Datum:

tuleni

Slyšeli jste už někdy o ostrově Terschelling? Pokud ne a patříte mezi milovníky cykloturistiky, rozhodně byste si toto jméno měli zařadit do svých příštích cestovatelských itinerářů. Perla Waddenského moře, jak se také Terschellingu přezdívá, si vás získá nejenom krásnými přírodními parky, ale i dlouhými písečnými plážemi a malebnými městečky.

Ostrov Terschelling leží v Severním moři při pobřeží Nizozemska. Ačkoliv je jenom 30 km dlouhý a 3-4 km široký, jde o největší z Fríských ostrovů. Jeho krásy každopádně pohodlně objevíte doslova za pár dní, což z něj dělá ideální destinaci na prodloužený víkend.

Nejrychleji se na ostrov dostanete z přístavu Harlingen, kde se třikrát denně můžete nalodit na trajekt. Místní doporučují nechat auto na pobřeží a na ostrov vyrazit jenom na kole. Takové cestování je podle nich nejpohodlnější. Pro cykloturisty je navíc připraveno 15 000 kol k zapůjčení a více než 250 km značených tras.

na kole po Terschellingu

Vegetace, ptáci a tuleni

Co stojí na ostrově za zhlédnutí? Určitě je to místní fauna a flóra. Najdete zde 6 přírodních rezervací, z nichž nejznámější se jmenuje Boschplaat. Při projížďkách nebo výšlapech můžete obdivovat sladkovodní vegetaci a také roztodivné druhy ptáků. A pokud patříte mezi velké milovníky zvířat, určitě nezapomenutelnou atrakcí pro vás bude pohled na tuleně odpočívající na některé z místních pláží. 

kachny

Divadlo, kam se podíváš 

Terschelling je mezi turisty známý i díky

Oerol festivalu, který se koná každý rok v červnu a trvá 10 dní. Během tohoto festivalu, který se poprvé konal už v roce 1982, a od té doby se z něj stal skutečný kulturní fenomén, můžete po celém ostrově shlédnout spoustu divadelních, hudebních, tanečních a jiných uměleckých představení a instalací.

Brusinkový ráj

Pokud máte rádi brusinky, bude pro vás Terschelling opravdovým rájem. Tyto delikatesní hořkokyselé plody plné vitamínů zde divoce rostou na území nikoho ve vřesovištích písečných dun. Můžete se tak kdykoliv zastavit a natrhat si plnou hrst. Pokud byste se o pěstování a zpracování brusinek chtěli dozvědět více, zastavte se v městečku Formerum. Zde najdete muzeum a zároveň továrnu na jejich zpracování. Za pozornost určitě stojí brusinkové víno, které se hodí i jako originální suvenýr.

domek na pláži

Tip na závěr

Budete-li cestovat s vlastním kolem, potom by se vám mohlo hodit pojištění jízdních kol. Můžete jej tak zabezpečit proti krádeži či poškození, a to i v případě vandalismu. Je fajn užívat si dobrodružství a krásy přírody, zároveň je dobré se připravit na případnou nenadá

lou událost, aby vám nezkazila radost z vaší dovolené. No a samozřejmě také <a href="/cs/cestovni-pojisteni">nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění, protože o kolo jde až na druhém místě :)Šťastnou cestu vám přeje ERV Evropská!

Zdroje:    ERV Evropská
 

Další články

7 zvláštností, které můžete zažít jen v Budapešti

Dnes se dozvíte o tom, co nevšedního můžete zažít v Budapešti. Tyhle tipy vám dají jen místní obyvatelé nebo cestovatelé, kteří tam pobývají déle než víkend nebo jednu dovolenou. Co to tedy je?

zvlastnosti-budapesti

Austrálie: jsou legendy o Uluru pravdivé?

Co se vám vybaví, když se řekne země protinožců? Je to budova Opery, klokani nebo opálení surfaři? Nám naskočí Uluru opředené mýty. Tento turisty oblíbený monolit se tyčí uprostřed rovinaté pustiny Národního parku Uluru-Kata Tjuta do výšky přes tři sta metrů a je to symbol celého kontinentu. A přesto ho prý většina Australanů neviděla na vlastní oči. Možná i kvůli vzdálenosti, kterou je nutné překonat. Z nejbližšího města v centrální Austrálii Alice Springs je to téměř pět set kilometrů.  Nechte se vtáhnout do pověstí, záhad a faktů spojených s touto tajuplnou horou… 

uluru-ayers-rock-01