Praha, 24. 10. 2013 – Jen každý 33. Čech si pravidelně užívá exotickou dovolenou. Dalších 9 % si luxusní zájezd dopřeje jen občas, každý sedmý Čech se pak do exotické destinace podívá alespoň jednou za život. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu.

Nejčastěji jezdí do exotických zemí vysokoškoláci. Hlavním důvodem, proč se Češi do Asie či Karibiku vydávají, je teplé počasí (29 %). Každý šestý pak chce k moři jezdit jindy než v létě, kdy si slunce a teplo může užít i doma. 12 % respondentů uvedlo, že do exotiky vyráží především proto, aby se odlišili od většiny českých turistů. „Hlavním důvodem proč jezdíme tak málo do exotických destinací, jsou samozřejmě finance, to uvedlo 75 % lidí. Každému jedenáctému z nás ale vadí, že neví, co může ve vzdálených zemích čekat. Raději tak jede tam, kde už to zná,“ upřesňuje ředitel obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny Ondřej Rušikvas.

Nejvíc táhne Thajsko a Karibik

Mezi nejoblíbenější místa patří už několik let Thajsko, Dominikánská republika, Kuba a Spojené arabské emiráty. Češi preferují snadno dostupná místa. Nejlépe se proto prodávají destinace, u kterých je třeba maximálně jednou přestupovat. „Průměrně utratíme za exotickou dovolenou 40 - 50 tisíc korun za osobu. Poznávací zájezdy jsou dražší než ty pobytové. Obecně platí, že u exotických dovolených klienti očekávají více zážitků a adrenalinu než u klasické letní relaxace,“ říká Ondřej Rušikvas.

Pozor na lékařskou péči

Dovolené v exotice bývají dražší a často se kupují s větším předstihem, proto je důležité kvalitní pojištění storna. To by mělo krýt co nejvíce možných důvodů, kvůli kterým lze dovolenou zrušit (nemoc, přestěhování, rozvod, zkoušky ve škole apod.) „ Velmi důležité jsou asistenční služby pojišťovny, protože v exotických destinacích je těžší zajistit odpovídající lékařskou péči a také kvalitní přepravu (repatriaci) klienta. ERV Evropská například průběžně kontroluje prostřednictvím svých Euro-Center kvalitu lékařské péče přímo na místě,“ vysvětluje Ondřej Rušikvas. Výrazným specifikem jsou také komplikace při přepravě zavazadel. „Do exotiky se často létá s několika přestupy, takže riziko zpoždění nebo úplné ztráty zavazadel je daleko větší. Klient by si měl prověřit, po jak dlouhé době a do jakého cenového limitu si může v případě zpoždění či ztráty zavazadel zakoupit náhradní věci,“ doplňuje ještě Ondřej Rušikvas z ERV Evropské.

 Pojistná událost  Destinace  Náklady
 akutní operace mozku USA 1 300 000 Kč
 zlomenina páteře (celkové náklady) Dominikánská rep. 4 130 000 Kč
 léčení zlomenin a pohmožděnin po pádu do divoké řeky Indonésie 2 500 000 Kč
 ošetření pokousání medvídkem mývalem Mexiko 30 000 Kč

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV pojišťovny


O ERV pojišťovně:

ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již posedmé v řadě byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializovaný pojistitel.