšími křesťanskými svátky uznávanými téměř po celém světě. Každá země má ale své specifické tradice, zvyklosti. Jména postav, které přinášejí dárky, jsou různá...

20. 12. 2017
Vánoční překvapení

Tyrkysové moře, slunce odrážející se na bílém písku, nekonečné čisté pláže a bujné deštné pralesy. Jestli jste si někdy položili otázku, jak asi vypadá ráj, tak Seychely by takovému obrázku mohly odpovídat.

4. 11. 2016
Seychely. Exotický ráj pro rekreaci i poznávání