Seychely. Exotický ráj pro rekreaci i poznávání
4. 11. 2016

Tyrkysové moře, slunce odrážející se na bílém písku, nekonečné čisté pláže a bujné deštné pralesy. Jestli jste si někdy položili otázku, jak asi vypadá ráj, tak Seychely by takovému obrázku mohly odpovídat. Toto souostroví Indického oceánu čítá 115 ostrovů a zaujímá své čestné místo mezi nevyhledávanějšími exotickými letovisky. Seychely ale nejsou jenom o malebných scenériích. Patří mezi vůbec nejčistší a nejklidnější místa na Zemi - ne nadarmo jsou také útočištěm pro mnoho ohrožených živočišných druhů, které jinde na světě už stěží potkáte ve volné přírodě.

Okouzlující pláže

Jen si to zkuste představit. Pláž, která v zářícím slunci vypadá jako miliony drobounkých blyštících se drahokamů, lemující nadpozemsky čisté moře tyrkysové barvy. A sotva kde uvidíte živáčka. Třeba taková Beau Vallon je podle některých vůbec nejkrásnější, ale dozajista nejdelší pláž ostrova Mahé. Přes den si užijete nerušeného klidu a večer si můžete u místních rybářů koupit čertsvé ryby. Nebo vyražte na zhruba dvouhodinovou cestu podél pobřeží z Beau Vallon do Anse Major. Nejen že se vám naskytne příležitost kochat se úžasnými přírodními výjevy, ale ještě na vás na konci čeká opuštěná, nebesky krásná pláž. Další tip na plážovou pohádku je Anse Lazio, jedna z vůbec nejčastěji fotografovaných pláží světa. Anse Lazio je přímo ráj šnorchlařů a milovníků podvodního života. Za pozornost určitě stojí také největší korálový atol na světě, Aldabra Atoll. Aldabra je útočištěm želvy a rejnoka obrovského a dokonce i žraloka tygřího - takže před návštěvou hlavně nekoukejte na Čelisti!

Seychelské pláže jsou zkrátka plné života. Ale pozor! Ne všechny jsou vždy vhodné ke koupání. Sezónní povětrnostní podmínky mohou s plážovou idylkou velmi rychle zamávat, všímejte si proto varovných značek.

Pozorování divočiny a podmořského života

Seychelám se někdy říká "Galapágy Indického oceánu". Nezřídka se totiž stává, že při svých toulkách po liduprázdných plážích narazíte na zmiňované obří želvy a jiné exotické druhy. Tyrkysové vlny zkrátka lákají k prozkoumávání. Proto je potápění a šnorchlování často vyhledávanou aktivitou. Pod hladinou se totiž nachází korály, pestré útesy, dokonce tu a tam i zarostlé vraky ztroskotaných lodí a celé kolonie různých mořských živočichů. A nemusíte se bát - Seychely nabízí potápěčské zážitky s lektory pro zkušené i pro úplné začátečníky. Takže si připravte podvodní foťáky a nezapomeňte je mít vždy při ruce!

Praktické informace

Celá tahle pohádka má ale i svou stinnou stránku. Ta se týká oficialit, které je nutné si před odletem zajistit. Na Seychely sice nemusíte mít sjednané vízum, ale dejte si pozor na letišti - s největší pravděpodobností vás totiž bude čekat důkladná prohlídka. Tamní úřady se totiž chtějí vždy přesvědčit, že návštěvníci neplánují zůstat napořád. Proto po vás budou hned na letišti vyžadovat následující doklady:

  • Zpáteční letenku.
  • Pas platný až do doby plánovaného odletu.
  • Potvzrení o zaplaceném ubytování. Pokud nemáte sjednané ubytování dopředu, budete požádáni, abyste si jej zajistili a zaplatili přímo na letišti.
  • Alespoň 150 USD hotovost na den. Nelekejte se proto, pokud po vás úředníci budou vyžadovat nahlédnutí do peněženek.
  • Prohlášení o vašem zdravotním stavu a prohlášení, že nepřevážíte rostliny a infikovaná zvířata. Tyto doklady obdržíte od posádky letadla.

A abyste starosti omezili na minimum, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. S balíčkem pojištění do zahraničí Sbaleno budete mít o všechno postaráno a můžete se tak věnovat už jen exotickým radovánkám.

Co by měla žena v požehnaném stavu vědět předtím, než vyrazí za hranice? Tento článek udělá nastávajícím maminkám i jejich blízkým jasno v tom, kam vyrazit, kdy, jakým dopravním prostředkem a co si vzít s sebou...

28. 6. 2017
Cestování v těhotenství

Co se vám vybaví, když se řekne země protinožců? Je to budova Opery, klokani nebo opálení surfaři? Nám naskočí Uluru opředené mýty. Tento turisty oblíbený monolit se tyčí uprostřed rovinaté pustiny Národního parku Uluru-Kata Tjuta do výšky přes tři sta metrů a je to symbol celého kontinentu. A přesto ho prý většina Australanů neviděla na vlastní oči. Možná i kvůli vzdálenosti, kterou je nutné překonat. Z nejbližšího města v centrální Austrálii Alice Springs je to téměř pět set kilometrů.  Nechte se vtáhnout do pověstí, záhad a faktů spojených s touto tajuplnou horou… 

29. 12. 2017
Austrálie: jsou legendy o Uluru pravdivé? 01b