Datum:
Pár hodin autem nebo vlakem, chvilka letadlem, a jste v Bratislavě. Hlavním městě, které v posledních letech přibývá do seznamu vysněných destinací cestovatelů z celého světa. Tohle krásné město na Dunaji má co nabídnout. Připravili jsme pro vás 11 pozoruhodných míst se zajímavou atmosférou, které byste v Bratislavě měli navštívit.
Paláců zde bohatí Vídeňáci postavili přehršel, díky tomu, že v Bratislavě trávili v letních „sídlech“ své volno. Ale i pravidelné zasedání uhorského sněmu kdysi přispělo k honosné architektuře. Věděli jste, že Bratislava v Rakousko-Uhersku měla další dvě jména? Německy Pressburg a maďarsky Pozsony.
Barokní a neoromantický styl v Bratislavě již zůstal – dokud nevyjdete z centra, kde čeká mnoho příkladů socialistické architektury, ale i velké množství parků a zeleně.
Každé významnější náměstí v Bratislavě, ať už klasické nebo moderní, zdobí alespoň jedna fontána. Kde bude nejlepší začít s průzkumem Bratislavy?
1. Michalská věž a korzo v Michalské ulici
Pohled na město z výšky si můžete užít z Michalské věže v centru Bratislavy. Z této tradiční dominanty ze 14. století s měděnou střechou jako z pohádky je krásný výhled na malebnou uličku Prašné brány, směřující podél bývalých hradeb.
Pod sebou uvidíte celou délku Bratislavského korza, kam se dávní Bratislavané v Rakousko-Uhersku chodívali procházet po svém provinčním městečku. Tvoří jej takřka tři ulice, začíná Michalskou věží, končí Hviezdoslavovým náměstím s operou a filharmonií a vrací se zpět kolem Hlavního náměstí s radničními hodinami.
2. Památník Slavín
Dalším oblíbeným vyhlídkovým místem je památník osvobození od nacismu, v šedém mramoru vyvedený monument Slavín. Vedle televizní věže na Kamzíku je další dominantou, viditelnou odevšad.
Štíhlá věž, zakončená postavou alegorické Svobody, připomíná hořící plamínek svíčky. Jsou tu pohřbeni převážně ruští vojáci, a památník působí v socialistickém duchu heroicky a nezměrně s osobním lidským osudem, který je kladen na oltář vítězství ve válce.
Výstupem na Slavín si můžete obhlídnout i mnohá zákoutí bratislavských uliček, které jsou mimo hledáček turistů. Například kalvárii Hluboká cesta nebo vilovou čtvrť pod Slavínem se sítí důmyslných schodů, které pěším propojují serpentiny táhlých uliček.
Ze Slavínu je výhled na celé město, včetně obrácené pyramidy budovy Rozhlasu.
3. Bratislavský hrad - parky a vyhlídky
Parádní vyhlídku si uděláte, když vystoupíte na kopec k Bratislavskému hradu. Je obehnán stupňovitými parky, které lze procházet kolem dokola a sestoupit druhou stranou ulicí Palisád (odkud však směrem nahoru vede cesta i na Slavín). Nebo můžete dobrodružně hledat propojovací cestu do města někde nad tunelem tramvajové trati, která je již desítky let proražena pod hradním kopcem.
Hrad stojí na místě významné obchodní křižovatky, pamatující Římany i Kelty, již od 10. století. Těžko se dnes věří, že mohutný Dunaj byl tehdy jediným příhodným brodem v okolí. Od 16. století tu sídlil panovník, konala se zasedání Uherského sněmu. V blízké katedrále svatého Martina probíhaly korunovace, včetně první ženské korunované panovnice, slavné Marie Terezie.
4. Nový most a restaurace UFO
Přes Dunaj vede ikonický Nový most, po kterém se dostanete nad kalné vody valícího se Dunaje, a dále do rozlehlého sadu Janka Kráľa, který je oblíbeným místem procházek místních.
Původně se jmenoval Most SNP, Slovenského Národního Povstání. Pro jeho výstavbu byla v 60. letech komunistickým režimem vymazána celá jedna čtvrť města, Židovská čtvrť i s nádhernou synagogou. Tomuto činu, a i dalším aktům ideologického násilí na židech během nacistického státu, je dnes věnován památník u jeho paty, těsně před výstupem ke katedrále.
Luxusní restaurace je dodnes ve vyhlídkové části Nového Mostu (dnes již znovu přejmenovaného k výročí SNP) a stala se nejznámějším záběrem na Bratislavu. Futuristická vyhlídková věž UFO je kosmický talíř se zabudovaným výtahem a výškou bezmála 100 metrů, dříve za komunismu se však nejmenovala UFO, ale Bystrica.
Nahoře čeká vyhlídka na město, adrenalinový skywalk, bar nebo luxusní večeře s panoramatickým výhledem na celou Bratislavu.
5. Obrácená pyramida Slovenského Rozhlasu
Unikátní památkou technického rázu, jejíž výstavba trvala 13 let, je budova Slovenského rozhlasu. Projekt obrácené pyramidy vznikl v období politického uvolnění kolem „pražského jara“, v roce 1967. Potýkal se s mnoha konstrukčními problémy, protože s ocelovou konstrukcí budovy a progresivními technologiemi se tehdy ještě neumělo dobře pracovat.
V budově dodnes sídlí rozhlas, nahrávací studia a unikátní Velké koncertní studio, sál visící v prostoru na ocelové konstrukci s pružinami umístěnými shora.
Budova i její okolí jsou v současné době velmi zanedbané, některé místnosti jsou prý dodnes ve stavu „připomínajícím stáj“, protože smělé vize architektů o prosvětlených kancelářských prostorech plných zeleně se nikdy nepovedlo realizovat.
A tak si na toto místo, včetně procházky kolem bývalého Gottwaldova náměstí se stupňovitou fontánou (nyní náměstí Slobody před barokním Úřadem vlády), udělejte výlet zejména pokud v rozpadu socialistických monumentů shledáváte jistou nostalgickou krásu.
6. Hrad Devín na soutoku řek Moravy a Dunaje
Hrad Devín je prastarým slovanským hradem, ležícím na soutoku řek Moravy a Dunaje, jejichž vody, kalnou a světlou, uvidíte mísit se v jednu pokud si vyjdete zaniklým amfiteátrem do svahu hradního kopce.
Procházka k Devínu je zajímavá kvůli místu, kde se nachází, protože tu zažijete důvěrnější kontakt s řekou Dunaj a lužními lesy kolem. Hrad je od města poněkud vzdálen, a v okolí se vyplatí nějakou chvíli zůstat. Doporučujeme navštívit chráněnou přírodní rezervaci Sandberg, kde v písku navždy spí lastury z pravěkého moře.
Hrad je spíš sadou zachovalých půdorysů ruin a hradeb, se zajímavými expozicemi vykopávek starých Slovanů a Keltů. Má bezbariérový přístup, který je ideální pro rodiny s dětmi. Dojedete sem autem, bratislavskou MHD nebo po udržované cyklostezce.
7. Katedrála svatého Martina
Zlatem vykládaná střecha katedrály a zlatá koruna na polštáři jsou symbolem královských korunovací. Právě zde proběhla korunovace Marie Terezie na uherskou královnu. Kromě ní se zde korunovali další uherští králové a jejich manželky.
Posaďte se do lavice a prohlédněte si propracované vitráže a výzdobu kostela. Dýchne na vás historie. Pak se jděte podívat do klenotnice, do krypty a do sboru – tam uvidíte vyřezávané sochy zvířat, jako třeba medvěda hrajícího na violoncello, lišku nebo opici.
Katedrála se nachází u městských hradeb, a pak se vydejte k odsvěcenému kostelu Klarisek Kapitulskou ulicí.
8. Filharmonie Reduta a opera Národního divadla
Barokní filharmonie Reduta z roku 1773 na Hviezdoslavově náměstí skrývá překrásnou koncertní síň se štukovou výzdobou a křišťálovými lustry. A to nejdůležitější je samozřejmě to, že má skvělou akustiku. Takže pokud máte rádi hudbu, určitě si zajděte na koncert. Při přestávce si můžete se skleničkou sektu prohlédnout bohatě zdobené interiéry.
Druhou významnou budovou na Hviezdoslavově náměstí je stará Opera Národního divadla, před níž si v Ganymedově fontáně dodnes hrají kamenné děti a chytají ryby.
Novou, moderně monumentální budovu Slovenského národního divadla, pak případně najdete v blízké pěší vzdálenosti, na nábřeží za Starým mostem.
9. Stará tržnica
Stará tržnice z dob první průmyslové výstavby je technickou památkou, s velkými ocelovými nosníky uvnitř. Postavena před více než sto lety, byla otevřena v neuvěřitelném roce 1910. Procházely se v ní proto dámy v nabíraných sukních a se slunečníky zhruba ve stejné době, kdy byla dostavěna první část Pařížského metra.
Od 60. let přestala být tržnicí, ale v 90. letech byla opět uvedena do původního provozu. Dnes si sem můžete zajít na kafíčko, street food, nebo v zadním traktu do vinotéky se širokou nabídkou kvalitního slovenského vína, které se podává z tanků i lahví. Bývá tu opravdu plno, někdy se sedí i na schodech, takže si raději předem rezervujte stůl.
10. Modrý kostelík
Poslední krásně romantickou stavbou, kterou doporučujeme vašim očím, je klenot evropské architektury - Modrý kostelík sv. Alžběty. Unikátní secesní dílo navržené maďarským architektem těsně před začátkem 1. světové války. Kromě jeho fasády a bohatě zdobeného vnitřku si prohlédněte také zahradu. Budovy „reálného gymnasia“ v podobném stylu jsou hned přes ulici.
11. Bonus: Romantické zahrady
Pokud se rádi procházíte po parcích a zahradách, máme pro vás ještě dva tipy navíc. Medická zahrada s bílými lavičkami a velký park Grassalkovičova zahrada u Prezidentského paláce uspokojí vaše touhy po romantické procházce či pikniku ve staro-bratislavském stylu. Samozřejmě ani v jedné nechybí stříkající fontána.
Výlet k našim slovenským sousedům si moc užijte. Před odjezdem za památkami, vyhlídkami, sochami a fontánami myslete na kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete, my se staráme.
Zdroje: www.tripadvisor.cz, www.travelguide.sk
Další články
Nejlepší zipline v Evropě
Kde se lze v Evropě proletět na parádním zipline? Jen si to představte - kladka, ocelové lano a kolem vás spousta vzduchu - vznášíte se nad údolím, v hloubce tečou řeky, pasou se ovečky. Přinášíme vám výběr nejlepších zipline v blízkém i dalekém okolí.

Chorvatsko – 24+ tipů na místa, kde můžete i letos zažít dovolenou jinak
Tipy na dovolenou, přehled zajímavostí, tipy na netradiční místa, aktivní dovolená a turistika a další cestovatelské rady pro Chorvatsko.
