Datum: | Autor: Tým ERV

Čím jsou slavné Drážďany? V kvetoucím centru najdete nejen slavné barokní a rokokové budovy, ale i jednu z největších galerií s díly starých mistrů. To vše v blízké vzdálenosti od Prahy. Malebná krajina u řeky Labe a živá kulturní scéna přitahují návštěvníky z celého světa.

Toto půvabné město se nachází necelé dvě hodiny jízdy autem od Prahy, což z něj činí oblíbenou destinaci pro víkendové výlety. Pohodlně se sem dostanete i přímým vlakovým nebo autobusovým spojem. Přestože jsou Drážďany doslova za humny, nezapomeňte si před cestou sjednat cestovní pojištění, ať se vyhnete případným zdravotním výdajům.

Nábřeží v Drážďanech

Jaké památky a zajímavá místa vidět v Drážďanech?

Drážďany jsou proslulé třemi hlavními památkami - barokním zámkem Zwinger, budovou opery Semperoper a kostelem Frauenkirche. Zaujme zde také Brühlova terasa a Královský palác, zámky Elbschlösser, kovový most Loschwitz, luxusní vily ve čtvrti Blasewitz, či město zahrad Hellerau. Samozřejmě nejvíce známých je dvanáct drážďanských státních sbírek umění. V nich se seznámíte s takovými raritami, jako je Rafaelova Sixtinská madona nebo Zelená klenba, světově proslulá jako jedna z nejbohatších sbírek klenotů Evropy.

frauenkirche, drazdany

 1. Kostel Frauenkirche - tento barokní kostel byl během druhé světové války zničen, ale později obnoven do své původní krásy. Je symbolem odolnosti a vzkříšení.
 2. Galerie na zámku Zwinger – Bývalý palácový komplex proslul vnitřními romantickými zahradami a v jeho patrech se nachází muzeum, právě to, kde sídlí slavná galerie starých mistrů (Gemäldegalerie Alte Meister).
 3. Zámek Residenzschloss – Drážďanský zámek, kde se nachází několik muzeí, včetně Zelené klenby (Grünes Gewölbe), která je jednou z nejvýznamnějších sbírek klenotů a pokladů v Evropě.
 4. Budova opery Semperoper - Renomovaná operní budova, kde můžete navštívit operní představení, nebo se zúčastnit prohlídky a obdivovat úchvatný interiér.
  Semperopera, Drazdany
 5. Brühlsche Terrasse - nábřežní promenáda, nazývaná "balkonem Evropy". Tato terasa nabízí krásný výhled na řeku Labe a okolí. Nachází se mezi mosty Augustusbrücke a Carolabrücke.
 6. Fürstenzug - Nejdelší porcelánový obraz na světě, který zobrazuje průvod saských vládců.
  Keramicka malba, Drazdany
 7. Albertinum - Muzeum moderního umění, které hostí rozsáhlé sbírky od romantismu po současnost. Mimo jiné díla německého rodáka Caspara Davida Friedricha.
 8. Neustadt - Barevná a živá čtvrť, známá svými obchody, bary a alternativní kulturou. V neděli tu můžete navštívit kostel sv. Martina. 
  Kunshof pasaz v Neustadtu v Dráž'danech
 9. Grosser Garten - Rozlehlý park ideální pro odpočinek, pikniky a procházky.
 10. Dresdner Heide - lesní oblast, skvělá pro pěší turistiku a cykloturistiku.
 11. Verkehrsmuseum Dresden - Muzeum dopravy, které zobrazuje historii různých druhů dopravních prostředků.
 12. Pfunds Molkerei - Nejkrásnější mlékárna na světě, známá svými dekorovanými keramickými dlaždicemi.
 13. Muzeum hygieny – pozoruhodné muzeum zaměřené na člověka, medicínu a péči o sebe. Jsou tu zajímavé lékařské exponáty včetně koster a lidských orgánů. Deutsches Hygiene-Museum je velmi přátelské k návštěvníkům, nebojte se vstoupit.
 14. Dresden Panometer - Unikátní panoramatické muzeum, které nabízí obrovské 360° panoramatické obrazy.
 15. Elbschlösser - Tři romantické zámky na břehu řeky Labe, které nabízí nádherné výhledy na okolí.

Saint Martin kirche v Drazdanech

Před cestou do Německa pamatujte také na kvalitní cestovní pojištění. Ochrání nejen vás, ale i vaše zavazadla. A to se může hodit, například pokud byste zde v jarní bouřce utopili mobilní telefon.
Vy cestujete. My se staráme.

Další články

Kam na vinobraní do Slovinska – Vipava, Brda + Kras

Na půli cesty mezi Jaderským mořem a Julskými Alpami leží 3 vinařské oblasti slovinského regionu Přímoří (Primorska). A protože ve Slovinsku asi není možné ochutnat víno, které by nebylo dobré – bez ohledu na jeho cenu, vydejme se sem na výlet za poznáváním vín. 

vinice-srdce-slovinsko

Vánoce na pláži

Vyměňte plné obchody za prázdné pláže, dlouhé zimní večery za slunné dny, cukroví za čerstvé ovoce, smaženého kapra za mořské plody a sezení před obrazovkami za plavání v moři. Přesně tak můžete strávit už letošní Vánoce. Kde se vám budou slavit pohádkově? Všechna místa leží nedaleko rovníku a vezmeme je postupně od západu k východu.

vanoce-na-plazi-01