Datum: | Autor: Tým ERV

1. Jak často si klienti objednávají pojištění storna?

Pojištění storna využívá až 80 % všech klientů cestovních kanceláří směřujících na pobytové zájezdy. Hodí se ale také pro individuální cestovatele po vlastní ose a to na výlety nejen do zahraničí, ale i na pobyty v Česku. 

2. Na co si dát pozor při sjednávání pojištění storna?

Důležité je sjednat pojištění včas. Lhůty, do kdy je pojištění možné sjednat, se liší v závislosti na pojišťovně. Pojištění Storna od ERV Evropské lze sjednat nejpozději do tří pracovních dní po rezervaci služby nebo doplatku zájezdu, když je Váš odjezd za delší dobu než 14 dní. V případě odjezdu v kratší době než 14 dní se pojištění sjednává v den rezervace služeb/ doplatku zájezdu.. Dále je důležité se pojistit na skutečnou hodnotu cesty, zájezdu, nebo služby. Neméně důležitou podmínkou správně uzavřené pojistky je i její včasné zaplacení, protože pojistka začne být platná až po připsání platby na účet pojišťovny.

3. Kvůli komu lze zrušit cestu a mít oprávněný nárok na plnění?

V rámci rodiny lze kvůli pojistné události jednoho nárokovat storno u všech. Rodina, tj. matka, otec a děti - nezletilé do 18 let, případně nezaopatřené děti ve společné domácnosti do 26 let.

Pokud spolu cestuje více lidí, rozhodují rodinné vazby, nikoli počet cestovních smluv nebo rezervovaných pokojů

4. Kolik zaplatím za pojištění zrušení (storno) cesty?

Storno Plus vás vyjde na 7 % z částky, kterou chcete pojistit. Pokud sjednáváte cestovní pojištění SingleTrip a k tomu připojištění Storno Plus, je cena za Storno Plus 5 % z ceny zájezdu/cestovních služeb.

5. Je možné pojištění využít jen částečně, na půlku cesty?

Půlku cesty pojištění storna nekryje. Pojištění je ukončené, pokud nastoupíte na cestu – přejedete hranice ČR, nebo v rámci ČR nastoupíte na cestu. Storno nelze využít, pokud klient nastoupí na zájezd, tam onemocní a v polovině odjede domů – tzn. není krytá náhrada za nevyužitý zbytek cesty.

Court attendance

6. Jaké důvody zrušení cesty nelze uznat pro plnění pojištění?

Obecně platí, že nelze nárokovat výplatu pojistného plnění bez doložitelného důvodu, tzn. zrušení cesty musí mít vždy důvod v souladu s pojistnými podmínkami. Pojistné například nelze nárokovat, pokud se klient dovolenou rozmyslí a rozhodne se neodjet, pokud cestu zruší cestovní kancelář nebo klientovi dojdou peníze na doplatek zájezdu/cesty a nechce kvůli tomu jet. Případně pokud úřady v cílové destinaci nařídí nějakou součinnost klienta, kterou není cestující schopen/ochoten splnit (např. očkování na malárii, covid, platný cestovní doklad po návratu, apod.).

Pojištění nelze nárokovat ani tehdy, pokud letenky klientovi zruší sama letecká společnost. V tomto případě je potřeba uplatnit nárok u letecké společnosti. Pokud se zavřou hranice naší země nebo destinace, jedná se o zásah vyšší moci a pojištění se na tyto případy nevztahuje.

7. V jaké lhůtě před cestou je možné pojistit zrušení (storno) cesty?

Pokud jde o zájezd s cestovní kanceláří (kdy máte smlouvu o zájezdu) lze pojištění sjednat nejdříve od zálohy a nejpozději při placení doplatku (do tří pracovních dnů od doplatku), když jedete za delší dobu než 14 dní. U „last minute“ zájezdů v den doplatku.

U samostatně objednávaných cestovních služeb (letenky, ubytování, pronájmy, kurzy, tábory apod.) lze pojištění sjednat při rezervaci služby (do tří pracovních dnů od rezervace, když jedete za delší dobu než 14 dní a když za kratší dobu než 14 dní, tak v den rezervace. Žádná tolerance tří pracovních dní již není při tak krátké době do odjezdu.

8. Je možné pojistit nejdřív letenky a pak až ubytování?

ERV Evropská nabízí možnost tzv. dodatečného rozšíření pojištění storna. To funguje tak, že když si člověk rezervuje nejprve např. letenky a k nim pojištění storna, může následně při rezervaci ubytování pojistku rozšířit i na něj.

9. Co je to Stornofaktura?

Dokument, který vystaví cestovní kancelář, pronajímatel ubytování nebo dopravce, pokud klient službu nevyužije z důvodu nezahájení cesty.

10. Rezervace služby

Den, kdy je s ubytovatelem nebo dopravcem potvrzeno ubytování nebo rezervace dopravy. Není podstatné, kdy se za službu má zaplatit.

11. K čemu je pojištění storna dobré?

Pojištění storna zájezdu představuje nejúčinnější ochranu před nečekanými událostmi a vyplatí se i pro cesty s nízkým rozpočtem. Některé pojišťovny nabízí až 100% pojistné plnění bez spoluúčasti – u nás v ERV to platí při zrušení ze zdravotních důvodů v případě hospitalizace nebo úmrtí cestujícího.

Další články

Indie - země kontrastů a pradávné civilizace

Tento subkontinent v podhůří Himálaje odnepaměti podněcuje a dráždí cestovatelskou fantazii. Je jednou z kolébek lidské kultury, kterou nelze popsat několika větami, a která vždy přitahovala poutníky, dobyvatele...

1bombay-brana-indie-369-min

Zimní lyžařské regiony s jistotou sněhu. Kde si užít freeride, skialpy nebo heliskiing?

Jste blázni do freeridu a chcete vyzkoušet nová místa pro volnou jízdu zasněženou krajinou? Seznam krajin, kde jsou velkolepé hory a závěje sněhu.  

freeride-skialp-heliski