Průvodce po Bratislavě - 15 tipů na aktivity a místa, co dělat

Datum: | Autor: Tým ERV

bratislava11

Pár hodin autem nebo vlakem, a jste v Bratislavě. Průvodce Bratislavou, krásným malým městem na Dunaji. Připravili jsme pro vás 15 tipů na pozoruhodná místa s atmosférou, která můžete v Bratislavě navštívit. 
 
Staromestské námestie v Bratislave

Obsah článku:

 1. Bratislavské korzo a Michalská věž
 2. Památník a vyhlídka Slavín
 3. Bratislavský hrad
 4. Nový most a UFO
 5. Slovenský rozhlas - pyramida
 6. Hrad Děvín
 7. Katedrála svatého Martina a podhradí
 8. Národní divadlo a filharmonie
 9. Stará tržnice
 10. Starý most
 11. Bratislavské parky
 12. Modrý kostelík
 13. Gotický altánek - kostelní věž
 14. Výlety v okolí Bratislavy
 15. Tipy na vinárny a kulturu

Věděli jste, že Bratislava měla za Rakousko-Uherska další dvě jména? Německy Pressburg a maďarsky Pozsony. Proto se ní najde tolik stylové architektury. Barokní a neoromantický styl v Bratislavě hledejte v centru. V širších čtvrtích pak čeká mnoho příkladů socialistické architekturymnožství parků a zeleně.

Kde bude nejlepší začít s průzkumem Bratislavy?

Michalská věž vyhlídka v Bratislavě

1. Michalská věž a korzo v Michalské ulici

Pohled na město z výšky si můžete užít z Michalské věže v centru Bratislavy. Z této tradiční dominanty ze 14. století s měděnou střechou jako z pohádky je krásný výhled na malebnou uličku Prašné brány, směřující podél bývalých hradeb.

Pod sebou uvidíte celou délku Bratislavského korza, kam se dávní Bratislavané v Rakousko-Uhersku chodívali procházet po svém městečku. Tvoří jej zejména tři ulice, korzo začíná pod Michalskou věží a končí Hviezdoslavovo náměstím s národní operou a filharmonií, aby se zpět k věži vracelo trasou kolem Hlavního náměstí s radničními hodinami. 
 
Bratislava Slavín vojenský památník

2. Památník Slavín

Dalším oblíbeným vyhlídkovým místem je památník osvobození od nacismu, v šedém mramoru vyvedený monument Slavín. Vedle televizní věže na Kamzíku je další dominantou, viditelnou odevšad.

Štíhlá věž, zakončená postavou alegorické Svobody, připomíná hořící plamínek svíčky. Jsou tu pohřbeni převážně ruští vojáci, a památník působí v socialistickém duchu heroicky.

Výstupem na Slavín si můžete obhlídnout i mnohá zákoutí bratislavských uliček podhradí, které jsou mimo hledáček turistů. Například kalvárii Hluboká cesta nebo vilovou čtvrť pod Slavínem se sítí důmyslných schodů, které pro pěší spojují serpentiny táhlých uliček.

Ze Slavínu je výhled na celé město, včetně obrácené pyramidy budovy Rozhlasu.

3. Bratislavský hrad - parky a vyhlídky

Bratislavký hrad

Parádní vyhlídku si uděláte, když vystoupíte na kopec k Bratislavskému hradu. Je obehnán stupňovitými parky, které lze procházet kolem dokola a sestoupit druhou stranou ulicí Palisád (odkud pak směrem nahoru vede cesta i na Slavín). Nebo můžete dobrodružně hledat propojovací cestu do města někde nad tunelem tramvajové trati, která je vedena pod hradním kopcem.

Hrad stojí na místě významné obchodní křižovatky, pamatující Římany i Kelty, od 10. století. Těžko se dnes věří, že dnes mohutný Dunaj byl v těchto místech jediným brodem v okolí. Od 16. století tu sídlil panovník, konala se zasedání Uherského sněmu. V blízké katedrále svatého Martina probíhaly korunovace, včetně první ženské korunované panovnice, slavné Marie Terezie

4. Nový most a restaurace UFO

Bratislava Ufo Nový most SNP

Přes Dunaj vede ikonický Nový most, po kterém se dostanete nad kalnými vody Dunaje dále do rozlehlého sadu Janka Kráľa. Ten je oblíbeným místem procházek.

Původně se jmenoval Most SNP, Slovenského Národního Povstání. Pro jeho výstavbu byla v 60. letech komunistickým režimem asanována celá jedna čtvrť města, Židovská čtvrť i s nádhernou synagogou. Tomuto činu, a i dalším aktům ideologického násilí na židech během nacistického státu, je dnes věnován památník u jeho paty, na náměstí pod schody, které vedou ke katedrále.

Luxusní restaurace je dodnes ve vyhlídkové části Nového Mostu (dnes již znovu přejmenovaného k výročí SNP) a stala se nejznámějším záběrem na Bratislavu. Futuristická vyhlídková věž UFO je kosmický talíř se zabudovaným výtahem a výškou bezmála 100 metrů.
Nahoře čeká vyhlídka na město, adrenalinový skywalk, bar a luxusní restaurace s panoramatickým výhledem na celou Bratislavu. 

Zajímavosti bratislavského panorama, které z vyhlídky UFO uvidíte:

 • • 3 mrakodrapy z dílny architektonické dílny Zahy Hadid
 • • Kulturní a coworkingové centrum, cihlová stavba Jurkovičova teplárna
 • • Cihlové i prosklené novostavby kolem autobusové stanice Mlýnské Nivy
 • • Samozřejmě - petržalské sídliště
 • • Jako na dlani Bratislavský hrad, katedrálu sv. Martina a historické centrum
 • • Přístav nákladních lodí a lužní lesy

   Pojistka v mobilu - aplikace na cestovní pojištění

 

5. Obrácená pyramida Slovenského Rozhlasu

Bratislava převrácená pyramida slovenského rozhlasu

Unikátní památkou, jejíž výstavba trvala 13 let, je budova Slovenského rozhlasu. Projekt obrácené pyramidy vznikl v období politického uvolnění kolem „pražského jara“, v roce 1967. Potýkal se s mnoha konstrukčními problémy, protože s ocelovou konstrukcí budovy a progresivními technologiemi se tehdy ještě neumělo dobře pracovat.

V budově dodnes sídlí rozhlas, nahrávací studia a unikátní Velké koncertní studio, sál visící v prostoru na ocelové konstrukci s pružinami umístěnými seshora.

Budova i její okolí jsou v současné době velmi zanedbané, některé místnosti jsou prý dodnes ve stavu „připomínajícím stáj“, protože smělé vize architektů o prosvětlených kancelářských prostorech plných zeleně se nikdy nepovedlo realizovat.

A tak si na toto místo, včetně procházky kolem bývalého Gottwaldova náměstí se stupňovitou fontánou (nyní náměstí Slobody před barokním Úřadem vlády), udělejte výlet zejména pokud v rozpadu socialistických monumentů shledáváte jistou nostalgickou krásu. 

6. Hrad Devín na soutoku řek Moravy a Dunaje

Hrad Devín v Bratislavě

Hrad Devín je prastarým slovanským hradem, ležícím na soutoku řek Moravy a Dunaje, jejichž vody, kalnou a světlou, uvidíte mísit se v jednu, pokud si vyjdete zaniklým amfiteátrem do svahu hradního kopce.

Procházka k Devínu je zajímavá kvůli místu, kde se nachází, protože právě tu zažijete důvěrnější kontakt s řekou Dunaj a lužními lesy kolem. Hrad je od města poněkud vzdálen, a v okolí se vyplatí nějakou chvíli zůstat. Doporučujeme navštívit chráněnou přírodní rezervaci Sandberg, kde v písku navždy spí lastury z pravěkého moře.
Hrad je spíš sadou zachovalých půdorysů ruin a hradeb, se zajímavými expozicemi vykopávek starých Slovanů a Keltů. Má bezbariérový přístup, který je ideální pro rodiny s dětmi. Dojedete sem autem, bratislavskou MHD nebo po udržované cyklostezce.

7. Katedrála svatého Martina

Dóm sv. Martina - katedrála v Bratislavě

Zlatem vykládaná střecha katedrály a zlatá koruna na polštáři jsou symbolem královských korunovací. Právě zde proběhla korunovace Marie Terezie na uherskou královnu. Kromě ní se zde korunovali další uherští králové a jejich manželky.

Posaďte se do lavice a prohlédněte si propracované vitráže a výzdobu kostela. Pak se jděte podívat do klenotnice, do krypty a do sboru – tam uvidíte vyřezávané sochy zvířat, jako třeba medvěda hrajícího na violoncello, lišku nebo opici.

Katedrála se nachází u městských hradeb, takže se pak vydejte k odsvěcenému kostelu Klarisek Kapitulskou ulicí.

8. Filharmonie Reduta a opera Národního divadla

Bratislavská opera slovenského národního divadla

Barokní filharmonie Reduta z roku 1773 na Hviezdoslavově náměstí skrývá překrásnou koncertní síň se štukovou výzdobou a křišťálovými lustry. A to nejdůležitější je samozřejmě to, že má skvělou akustiku. Takže pokud máte rádi hudbu, určitě si zajděte na koncert. Při přestávce si můžete se skleničkou sektu prohlédnout bohatě zdobené interiéry.

Druhou významnou budovou na Hviezdoslavově náměstí je stará Opera Národního divadla, před níž si v Ganymedově fontáně dodnes hrají kamenné děti a chytají ryby.

Novou, moderně monumentální budovu opery Slovenského národního divadla, pak najdete v blízké pěší vzdálenosti, na nábřeží za Starým mostem.

Chcete si příjemně posedět u řeky? Obchodní centrum Eurovea se nachází přímov vedle budovy nové opery, a nabízí mnohá posezení.

9. Stará tržnice

Bratislavská Stará tržnice

Stará tržnice z dob první průmyslové výstavby je technickou památkou s velkými ocelovými nosníky uvnitř. Postavena před více než sto lety, byla otevřena v roce 1910. Procházely se v ní proto dámy v nabíraných sukních a se slunečníky zhruba ve stejné době, kdy byla dostavována první část Pařížského metra.

Od 60. let 20. století pod vládou komunistického režimu přestala být tržnicí, ale v 90. letech byla opět uvedena do původního provozu. Dnes si sem můžete zajít na kafíčko, street food, nebo v zadním traktu do vinotéky Viecha, která má širokou nabídku kvalitního slovenského vína, které zde podávají z tanků i z lahví. Bývá tu opravdu plno, někdy se sedí i na schodech, takže si raději předem rezervujte stůl.

10. Modrý kostelík

Modrý kostelík sv. Alžběty v Bratislavě

Romantická stavba, která je klenotem evropské architektury - Modrý kostelík sv. Alžběty. Unikátní secesní dílo navržené maďarským architektem těsně před začátkem 1. světové války. Kromě jeho fasády a bohatě zdobeného vnitřku si prohlédněte také zahradu.
V kostele se slouží katolické mše.
Budovy „reálného gymnasia“ ve stejném stylu jsou hned přes ulici.

11. Bratislavské zahrady

Pokud se rádi procházíte po parcích a zahradách, máme pro vás dva tipy. Medická zahrada s bílými lavičkami a velký park Grassalkovičova zahrada u Prezidentského paláce uspokojí vaše touhy po romantické procházce či pikniku ve staro-bratislavském stylu. Samozřejmě ani v jedné nechybí stříkající fontána.

12. Nový Starý most a tramvaj alternativní kultury

Starý most Bratislava

Projděte se ze Šafárikova náměstí od Klubu umělců po Starém mostě, který je nejstarším mostem přes Dunaj v Bratislavě.

 • • Do povětří ho vyhodila ustupující německá armáda.
 • • Byl znovu postaven ruskými ženisty a německými zajatci.
 • • V roce 1981 se skokem z něj utopil rockový zpěvák Jiří Schelinger.
 • • Kvůli financím byl až do 70 let jediným Bratislavským mostem, kdy byl slavnostně otevřen Nový most

Jeho poslední moderní verze s širokým chodníkem pro noční korzování byla postavena v roce 2016.

Za mostem narazíte na zajímavost, klub v tramvaji – T3 Kultúrny prostriedok. Konají se tu koncerty elektronické hudby a dalších žánrů.

13. Gotická kostelní věž v Sadu Janka Krále

Gotická věž Bratislava Sad Janka Krále

Vydejte se po cestičkách Sadu Janka Krále na petržalské straně Dunaje. Mezi vzrostlými kaštany za Starým mostem narazíte na podivuhodný „altánek“. Jde o gotickou věž Františkánského kostela původem z 15. století. Byla sem přenesena po svém poškození zemětřesením v roce 1897.

Od té doby je ozdobou a oblíbeným místem romantických setkání v parku, který je nejstarším veřejným parkem ve Střední Evropě.

14. Kam do přírody v Bratislavě a okolí?

Bratislava televizní věž Kamzík, lesy, příroda

Chcete si udělat procházku mimo město? Zkuste se projít do těchto míst, všude vás odveze městská hromadná doprava:

 • • Vinohrady a Rača – vystoupíte a dáte se vzhůru k zeleným kopcům Malých Karpat na místa zvaná Pekná cesta, Horáreň Biely Kříž
 • • Zlaté piesky – vezměte deku a opalovací krém a vyrazte se koupat na jezero
 • • Dúbravka – Pri Kríži – vyrazte do lesů na Devínsku kobylu a Sandberg, který je pozůstatkem pravěkého moře
 • • Vysílač Kamzík s bobovou dráhou pro děti, lesopark Kačín
 • • Procházka kolem rybníků na Železné studničce – můžete spojit s výletem na Kamzík
 • • Více tipů kam na procházku do přírody v Bratislavě

 

Na závěr vaší návštěvy se zamyslete, jestli byste se nechtěli odvézt po Dunaji lodí do rakouského Hainburgu, anebo pravidelnou linkou až do Vídně.

Tipy na kulturní vyžití v Bratislavě:

Tipy na vinárny a bary:

 • U Čerta – pěkná hospůdka v bratislavském podhradí
 • Vinárna Marína u Hlavní železniční stanice – luxusní posezení u vína
 • Vinárna Vínečko v centru v Obchodní ulici – tradiční posezení ve vinném sklípku
 • Pivovar Damián s nabídkou vlastních piv, i mnoha dalších minipivovarů


Výlet k našim slovenským sousedům si moc užijte. Před odjezdem za památkami, vyhlídkami, sochami a fontánami myslete na kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete, my se staráme.


Výlet k našim slovenským sousedům si moc užijte. Před odjezdem za památkami, vyhlídkami, sochami a fontánami myslete na kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete, my se staráme.

Zdroje: www.tripadvisor.cz, www.travelguide.sk

Další články

Florencie – kvetoucí renesanční kráska - průvodce

První hlavní město Itálie. Kolébka renesance. Rodiště Danta, Donatella, Michelangela a nespočtu dalších velkých umělců. Jako by se sem obtiskla boží noha, protože Florencie (Firenze), doslova „kvetoucí“, je toskánské město umělců, kultury a honosné architektury.

florencie1

Po stopách 7 divů světa - 2. díl

Zvládnete vyjmenovat všech sedm starověkých divů světa? V prvním článku jsme vám přiblížili první tři od babylonských a helénských stavitelů. Dnes se podíváme na zbývající čtyři pozoruhodné stavby.

sedm-divu-sveta-dil-druhy-1a