Maroko – mozaika evropské, africké a arabské kultury
Datum: | Autor: Tým ERV

Nejbližší „orient“ je pro Evropany vzdálený jen necelou hodinu lodí ze Španělska nebo pár hodin letadlem. Přátelské Maroko vítá cestovatele s otevřenou náručí. Za čím můžete do této krásné země vyrazit? Co navštívit a co ochutnat?
Do Maroka za městy
Pokud jste si vybrali plavbu lodí, tak přistanete ve druhém největším marockém přístavu Tanger. Toto město má bohatou historii, protože se tam potkávali muslimové, křesťané a židé. Město sloužilo jako významné obchodní a kulturní centrum. V 50. letech minulého století tam žili světoznámí spisovatelé - beatníci, jako William Borroughs a další. I tento odkaz tam stále láká umělce z celého světa. Když se posuneme dále na jih, tak narazíme na Fés, jedno z nejzachovalejších arabských měst vůbec. Fés byl centrem filozofů, lékařů, vědců a muslimských a křesťanských hodnostářů z celého světa. Město bylo založené v roce 789 a už v roce 859 tam byla otevřená nejstarší a dodnes aktivní univerzita. Určitě navštivte historické jádro, Fés el Bali, a projděte si malebné uličky s tradiční architekturou a řemesly. Život jako by se tam zastavil před několika stoletími…
Západně od města Fés najdeme na pobřeží největší marocké město a přístav, Casablanca. Pokud ve Fésu uvidíte tradice, tak v Casablance se trochu „vrátíte“ zpátky do Evropy. Poznáte to podle stylu oblékání žen, které nenosí šátky, značkových butiků a hlučných barů. Pestrost Maroka tam máte jako na dlani – můžete obdivovat tradiční marocké domy, koloniální secesní stavby i moderní architekturu. Rozhodně se vydejte do světoznámé mešity Hassana II. Je největší mešitou v celém Maroku a je ojedinělá tím, že ji mohou navštívit i nemuslimové. Dále na jih se nachází Marakéš. Ideální město pro ty, kteří se chystají do Maroka za dobrodružstvím – na jedné straně města se tyčí bílé vrcholy Vysokého Atlasu, na druhé straně se rozprostírá poušť. Marakéš je známý charakteristickou červenou barvou svých historických budov a hradeb. Zajděte se podívat na náměstí Djemaa el-Fna, kromě trhů tam zažijete také pouliční „cirkus“ – zaříkávače hadů, krotitele opic, akrobaty, tanečníky a další. Dívat se na ně můžete se šálkem sladkého mátového čaje v ruce z přilehlých kaváren.
Do Maroka za plážemi
Několik tisíc kilometrů dlouhé pobřeží, kde je možné se koupat, potápět, surfovat i kiteboardovat. Zní to jako pohádka z tisíce a jedné noci? Kdepak. Od Casablancy až po Agadir najdete kouzelná místa na všechny tyto aktivity. Pláže jsou nejčastěji písčité s jemným pískem. Atlantik umí počasí rychle proměnit, takže se vám počasí může během dne změnit hned několikrát jako mávnutím kouzelného proutku. Ale koho by to v marocké pohodě rozhodilo?
Do Maroka za dobrotami
Marocká kuchyně je chutná, bohatá a pestrá. V jejích receptech najdete kuskus, rajčata, olivy, cizrnu a různé druhy mas. V každé lepší restauraci můžete ochutnat tajine, národní specialitu z několika druhů mas, rýže a zeleniny. Strava je bohatá na saláty, arabské chleby (harsha, baghira), jogurt a sladkosti. Tradiční jídla můžete ochutnat v restauracích, v jídelnách nebo na ulici. Maročané jsou přátelští a otevření lidé, takže vás rádi pohostí i doma. Po každém jídle se podává silný sladký mátový čaj, který se připravuje ze zeleného čaje a čerstvé máty. Ideální je vyrazit do Maroka v době, kdy není postní měsíc ramadán. Tehdy muslimové od východu slunce do západu nepijí, nejí, nekouří a zdržují se sexuálních aktivit. Po dobu ramadánu je proto někdy těžké najít otevřenou restauraci, nebo koupit něco k jídlu na ulici. Pekárny v tyto dny otevírají až v pozdních odpoledních hodinách, aby si lidé mohli nakoupit na večer. Povečeřet už budete moci „normálně“ v jakékoli restauraci po ohlášení konce ramadánu. Ve velkých městech hlásí konec půstu sirény. Ramadán je posuvný postní měsíc - letošní začínal 26. května a končil 23. června. V roce 2018 bude začínat 15. května.
Cesta do Maroka
Maroko je možné navštívit celoročně. Na hory můžete vyrazit už v březnu, tehdy tam ještě najdete sníh. Na cestování a výlety po Maroku je nejpříjemnější březen až květen nebo podzimní měsíce od září dál. Na slunění je samozřejmě nejlepší léto - kdekoli po celém pobřeží. Výhodou je, že občané České republiky nepotřebují na návštěvu Maroka vízum. Pokud bude vaše cesta kratší než devadesát dní, tak stačí, aby váš cestovní pas platil následujících šest měsíců a měli jste s sebou dostatek financí. Takže se klidně můžete rozhodnout navštívit tuto krásnou zemi ze dne na den.
Na popsání marocké atmosféry, vůni koření a tamních specialit slova ani fotky nestačí. Pokud se rozhodnete Maroko navštívit, sjednejte si cestovní pojištění, protože asistenční služba v češtině se v arabsky, francouzsky a berbersky mluvící zemi hodí dvojnásob.
Zdroje: islamicfinder.org, hedvabnastezka.cz, livingstone.cz, wikipedia.org