Pár hodin autem nebo vlakem, chvilka letadlem a jste v Bratislavě. Hlavním městě, které v posledních letech přibývá do seznamu vysněných destinací cestovatelů z celého světa. Tohle krásné město na Dunaji má co nabídnout a ví o tom. Připravili jsme pro vás 10 nejhezčích památek.

Pohled na Bratislavský hrad a Dóm svatého Martina

Prohlédněte si Bratislavu z výšky

Přes Dunaj vede pozoruhodný most, kterému se říká UFO nebo také Nový most. Byl postavený v 60. letech 20. století a neslouží pouze jako most, ale také jeho vyhlídkové místo z „kosmického talíře“. Do toho vás vyveze výtah do výšky 95 metrů. Kromě vyhlídky tam můžete zajít do baru nebo na luxusní večeři s panoramatickým pohledem na celou Bratislavu. Vyhlídku si můžete vychutnat také z hradu Devín. Ten leží na soutoku řek Moravy a Dunaje, na hranici Slovenska s Rakouskem. Čekají na vás zajímavé expozice a bezbariérový přístup, který je ideální pro rodiny s dětmi. Do hradu Devín můžete dojet autem, na jízdenku bratislavské MHD nebo po udržované cyklostezce. Další pohled si můžete užít z Michalské věže v centru Bratislavy. Z této tradiční dominanty ze 14. století s měděnou střechou jako z pohádky je krásný výhled na malebné uličky kolem.

Most SNP - Noční Nový most UFO v Bratislavě

Vydejte se po stopách historie

K objevování Bratislavy rozhodně patří návštěva katedrály svatého Martina na Starém Mestě. Proč? Protože právě v něm proběhla korunovace Marie Terezie na Uherskou královnu. Kromě ní se zde korunovali další uherští králové a jejich manželky. Posaďte se do lavice a prohlédněte si propracované vitráže a výzdobu kostela. Dýchne na vás historie. Pak se jděte podívat do klenotnice, do krypty a do sboru – tam uvidíte vyřezávané sochy zvířat jako třeba medvěda hrajícího na violoncello, lišku nebo opici.

Vyresime za vas platbu u lekare v zahranici

Dalším historicky důležitým místem je Bratislavský hrad. Ten se tyčí 85 metrů nad řekou a je symbolem města už od 10. století. Místo, na kterém stojí, bylo významnou obchodní křižovatkou dávno před ním. Proto zde před hradem stál palác a bazilika. Od 16. století tu sídlil panovník, konala se zde zasedání Uherského sněmu a v katedrále svatého Martina zmíněné korunovace. Toto období trvalo celých 200 let. Dnes tu můžete navštívit expozice Slovenského národního muzea. Hrad slouží jako reprezentační prostory prezidenta a parlamentu Slovenské republiky.

Bratislavský hrad na Dunaji

Vyrazte za krásou

Jako první „krásku“ doporučujeme budovu Reduta. Tato budova z roku 1773 totiž skrývá překrásnou koncertní síň se štukovou výzdobou a křišťálovými lustry. A to nejdůležitější je samozřejmě to, že má síň skvělou akustiku. Takže pokud máte rádi hudbu, určitě si zajděte na koncert. Při přestávce si můžete se skleničkou sektu prohlédnout bohatě zdobené interiéry. Další stavbou, kterou doporučujeme vašim očím, je klenot evropské architektury - Modrý kostel. Secesní dílo navržené maďarským architektem těsně před začátkem 1. světové války. Podobný nikde jinde nenajdete. Kromě jeho fasády si prohlédněte také zahradu.

Modrý kostelík v Bratislavě

Prozkoumejte detaily

Bratislava je plná soch, fontán, podloubí a malých zahrad. Jděte se podívat na fontánu se sochou svatého Jiřího. Ten vítězí nad drakem ve dvoře Primaciálního paláce. Další zajímavou památkou je socha Napoleona před francouzskou ambasádou. Připomíná rok 1805, kdy byl uzavřen bratislavský mír mezi Rakouskem a Francií. Na stejném náměstí můžete vidět ve zdech kostela dělové koule z Napoleonových kanónů, než byl mír uzavřený. U Sloupu Nejsvětější Trojice naši prohlídku města zakončíme. Byl postavený na památku obětí morových epidemií v Evropě. Svatá Trojice je obklopená anděli a nad nimi „září“ slunce ze zlata. Od sloupu uvidíte na UFO rozhlednu i na hrad.

Primaciální palác fontána sv. Jiří

Výlet k našim slovenským sousedům si moc užijte. Před odjezdem za památkami, vyhlídkami, sochami a haluškami myslete na kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: www.tripadvisor.cz, www.travelguide.sk

Zimní víkendové výlety do okolních měst, a to hned po svátcích, myslíte na ně také? Vydejte se na tajný výlet spojený s nákupy! Kde se dobře nakupuje?

1. 1. 2020
Nakupování a slevy v zahraničí

Irma a Maria. Tyto dvě dámy se v září loňského roku prohnaly karibskými ostrovy. Během několika dní je proměnily k nepoznání. Zásah do nádherných míst nejjižnější části Severní Ameriky byl vidět i na satelitních snímcích z oběžné dráhy. Kvůli své síle si hurikány vysloužily pověst nejsilnějších a nejničivějších tropických bouří v celé historii oblasti. Tato lokalita je oblíbeným místem pro luxusní dovolenou v zimních měsících. Podívejte se na to, v jakém stavu je na začátku další sezóny.

5. 1. 2018
Karibik po hurikánech 01b