Sedm divů světa
15. 7. 2017

Kolik ze starověkých sedmi divů světa znáte? Víte, jaké civilizace je postavily? Jak sedm divů vypadalo? Které z nich můžete navštívit? To vše vám povíme ve dvoudílném seriálu o těchto výjimečných stavbách.

Kdo, kdy a kde?

Starověké divy světa postavily čtyři civilizace – egyptská, babylonská, řecká a helénská. Všechny tyto divy se tedy nacházely u Středozemního moře a na Středním východě a byly postavené v období 2 550 let př. n. l. až 300 let př. n. l. Mnoho historiků a spisovatelů sestavovalo seznamy sedmi divů světa. Vedle nejčastěji zmiňovaného Filóna Byzantského také Pausaniás, Hérodotos, Hyginas a další. Jejich výběry divů se ale od sebe výrazně lišily. Žebříček starověkých divů světa, jak ho známe dnes, se ustálil až v 18. století. V prvním díle se podíváme na divy z návrhů babylonských a helénských stavitelů.

Mauzoleum v Halikarnasu

V dnešním Turecku najdete město Halikarnas. Jeho historie je nesmírně pestrá. Narodil se v něm například „otec dějepisu“ Hérodotos, v roce 334 před n. l. město získal Alexandr Veliký a nás nejvíce zajímá, že největší rozkvět zažilo za vlády krále Maussólla s jeho ženou Artemis ve 4. století př. n. l. Právě tento pár nechal vybudovat skvostnou hrobku. Slovo mauso-leum znamenalo na Maussóllovu počest a až později se z něj stalo označení pro hrobky. Král se stavby bohužel nedožil, dokončení vedla po králově smrti jeho žena. Na vzniku se podíleli přední stavitelé, architekti, sochaři a malíři té doby. Budova byla plná soch lidí a zvířat v životní a nadživotní velikosti. Ve 13. století bohužel hrobku poškodilo silné zemětřesení. O dvě století později ale přišla daleko ničivější síla – rhodští rytíři použili budovu jako zdroj stavebního materiálu pro hradby. Mauzoleum a pozůstatky z něj objevil archeolog Charles Thomas Newton v roce 1856. Bádání se věnovalo intenzivně hned několik předních archeologů, takže je v tuto chvíli možné ve městě Halikarnas vidět, co pro nás tito pánové znovu objevili. Sochy z Mauzolea v Halikarnasu jsou k vidění v Britském muzeu. Tam se můžete podívat do tváře samotnému vládci Maussóllovi. Jeho socha se totiž dochovala ve výborném stavu!

02-7 divů světa

Rhodský kolos

I u dalšího divu světa zůstaneme v helénské civilizaci. Rhodský kolos byla obrovská bronzová socha řeckého boha Hélia v přístavu ostrova Rhodos. Byla vysoká 30 metrů a tím se stala tehdejší nejvyšší sochou starověku a zařadila se do sedmi divů světa. Nechali ji postavit obyvatelé ostrova jako poděkování bohu Héliovi za pomoc při invazi, kterou úspěšně ustáli. Sochu stavěl Chérés z Lindu 12 let a v roce 292 před n. l. ji slavnostně odkryl. Po celou dobu stavby totiž byla před zraky obyvatel skrytá za pískem a štěrkem. V roce 226 bylo na Rhodosu zemětřesení, které soše boha Hélia podlomilo kolena, a spadla. Pozůstatky zůstaly na ostrově až do roku 653, kdy Rhodos přepadli Arabové a odvezli si je. Dnes najdete v přístavu Mandraki jako připomínku majestátní sochy dva sloupy s daňky, samicí a samcem. Tyto sloupy jsou současnými symboly ostrova Rhodos.

03 7 divů světa

Visuté zahrady Semiramidiny

Dnešní putování po stopách divů ukončíme u nejzáhadnějšího divu světa, který se nacházel ve starověkém městě Babylon. Ten najdeme na dnešním území Iráku. Legendy praví, že zahrady nechala postavit královna Semiramis. A historici praví, že je nechal vybudovat král Nebukadnesar II. pro svou ženu Amytis. Ta vyrostla obklopená zelení a horami a suchá plochá krajina království jejího manžela jí nedělala vůbec dobře. Zahrady popsali historikové Strabón a Diodóros Sicilský na základě předchozích textů, protože je na vlastní oči nemohli spatřit. S důkazy ohledně tohoto divu světa je to složitější než v předchozích dvou případech. Dokonce se dlouho pochybovalo, zda zahrady vůbec existovaly. Pochybování skončilo až v roce 1899 objevem archeologa Roberta Koldeweye, který odkrýváním města Babylón strávil přes dvě desetiletí svého života. Jednoho dne našel kámen, studnu a klenby. Hledal v pramenech historiků a objevil, že kámen byl v Babylónu použit jen dvakrát. Poprvé v místě, kde už ho objevil dříve, a podruhé při stavbě visutých zahrad. Podle legend, historiků i Koldeweye byly zahrady terasovité, plná různých druhů rostlin a palem. Stále svěží byly díky důmyslnému zavlažovacímu systému.

04 7 divů světa

Který z prvního dílu divů světa se vám líbí nejvíc? Ať už vyrazíte po stopách geniálních stavitelů a umělců do Turecka, Řecka nebo Iráku, tak jako správní badatelé myslete na zadní kolečka. O ta se vám postará cestovní pojištění, abyste se mohli naplno věnovat památkám a tamním krásám.

Zdroj: britishmuseum.org, britannica.comantika.avonet.cz, wikipedia.org, h2g2.com

I když nemůžete cestovat, velikonoční recepty ze světa mohou k vám domů. Oslavte letošní jarní svátky originálně. Ukážeme vám jak.  

1. 4. 2020
Velikonoční recepty z celého světa

Co si budeme povídat, občas je to pěkná dřina dostat všechny věci potřebné na dovolenou do jednoho kufru. Trochu jsme se porozhlédli po netu...  

7. 9. 2016
Když nejde zavřít kufr