Datum:

vanocni-trhy-683

Když se řekne vánoční trhy, většině lidí pravděpodobně jako první naskočí Drážďany. Německo ale zdaleka není jediná země, která se může pyšnit tradicí kouzelných stánků ve svátečním oblečku. Nechte se zlákat k návštěvě 5 míst, které byste letos před Vánoci určitě neměli minout.

Zářivé vánoční stromky, vůně hřebíčku a vanilky, pestrý výběr sladkých i slaných regionálních delikates. Vánoční trhy jsou perfektní příležitostí nejen k tomu nakoupit poslední dárky a ozdoby na vánoční stromeček. Návštěvou vánočních trhů si dlouho očekávaný Štědrý den o pár dní přiblížíte a zažijete tak přímo esenci sváteční atmosféry.

1. Za pohádkou i do orientu

Kodaň, Dánsko

Chcete se ocitnout na okamžik uprostřed pohádky Hanse Christiana Andersena? Kodaň je celoročně zahalený kouzelnou atmosférou, o to lepší zážitek nabízí město v prosinci a ve vánočním hávu. Vydáte-li se do Kodaně, určitě si nenechte ujít nejznámější trh v parku Tivoli. Nemá sice dlouhou historii, zato ale ve vás zanechá takový dojem, že na něj jen tak nezapomenete. V tradičním průvodu Lucia, který se koná 13. prosince, se na vás chystá stovka dívek v andělských kostýmech zpívajících vánoční koledy. V historických zahradách se můžete kochat zdobenými dřevěnými domky a zasněženými vánočními stromky, které jakoby z pohádky vypadly. Kromě Tivolského parku navštivte také orientálně zaměřený trh v Christianii. Na něm se můžete těšit na nabídku ručně vyráběných šperků, oděvů a vánočních dekorací, kterou na žádném jiném trhu nenajdete.

2. Do nebeských výšin

Pilatus, Švýcarsko

Vůbec nejvýše položený vánoční trh v Evropě se každoročně koná na úpatí švýcarské hory Pilatus. Trh je tak více než 2 000 metrů nad mořem - dojem je tedy podobný, jako kdybyste například popíjeli horký punč přímo na Sněžce. Kromě samotné vánoční atmosféry se tak můžete těšit na dokonalé panoramatické vyhlídky švýcarských Alp. Samotný vánoční trh obvykle sestává ze 40 bohatě zdobených stánků, vyhrávají koledy a těšit se můžete i na malá divadelní představení a zábavu pro nejmenší návštěvníky. Na trhu pořídíte kromě tradičních cukrovinek také spoustu ručně vyráběných dárků a regionálních specialit.

3. Za Vánocemi na ostrovy

Londýn, Anglie

Do Londýna byste to asi neřekli, ale v prosinci se z této evropské metropole stává vyhledávaná vánoční lokalita. Program začíná už na konci listopadu v Hyde Parku a pokračuje až do Štědrého dne. Čeká tu na vás více než sto atrakcí, na 2 stovky tématických stánků s vánočním kouzlem, kde můžete pořídit poslední dárečky pod stromeček. Na výběr opět budete mít z pestré nabídky rukodělných výrobků včetně keramiky, svíček, šperků nebo třeba dřevěných hraček. A těšte se i na živý betlém! Budete mít také příležitost ochutnat i tradiční anglický vánoční pudink nebo řadu horkých alkoholických i nealkoholických nápojů, které při procházení tržištěm potěší všechny vaše smysly.

4. Za vídeňským vánočním snem

Vídeň, Rakousko

Od druhé poloviny prosince až do Vánoc se vídeňská náměstí proměňují v kouzelná vánoční tržiště nazvané místními Weihnachtstraum, tedy vánoční sen. Zářivá světýlka, vůně cukroví, pečených kaštanů a horkého punče vytváří dohromady neodolatelnou atmosféru Vánoc. Vídeňský trh je navíc jedním ze světově nejproslulejších a říká se o něm, že každoročně promění okolí městské radnice v zářivou pohádkovou zemi. Na vídeňském vánočním trhu se mísí tradice s modernou. Nakoupit můžete poslední dárečky, ozdoby na stromek, cukroví a zakončit to můžete třeba jízdou na bruslích. A zabaví se i ti nejmenší, pro které jsou přichystané kolotoče a stánky s rukodělnými řemesly.

5. Do samého srdce tradice

Štrasburg, Francie

Chcete vyrazit na vánoční trh s vůbec nejdelší tradicí v Evropě? Pak byste měli navštívit právě Štrasburg. Poprvé se brány téhle předvánoční pohádky otevřely v roce 1570. Dnes je trh o poznání větší, najdete na něm 3 stovky stánků v celkem 12 lokalitách centra města. Štrasburský trh byl navíc dvakrát po sobě zvolen vůbec nejlepším vánočním trhem v Evropě. Při návštěvě vás proto doslova zahalí kouzelná sváteční atmosféra a na vlastní oči se seznámíte se spoustu místních adventních tradic. Takže zatímco na těle vás bude hřát svařák podle tradiční receptury, na duši vás zahřejí adventní koncerty, živý betlém a další doprovodný program.

Nadcházející první adventní neděli oslavte třeba právě tím, že si rezervujete ubytování v jednom z kouzelných měst, která se právě proměňují ve skutečný vánoční ráj. A na cestu si nezapomeňte vzít dostatek peněz v hotovosti, přeci jenom se nejde spoléhat na to, že Ježíšek nebo vánoční skřítci budou mít platební terminál. A před cestou si zařiďte cestovní pojištění, které si u nás sjednáte doslova za pár minut.


Zdroj:
http://www.europeanbestdestinations.com/
http://www.mirror.co.uk/lifestyle/travel/europe-short-haul/european-christmas-market-deals-best-4432238

Další články

Island - 13 tipů na zajímavosti a přírodní úkazy. Co vidět zemi ohně a ledu?

Průvodce Islandem nejen pro dobrodruhy. Užijte si trendy Reykjavík a pak cestujte kolem pobřeží. Jak je to s kempováním na Islandu? A je tam opravdu tak draho jak se říká?

island

Hurá na lyže! 10 tipů na černé sjezdovky v Evropě

Máte rádi ten pocit, kdy přes špičky lyží vidíte jen kraj svahu pod vámi a nic víc? Tak to vám přijde vhod dnešní článek - našli jsme pro vás tipy v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.

cerne-sjezdovky